French Open order of play Sunday: Day 1 schedule including Andy Murray, Carlos Alcaraz and more
Andy Murray is in action as the French Open gets underway at Roland Garros today.
It is a blockbuster first-round clash between Murray, who is expected to retire this summer, and Stan Wawrinka, one that has unsurprisingly been picked for the night session on Court Philippe-Chatrier.
Earlier in the day, Carlos Alcaraz gets his campaign up and running at Roland Garros, as he looks to win a third Grand Slam title, while Naomi Osaka will likely face world No1 Iga Swiatek in the second round if she can get past Lucia Bronzetti.
Jack Draper also features on the opening day, taking on qualifier Jesper De Jong, and there is plenty of home interest in Paris, with Caroline Garcia, Richard Gasquet and Ugo Humbert among those to feature.
French Open Order of Play, Day 1
Court Philippe-Chatrier
From 11.00am (all times BST)
Lucia Bronzetti vs Naomi Osaka
J.J. Wolf vs Carlos Alcaraz (3)
Eva Lys vs Caroline Garcia (21)
Not before 7:15pm
Andy Murray vs Stan Wawrinka
Court Suzanne-Lenglen
From 10am
Ugo Humbert (17) vs Lorenzo Sonego
Jelena Ostapenko (9) vs Jaqueline Cristian
Richard Gasquet vs Borna Coric
Barbora Krejcikova (24) vs Viktorija Golubic
Court Simonne-Mathieu
From 10am
Andrey Rublev (6) vs Taro Daniel
Laura Siegemund vs Sofia Kenin
Chloe Paquet vs Diana Shnaider
Nicolas Jarry (16) vs Corentin Moutet
Court 14
From 10am
Ajla Tomljanovic vs Dayana Yastremska (30)
Aleksandar Kovacevic vs Grigor Dimitrov (10)
Rebecca Sramkova vs Amanda Anisimova
Sebastian Korda (27) vs Harold Mayot
Court 7
From 10am
Marie Bouzkova vs Veronika Kudermetova (29)
Hubert Hurkacz (8) vs Shintaro Mochizuki
Luca Nardi vs Alexandre Muller
Alison Van Uytvanck vs Tamara Zidansek
Court 6
From 10am
Yafan Wang vs Maria Timofeeva
Laura Pigossi vs Marta Kostyuk (18)
Kei Nishikori vs Gabriel Diallo
Terence Atmane vs Sebastian Ofner
Court 8
From 10am
Pedro Martinez vs Thiago Agustin Tirante
Katerina Siniakova (32) vs Dalma Galfi
Fabian Marozsan vs Mikhail Kukushkin
Olga Danilovic vs Martina Trevisan
Court 9
From 10am
Zhizhen Zhang vs Aleksandar Vukic
Jordan Thompson vs Maximilian Marterer
Xiyu Wang vs Zhuoxuan Bai
Xinyu Wang vs Jule Niemeier
Court 12
From 10am
Donna Vekic vs Lesia Tsurenko
Jack Draper vs Jesper De Jong
Tatjana Maria vs Clara Tauson
Laslo Djere vs Daniel Altmaier
Court 13
From 10am
Nicolas Moreno De Alboran vs Brandon Nakashima
Jessica Bouzas Maneiro vs Jana Fett
Alejandro Tabilo (24) vs Zizou Bergs
Katie Volynets vs Aleksandra Krunic