BNP Paribas Open: Friday order of play includes 2023 champs Carlos Alcaraz, Elena Rybakina
Here come the big guns. For the first time at the 2024 BNP Paribas Open, seeded players will take the court Friday. It's a list that includes defending champions Carlos Alcaraz and Elena Rybakina as well as top players like Jannik Sinner and Iga Swiatek.
In all, 16 seeded women and 16 seeded men will hit the court on a busy day that includes Andy Murray, Caroline Wozniacki, Ben Shelton, Ons Jabeur and Frances Tiafoe to name a few.
Here is Friday's full order of play at the BNP Paribas Open:
Stadium 1
11 a.m.: Jannik Sinner vs. Thanasi Kokkinakis
1 p.m.: Iga Swiatek vs. Danielle Collins
Followed by: Donna Vekic vs. Caroline Wozniacki
6 p.m.: Carlos Alcaraz vs. Matteo Arnaldi
Followed by: Elena Rybakina vs. Nadia Podorska
Stadium 2
11 a.m.: Jelena Ostapenko vs. Angelique Kerber
Followed by: Andrey Rublev vs. Andy Murray
Followed by: Ben Shelton vs. Jakub Mensik
Followed by: Katie Volynets vs. Ons Jabeur
Followed by: Frances Tiafoe vs. Dusan Lajovic
Stadium 3
11 a.m.: Taro Daniel vs. Alex de Minaur
Followed by: Alex Zverev vs. Chris O'Connell
Followed by: Lucas Pouille vs. Stefanos Tsitsipas
6 p.m.: Beatriz Haddad Maia vs. Rebecca Sramkova
Followed by: Madison Keys vs. Hailey Baptiste
Stadium 4
11 a.m.: Bernarda Pera vs. Marketa Vondrousova
Followed by: Elisabetta Cocciaretto vs. Peyton Stearns
Followed by: Botic van de Zandschulp vs. Denis Shapovalov
Followed by: Felix Auger-Aliassime-Sebastian Korda vs. Lloyd Glasspool-Jean-Julien Roger
Followed by: Brandon Nakashima vs. Jiri Leheka
Stadium 5
11 a.m.: Alexander Shevchenko vs. Francisco Cherundolo
Followed by: Aleksandar Kovacevic vs. Zhizhen Zhang
Followed by: Nicolas Jarry vs. Fabian Marozsan
Followed by: Alexander Bulbik vs. Juncheng Shang
Followed by: Karen Khackanov vs. Thiago Seyboth Wild
Stadium 6
11 a.m.: Felix Auger-Aliassime vs. Constant Lestienne
Followed by: Hugo Grenier vs. Alexandre Muller
Followed by: Viktoriya Tomova vs. Sofia Kenin
Followed by: Tatjana Maria vs. Jasmine Paolini
Followed by: Anna Kalinskaya vs. Taylor Townsend
Stadium 7
11 a.m. Nicolas Mahut-Edouard Roger-Vasselin vs. Alejandro Davidovich Fokina-Andreas Mies
Followed by: Pavel Kotov vs. Alejandro Tabilo
Followed by: Flavio Cobolli vs. Roberto Carballes Baena
Followed by: Yannick Hanfmann vs. Talion Griekspoor
Followed by: Jan-Lennard Struff vs. Borna Coric
Stadium 8
11 a.m.: Yulia Putintsevva vs. Ekaterina Alexandrova
Followed by: Diana Shnaider vs. Ana Bogdan
Followed by: Nicolas Moreno De Alboran vs. Lukas Klein
Followed by: Marie Bouzkova vs. Anastasia Potapova
Followed by: Camila Giorgi vs. Linda Nosokova
Followed by: S. Cirstea-D. Vekic vs. D. Schuurs-L. Stefani
Stadium 9
11 a.m.: Nuria Parrizas Diaz vs. Anastasia Pavlyuchenkova
Followed by: Varvara Gracheva vs. Yue Yuan
Followed by: Nao Hibino vs. Veronika Kudermetova
Followed by: Marta Kostyuk vs. Mai Hontama
Followed by: Caroline Dolehide-Desirae Krawczyk vs. Greet Minnen-Monica Niculescu
Followed by: Ashlyn Krueger-Sloane Stephens vs. Storm Hunter-Katerina Siniakov
This article originally appeared on Palm Springs Desert Sun: BNP Paribas Open: Friday order of play includes Alcaraz, Swiatek