High school sports: Friday's varsity scores and schedule
HIGH SCHOOL
Friday's events
Boys basketball
Stepinac 60, Iona Prep 48
Irvington at Edgemont, ppd.
Saunders at Eastchester, ppd.
Valhalla at Westlake, ppd.
Byram Hills at John Jay, ppd.
Hamilton at Rye Neck, ppd.
White Plains at Ossining, ppd.
North Salem at Haldane, ppd.
Ramapo at Clarkstown South, ppd.
Dobbs Ferry at Hastings, ppd.
Pleasantville at Briarcliff, ppd.
Mount Vernon at Mamaroneck, ppd.
Ketcham at Carmel, ppd.
Ardsley at Bronxville, ppd.
Suffern at Spring Valley, ppd.
Fox Lane at North Rockland, ppd.
Salesian at Regis, ppd.
Girls basketball
Mamaroneck at Mount Vernon, ppd.
Edgemont at Irvington, ppd.
Blind Brook at Port Chester, ppd.
Ketcham at Arlington, ppd.
Rye Neck at Hamilton, ppd.
Hastings at Dobbs Ferry, ppd.
Clarkstown South at Albertus Magnus, ppd.
East Ramapo at Suffern, ppd.
Harrison at Rye, ppd.
Ossining at White Plains, ppd.
Briarcliff at Pleasantville, ppd.
Hockey
Mamaroneck 4, Iona Prep 3
Pelham 5, Skaneateles 3
Monroe-Woodbury vs. New Rochelle at Ice Hutch, ppd.
non league opponent vs. Rye at Playland, ppd.
Clarkstown vs. Carmel at Brewster Ice Arena, ppd.
Greeley vs. BYSNS at Brewster Ice Arena, ppd.
Mount Pleasant vs. North Rockland at Sport-O-Rama, ppd.
Scarsdale vs. Suffern at Sport-O-Rama, ppd.
Pawling vs. non league opponent, ppd.
Girls hockey
non league opponent vs. Clarkstown North at Palisades Ice Arena
non league opponent vs. Scarsdale at Brewster Ice Arena
Wrestling
Ketcham tournament
Swimming
Woodlands at Mount Vernon, ppd.
Nyack vs. Harrison at LM Klein MS, ppd.
North Rockland vs. Ossining at Ossining Community Center, ppd.
Peekskill vs. Rye/Rye Neck/Blind Brook at Hommocks MS, ppd.
Lourdes vs. Pelham at Sarah Lawrence College, ppd.
Saturday's events
Boys basketball
Ramapo at Clarkstown South, 10 a.m.
Chester at Haldane, 12:45 p.m.
Putnam Valley at John Jay-EF, 1 p.m.
New Rochelle at Spring Valley, 1 p.m.
Carmel at Scarsdale, 1 p.m.
Greenburgh North Castle at Croton-Harmon, 1:30 p.m.
Kennedy Catholic at Moore Catholic, 1:45 p.m.
Dobbs Ferry at Clarkstown North, 2 p.m.
Lourdes at Suffern, 2 p.m.
Fox Lane at North Rockland, 2 p.m.
Harrison at Rye, 5 p.m.
Somers at Yorktown, 5:30 p.m.
Girls basketball
Harrison at Rye, 10 a.m.
Clarkstown South at Albertus Magnus, 10;30 a.m.
Hen Hud at Nanuet, 11 a.m.
Scarsdale at Greeley, 11 a.m.
Pelham at North Rockland, 11 a.m.
Sleepy Hollow at Irvington, noon
non league opponent at Lourdes, 1:30 p.m.
Monroe-Woodbury at Tappan Zee, 2 p.m.
Dobbs Ferry at Brewster, 3 p.m.
Somers at Yorktown, 3:30 p.m.
Hockey
Nyack/Tappan Zee vs. Byram Hills at Brewster Ice Arena, 5:15 p.m.
Rye Town/Harrison vs. New Rochelle at Ice Hutch, 6:45 p.m.
Fox Lane vs. Mount Pleasant at Westchester Skating Arena, 8:40 p.m.
Cortlandt vs. ETBE at Ice Hutch, 9 p.m.
Greeley vs. Pearl River at Sport-O-Rama, 9 p.m.
Wrestling
Ketcham tournament, 7 a.m.
Edgemont tournament, 9 a.m.
Somers tournament, 9 a.m.
Cheerleading
Eastchester tournament, 8:45 a.m.
Mahopac tournament, 10:30 a.m.
Sunday's events
Boys basketball
Slam Dunk Challenge
At Iona College
Middletown vs. Mount Vernon, 1:45 p.m.
Panas vs. White Plains, 3:30 p.m.
Briarcliff vs. Hastings, 7 p.m.
Girls basketball
Slam Dunk Challenge
At Iona College
Putnam Valley vs. Panas, 10:15 a.m.
Harrison vs. Albertus Magnus, noon
Ursuline vs. Mahopac, 5:15 p.m.
Hockey
BYSNS vs. Carmel at Brewster Ice Arena, 3:45 p.m.
non league opponent vs. John Jay at Brewster Ice Arena, 6 p.m.
Track and field
Section 1 League meet at Armory, 9 a.m.
This article originally appeared on Rockland/Westchester Journal News: High school sports: Friday's varsity scores and schedule