SCHSL football brackets released for SC high school playoffs 2023: First-round pairings
The South Carolina high school football playoffs kick off Friday across the state for the SCHSL.
Here are the first-round pairings that have been released.
The SCHSL state championships will be held Nov. 30-Dec. 2 at South Carolina State.
Class A
Upper State
Ridge Spring-Monetta at Christ Church
Dixie at McBee
McCormick at Blackville-Hilda
CA Johnson at Wagner-Salley
Whitmire at Calhoun County
Denmark-Olar at Southside Christian
Calhoun Falls at Lewisville
Hunter-Kinard-Tyler at St. Joseph’s
Lower State
St. John’s at Johnsonville
Lakeview at Whale Branch
Branchville at Lamar
Carver’s Bay at Baptist Hill
Hannah-Pamplico at Bamberg-Ehrhardt
Military Magnet at East Clarendon
Hemingway at Cross
Allendale-Fairfax at Latta
Class 2A
Upper State
Columbia at Abbeville
Saluda at Newberry
Mid-Carolina at Silver Bluff
Liberty at Fairfield Central
Landrum at Strom Thurmond
Keenan at Ninety-Six
Pelion at Gray Collegiate
Chesnee at Batesburg-Leesville
More: South Carolina high school football scores for Week 10 of the 2023 SCHSL season
More: Hillcrest's Avery McFadden, Daniel's Watson Young finalists for South Carolina Mr. Football award
Lower State
Ridgeland Hardeeville at Andrew Jackson
Kingstree at Timberland
Bishop England at Hampton County
North Central at Andrews
Lee Central at Oceanside
Woodland at Cheraw
Central at Marion
Lake Marion at Barnwell
Class 3A
Upper State
Blue Ridge at Daniel
Woodruff at Wren
Crescent at Chapman
Powdersville at Chester
Emerald at Belton-Honea-Path
Travelers Rest at Pendleton
Palmetto at Clinton
Seneca at Broome
Lower State
North Charleston at Dillon
Dreher at Camden
Aynor at Hanahan
Darlington at Gilbert
Lake City at Brookeland Cayce
Manning at Phillip Simmons
Orangeburg-Wilkinson at Crestwood
Beaufort at Loris
Class 4A
Upper State
Indian Land at Greer
South Aiken at Greenville
Greenwood at North Augusta
Laurens at Northwestern
York at Riverside
Airport at Westside
Eastside at South Pointe
Easley at Midland Valley
Lower State
Lugoff-Elgin at S. Florence
Richland Northeast at Bluffton
W. Florence at Lucy Beckham
Lancaster at Ridge View
May River at Myrtle Beach
Colleton at Irmo
AC Flora at Hartsville
Wilson at James Island
Class 5A
Upper State
Fort Mill at T.L. Hanna
Boiling Springs at Dutch Fork
Woodmont at Clover
Lexington at Gaffney
Spartanburg at Rock Hill
Blythewood at J.L. Mann
Dorman at Byrnes
Hillcrest at Nation Ford
Lower State
Cane Bay at White Knoll
Socastee at Fort Dorchester
Chapin at Stratford
Ashley Ridge at Sumter
River Bluff at Summerville
Berkely at Conway
St. James at Carolina Forest
W Ashley at Goose Creek
This article originally appeared on Nashville Tennessean: SCHSL brackets for SC high school football playoffs 2023: First round