IHSA football playoffs bracket 2023: Teams, pairings, schedule, game times
Here is the complete schedule for the 2023 Illinois High School Association football playoffs, listed class-by-class and in bracket order.
IHSA on TV: How to watch the IHSA football championships
Predictions: Who is going to win the IHSA football title games?
2023 IHSA football state championship games
At Hancock Stadium, Normal
Friday, Nov. 24
Class 1A: Camp Point Central 14, Lena-Winslow 0 | BOX SCORE
Class 2A: Wilmington 28, Athens 3 | BOX SCORE
Class 3A: Byron 69, Mt. Carmel 7 | BOX SCORE
Class 4A: Rochester 59, Burbank St. Laurence 38 | BOX SCORE
Roundup: Details from all the championship games
Saturday, Nov. 25
Class 5A: LaGrange Park Nazareth 38, Joliet Catholic 20 | BOX SCORE
Class 6A: Cary-Grove 23, East St. Louis 20 | BOX SCORE
Class 7A: Chicago Mt. Carmel 35, Downers Grove North 10 | BOX SCORE
Class 8A: Wilmette Loyola 26, Frankfort Lincoln-Way East 15 | BOX SCORE
Peoria football: Game times and dates for each Peoria-area playoff game
IHSA Class 8A football bracket
Semifinal games, Nov. 18
Wilmette Loyola 23, Elmhurst York 14, final
Frankfort Lincoln-Way East 49, Barrington 6, final
Quarterfinal scores, Nov. 11
Wilmette Loyola 41, Chicago St. Ignatius 7
Elmhurst York 36, Edwardsville 29
Frankfort Lincoln-Way East 24, Gurnee Warren 0
Barrington 42, Park Ridge Maine South 40
Second-round scores, Nov. 3-4
Wilmette Loyola 33, Naperville Neuqua Valley 6
Chicago St. Ignatius 35, Huntley 23
Edwardsville 48, Glen Ellyn Glenbard West 14
Elmhurst York 17, LaGrange (Lyons) 14
Frankfort Lincoln-Way East 28, Minooka 0
Gurnee Warren 51, South Elgin 21
Barrington 28, Naperville Central 21
Park Ridge Maine South 33, Belleville East 21
First-round scores, Oct. 27-28
Wilmette Loyola Academy 45, Plainfield North 9
Naperville Neuqua Valley 31, Palatine 17
Huntley 26, Skokie Niles West 14
Chicago St. Ignatius 39, Joliet West 6
Edwardsville 35, Aurora West 14
Glen Ellyn Glenbard West 23, Naperville North 8
Elmhurst York 43, Homewood-Flossmoor 22
LaGrange Lyons 31, Lincolnshire Stevenson 6
Frankfort Lincoln-Way East 56, Chicago Taft 0
Minooka 27, Orland Park Sandburg 7
South Elgin 55, Chicago Lane 6
Gurnee Warren 39, Oswego 3
Barrington 42, Glenview Glenbrook South 18
Naperville Central 31, Downers Grove South 22
Park Ridge Maine South 35, Lockport 0
Belleville East 70, Aurora East 0
Playoff primer: What you need to know about the playoff pairings
IHSA Class 7A football bracket
Semifinal games, Nov. 18
Downers Grove North 42, Normal Community 0, final
Chicago Mt. Carmel 64, Batavia 26, final
Quarterfinal scores, Nov. 11
Normal Community 45, Lombard Glenbard East 28
Downers Grove North 34, New Lenox Lincoln-Way West 6
Batavia 55, Rockton Hononegah 14
Chicago Mt. Carmel 61, Quincy 14
Second-round scores, Nov. 3-4
Normal Community 31, Bradley-Bourbonnais 30 (OT)
Lombard Glenbard East 28, Addison Trail 13
Downers Grove North 24, Arlington Heights Hersey 21
New Lenox Lincoln-Way West 43, Collinsville 19
Rockton Hononegah 44, Villa Park Willowbrook 0
Batavia 45, New Lenox Lincoln-Way Central 17
Quincy 33, Wheaton North 14
Chicago Mt. Carmel 49, Mt. Prospect 15
First-round scores, Oct. 27-28
Normal Community 43, Summit Argo 0
Bradley-Bourbonnais 38, St. Charles North 21
Addison Trail 21, Chicago Lincoln Park 0
Lombard Glenbard East 24, Machesney Park Harlem 0
Arlington Heights Hersey 28, Wheaton Warrenville South 19
Downers Grove North 42, Chicago Kenwood 13
Collinsville 20, Des Plaines Maine West 15
New Lenox Lincoln-Way West 40, Hoffman Estates 14
Rockton Hononegah 56, Rockford Auburn 12
Villa Park Willowbrook 21, Yorkville 13
Batavia 46, Chicago Brother Rice 0
New Lenox Lincoln-Way Central 23, Algonquin Jacobs 14
Quincy 44, West Chicago 14
Wheaton North 34, Chicago Whitney Young 0
Chicago Mt. Carmel 39, Chicago St. Rita 10
Mt. Prospect Prospect 46, Buffalo Grove 20
Sign up here: Peoria high school sports delivered to your inbox every week
IHSA Class 6A football bracket
Semifinal games, Nov. 18
Cary Grove 28, Lake Zurich 10, final
East St. Louis 34, Washington 18, final
Quarterfinal games, Nov. 11
Lake Zurich 14, Belvidere North 10
Cary Grove 41, Geneva 7
East St. Louis 39, Kankakee 13
Washington 59, Chatham Glenwood 16
Second-round scores, Nov. 3-4
Lake Zurich 35, Maple Park Kaneland 14
Belvidere North 28, Wauconda 21
Geneva 42, Lake Forest 7
Cary Grove 49, Highland Park 29
Kankakee 49, Blue Island Eisenhower 35
East St. Louis 54, Normal West 7
Washington 21, Crete Monee 0
Chatham Glenwood 52, Oak Lawn Richards 51 (OT)
First-round scores, Oct. 27-28
Lake Zurich 21, Crystal Lake Central 7
Maple Park Kaneland 56, Riverside-Brookfield 20
Belvidere North 38, Chicago Amundsen 20
Wauconda 21, Fox Lake Grant 20
Lake Forest 49, Chicago Lake View 6
Geneva 50, Chicago Senn 8
Cary Grove 49, Libertyville 6
Highland Park 56, Chicago Mather 6
Kankakee 29, Midlothian Bremen 6
Blue Island Eisenhower 42, Dunlap 41 (2OT)
East St. Louis 61, Lemont 0
Normal West 37, Chicago Simeon 6
Washington 59, Danville 14
Crete Monee 47, Champaign Centennial 13
Oak Lawn Richards 55, Chicago Hubbard 7
Chatham Glenwood 63, Bloomington 28
IHSA Class 5A football bracket
Semifinal games, Nov. 18
LaGrange Park Nazareth 38, Wheaton St. Francis 31, final
Joliet Catholic 31, New Lenox Providence 21, final
Quarterfinal scores, Nov. 11
Wheaton St. Francis 37, Chicago Morgan Park 14
LaGrange Park Nazareth 21, Mundelein Carmel 17
Joliet Catholic 49, Morris 7
New Lenox Providence 21, Highland 0
Second-round scores, Nov. 3-4
Wheaton St. Francis 49, Sterling 8
Chicago Morgan Park 27, Sycamore 21
LaGrange Park Nazareth 42, Glen Ellyn Glenbard South 0
Mundelein Carmel 50, Antioch 7
Morris 39, Springfield Sacred Heart-Griffin 36
Joliet Catholic 56, Troy Triad 7
New Lenox Providence 42, Country Club Hills Hillcrest 12
Highland 41, Metamora 36
First-round scores, Oct. 27-28
Sterling 50, Chicago Payton
Wheaton St. Francis 45, Rochelle 14
Chicago Morgan Park 34, Chicago Corliss Co-op 12
Sycamore 42, Evergreen Park 13
LaGrange Park Nazareth 35, Crystal Lake Prairie Ridge 28
Glen Ellyn Glenbard South 54, Chicago Noble/UIC 0
Antioch 63, Chicago Englewood STEM 8
Mundelein Carmel 69, Chicago Lindblom 14
Morris 56, Tinley Park 6
Springfield Sacred Heart-Griffin 23, Calumet City T.F. North 0
Troy Triad 20, Mahomet-Seymour 19
Joliet Catholic 40, Peoria High 16
New Lenox Providence 21, Morton 14
Country Club Hills Hillcrest 22, Carbondale 8
Highland 35, Mt. Vernon 14
Metamora 36, Decatur MacArthur 14
IHSA Class 4A football bracket
Semifinal games, Nov. 18
Burbank St. Laurence 31, West Chicago Wheaton Academy 30 (2OT)
Rochester 42, Murphysboro 14, final
Quarterfinal games, Nov. 10-11
West Chicago Wheaton Academy 42, Sandwich 7
Burbank St. Laurence 24, Elmhurst IC Catholic 20
Rochester 49, Breese Central 13
Murphysboro 25, Harrisburg 20
Second-round scores, Nov. 3-4
Sandwich 54, Chicago Dyett 6
West Chicago Wheaton Academy 12, Arlington Heights St. Viator 3
Elmhurst IC Catholic 35, Rockford Boylan 7
Burbank St. Laurence 31, Dixon 21
Rochester 45, Coal City 3
Breese Central 16, Mt. Zion 13
Murphysboro 14, Charleston 13
Harrisburg 27, Peoria Notre Dame 22
First-round scores, Oct. 27-28
Chicago Dyett 28, Chicago Agricultural Science 14
Sandwich 49, Norridge Ridgewood 34
West Chicago Wheaton Academy 68, Chicago Phoenix 0
Arlington Heights St. Viator 14, Richmond-Burton 0
Rockford Boylan 43, Chicago Phillips 12
Elmhurst IC Catholic 35, Geneseo 12
Dixon 10, Plano 7
Burbank St. Laurence 64, Chicago Vocational 0
Rochester 59, Lincoln 14
Coal City 44, Normal University 0
Breese Central 19, Cahokia 2
Mt. Zion 21, Effingham 2
Murphysboro 49, Taylorville 13
Charleston 27, Freeburg 24
Peoria Notre Dame 28, Kewanee 13
Harrisburg 23, Carterville 12
IHSA Class 3A football bracket
Semifinal games, Nov. 18
Byron 26, Lombard Montini 20, final
Mt. Carmel 63, Roxana 48, final
Quarterfinal scores, Nov. 11
Byron 63, Durand/Pecatonica 15
Lombard Montini 27, Princeton 9
Mt. Carmel 56, Tolono Unity 46
Roxana 56, Stanford Olympia 30
Second-round scores, Nov. 4
Byron 56, Peotone 7
Durand/Pecatonica 50, Stillman Valley 19
Princeton 35, Monmouth-Roseville 0
Lombard Montini 44, Fairbury Prairie Central 20
Tolono Unity 35, DuQuoin 25
Mt. Carmel 42, Sullivan/Okaw Valley 21
Stanford Olympia 40, Greenville 20
Roxana 48, St. Joseph Ogden 47
First-round scores, Oct. 27-28
Byron 72, Chicago Noble/Hansberry 0
Peotone 34, Chicago Crane 13
Stillman Valley 21, Chicago Noble/Johnson 20
Durand/Pecatonica 34, Oregon (0
Princeton 44, Paxton Buckley-Loda 7
Monmouth-Roseville 35, Poplar Grove North Boone 14
Fairbury Prairie Central 48, Chicago North Lawndale 6
Lombard Montini 48, Eureka 6
DuQuoin 28, Monticello 21
Tolono Unity 35, Williamsville 21
Mt. Carmel 24, Benton 17
Sullivan/Okaw Valley 14, Clinton 13
Greenville 35, Fairfield 12
Stanford Olympia 20, Litchfield Co-op 17
Roxana 50, Paris 22
St. Joseph Ogden 38, Carlinville 15
Stark County football: How 3 former Peoria educators are helping Stark County flourish in football and beyond
IHSA Class 2A football bracket
Semifinal games, Nov. 18
Wilmington 42, Maroa-Forsyth 7, final
Athens 39, Shelbyville 6, final
Quarterfinal games, Nov. 11
Wilmington 20, at Seneca 14 (OT)
Maroa-Forsyth 35, Bloomington Central Catholic 11
Athens 28, Nashville 27
Shelbyville 28, Breese Mater Dei 21
Second-round games, Nov. 4
Seneca 47, Taylor Ridge Rockridge 14
Wilmington 42, Downs Tri-Valley 14
Maroa-Forsyth) 42, Momence 6
Bloomington Central Catholic 27, Farmington 12
Nashville 27, Quincy Notre Dame 18
Athens 34, Red Bud 13
Shelbyville 36, Vandalia 13
Breese Mater Dei 27, Johnston City 18
First-round scores, Oct. 27-28
Seneca 45, Dwight/Gardner-South Wilmington Co-op 0
Taylor Ridge Rockridge 37, Westville 21
Downs Tri-Valley 24, El Paso-Gridley 0
Wilmington 41, Aledo Mercer County 14
Maroa-Forsyth 42, Palos Heights Chicago Christian 6
Momence 16, Knoxville 8
Bloomington Central Catholic 47, Mendon Unity/Payson Co-op 0
Farmington 28, Bismarck-Henning-Rossville-Alvin 23
Quincy Notre Dame 21, Arthur-Lovington-Atwood-Hammond 14
Nashville 49, Pana 7
Athens 33, Piasa Southwestern 7
Red Bud 7, Chester 0 (OT)
Shelbyville 48, Trenton Wesclin 0
Vandalia 34, Lawrenceville 22
Johnston City 16, Auburn 8
Breese Mater Dei 40, Carmi White County 22
Looking for the regular-season scores? Links to every story and score around Peoria in 2023
IHSA Class 1A football bracket
Semifinal games, Nov. 18
Lena-Winslow 30, Chicago Hope Academy 28, final
Camp Point Central 54, Greenfield/Northwestern 20, final
Quarterfinal games, Nov. 11
Lena-Winslow 30, Annawan/Kewanee Wethersfield 0
Chicago Hope Academy 57, Oneida ROWVA/Williamsfield 7
Camp Point Central 42, Belleville Althoff 22
Greenfield/Northwestern 44, Sesser Valier 16
Second-round games, Nov. 4
Lena-Winslow) 46, Forreston 14
Annawan/Kewanee Wethersfield 13, Morrison 6
Oneida ROWVA/Williamsfield 36, Toulon Stark County 8
Chicago Hope Academy 37, Aurora Christian 29
Camp Point Central 32, Hardin Calhoun 14
Belleville Althoff 56, LeRoy 20
Sesser Valier 32, Catlin Salt Fork 8
Greenfield/Northwestern 16, Casey Westfield 14
First-round games, Oct. 27-28
Lena-Winslow 50, Rockford Lutheran 13
Forreston 20, Ottawa Marquette 7
Annawan/Kewanee Wethersfield 41, Deer Creek-Mackinaw 6
Morrison 34, Fulton 12
Toulon Stark County 34, Princeville 20
Oneida ROWVA/Williamsfield 28, Sterling Newman 14
Chicago Hope Academy 58, Peru St. Bede 6
Aurora Christian 38, Gibson City-Melvin-Sibley 7
Camp Point Central 54, Bridgeport Red Hill 0
Hardin Calhoun Co-op 42, Heyworth 14
Belleville Althoff Catholic 76, Tuscola 41
LeRoy 45, Villa Grove 14
Sesser-Valier Co-op 34, Carrollton 8
Catlin Salt Fork 7, Winchester West Central Co-op 0
Greenfield/Northwestern 52, Nokomis 13
Casey Westfield 49, Toledo Cumberland 7
This article originally appeared on Journal Star: IHSA football playoffs 2023: Complete brackets, schedule, scores