Wilmington-area spring high school playoffs: Brackets and scores from NCHSAA postseason
The spring high school sports postseason is in full swing as the first rounds of the girls soccer state playoffs started this week.
Most matchups scheduled to be played in the Wilmington area on Tuesday and Wednesday were postponed. The first round of the girls soccer state playoffs concluded Monday without any postponements.
One baseball and one area softball team will play Friday night in the fourth round of the state playoffs. A win sends the team to regionals.
Here are the latest and most up to date schedules and brackets for Wilmington-area high spring high school sports.
LACROSSE PLAYOFFS Here are 26 Wilmington-area high school lacrosse players to watch this postseason
SIGNING DAY Ashley class of 2024 athletes sign National Letter of Intent
Wilmington-area NCHSAA State Playoff Schedule
Girls soccer
4A East playoff schedule
Third Round - May 20
No. 24 Middle (10-9-2) Creek at No. 1 Ashley (20-0-2)
No. 11 Hoggard (18-3-1) at No. 3 Chapel Hill (20-1-1)
Second Round - May 16
No. 1 Ashley 6, No. 17 Leesville Road 0
No. 11 Hoggard 2, No. 6 D.H. Conley 1
First Round - May 13
No. 1 Ashley 9, No. 32 Corinth Holders 0
No. 11 Hoggard 12, No. 22 Jordan 3
No. 19 East Chapel Hill 1, No. 14 Laney 0
No. 15 Heritage 1, No. 18 Topsail 0
3A East playoff schedule
First Round - May 13
No. 5 Union Pines 2, No. 28 South Brunswick 1
2A East Playoff schedule
Third Round - May 20
No. 9 Trask (17-5-1) at No. 1 Franklin Academy (21-2)
Second Round - May 16
No. 9 Trask 2, No. 8 Princeton 1
First Round - May 13
No. 9 Trask 3, No. 24 Nash Central 2
1A East playoff schedule
First Round - May 13
No. 5 Falls Lake over No. 28 Pender (Forfeit)
Baseball
4A East playoff schedule
Regional Final - (Best of 3 Series)
May 21 or 22 - (Game 1): TBD at No. Ashley (24-3)
Fourth Round (Quarterfinals) - May 17
No. 1 Ashley 3, No. 4 Pinecrest 2
Third Round - May 16 (Originally scheduled for May 14)
No. 1 Ashley 4, No. 8 Holly Springs 3 (Extra Innings)
No. 4 Pinecrest 6, No. 21 Laney 1
Second Round - May 10
No. 1 Ashley 7 No. 17 Millbrook 5(Postponed to Saturday, May 11)
No. 21 Laney 5, No. 5 Jordan 2
No. 7 Corinth Holders 5, No. 10 Hoggard 1
First Round - May 7
No. 1 Ashley 10, No. 32 Pine Forest 0
No. 10 Hoggard 2, No. 23 New Bern 1
No. 21 Laney at No. 12 Wakefield (18-8)
No. 20 Fuquay-Varina 3, No. 13 Topsail 2
No. 17 Millbrook 3, No. 16 New Hanover 0
3A East playoff schedule
Second Round - May 10
No. 9 Lee County 14, No. 8 South Brunswick 2 (Postponed to Saturday, May 11)
No. 1 J.H. Rose 5, No. 17 North Brunswick 2 (Postponed to Saturday, May 11)
First Round - May 7
No. 8 South Brunswick 15, No. 25 Triton 0
No. 10 Northern Nash 1, No. 23 West Brunswick 0
No. 17 North Brunswick 6, No. 16 First Flight 1
Softball
4A East playoff schedule
Third Round - May 16 (Originally scheduled for May 14)
No. 5 Apex Friendship 4, No. 4 Laney 2
Second Round - May 10
No. 4 Laney 14, No. 12 Clayton 3
No. 1 Garner 5, No. 17 Hoggard 0
First Round - May 7
No. 4 Laney 11, No. 29 Hoke County 0
No. 21 Fuquay-Varina 5, No. 12 Topsail 3
No. 17 Hoggard 5, No. 16 Holly Springs 2
3A East playoff schedule
Regional Final - (Best of 3 Series)
Game 1 - May 21: No. 6 South Central (20-5) at No. 5 South Brunswick (23-4)
Fourth Round - May 17
No. 5 South Brunswick 2, No. 16 Havelock 1
Third Round - May 16 (Originally scheduled for May 14)
No. 5 South Brunswick 4, No. 13 Orange 0
Second Round - May 10
No. 5 South Brunswick 2, No. 12 Richlands 1 (10 Innings) (Postponed to Saturday, May 11)
First Round - May 7
No. 5 South Brunswick 9, No. 28 Lee County 0
No. 6 South Central 4, No. 27 North Brunswick 1
2A East playoff schedule
Second Round - May 10
No. 5 Washington 9, No. 12 Trask 2
First Round - May 7
No. 12 Trask 13 No. 21 St. Pauls 7
1A East playoff schedule
Second Round - May 10
No. 1 North Duplin 10, No. 16 Pender 2
First Round - May 7
No. 16 Pender 10, No. 17 Hobgood 0
Boys lacrosse
4A East playoff schedule
Fourth Round - May 10
No. 1 Green Level 16, No. 12 Ashley 5
Third Round - May 7
No. 12 Ashley 9, No. 13 Broughton 5
Second Round - May 4
No. 12 Ashley 16, No. 5 Willow Spring 4
No. 13 Broughton 9, No. 4 Topsail 8
No. 2 Cardinal Gibbons 19, No. 15 Laney 6
First Round - May 1
No. 4 Topsail (17-2) Bye
No. 15 Laney 17, No. 18 Wakefield 5
13 Broughton 9, No. 20 Hoggard 8
No. 12 Ashley 21, No. 21 Fuquay-Varina 6
3A East playoff schedule
Second Round - May 4
No. 11 J.H. Rose 10, No. 6 South Brunswick 8
First Round - May 1
No. 6 South Brunswick (9-9) Bye
Girls lacrosse
4A East playoff schedule
Fourth Round - May 10
No. 3 Chapel Hill 10, No. 2 Topsail 8
Third Round - May 7
No. 2 Topsail 19, No. 10 Green Hope 12
Second Round - May 4
No. 2 Topsail 19, No. 15 New Hanover 6 (Played Thursday, May 3)
No. 3 Chapel Hill 20, No. 19 Hoggard 10
No. 6 Pinecrest 12, No. 11 Laney 11
First Round - May 1
No. 2 Topsail (18-0) Bye
No. 15 New Hanover 10, No. 18 Ashley 9
No. 19 Hoggard 18, Fuquay-Varina 9
No. 11 Laney 20, No. 22 Corinth Holders 8
3A East playoff schedule
Second Round - May 4
No. 8 Seaforth 15, No. 9 South Brunswick 9
No. 5 Swansboro 17, No. 12 West Brunswick 1
First Round - May 1
No. 9 South Brunswick (5-12) Bye
No. 12 West Brunswick (4-12) Bye
Boys tennis
4A East dual-team schedule
Third Round - May 8
No. 3 Leesville Road 5, No. 11 Hoggard 2
Second Round - May 7
No. 20 Apex 5, No. 4 New Hanover 3
No. 11 Hoggard (15-2) 5, No. 27 Enloe 2
First Round - May 1
No. 16 Willow Spring 5, No. 17 Ashley 2
No. 12 Broughton 6, No. 21 Topsail 0
No. 4 New Hanover 6, No. 29 Corinth Holders 6-0
No. 11 Hoggard 5, No. 22 East Chapel Hill 1 (Rescheduled to Thursday, May 2)
3A East dual-team schedule
Second Round - May 6
No. 6 Croatan over No. 11 West Brunswick (Forfeit)
First Round May - 1
No. 1 Southern Nash over No. 32 South Brunswick (Forfeit)
No. 11 West Brunswick 5, No. 22 South Johnston 3
Boys golf
The NCHSAA 4A boys golf state championships took place on May 13-14. See complete results here.
Track and Field
NCHSAA 4A East Regional: May 10-11
Cashmere James, New Hanover: James ran personal best times in the 100, 200 and 400 meters, taking home the regional title in each event.
Bailey Willard, Laney: Willard earned regional titles in discus and shot put at the event.
Complete track and field regional championship results
Wilmington-area NCISAA state playoff schedule
Boys lacrosse
May 18 (Championship): No. 2 Cape Fear Academy at No. 1 Greensboro Day School
May 14 (Semifinals): No. 2 Cape Fear Academy 18, No. 3 South Lake Christian Academy 10
Girls lacrosse
May 10: No. 3 Fayetteville Academy 12, No. 6 Cape Fear Academy 10
Girls soccer
May 18 (Championship)
No. 2 Forsyth Country Day at No. 1 Cape Fear Academy
May 14 (Semifinals)
No. 1 Cape Fear Academy 3, No. 4 Grace Christian 0
No. 2 Forsyth Country Day 7, No. 3 Coastal Christian 2
May 11 (Quarterfinals)
No. 1 Cape Fear Academy 4, South Lake Christian 1
No. 3 Coastal Christian 2, No. 6 Calvary Day School 1 (OT)
Boys tennis
May 18 (Championship): No. 2 Forsyth Country Day at No. 1 Cape Fear Academy
May 14 (Semifinals): No. 1 Cape Fear Academy 5, No. 5 Wake Christian Academy 0
May 10 (Quarterfinals): No. 1 Cape Fear Academy 5, No. 8 Arendell Parrott Academy 0
Boys golf
The NCISAA boys golf championships take place on May 13-14.
This article originally appeared on Wilmington StarNews: Wilmington-area 2024 spring high school sports playoff scores, bracket