High School Baseball: CCISD BSN Tournament, Calallen Tournament schedule scores
This will be a busy week for high school baseball in Corpus Christi and the Coastal Bend with tournaments across the area.
Come back for the latest scores and updates from this week's action.
THURSDAY-SATURDAY, FEB. 29-MARCH 2
BSN/CCCA BASEBALL TOURNAMENT
THURSDAY’S GAMES
Cabaniss Baseball Field
London 7, Miller 4; Edcouch Elsa 4, Banquete 1; San Marcos 2, SA Harlan 1; Ray 12, Hutto 5; Los Fresnos 9, SA Stevens 1; Cedar Park 8, King 8
Carroll High School
Falfurrias 6, Carroll 4; SA Stevens 2, Falfurrias 0; SA Warren 6, Edgewood 1; Carroll 5, Laredo United South 3; SA South San 10, Edcouch Elsa 0
Veterans Memorial
Veterans Memorial 9, Harlingen 2; Harlingen 10, Miller 0; SA South San vs. Cedar Park, 3:30 p.m.; Austin Anderson 2, Veterans Memorial 0; San Marcos 7, PSJA North 0
Moody High School
Moody 6, Orange Grove 0; London 5, Austin Anderson 0; PSJA North 8, Orange Grove 1; SA Harlan 8, Moody 5; Hutto 6, Edgewood 0
King High School
SA Warren 4, Santa Gertrudis Academy 3; Laredo United South 2, Los Fresnos 0; King 5, Banquete 4
Ray High School
Ray 17, Santa Gertrudis Academy 1
FRIDAY’S GAMES
Cabaniss Baseball Field
Austin Anderson 5, Harlingen 1; Edgewood 9, Santa Gertrudis Academy 2; PSJA North 4, Moody 0; SA Stevens 12, Carroll 8; Falfurrias 5, Laredo United South 4; Veterans Memorial 7, London 1
Carroll High School
Laredo United South 4, SA Stevens 3; Hutto 5, SA Warren 1; Banquete 5, SA South San 2; Los Fresnos 11, Carroll 0
Veterans Memorial
San Marcos 8, Orange Grove 0; Veterans Memorial 6, Miller 1; Orange Grove 8, SA Harlan 7; Cedar Park 10, Banquete 2
Moody High School
PSJA North 11, SA Harlan 7; Cedar Park 7, Edcouch Elsa 0; Hutto 12, Santa Gertrudis Academy 10; San Marcos 10, Moody 0
King High School
King 6, SA South San 5; London 7, Harlingen 1; Austin Anderson 13, Miller 1; King 8, Edcouch Elsa 1
Ray High School
Los Fresnos 5, Falfurrias 2; Ray 9, Edgewood 6; Ray 13, SA Warren 2
SATURDAY’S GAMES
Whataburger Field
Semifinal 1, Cedar Park 9, Ray 0
Semifinal 2, San Marcos 6, Los Fresnos 5
Championship Game, Cedar Park 3, San Marcos 0
Cabaniss Baseball Field
SA South San 6, Santa Gertrudis Academy 4; Laredo United South 8, SA Warren 0; Austin Anderson 9, PSJA North 0
Moody High School
Banquete 5, SA Stevens 3; Moody 4, Edcouch Elsa 3
Carroll High School
Edgewood vs. SA Harlan, 9 a.m.; Edgewood 13, London 1
Veterans Memorial
Falfurrias 4, Veterans Memorial 0
CALALLEN TOURNAMENT
THURSDAY’S GAMES
Steve Chapman Field, Calallen
Palmview 4, McAllen Memorial 0; Palmview 3, Gregory-Portland 1; McAllen Memorial 2, Calallen 1; Calallen 5, Sweeny 0
Warrior Field, Tuloso-Midway High School
Bishop 5, Flour Bluff 4; Mission Veterans Memorial 0, La Joya 0; Bishop 5, Mission Veterans Memorial 1; Tuloso-Midway 7, La Joya 0; Tuloso-Midway 4, Mission Sharyland 1
Steve Castro Field, Robstown
San Antonio Wolverines 8, Hidalgo 1; Brownsville Rivera 4, McAllen 0; SA Wolverines 5, Robstown 2; Crosby 8, McAllen 2; Robstown 6, Crosby 4
Alice Coyote Field
Laredo United 6, PSJA 2; PSJA 5, Beeville 0; Laredo United 9, Edinburg Vela 1; Alice 5, Edinburg Vela 3; Alice 4, Beeville 2
Gene Kasprzyk Field, Sinton
Missions Sharyland 4, Flour Bluff 0; Hidalgo 6, Brownsville Rivera 2; Sinton 13, Gregory-Portland 3
FRIDAY’S GAMES
Steve Chapman Field, Calallen
McAllen 4, Laredo United 0; Bishop 4, McAllen 1; Edinburg Vela 2, Bishop 1; Calallen 5, Crosby 0; Calallen 4, Sinton 2
Warrior Field, Tuloso-Midway High School
SA Wolverines 1, Edinburg Vela 1; Palmview 7, SA Wolverines 6; Palmview 3, Laredo United 2; Tuloso-Midway 5, PSJA 1; Tuloso-Midway 4, Sweeny 3
Steve Castro Field, Robstown
Mission Veterans Memorial 7, Beeville 6; Robstown 4, La Joya 2; McAllen Memorial 11, Flour Bluff 4; McAllen Memorial 2, Robstown 0
Alice Coyote Field
Mission Sharyland 5, Hidalgo 0; Mission Sharyland 2, Gregory-Portland 1; Brownsville Rivera 3, Gregory-Portland 2; Alice 7, Hidalgo 0; Alice 4, Brownsville Rivera 4
Gene Kasprzyk Field, Sinton
Sweeny 7, PSJA 2; Sinton 4, Crosby 0; Flour Bluff 4, Mission Veterans Memorial 2
SATURDAY’S GAMES
Steve Chapman Field, Calallen
PSJA 4, Gregory-Portland 2; Mission Veterans Memorial 9, Calallen 5; Calallen 6, Hidalgo 3
Warrior Field, Tuloso-Midway High School
Crosby 10, Edinburg Vela 0; Sweeny 6, McAllen Memorial 5; Tuloso-Midway 7, SA Wolverines 5
Steve Castro Field, Robstown
Flour Bluff 6, Brownsville Rivera 0; Robstown 10, Laredo United 2
Alice Coyote Field
La Joya 1, Bishop 0; Palmview 3, Alice 2
Gene Kasprzyk Field, Sinton
McAllen 2, Beeville 0; Sharyland 5, Sinton 2
BEST OF THE BAY TOURNAMENT
Gold Pool — Rockport-Fulton; Odem, Woodsboro
Blue Pool — Ingleside, Mathis, Riviera
Purple Pool — Aransas Pass, West Oso, Gregory-Portland JV
White Pool — Port Aransas, Kingsville, Goliad
Yellow Pool — Skidmore-Tynan, Edna, IWA
Green Pool — Taft, San Diego, John Paul II
THURSDAY’S GAMES
Rockport-Fulton High School
Woodsboro 4, Odem 3; Rockport-Fulton 13, Odem 1; Rockport-Fulton 5, Woodsboro 0
Ingleside High School
IWA 9, Edna 4; Ingleside 10, IWA 2; Riviera 10, Mathis 7; Ingleside 8, Riviera 0
Aransas Pass High School
Taft 10, John Paul II 3; West Oso 14, Aransas Pass 2; Edna 12, West Oso 3; Skdimore-Tynan 17, Aransas Pass 0
Port Aransas
Goliad 8, Port Aransas 1; Goliad 8, Gregory-Portland JV 0; Port Aransas 13, John Paul II 2; Kingsville 9, San Diego 5
FRIDAY’S GAMES
Rockport-Fulton High School
IWA 12, Skidmore-Tynan 11; Odem 10, Skidmore-Tynan 3; Rockport-Fulton 7, Kingsville 3
Ingleside High School
Mathis 8, Woodsboro 4; Edna 8, Rivera 0; Ingleside 4, Mathis 3
Aransas Pass High School
Goliad 3, Kingsville 1; Gregory-Portland JV 6, West Oso 4; Gregory-Portland JV 7, Aransas Pass 1
Port Aransas
Taft 3, San Diego 1; San Diego 11, John Paul II 1; Port Aransas 4, Taft 2
SATURDAY’S GAMES
Aransas Pass
Gregory-Portland JV 4, Mathis 0; Riviera 6, Aransas Pass 4
Rockport-Fulton High School
Kingsville 8, Odem 7
Port Aransas
West Oso 5, Woodsboro 4; Edna 3, Port Aransas 3
Ingleside High School
San Diego 10, Skidmore-Tynan 3
Semifinal, Taft 8, Rockport-Fulton 4
Semifinal, Goliad 4, Ingleside 0
Championship, Goliad 6, Taft 1
ALL-TOURNAMENT TEAM
Rockport-Fulton: Evan Richardson, Sean Howell, Isaiah Elizondo
Ingleside: Draiden Garcia, Aidan Jakobsohn, Lance Van Meter
Taft: J.D. Franco, Orlando Alvarado, Hunter Montemayor
Goliad: Barrett Garcia, Kamdyn Janak, Phin Wallak
SATURDAY, MARCH 2
CALALLEN TOURNAMENT
PSJA 4, GREGORY-PORTLAND 2
Highlights — PSJA, J. Lopez 1-3, 2 R, BB; J. Cansino 1-4, 2 RBI; J. Delgadillo 1-2, 2 BB; M. Garza 2-3, RBI; S. Plascencia 1-2, R, BB; E. Olivarez 4.1 IP, 2 H, 2 R, 2 ER, 2 BB, 4 K; J. Garza 1.2 IP, 1 H, 1 BB, 2 K. G-P, E. Garza 1-2, R, RBI, HR; J. Quam 1-2, R, 2B; R. Dooms 4 IP, 7 H, 3 R, 3 ER, 4 BB, 5 K; L. Mayer 2 IP, 1 R, 0 H, 0 ER, 2 BB, 5 K.
PALMVIEW 3, ALICE 1
Highlights — Palmview, J. Gonzalez 1-2, R, BB; A. Garza 1-2, RBI; M. Garcia 5 IP, 3 H, 0 R, 5 K; J. Cerda 2 IP, 0 H, 1 R, 1 ER, 1 BB, 2 K. Alice, M. Carrillo 1-2, R, BB; A. Pacheco 2.2 IP, 3 BB, 3 K.
MISSION VETERANS MEMORIAL 9, CALALLEN 5
Highlights — Mission Vets, G. Cantu 1-3, R, 3 RBI, HR; R. Ramos 2 R; C. Ramos 1-4, R, 2 RBI, HR; J. Vela 1-3, 2 R, RBI, BB and 1 IP, 2 R, 0 ER, 4 BB, 2 K; C. Handy 2-3, RBI; Supulveda 2-3, R, RBI; A. Garza 1-1, 2 R, BB; Pollard 5 IP, 7 H, 3 R, 2 ER, 4 BB, 6 K. Calallen, J. Cruz 1-3, R; C. Lynch 2-3, 2 R, BB, 3B; T. Vasquez 2-3, R, RBI, BB; M. Lopez 1-3, RBI, BB; J. Calderon RBI, 2 BB; B. Quinn 1-3, RBI, BB; M. Lopez 3.1 IP, 5 H, 4 R; 3 ER, 3 BB, 1 K.
CALALLEN 6, HIDALGO 3
Highlights — Hidalgo, Szezvrosk 1-2, R; Guzman 1-3, 2 RBI; Luzano 5 IP, 6 H, 6 R, 5 ER, 4 BB, 5 K. Calallen, C. Lynch 1-3, R; T. Vasquez 2 BB; M. Lopez 1-1, R, BB; H. Brock 2-2, R, 4 RBI, 2B; D. Mitchell 1-3, RBI; A. Flores 1-3, R; L. Ford 2 R; T. Vasquez 6 IP, 2 H, 3 R, 3 ER, 2 BB, 10 K.
CCCA/BSN TOURNAMENT
MOODY 4, EDCOUCH ELSA 3
Highlights — Moody, Noah Garcia 9 K; Jay Oliva 2 RBI; Arturo Mendez base loaded, two-run, game-winning base hit
BEST OF THE BAY
EDNA 3, PORT ARANSAS 3
Highlights — Edna, K. WIlliams 2-2, BB; T. Floyd 2-2, RBI, BB; D. Diggs 1-3, RBI; K. Hicks 1-3, R; K. Williams 5 IP, 6 H, 3 R, 3 ER, 4 BB, 5 K; R. Palacios 2 IP, 4 K. Port A, B. Wagner 1-3, 2 R; R. Tallent R, 2 BB and 1 IP, 1 H, 1 BB, 1 K; T. Garrett 1-4, 2 RBI; A. Bepko 2-2, BB; S. Mills 5.1 IP, 5 H, 3 R, 2 ER, 3 BB, 1 K.
TAFT 8, ROCKPORT-FULTON 4
Highlights — Taft, O. Alvarado 2-4, 3 RBI; T. Garcia, winning pitcher; F. Flores 3B; A. Martinez 3B. R-F, J. Keown 2-3; S. Howell 3B.
Records — Rockport-Fulton 5-3
FRIDAY, MARCH 1
CALALLEN TOURNAMENT
MISSION VETERANS MEMORIAL 7, BEEVILLE 6
Highlights — Beeville, B. Rivas Jr. 2-3, 2 R, RBI; T. Lang 2-3, 3 RBI; C. Deleon 1-3, R; A. Peranteau 1-2, R, RBI, 2B; D. Perez 4 IP, 9 H, 4 R, 4 ER, 2 Bb, 2 K; C. Deleon 2 IP, 3 H, 3 R, 3 ER, 1 BB.
LA JOYA 3, BEEVILLE 0
Highlights — Beeville, T. Lang 6 IP, 4 H, 3 R, 3 ER, 6 K; D. Perez 1-3; B. Rivas Jr. 1-3; T. Lang 1-3; C. Deleon 1-3; D. Vasquez 1-3.
BROWNSVILLE RIVERA 3, GREGORY-PORTLAND 2
Highlights — G-P, C. Dowell 1-3; Q. Supnet R; J. Galvan R; T. Gore RBI; E. Garza 4.1 IP, 9 H, 3 R, 2 ER, 1 K. Rivera, J. Sanchez R; E. Alcantar 1-3; M. De Los Reyes R; V. Gonzalez 2-3, RBI; G. Banda 3-3, RBI; M. Guerrero 2-3; F. Fernandez 1.2 IP, 0 H, 2 R, 2 ER, 4 BB, 1 K; D. Villarreal 4.1 IP, 1 H, 0 R, 2 BB, 7 K.
MISSION SHARYLAND 2, GREGORY-PORTLAND 1
Highlights — G-P, E. Sanchez 2-2, 2 B; B. Talamantez R, BB; J. Quam 1-3, RBI; B. Elizalde 6 IP, 7 H, 2 R, 2 ER, 2 BB, 3 K. Sharyland, A. Islas 2-3, R; S. Soto 2-3; F. Salinas 1-3, RBI; L. Balderas 1-3, RBI; S. Ibarra 7 IP, 4 H, 1 R, 1 ER, 1 BB, 6 K.
CALALLEN 5, CROSBY 0
Highlights — Crosby, Endy 1-4; Chapman 3-3, 2B. Calallen, M. Lopez 1-2, R, BB; C. Lynch 1-2, R, 2B; T. Vasquez 2-3, 2 R, 3 RBI, HR; D. Mitchell 1-3, 2 RBI; C. Andrade 7 IP 6 H, 0 R, 2 BB, 7 K.
BEST OF THE BAY
PORT ARANSAS 4, TAFT 2
Highlights — Taft, A. Martinez R, BB; R. Ortiz 2-3, R; J. Barrios 5 IP, 11 H, 4 R, 2 ER, 2 BB, 2 K. Port A, B. Wagner 2-2, R, BB and 5 IP, 6 H, 2 R, 0 ER, 1 Bb, 3 K; R. Tallent 2-3, RBI, 3B and 1 IP, 2 K; T. Garrett 1-2, R, BB; D. Chastain 1-3, R; A. Bepko 3-3, R, 2B; P. Portis 1-3, RBI, 2B.
ROCKPORT-FULTON 7, KINGSVILLE 3
Highlights —Kingsville, A. Gonzales 3-3, R, 2B; R-F, S. Howell 2-3, 2R; A. Smith 2-3, 2 R, 2 RBI; C. Oakman, pitching win.
Records — Rockport-Fulton 5-2
CCCA-BSN TOURNAMENT
RAY 9, EDGEWOOD 6
Highlights — Edgewood, J. Grant 2-3, 2 R, RBI, HR; G. Stoltzfus 1-2, R, BB; C. Seay 1-3, R, RBI, 2B; A. Martinez 1-1, 2 R, RBI, BB; G. Hunter 1-2, RBI. Ray, S. Garcia R, RBI, BB; N. Talavera 2-3, 2 R, 4 RBI, 2B, HR; J. Hernandez 2-3, RBI, 2B; O. Ruiz R, BB; L. Tinajero 2-3, RBI; L. Olivarez R, 2 BB; A. Ortiz RBI, BB; E. Garza R, BB; B. Chapa R, RBI, 2 BB.
RAY 13, SA WARREN 2
Highlights — Warren, 1-2, R. Ray, L. Tinajero 1-2, 2 R, BB; K. Glover RBI, BB; N. Talavera 3 R, 2 BB; J. Hernandez 1-2, R, 2 RBI, BB, 2B; O. Ruiz 1-3, 2 R, 3 RBI; L. Olivarez 1-3, R, RBI; A. Ortiz 1-2, 2 R, RBI; E. Garza 1-2, R, BB and 3 IP, 1 H, 1 R, 0 ER, 2 BB, 3 K; D. Soliz 1-1, 2 RBI; B. Chapa RBI, 2 BB.
THURSDAY, FEB. 29
BEST OF THE BAY
GOLIAD 8, PORT ARANSAS 1
Highlights — Goliad, P. Wallek 1-4, RBI; B. Garcia 1-3, R, RBI, HR; A. Alonzo 2-4, R, 2 2B; L. Wunsch 1-3, R, RBI; A. Hernandez 2-4, 2 R, RBI, 2B; B. Stoebner 2-3, R; C. Henke 2-4, R, 2 RBI, 2B; K. Coley 4 IP, 2 BB, 7 K. Port A, R. Tallent 1-3, RBI; T. Garrett 2 BB; J. Vachon R, BB.
PORT ARANSAS 13, JOHN PAUL II 2
Highlights — JP II, B. Carter 1-2, R; I. Lopez 1-2, RBI. Port Aransas, L. Vana 3 R, 2 BB; T. Garrett 2-3, 2 R, 2 RBI; J. Cabrera 1-1, R, RBI; A. Bepko R, RBI; B. Wagner 1-3, 2 R; P. Portis 1-2, R, RBI, BB; S. Mills 1-1, 2 R, BB; P. Campbell 2 IP, 1 BB, 4 K; R. Kuykendall 2 IP, 3 H, 2 R, 1 K.
ROCKPORT-FULTON 13, ODEM 1
Highlights — R-F, I. Elizondo 2-3, 3 RBI, 2B; A. Smith 2-2, 2 R, 3 RBI; S. Howell win; J. Gibson 2B
ROCKPORT-FULTON 5, WOODSBORO 0
Highlights — RF, I. Elizondo 1-2, RBI; S. Howell 1-3, 2 RBI; B. Garcia 2B.
Records — Rockport-Fulton 4-2.
CALALLEN TOURNAMENT
PSJA 5, BEEVILLE 0
Highlights — Beeville, C. Deleon 1-2; T. Lang 1-1.
ALICE 4, BEEVILLE 2
Highlights — Beeville, D. Perez 1-3, RBI; B. Rivas 2-3, R; J. Flores 2 BB; J. Rovnosky 5 IP, 5 H, 4 R, 2 ER, 4 BB, 6 K; M. Rodriquez 1 IP, 1 H, 1 BB. Alice, J. Guzman R, BB, 7 IP, 4 H, 2 R, 2 ER, 3 BB, 5 K; A. Asevedo 3-4, 2 R; R. Gonzales 1-3, RBI; M. Carrillo 2-3, RBI; L. Castillo 2 BB.
PALMVIEW 3, GREGORY-PORTLAND 1
Highlights — G-P, E. Sanchez 1-3; D. Reyes 5 IP, 2 H, 3 R, 0 ER, 5 BB, 6 K; J. Galvan 1 R. Palmview, J. Cerda R, BB; M. Garcia 1-2, RBI; J. Martinez R, BB; J. Garza 6 IP, 1 H, 1 R, 0 ER, 4 BB, 7 K.
SINTON 13, GREGORY-PORTLAND 3
Highlights — G-P, E. Sanchez R, 2 BB; B. Talamantez 2 R, 2 BB; J. Quam 2 RBI. Sinton, M. Gonzales 3-4, 2 R, 2 RBI, 3B; N. Mutchler 1-1, R, RBI, 2 BB, 2B; N. Flores 1-3, R, 2 RBI; R. Constante R, 2 BB; A. Moody 1-3, 2 R, RBI, 2B; S. Hovda 2-3, R, RBI; A. DeAses 2 BB, R and 3 IP, 2 H, 3 R, 2 ER, 4 BB, 5 K. Thomas 2 R, 2 RBI, 2 BB; A. Cantu 2 R; D. Arriaga 2 IP, 2 BB, 2 K
ALICE 5, EDINBURG VELA 3
Highlights — M. Carrillo 1-3, 2 R; A. Asevedo R, RBI, BB and 3 IP, 3 H, 2 R, 1 ER, 3 BB, 2 K; R. Gonzalez 1-2, RBI; M. Carrillo 1-2, RBI; J. Chapa R, BB; A. Pacheco 2 IP, 1 R, 2 BB, 2 K.
MCALLEN MEMORIAL 2, CALALLEN 1
Highlights — McAllen Memorial, Settano 1-3, R, 2B; Preza 1-2, RBI, BB, 2B; Salinas 1-3, RBI; An 5.2 IP, 1 H, 0 R, 7 BB, 10 K. Calallen, M. Lopez 1-4, R; J. Calderon 4 BB; B. Quinn 1-2, BB; D. Mitchell RBI, 2 BB; H. Brock 5 IP, 2 H, 2 R, 0 ER, 3 K; N. Groves 2 IP, 1 H, 1 BB, 2 K.
CALALLEN 5, SWEENY 0
Highlights — Sweeny, Hurt 1-3; Stewart 4.2, 3 H, 3 R, 3 ER, 5 BB, 4 K. Calallen, R. Rusher 1-3, R, RBI, BB; M. Lopez R, 2 BB; B. Quinn 3-3, 3 RBI, 2B; D. Mitchell 1-3, R; A. Flores R, 2 RBI; C. Carroll 7 IP, 1 H, 0 R, 3 BB, 12 K.
CCCA-BSN TOURNAMENT
RAY 12, HUTTO 7
Highlights — Ray, J. Spenst R, BB; N. Talavera 1-2, R, 2 BB, RBI; O. Ruiz 1-3, 2 R, 2 RBI, 2B; L. Tinajero 1-2, R, BB and 3 IP, 4 H, 5 R, 3 ER, 3 BB, 1 K; L. Olivarez 2 R, RBI, 2 BB; E. Garza R, RBI and 1 IP, 1 H, 2 R, 2 ER, 3 BB, 2 K; D. Soliz R, 2 BB; B. Chapa 2 R, RBI, BB. Hutto, Cardenas 2-2, 2 R, RBI, BB; Ezerdam 2R, 2 BB; Del Bousque 1-2, 2 R, BB; A. Pollard RBI, BB; Skorzskz RBI, BB; Torres 2-3, 2 RBI.
RAY 17, SANTA GERTRUDIS ACADEMY 1
Highlights — Ray, J. Spenst 3-4, 2 R, 2 RBI; N. Talavera 1-2, 2 R, RBI, BB; J. Hernandez 2-2, R, 4 RBI, HR; K. Cruger RBI, BB; D. Soliz 1-1, R, RBI, BB; L. Tinajero 1-3, 2 R, 2 RBI, BB, 2B; L. Olivarez 1-2, 2 R, 3 RBI, BB, 2B; A. Ortiz 1-2, R, RBI, BB; E. Garza 2 R, RBI; B. Chapa R, RBI, BB; S. Garcia 3 IP, 4 H, 1 R, 1 ER, 1 BB, 3 K; D. Morales 1 IP, 2 K.
TUESDAY, FEB. 27
NON-DISTRICT
VICTORIA EAST 6, MOODY 5 (9 INN)
W — Braddock Raven. L — Robret Inocencio
2B — VE, Mason Sockwell, Grayson Youngblood; Moody, Elohim Ramirez. HR — VE, Ryan Steele.
Highlights — VE, Ryan Steele 2-4, HR, R, 2 RBI; Sockwell 3-4, 2 2B; Lucas Rodriguez 1-4, 2 R; Moody, Ramirez 3-4, 2B, 3 RBI; Noah Garcia 2-3, RBI
PORT ARANSAS 24, JOHN PAUL II 1, 3 INN.
W — B. Wagner. L — E. Garcia.
2B — Port A, E. Garrett, L. Vana; R. Kuykendall; K. Connor; JP II, S. Balli. HR — Port A, T. Garrett 2.
Highlights — Port A, B. Wagner 1-2, 3 R, RBI, 2 BB and 2 IP, 1 H, 1 R, 3 K; R. Tallent 3 R, 3 BB and 1 IP, 2 K; T. Garrett 4-4, 4 R, 4 RBI; A. Bepko 2 R, BB; K. Connor 1-1, 2 R, 2 RBI; D. Chastain 2-2, 3 R, RBI, BB; P. Portis R, 2 BB; L Vana 2-3, 2 R, 3 RBI, BB; R. Kuykendall 1-3, 2 R, 3 RBI, BB; J. Vachon R, BB; P. Campbell 1-1, R. JP II, E. Garcia R; S. Balli 1-1.
CARROLL 17, MILLER 3
W — Caleb Jimenez. L — Devon Carter.
2B — Carroll, Christian Pena, Dominick Salomon. 3B — Carroll, Derek Chavez; Miller, Mario Newman. HR — Carroll, Isaac Perez.
Highlights — Carroll, Isaac Perez 2-3, 2 R; Dominick Salomon 1-2, 2 R; Caleb Jimenez 2 R and 5 IP; Derek Chavez 2-3, 3 R. Miller, Trevor Long 1-1; Ashlton Medrano 1-2; Mario Newman 1-2, RBI; Davian Jacquez 1-2, RBI.
MONDAY, FEB. 26
NON-DISTRICT
RAY 13, KING 2
W — L. Tinajero. L — I. Gomez.
2B — Ray, O. Ruiz, J. Spenst, J. Hernandez 2, B. Chapa, N. Talavera, L. Tinajero, L. Olivarez. 3B — Ray, L. Olivarez.
Highlights — Ray, J. Spenst 2-4, 2, R, RBI; N. Talavera 1-2, 2 R, RBI, BB and 2 IP, 1 H, 2 R, 2 BB, 4 K; J. Hernandez 3-4, 2 RBI; O. Ruiz 1-4, R, 2 RBI; L. Tinajero 2-3, 2 R, RBI, BB and 3 IP, 2 H, 0 R, 3 K; L. Olivarez 4-4, R, 4 RBI; R. Macias 2 R; E. Garza 1-3, R, RBI; B. Chapa 2-3, R. King, D. Garcia RBI, BB; R. Leal 1-3, R.
High School Baseball Falfurrias Derek Chavera voted High School Baseball Preseason Player of the Year
High School Baseball Tournaments season is here! Plus this week's power rankings
High School Baseball Corpus Christi, Coastal Bend High School Baseball scores, schedule Feb. 18-Feb. 24
This article originally appeared on Corpus Christi Caller Times: Corpus Christi High School Baseball scores, schedule Feb. 26-March 2