Here are the RI Girls Soccer Coaches Association's All-State and All-Division selections
The Providence Journal All-State teams for the fall sports will be unveiled next week. Here are the teams selected by the Rhode Island Girls Soccer coaches.
2023 Rhode Island Girls Soccer Coaches Association All-State Teams
First Team
Tori Babineau, Chariho, Senior
Riley Bromage, Pilgrim, Senior
Nicole Calle, Cumberland, Senior
Bella Cambio, North Kingstown, Junior
Amaya Coffie, Pilgrim, Senior
Emma Goglia, Mt. Hope, Freshman
Thea Jackson, Mt. Hope, Sophomore
Krista Kasbarian, Smithfield, Senior
Ella Kauffman, East Greenwich, Sophomore
Ava Normandin, Cumberland, Senior
Oceanna Orlandi, Cranston West, Junior
Second Team
Amy Gladziszewski, Scituate, Senior
Abby Costa, Portsmouth, Junior
Elaine Joy, Lincoln, Sophomore
Alarice Luwaga, North Providence, Sophomore
Mollyana McGuire, Portsmouth, Junior
Indya Santos, Scituate, Junior
Hannah Jackson, Coventry, Junior
Charley White, Mount St. Charles, Senior
Kate Zonin, North Smithfield, Senior
Caitlyn Procter, Lincoln, Junior
Deirdre Piccillo, Prout, Junior
Third Team
Emma Mears, Exeter-West Greenwich, Senior
Anabel Schiller, Lincoln School, Senior
Isabella Acevedo, Cranston East, Senior
Alanna Pereira, Toll Gate, Junior
Calla Bruno, Westerly, Sophomore
Kate Rafferty, Westerly, Junior
Olivia Iafrate, Johnston, Sophomore
Anna Shamgochian, Providence Country Day, Senior
Marissa Johnston, Central, Senior
Moriah Stefanik, Tolman/Shea, Junior
Fallon Bagley, Rogers, Junior
United Soccer Coaches All-American
Nicole Calle, Cumberland, Senior
United Soccer Coaches All-Region
Amaya Coffie, Pilgrim, Senior
Bella Cambio, North Kingstown, Junior
United Soccer Coaches Coach of the Year
John Hoxsie, Cumberland
RIGSCA Awards
Referee of the Year – Neil Ferguson
Division I Coach of the Year – John Hoxsie, Cumberland
Division II Coach of the Year – Erin Hulse, Portsmouth
Division III Coach of the Year – Jay Hudson, Westerly
Division IV Coach of the Year – Jim Kelly, Rogers
2023 RIGSCA All-Division Teams
Division I
First Team
Sofia Torres, Cumberland
Aryanna Tirado, Cumberland
Haylee Marcotte, Pilgrim
Katie Ignagni, Pilgrim
Caitlyn Terceiro, Mt. Hope
Gianna Rabielli, La Salle
Sydney Allen, North Kingstown
Abbie O’Rourke, South Kingstown
Isabella Bettencourt, Smithfield
Sarah Pimentel, Cranston West
Emily Brown, Chariho
Second Team
Paynter Maher, Cumberland
Larisa Stewart, Pilgrim
Hannah Rezendes, Mt. Hope
Elisa Breggia, La Salle
Madison O’Connor, North Kingstown
Alexandra Smith, South Kingstown
Kaylin O’Connor, Smithfield
Jordan Costa, Cranston West
Rachael Abbott, Chariho
Keilly Quezada, Moses Brown
Liv Morrissette, Barrington
Elizabeth Johnson, East Greenwich
Third Team
Sofia Coburn, Cumberland
Jenna Madden, Pilgrim
Emily Moran, Mt. Hope
Allie Scott, La Salle
Valerie Auclair, North Kingstown
Finley Carr, South Kingstown
Avery Areson, Smithfield
Harper Cohn, Cranston West
Reid DosSantos, Chariho
Gabriela Castaño, Moses Brown
Bailey Duncan, Barrington
Julia Moore, East Greenwich
Division II
First Team
Sydney Pagnozzi, Scituate
Alexandra DiGregorio, Scituate
Sophia Karousos, Portsmouth
Clair Hook, Portsmouth
Abigail Kapidia, Lincoln
Danika Denham, Lincoln
Taylor Roberts, Prout
Kelsie McConnell, Prout
Carolyn Acker, Mount St. Charles
Caroline Noon, Mount St. Charles
Ella Intrieri, North Providence
Rohey Joof, North Providence
Ava O’Neill, North Smithfield
Anastasia Nerney, Ponaganset
Leila Moniz, Coventry
Ava Moson, Middletown
Michelle Mota, West Warwick
Maddie Keegan, Burrillville
Makalya Lopes, East Providence
Lyndsay Heath, Bay View
Second Team
Taya Bagley, Scituate
Kaelyn Mahoney, Portsmouth
Addison Musto, Lincoln
Lillie DeMetrick, Prout
Madison Berard, Mount St. Charles
Olivia Grace Gemma, North Providence
Frances Tiner, North Smithfield
Olivia Labonte, North Smithfield
Katie Papa, Ponaganset
Caroline Rhodes, Ponaganset
Hannah Bishop, Coventry
Eve Richard, Coventry
Saylor Redfearn, Middletown
Taylor Bridges, Middletown
Jordan Carollo, West Warwick
Zoe Condon, West Warwick
Jenna Carrao, Burrillville
Rihanna Morin, Burrillville
Eva Laroche, East Providence
Katherine Almeida, East Providence
Abby Figueiredo, Bay View
Payton Sullivan, Bay View
Third Team
Bryn Williams, Scituate
Lily Ferreira, Portsmouth
Olivia Riley, Lincoln
Jessica Mastrandrea, Prout
Lexi Omar, Mount St. Charles
Molly Witt, North Providence
Alessandra Camastro, North Smithfield
Emily Brown, Ponaganset
Leah Lapham, Coventry
Maddie King, Middletown
Emily Santerre, West Warwick
Gabriella Calapai, Burrillville
Nyima Gonsalves, East Providence
Jill Nguyen, Bay View
Division III
First Team
Sydney Haik, Westerly
Danica Jarrett, Westerly
Grace Holdridge, Toll Gate
Alanna Pereira, Toll Gate
Sadie Schiller, Lincoln School
Grace Blessing, Narragansett
Olivia Costa, Tiverton
Sophie Baldwin, Classical
Karina Contreras, St. Raphael
Second Team
Summer Bruno, Westerly
Adeline Areson, Toll Gate
Bianca Monteiro-Lopes, Lincoln School
Julianne Harris, Narragansett
Maeve Banal, Tiverton
Carolina Battle-Cardemil, Classical
Stephanie Sassi, St. Raphael
Isabella Dupret, Cranston East
Aimee Robertson, Exeter-West Greenwich
Third Team
Ocean Lombard, Westerly
Isabelle Lafontaine, Toll Gate
Maggie McDonald, Lincoln School
Julia Cox, Narragansett
Katie Richardson, Tiverton
Chloe Feit, Classical
Brianna Deschenes, St. Raphael
Lilly Guyon, Cranston East
Emma Mears, Exeter-West Greenwich
Division IV
First Team
Sadie Henriques, Providence Country Day
Maddie Ford, Providence Country Day
Jayla Labossiere, Tolman/Shea
Britnnie Minaya, Tolman/Shea
Gianna Halliwell, Johnston
Ava Waterman, Johnston
Audrey Rolfe, Davies
Julia Connelly, Rogers
Tess Margolis, Rogers
Averie Walton, Blackstone Valley Prep
Annika Murphy, Blackstone Valley Prep
Marissa Johnson, Central
Nancy Martinez, Central Falls
Angelica Taveras, Mount Pleasant
Cassidy Comfort, Woonsocket
Second Team
Kat Ford, Providence Country Day
Bendu Kamara, Tolman/Shea
Karen Lastor, Johnston
Ana Penaloza, Davies
Michelle Crowley, Rogers
Emely Carreon, Blackstone Valley Prep
Emely Colocho, Central
Michelle Tzalam, Central
Claydira Ramos, Central Falls
Irma Franco, Central Falls
Dyami Savala Manguia, Mount Pleasant
Eliana Fujardo, Mount Pleasant
Aicha Diouf, Woonsocket
Gabriella Alves, Woonsocket
Third Team
Ava Soch, Providence Country Day
Lisahan Marin, Tolman/Shea
Alyssa Kleinberg, Johnston
Daniely Mendez, Davies
Laura Hoag, Rogers
Joselyn Alonzo, Central
Delilah Sirypannho, Woonsocket
2023 RIGSCA All-Academic
Barrington – Hannah Barios
Chariho – Tori Babineau
Cranston West – Thea Marses
Cumberland – Katherine Jakubiak
East Greenwich – Teaghan Bristol
La Salle – Samantha Murphy
Mt. Hope – Kailey Ascoli
Moses Brown – Ella Reid
North Kingstown – Jacqueline Blair
Pilgrim – Destinee Frias
Smithfield – Lily Niquette
South Kingstown – Abigail McDonald, Celine Barbera, Sarah Burian, Alexandra Smith, Adaline Cook, Finley Carr, Jazsmin Black
Bay View – Payton Sullivan
Burrillville – Jenna Corrao
Coventry – Caitlin Dowling, Madison Moore, Faith Moore, Olivia Krupka, Lynzee Desrosiers, Mallory Lavigne, Giada Robichaud
East Providence – Amanda Lopes
Middletown – Maddie King
Mount St. Charles – Madison Berard
North Providence – Molly Witt, Sophie Intrieri, Arianna Cardoso, Melissa Valle, Meghan Imondi, Ava Sousa, Olivia Grace Gemma, Naomi Costa, Alarice Luwaga, Cathrine Nicolo, Ella Intrieri, Ally Luna, Zoe Harrington, Brooke Ciancaglini, Haley Pistacchio, Sophia Guertin, Riley Stanford
North Smithfield – Ava O’Neill
Ponaganset – Caroline Rhodes
Prout – Lillie DeMetrick, Deirdre Piccillo, Taylor Roberts, Charleigh George, Kennedy George, Jessica Mastrandrea, Seneca Fielding. Kenzie Moniz, Kelsie McConnell, Reesh McIntosh
Scituate – Alexandra DiGregorio, Amy Gladziszewski, Taya Bagley, Simona Mancini
West Warwick – Zoe Condon
Blackstone Valley Prep – Averie Walton
Central – Jenaria Arjona
Classical – Chloe Feit
Cranston East – Aubrey Josephson
Davies – Marlin Gomez Jimenez
Exeter-West Greenwich – Emma Mears
Johnston – Cameron Ferrara
Lincoln School – Maya Benitez-Longo
Providence Country Day – Brianna Silva
St. Raphael – Samantha Marsis
Tiverton – Gabriela Croft
Toll Gate – Adeline Areson
Tolman/Shea -- Natalia Alvarado
Westerly – Abbey Gervasini
On X: @BillKoch25
This article originally appeared on The Providence Journal: RI Girls Soccer Coaches Association's All-Division selections