Check out the top high school wrestlers on the Post-Crescent leaderboard
Here is the third edition of the Post-Crescent high school wrestling leaderboard. Rankings are compiled from wisconsingrappler.com.
Boys
*updated through Feb. 7
106: Andy DiPiazza, Kaukauna, 33-5; Parker Spierings, Brillion, 47-1; Jayden LeNoble, Weyauwega-Fremont, 34-4; Easton Felchlin, Wrightstown, 32-11; Logan Boehnlein, Seymour, 31-7; Holdyn Volkman, Shiocton, 27-10.
113: Aiden Peters, Seymour, 30-7; Ben Hilbert, Appleton West, 26-2; Nick Jenkins, Kaukauna, 28-8; Josue Azuara, Weyauwega-Fremont, 31-10.
120: Wyatt Magolski, New London, 38-2; Logan Mueller, Brillion, 23-1; Mason Demerath, Shiocton, 29-6; Everett Koltz, Wrightstown, 33-9.
126: Bob Huntley, Brillion, 47-3; Izaiah Sanchez, Shiocton, 28-3; Cash Botting, Hortonville, 27-9.
132: Lucas Peters, Kaukauna, 36-3; Nolan Skebba, Hortonville, 28-5; Peter Tomazevic, Freedom, 35-5; Carter Birdyshaw, Weyauwega-Fremont, 29-4; Landen Shepherd, Neenah, 27-6; Louis Hock, Wrightstown, 27-10; Connor Steffens, Seymour, 28-8.
138: Declan Koch, Neenah, 36-2; Trey Zemke, Winneconne, 32-8; Colton Klug, Brillion, 15-1.
144: Jacob Herm, Neenah, 34-0; Jordan Jahnke, Shiocton, 37-5; Murphy Beyer, Freedom, 33-11.
150: Henry Niebauer, Hortonville, 34-2; Jacob Durocher, Wrightstown, 36-8; Kolin DeGroot, Kaukauna, 26-8; Blake Carton, Shiocton, 34-3; John Faulkner, Xavier, 28-7.
157: Brody Hart, Winneconne, 11-0; Peyton Lee, Kaukauna, 32-7; Tanner Hart, Kimberly, 29-7; Connor Johnson, Weyauwega-Fremont, 33-9; Austin Kufner, Fox Valley Lutheran, 18-4.
165: Liam Crook, Kaukauna, 27-0; Tage Wasmund, Hortonville, 30-12; Carter McDaniel, Weyauwega-Fremont, 34-7; Vincent Cook, Freedom, 24-9.
175: Jake Stoffel, Appleton North, 32-0; Brady Sprangers, Kaukauna, 32-6; Patrick Moore, Freedom, 32-9; Ayden Needham, Hortonville, 27-6; Owen Hansen, Waupaca, 29-4.
190: Ilijah Sanchez, Shiocton, 28-3; Tellyer Alix, Weyauwega-Fremont, 32-10; Cooper Cappaert, Freedom, 23-16.
215: Cael Leisgang, Seymour, 33-2; Vanden Hoffman, Weyauwega-Fremont, 33-1; Henry Vander Heiden, Freedom, 36-5; Austin McHugh, Hortonville, 29-12; Preston Krueger, New London, 22-7.
285: Brock Arndt, Appleton North, 21-1; Hunter Vander Heiden, Freedom, 36-3; Nehemiah Lendobeja, Kaukauna, 31-8.
Girls
*updated through Feb. 1
100: Katherine Cook, Freedom, 30-2; Sophia Hull-Riggs, New London, 11-6.
107: Addison Brown, Winneconne, 13-4; Joelle Reay, Neenah, 19-5.
114: Lexi Riehl, Shiocton, 29-6.
120: Kylee Kurszewski, Neenah, 16-3; Hannah Huza, Hortonville, 14-4.
126: Chesney Bartoszek, Wrightstown, 28-5; Sophia Galoff, Brillion, 32-7; Amari Richard, Neenah, 24-6; Madeline Faulkner, Xavier, 23-6.
132: Lillie Banks, Menasha, 34-0.
138: Ava Armatti, Neenah, 21-11; Eve Hedtke, New London, 15-8; Brooke Hansen, Wrightstown, 26-16.
145: Caylin Johnson, Waupaca, 16-3; Mackenzie Schiedermayer, Hortonville, 15-6.
152: Hailie Krueger, New London, 30-0; Samantha Meyer, Chilton/Hilbert, 17-6.
La Chapell lighting up scoreboard: 'He's fun to watch': Appleton East senior Joey La Chapell is scoring at a record pace
Vote for the top athlete: Choose from four basketball standouts for Cellcom Post-Crescent high school athlete of the week
165: Gwen Breckheimer, Chilton/Hilbert, 24-5.
185: None.
235: Keela Deeering, Clintonville, 9-2; Allison Abel, Menasha, 22-9.
This article originally appeared on Appleton Post-Crescent: Here are the top high school wrestlers in the Appleton area