Complete results: 2023 Hunterdon/Warren/Sussex wrestling tournament
The 13th annual Hunterdon/Warren/Sussex wrestling tournament gets underway on Saturday at Phillipsburg High School, starting at 9:30 a.m. with opening-round action and continuing until the championship finals later in the afternoon.
Nine Sussex County schools will compete in the 17-team tournament. Since the tournament's inception in 2010 when Sussex County schools joined the HWS, only three Sussex schools have won team titles in the last 12 years. High Point won the inaugural championship and Kittatinny won in 2017. Pope John went back to back in 2017-18.
More HWS wrestling:These five wrestlers stood out at the Hunterdon/Warren/Sussex Tournament
Defending champion Phillipsburg has won the most titles with seven, including five straight from 2011-15. Overall, the Stateliners have won 15 overall championships, including when only Hunterdon and Warren schools competed.
Here are the complete results from the championship brackets.
Finals
106
Jake Holly (Pope John) dec Augie Szamreta (Warren Hills), 10-4
113
Anthony Rossi (Hunterdon Central) SV - 1 over Logan Wadle (North Hunterdon), 7-5
120
Jason Athey (Pope John) dec Jake Taylor (Delaware Valley), 6-2
126
Carson Walsh (Pope John) tf over Jaden Perez (Delaware Valley), 20-5
132
Gavin Hawk (Phillipsburg) md Nicolas Balella (Hackettstown), 12-3
138
Luke Geleta (Phillipsburg) dec Shawn Redfield (Warren Hills), 10-5
144
Rhett Washleski (Hunterdon Central) md John Roth (Phillipsburg), 9-0
150
Daniel DeLusant (North Hunterdon) dec Chris Colasurdo (Delaware Valley), 3-1
157
Logan Wiecoreck (Voorhees) dec Bryce Coesfeld (Kittatinny), 5-0
165
Garett Tettemer (Delaware Valley) dec Ethan Dalling (Kittatinny), 11-4
175
Thomas Brunetti (Hunterdon Central) SV- 1 over Connor Hille (Phillipsburg), 8-6
190
Alex Uryniak (North Hunterdon) dec Caleb Rivera (Phillipsburg), 5-2
215
Brendan Raley (North Hunterdon) dec Jarett Pantuso (Warren Hills), 6-3
285
John Wargo (Phillipsburg) fall over Bradley Maines (Sparta), 0:18
Semifinals
106
Augie Szamreta (Warren Hills) dec Peter Plesh (Hunterdon Central), 8-6
Jake Holly (Pope John) dec Owen Kucharski (Delaware Valley), 3-2
113
Logan Wadle (North Hunterdon) dec Dalton Webber (Pope John), 6-4
Anthony Rossi (Hunterdon Central) dec Aiden Scheeringa (Hackettstown), 10-6
120
Jason Athey (Pope John) dec Nick Clayton (High Point), 2-1
Jake Taylor (Delaware Valley) dec Charlie Piccione (Warren Hills), 5-3
126
Carson Walsh (Pope John) tf over Ahmed Hussain (Hunterdon Central), 20-5
Jaden Perez (Delaware Valley) dec Tyler Redfield (Warren Hills), 4-3
132
Gavin Hawk (Phillipsburg) dec Jack Nauta (Pope John), 5-2
Nicolas Balella (Hackettstown) dec Josh Lee (Warren Hills), 6-4
138
Luke Geleta (Phillipsburg) md Michael Melillo (Newton ), 14-3
Shawn Redfield (Warren Hills) fall over Justin Holly (Pope John), 5:08
144
Rhett Washleski (Hunterdon Central) dec Luke Sinkewicz (Delaware Valley), 7-5
John Roth (Phillipsburg) dec Logan Hrenenko (Sparta), 5-3
150
Daniel DeLusant (North Hunterdon) dec Ryan Lundy (Warren Hills), 5-1
Chris Colasurdo (Delaware Valley) won in tie breaker - 1 over Patrick Day (Phillipsburg), 2-1
157
Bryce Coesfeld (Kittatinny) md True DiGuiseppe (Vernon), 13-2
Logan Wiecoreck (Voorhees) dec Brian Wilson (North Hunterdon), 6-0
165
Garett Tettemer (Delaware Valley) fall over Shane Woolf (High Point), 3:08
Ethan Dalling (Kittatinny) dec Hunter Cleaver (Phillipsburg), 8-6
175
Thomas Brunetti (Hunterdon Central) fall over Tyler Kinney (Voorhees), 1:17
Connor Hille (Phillipsburg) dec Michael Drazek (Warren Hills), 8-6
190
Alex Uryniak (North Hunterdon) fall over Tucker Lockburner (Kittatinny), 3:26)
Caleb Rivera (Phillipsburg) dec Anderson Olcott (Delaware Valley), 4-2
215
Brendan Raley (North Hunterdon) fall over Jack Mosier (Voorhees), 1:16
Jarett Pantuso (Warren Hills) fall over Cardin Madry (Pope John), 1:33
285
John Wargo (Phillipsburg) fall over Cameron Baumann (Voorhees), 0:58
Bradley Maines (Sparta) fall over Louis White (North Hunterdon), 3:11
Quarterfinals
106
Peter Plesh (Hunterdon Central) dec John Barron (High Point), 6-0
Augie Szamreta (Warren Hills) dec Joseph Celentano (North Hunterdon), 11-3
Jake Holly (Pope John) fall over Christian Bollette (Voorhees), 1:47
Owen Kucharski (Delaware Valley) dec Massimo Gonzalez (Phillipsburg), 7-0
113
Logan Wadle (North Hunterdon) fall over Peter Donnelly (Sparta), 3:13
Dalton Webber (Pope John) fall over Dawson McWilliams (Phillipsburg), 5:17
Aiden Scheeringa (Hackettstown) dec Davey Rhinehart (Warren Hills), 10-3
Anthony Rossi (Hunterdon Central) fall over Nikolas Martinez (Kittatinny), 2:22
120
Nick Clayton (High Point) fall over Eugene Donnelly (Sparta), 1:49
Jason Athey (Pope John) tf over Thomas Dugan (North Warren), 17-2
Jake Taylor (Delaware Valley) md Blake Giangrasso (Kittatinny), 11-2
Charlie Piccione (Warren Hills) sv over Gavin Geleta (Phillipsburg), -1 5-3)
126
Carson Walsh (Pope John) tf over Landon Campbell (High Point), 18-2
Ahmed Hussain (Hunterdon Central) dec Shane Wysocki (North Hunterdon), 8-2
Tyler Redfield (Warren Hills) fall over Dominic Cimaglia (Vernon), 3:48
Jaden Perez (Delaware Valley) md Kyle Beenders (Phillipsburg), 13-2
132
Gavin Hawk (Phillipsburg) fall over Ryan Hrenenko (Sparta), 0:55
Jack Nauta (Pope John) fall over Marc Pavese (Lenape Valley), 2:51
Josh Lee (Warren Hills) fall over Anthony Ferrari (Kittatinny), 5:53
Nicolas Balella (Hackettstown) md Matt Roche (Delaware Valley), 10-1
138
Luke Geleta (Phillipsburg) md Joshua Joubert (North Hunterdon), 12-2
Michael Melillo (Newton ) md Chris Casale (Kittatinny), 15-2
Shawn Redfield (Warren Hills) dec Gage Graziano (Lenape Valley), 11-5)
Justin Holly (Pope John) fall over Jackson Bush (Delaware Valley), 4:22
144
Rhett Washleski (Hunterdon Central) fall over Demarius Posey (Newton ), 0:58
Luke Sinkewicz (Delaware Valley) dec Andrew Knutelsky (Kittatinny), 9-5
John Roth (Phillipsburg) dec Ty Woods (High Point), 8-7
Logan Hrenenko (Sparta) fall over Evan Kinney (North Hunterdon), 1:26
150
Daniel DeLusant (North Hunterdon) tf over Jesse Huelbig (High Point), 19-4
Ryan Lundy (Warren Hills) md Matthew Francis (Hackettstown), 10-1
Patrick Day (Phillipsburg) tf over Anthony Petrock (Sparta), 18-2
Chris Colasurdo (Delaware Valley) tf over Noah White (Hunterdon Central), 17-1
157
Bryce Coesfeld (Kittatinny) fall over Benny Mendoza (Phillipsburg),1:51
True DiGuiseppe (Vernon) dec Joseph Rozynski (Pope John), 4-3
Brian Wilson (North Hunterdon) md Aaron Stone (Newton), 9-1
Logan Wiecoreck (Voorhees) tf over Liam Hassloch (Sparta), 15-0
165
Garett Tettemer (Delaware Valley) fall over Kevin Wilson (Pope John), 1:16
Shane Woolf (High Point) dec Cody Miller (Warren Hills), 5-0
Hunter Cleaver (Phillipsburg) fall over Jackson Call (Hunterdon Central), 2:56
Ethan Dalling (Kittatinny) fall over Pedro Dos Santos (Belvidere), 1:33
175
Thomas Brunetti (Hunterdon Central) tf over Kevin Roman (Delaware Valley), 15-0
Tyler Kinney (Voorhees) fall over Daniel Lovett (Vernon), 3:54
Connor Hille (Phillipsburg) fall over Blake Winberry (Sparta), 0:47
Michael Drazek (Warren Hills) fall over Brayden Nolan (Newton), 1:06
190
Alex Uryniak (North Hunterdon) fall over Luke Hufford (Voorhees), 1:41
Tucker Lockburner (Kittatinny) fall over Patrick Kaczmarek (Hunterdon Central), 2:24
Anderson Olcott (Delaware Valley) tf over David Thomson (Pope John), 17-0
Caleb Rivera (Phillipsburg) md Chris Whitehead (Warren Hills), 13-4
215
Brendan Raley (North Hunterdon) fall over Logan Kries (Phillipsburg), 1:11
Jack Mosier (Voorhees) dec Bennett Cayero (Hunterdon Central), 5-4
Cardin Madry (Pope John) dec Jacob Hachtmann (Belvidere), 9-3
Jarett Pantuso (Warren Hills) fall over Brody Guerra (Newton ), 1:54
285
John Wargo (Phillipsburg) fall over Bradley Kearney (Kittatinny), 1:01
Cameron Baumann (Voorhees) dec Kyle Cooke (Delaware Valley), 5-0
Louis White (North Hunterdon) sv over JJ Wohlers (North Warren), -1 4-2
Bradley Maines (Sparta) fall over Gavin Mericle (High Point), 1:50
First round
106
Peter Plesh (Hunterdon Central) bye
John Barron (High Point) fall over Conor Hallowich (North Warren), 0:47
Joseph Celentano (North Hunterdon) fall over Ryan Zimmerman (Lenape Valley), 1:29
Augie Szamreta (Warren Hills) fall over Troy Sharp (Kittatinny), 1:11
Jake Holly (Pope John) bye
Christian Bollette (Voorhees) fall over Michael Acquevella (Hackettstown), 2:24
Massimo Gonzalez (Phillipsburg) fall over Cole Clark (Belvidere), 1:25
Owen Kucharski (Delaware Valley) bye
113
Logan Wadle (North Hunterdon) bye
Peter Donnelly (Sparta) fall over Logan Bush (Voorhees), 1:17
Dawson McWilliams (Phillipsburg) fall over William Sussko (Belvidere), 0:20
Dalton Webber (Pope John) bye
Aiden Scheeringa (Hackettstown) bye
Davey Rhinehart (Warren Hills) fall over Luacs Beyers (Delaware Valley), 0:42
Nikolas Martinez (Kittatinny) bye
Anthony Rossi (Hunterdon Central) bye
120
Nick Clayton (High Point) bye
Eugene Donnelly (Sparta) fall over Christopher Dwyer (Hackettstown), 0:30
Thomas Dugan (North Warren) fall over Matthew Levy (Voorhees), 0:45
Jason Athey (Pope John) fall over Gerald Magyar (Belvidere), 0:50
Jake Taylor (Delaware Valley) bye
Blake Giangrasso (Kittatinny) dec. Keegan Murtagh (Newton ), 5-2
Gavin Geleta (Phillipsburg) bye
Charlie Piccione (Warren Hills) bye
126
Carson Walsh (Pope John) bye
Landon Campbell (High Point) fall over Andrew Weinzetl (Sparta), 2:34
Shane Wysocki (North Hunterdon) bye
Ahmed Hussain (Hunterdon Central) bye
Tyler Redfield (Warren Hills) bye
Dominic Cimaglia (Vernon) bye
Kyle Beenders (Phillipsburg) bye
Jaden Perez (Delaware Valley) bye
132
Gavin Hawk (Phillipsburg) bye
Ryan Hrenenko (Sparta) fall over Antonio Nikolopoulos (Belvidere), 0:53
Marc Pavese (Lenape Valley) bye
Jack Nauta (Pope John) bye
Josh Lee (Warren Hills) bye
Anthony Ferrari (Kittatinny) bye
Matt Roche (Delaware Valley) fall over John VanDoren (North Hunterdon), 1:04
Nicolas Balella (Hackettstown) bye
138
Luke Geleta (Phillipsburg) bye
Joshua Joubert (North Hunterdon) md Jayden Ruplall (High Point), 11-2
Chris Casale (Kittatinny) bye
Michael Melillo (Newton ) bye
Shawn Redfield (Warren Hills) bye
Gage Graziano (Lenape Valley) fall over Reilly Hague (Vernon), 0:40
Jackson Bush (Delaware Valley) fall over Ethan Pacheco (Hopatcong), 3:18
Justin Holly (Pope John) bye
144
Rhett Washleski (Hunterdon Central) bye
Demarius Posey (Newton ) fall over Jacob Reardon (Hopatcong), 1:57
Luke Sinkewicz (Delaware Valley) fall over Jakob Bell (Lenape Valley), 0:39
Andrew Knutelsky (Kittatinny) fall over Robert Slein (Belvidere), 1:04
Ty Woods (High Point) bye
John Roth (Phillipsburg) fall over Spencer Moser (Pope John), 5:36
Evan Kinney (North Hunterdon) md Gavin Pych (Vernon), 9-0
Logan Hrenenko (Sparta) bye
150
Daniel DeLusant (North Hunterdon) bye
Jesse Huelbig (High Point) fall over Daniel Rendon (Vernon), 4:51
Matthew Francis (Hackettstown) bye
Ryan Lundy (Warren Hills) bye
Patrick Day (Phillipsburg) bye
Anthony Petrock (Sparta) bye
Noah White (Hunterdon Central) dec Aiden McClain (Kittatinny), 11-4
Chris Colasurdo (Delaware Valley) bye
157
Bryce Coesfeld (Kittatinny) bye
Benny Mendoza (Phillipsburg) md Nick Marangi (High Point), 12-3
True DiGuiseppe (Vernon) bye
Joseph Rozynski (Pope John) bye
Brian Wilson (North Hunterdon) bye
Aaron Stone (Newton ) bye
Liam Hassloch (Sparta) bye
Logan Wiecoreck (Voorhees) bye
165
Garett Tettemer (Delaware Valley) bye
Kevin Wilson (Pope John) fall over Aaron Yarnell (North Hunterdon), 3:03
Cody Miller (Warren Hills) bye
Shane Woolf (High Point) bye
Hunter Cleaver (Phillipsburg) bye
Jackson Call (Hunterdon Central) dec Isaac Thomas (Vernon), 6-2
Pedro Dos Santos (Belvidere) dec Jose Alvarenga giron (Hackettstown), 16-12
Ethan Dalling (Kittatinny) bye
175
Thomas Brunetti (Hunterdon Central) bye
Kevin Roman (Delaware Valley) dec Kaleb Ogar (Kittatinny), 9-7
Tyler Kinney (Voorhees) fall over Thales Gondim (North Hunterdon), 3:24
Daniel Lovett (Vernon) dec Jack Kithcart (High Point), 9-2
Connor Hille (Phillipsburg) bye
Blake Winberry (Sparta) dec Logan Garriques (North Warren), 8-7
Brayden Nolan (Newton ) dec Kyle Blew (Belvidere), 5-1
Michael Drazek (Warren Hills) bye
190
Alex Uryniak (North Hunterdon) bye
Luke Hufford (Voorhees) dec Patrick Kaminski (Vernon), 5-1
Patrick Kaczmarek (Hunterdon Central) sv Evan Yanoff (Hackettstown), -1 10-8
Tucker Lockburner (Kittatinny) fall over Donald Weiss (High Point), 2:50)
Anderson Olcott (Delaware Valley) bye
David Thomson (Pope John) fall over Daniel Barry (Newton ), 4:43
Chris Whitehead (Warren Hills) fall over Eric Perez (Lenape Valley), 1:07
Caleb Rivera (Phillipsburg) bye
215
Brendan Raley (North Hunterdon) bye
Logan Kries (Phillipsburg) dec Connor White (Sparta), 7-2)
Jack Mosier (Voorhees) fall over Ryan Jaick (High Point), 0:39
Bennett Cayero (Hunterdon Central) bye
Cardin Madry (Pope John) bye
Jacob Hachtmann (Belvidere) fall over Alex Laoudis (Kittatinny), 3:21
Brody Guerra (Newton ) dec Jeyss Abreu (Vernon), 9-5
Jarett Pantuso (Warren Hills) bye
285
John Wargo (Phillipsburg) bye
Bradley Kearney (Kittatinny) dec William Thomas (Belvidere), 2-1
Kyle Cooke (Delaware Valley) bye
Cameron Baumann (Voorhees) bye
JJ Wohlers (North Warren) bye
Louis White (North Hunterdon) bye
Gavin Mericle (High Point) fall over Phillip Pritchard (Vernon), 2:52
Bradley Maines (Sparta) bye
This article originally appeared on New Jersey Herald: Hunterdon/Warren/Sussex wrestling tournament: 2023 complete results