These are the impact players who are in the running for the lohud Elite 11 status
There are impact players coming from every angle this spring.
Each season, we attempt to identify the best of the best in the Lower Hudson Valley and the 2024 lohud Watch List is longer than usual. There is a true abundance of talent, but these are the names that came up again and again in conversations with coaches from across the region.
There's one more cut to go before the lohud Elite 11 drops later in the week.
2024 lohud Boys Lacrosse Watch List
Ryan Aabel, Sr., MF, Carmel
Joe Alvarez, Sr., A, North Rockland
Luke Arrighi, Sr., G, Bronxville
Jameson Blakeslee, Jr., MF, Greeley
Luke Brennan, Sr., A, Mamaroneck
Mac Broaddus, Sr., G, Hackley
Aidan Bross, Sr., MF, Stepinac
K.C. Bryan, Sr., G, Lakeland/Panas
Matthew Byrne, Jr., A, Greeley
Ryan Cane, Sr., D, Yorktown
Scott Klami, Sr., G, Sleepy Hollow
Erik Coleman, Sr., MF, Pleasantville
Thomas Connolly, Jr., A, Carmel
Chris Constantine, Sr., LSM, Yorktown
Vincent Crispi, Jr., D, Iona Prep
Alec Davis, Sr., A, Rye Country Day
Crew Davis, So., MF, Iona Prep
Shane Dean, Sr., MF, Briarcliff
Chris DeGiorgio, Sr., MF, Putnam Valley
Ian Denzer, Sr., A, Ossining
Vincent DiRenno, Sr., MF, Suffern
James Devine, Jr., A, North Rockland
Connor Duncan, Sr., D, Yorktown
Reid du Toit, So., A, Byram Hills
Luca Duva, Sr., A, John Jay-Cross River
Jared Effinger, Sr., A, Harvey
Wesley Elkind, Sr., D, Harvey
Kyle Gallagher, Sr., MF, Lakeland/Panas
Evan Giachinta, Jr., MF, Haldane
Matthew Giannetti, Jr., LSM, Rye
Jake Goldstein, Sr., A, Scarsdale
Billy Haggerty, So., A, Iona Prep
Finlay Hayes, Jr., D, Mamaroneck
Tucker Hess, Jr., A, Rye
P.J. Hodge, Sr., MF, Stepinac
Miguel Iglesias, Jr., MF, Somers
Chris Iuliano, Jr., D, Rye
Jack Jimenez, Sr., LSM, Lakeland/Panas
Mason Kelly, Jr., MF, Somers
Andrew Kiefer, Sr., MF, John Jay-Cross River
Danny Koch, Sr., A, Mahopac
Tommy Linehan, Jr., A, Tappan Zee
Seth Low, Sr., LSM, Blind Brook
Henry Mackie, Sr., MF, Mamaroneck
Eddy Maher, Sr., A, Pelham
Sean Mannion, Sr., D, Eastchester
Grant Mathieson, Sr., A, Mamaroneck
Aidan Mazzoni, Jr., G, Hen Hud
Fin McConnell, Sr., A, Kennedy Catholic
Emmet McDermott, Sr., MF, Pleasantville
Tyler McDermott, Jr., MF, Rye
Brady McEnroe, So., D, Yorktown
James McManus, Jr., A, Hen Hud
Jake Meissner, Sr., G, Carmel
Hunter Mezzatesta, So., G, Yorktown
Finnegan Mitchell, Jr., MF, Suffern
Tynan Murray, Jr., LSM, Tappan Zee
Ryan Nathan, Sr., D, Fox Lane
Rhett Needleman, Sr., MF, Scarsdale
Blake O’Callaghan, So., G, John Jay-Cross River
Will Oliverio, Jr., D, Fox Lane
Michael Pagan, Sr. D, Westlake
Luke Pasacreta, Jr., MF, Iona Prep
Landon Pepe, Sr., G, Somers
Aidan Picart, Sr., D, Pleasantville
Daniel Picart, Sr., MF, Pleasantville
Denny Piekutowski, Sr., G, Stepinac
Tim Plunkett, So., A, Iona Prep
Ty Ramachandran, Jr., G, Rye
Julian Ramos, Jr., FO, Stepinac
Llogan Raynor, Sr., D, Kennedy Catholic
Dylan Reese, Sr., A, Iona Prep
Nick Reich, Jr., A, Pleasantville
Brendan Reilly, Jr., G, Pearl River
Jack Reilly, Sr., A, Bronxville
Matt Risley, Sr., A, Carmel
Brady Rogoff, Sr., D, Mamaroneck
P.J. Ruggiero, Sr., D, Haldane
Dom Savastano, Sr., FO, John Jay-Cross River
Carter Schmidt, Sr., A, Croton
Sam Sobler, Sr., D, Clarkstown North
Patrick Staker, Jr., D, Tappan Zee
Nate Stickle, Jr., D, Haldane
Ricky Strobel, Sr., A, White Plains
Colin Stemmerman, Sr., MF, Nanuet
Mac Sullivan, Sr., A, Somers
Mickey Sullivan, Jr., MF, Pearl River
Alex Titto Sr., A, Eastchester
Cayden Turner, Sr., D, Lakeland/Panas
Christian Tapia, Sr., FO, Iona Prep
Milin Torgalkar, So., A, Rye Country Day
Nick Vlasto, Sr., G, Rye Country Day
Ryan Vogel, Sr., M, Yorktown
Drew Weissman, Jr., MF, Yorktown
Harrison Winger, Sr., MF, Briarcliff
Charlie Zabatta, Sr., G, Pelham
This article originally appeared on Rockland/Westchester Journal News: 2024 lohud boys lacrosse elite 11 watch list