HS TRACK AND FIELD: Lackawanna Track Conference Girls School Record Database
100 METER DASH
Jordan Hoyt
Abington Heights
11.94
2010
Tatum Norris
Susquehanna
12.05
(State Class 2A Champion)
2023
Carli Lucke
Valley View
12.14
2014
Julia Koloski
Montrose
12.19
2009
Kyahni Harbin
Scranton
12.20
2019
Lauren Ellsworth
Lackawanna Trail
12.22
2011
Jasmine Stevenson
Wallenpaupack
12.27
2014
Caitie Good
Elk Lake
12.34
2010
Taliyah Booker
Delaware Valley
12.39
2019
Taylor Robinson
West Scranton
12.44
2014
Gillian Coar
Dunmore
12.46
2016
Sue Bochnovich
Lakeland
12.51
2005
Renee Crane
Western Wayne
12.54
2006
Taylor Robinson
West Scranton
12.54
2016
Rhys Evans
Mountain View
12.54
2024
Nikolette McCloe
Holy Cross
12.59
2011
Rachael Collins
Honesdale
12.60
2023
Braelyn Reed
Riverside
12.67
2023
Jill Petrosky
Scranton Prep
12.74
2000
Maurella Walls
North Pocono
12.74
1998
Mae Kaufman
Mid Valley
12.92
2024
Lisa Delfino
Carbondale Area
12.94
1984
Amber Brecht
Blue Ridge
12.96
2016
200 METER DASH
Jordan Hoyt
Abington Heights
24.36
(State Class 3A Champion)
2010
Tatum Norris
Susquehanna
24.78
2023
2022
(State Class 2A Champion)
Tiffany Sartin
Scranton
24.86
2006
Jasmine Stevenson
Wallenpaupack
25.23
2013
Carli Lucke
Valley View
25.29
2014
Tangi Smith
Montrose
25.47
2022
Rachael Collins
Honesdale
25.53
2021
Caitie Good
Elk Lake
25.74
2010
Rebecca Carmody
Western Wayne
25.98
2015
Lauren Ellsworth
Lackawanna Trail
25.98
2010
Nikolette McCloe
Holy Cross
25.99
2011
Kaitlyn Kravitz
North Pocono
26.04
2024
Erin Steppacher
Scranton Prep
26.24
1996
Madison Harding
Lakeland
26.37
2017
Gillian Coar
Dunmore
26.39
2016
Meghan Ragard
Blue Ridge
26.41
2009
Laura Sullivan
Delaware Valley
26.44
2006
Lylah Mosely
West Scranton
26.64
2021
Mae Kaufman
Mid Valley
26.68
2024
Paige Olanovich
Riverside
26.7
2022
Erin Durkin
Carbondale Area
26.84
1991
Stephanie Ostir
Mountain View
27.74
2014
Rhys Evans
Mountain View
27.74
2024
400 METER DASH
Taliyah Booker
Delaware Valley
55.86
2021
Lauren Ellsworth
Lackawanna Trail
56.16
2011
Diane DiPhillips
Montrose
57.24
1983
Rachael Collins
Honesdale
57.29
2023
Julie Nicholas
Abington Heights
57.43
1998
Mackenzie Turner
Wallenpaupack
57.51
2019
Kaitlyn Lewis
North Pocono
57.61
2014
Cassie VanEtten
Elk Lake
57.77
2011
Rebecca Carmody
Western Wayne
57.82
2015
Erin Steppacher
Scranton Prep
58.14
1996
Skyla Wilson
Susquehanna
58.4
2017
Allison Hall
Blue Ridge
58.9
2010
Michelle Cole
Riverside
59.24
1987
Carli Lucke
Valley View
59.30
2014
Lisa Delfino
Carbondale Area
59.64
1984
Gillian Coar
Dunmore
59.67
2017
Madison Harding
Lakeland
59.94
2014
Maryam Hamidi
Scranton
01:00.34
2018
Sharon Myers
Mountain View
01:00.74
1980
Mae Kaufman
Mid Valley
01:01.03
2023
Abby Megotz
West Scranton
01:01.64
2023
Kaitlyn McDonnell
Holy Cross
01:01.65
2013
100 HURDLES
Cassidy Jenkins
Lakeland
14.28
2015
Skyla Wilson
Susquehanna
14.52
2018
Trina Barcarola
Western Wayne
14.82
(State Class 2A Champion)
2019
Alea Murphy
Abington Heights
14.84
2005
Anastasia Ioppolo
Wallenpaupack
15.00
2022
Jillian Warabak
Holy Cross
15.11
2018
Chloe Diaz
Montrose
15.25
2022
Hannah McMinn
Lackawanna Trail
15.34
2008
Jessica Lown
North Pocono
15.47
2005
Kara Gearhart
Delaware Valley
15.51
2016
Avery Meredick
Riverside
15.57
2022
Sarah Williams
West Scranton
15.66
2014
Cathy Burns
Scranton Prep
15.74
1982
Natalie Talluto
Mid Valley
15.84
2024
Kara Pilewicz
Carbondale Area
15.94
1985
Jamie Cousins
Honesdale
16.03
2008
Abby Pidgeon
Valley View
16.03
2017
Lindsey Rupakus
Blue Ridge
16.1
2015
Maria Baker
Scranton
16.24
2005
Maura Michalczyk
Dunmore
16.24
2024
Alexia Presley
Mountain View
16.36
2016
Cindy Good
Elk lake
16.94
2011
300 HURDLES
Skyla Wilson
Susquehanna
42.29
2018
Cassidy Jenkins
Lakeland
43.83
2015
Krista Matsko
Abington Heights
44.59
2010
Trina Barcarola
Western Wayne
44.72
2018
Erin Maloney
Scranton Prep
45.30
2000
Kara Gearhart
Delaware Valley
45.47
2016
Shayna Miller
West Scranton
45.54
2011
Anastasia Ioppolo
Wallenpaupack
45.62
2022
Lindsey Rupakus
Blue Ridge
45.83
2016
Amy Volz
Holy Cross
45.88
2008
Maria Baker
Scranton
46.03
2005
Jessica Lown
North Pocono
46.27
2005
Mia Chiaro
Dunmore
46.63
2018
Nikole Argonish
Riverside
47.14
1996
Avery Meredick
Riverside
47.14
2022
Chloe Diaz
Montrose
47.20
2024
Lisa Ruppert
Elk Lake
47.27
2007
Rebecca Timm
Montrose
47.31
2014
Abby Pidgeon
Valley View
47.91
2018
Kara Pilewicz
Carbondale Area
48.04
1985
Brigit McCauley
Honesdale
48.44
1995
Natalie Talluto
Mid Valley
48.44
2024
Hannah McMinn
Lackawanna Trail
48.81
2008
Barbara Wellings
Mountain View
51.45
1986
800 METER RUN
Brittney Martin
Abington Heights
02:13.10
2010
Kaitlyn Lewis
North Pocono
02:14.90
2012
Lisa Roder
Wallenpaupack
02:15.10
1993
Allison Hall
Blue Ridge
02:16.84
2010
Summer Hill
Honesdale
02:16.99
2012
Jennifer Tucker
Riverside
02:17.24
1998
Rachel Korty
Carbondale Area
02:17.55
2022
Caroline Olivetti
Scranton Prep
02:18.24
2001
Kathy Maquire
Dunmore
02:19.24
1988
Skylar Arendt
Lakeland
02:19.28
2021
Stephanie Summerville
Montrose
02:21.24
2023
Mackenzie Greenfield
Holy Cross
02:21.44
2016
Ashley Holgate
Delaware Valley
02:22.04
2010
Cassie VanEtten
Elk Lake
02:22.24
2011
Ellen Squier
Elk Lake
02:22.24
2008
Acacia Urian
Western Wayne
02:22.57
2010
Victoria James
Lackawanna Trail
02:22.58
2018
Brianna Zipay
Valley View
02:22.64
2019
Carissa Flynn
Mountain View
02:25.14
2024
Bella Noreika
Scranton
02:25.84
2023
Ivy Christensen
Susquehanna
02:28.92
2012
Erica English
Mid Valley
02:30.81
2003
Adell Wylam
West Scranton
02:36.24
2019
1600 METER RUN
Katie Dammer
Abington Heights
04:47.94
2018
Lisa Roder
Wallenpaupack
04:54.80
1995
Renee Robbins
Honesdale
04:56.24
1985
Payton Padgett
Delaware Valley
05:05.35
2014
Hannah Perkins
Montrose
05:07.45
2017
Krista Jones
Elk Lake
05:07.89
2022
Erin Feeney
Scranton Prep
05:08.12
2012
Meaghan Robbins
Western Wayne
05:08.43
2001
Kate Korty
Carbondale Area
05:08.48
2022
Stacey Muchal
Valley View
05:08.86
2001
Abby Corrigan
Holy Cross
05:11.40
2017
Lacey Danilovitz
Riverside
05:13.34
2023
Emily Franklin
North Pocono
05:15.27
2023
Victoria James
Lackawanna Trail
05:16.10
2018
Bella Noreika
Scranton
05:16.50
2023
Carly Devine
Blue Ridge
05:18.44
2005
Emily Black
Lakeland
05:20.74
2024
Carissa Flynn
Mountain View
05:22.05
2023
Amy Dandois
Susquehanna
05:24.74
1992
Annika Von Ahnen
Mid Valley
05:29.84
2024
Molly MacDonald
West Scranton
05:32.04
2011
Erin Clarke
Dunmore
05:38.04
2001
3200 METER RUN
Tessa Barrett
Abington Heights
10:25.16
2013
Erin Feeney
Scranton Prep
10:38.50
2015
Stacey Muchal
Valley View
10:49.05
2001
Lacey Danilovitz
Riverside
10:49.83
2023
Renee Robbins
Honesdale
10:51.24
1985
Maria Trowbridge
Elk Lake
10:59.24
2010
Emily Franklin
North Pocono
11:12.54
2023
Mackenzie Greenfield
Holy Cross
11:13.45
2015
Kate Korty
Carbondale Area
11:13.70
2022
Bella Noreika
Scranton
11:15.60
2023
Hannah Perkins
Montrose
11:17.72
2017
Meaghan Robbins
Western Wayne
11:19.39
2001
Ryan O'Connor
Delaware Valley
11:18.86
2023
Darby Brennan
Wallenpaupack
11:22.74
2023
Rachel Hall
Blue Ridge
11:33.20
2003
Emily Black
Lakeland
11:37.57
2024
Carissa Flynn
Mountain View
11:37.94
2024
Annika Von Ahnen
Mid Valley
11:50.30
2024
Molly MacDonald
West Scranton
11:54.24
2011
Lauren Tingley
Susquehanna
12:01.04
2000
Kiernan Dougherty
Lackawanna Trail
12:05.55
2013
Cecelia Clarke
Dunmore
12:13.21
2002
400 RELAY
Abington Heights
49.16
2014
Montrose
49.18
2010
Wallenpaupack
49.64
2017
Valley View
49.82
2012
Scranton
49.90
2019
Delaware Valley
50.08
2006
Holy Cross
50.31
2012
Lakeland
50.49
2012
Western Wayne
50.79
2012
North Pocono
50.84
1995
Scranton Prep
51.37
2000
Mid Valley
51.39
2023
Susquehanna
51.46
2017
Blue Ridge
51.48
2016
Dunmore
51.56
2009
West Scranton
51.6
2014
Honesdale
51.8
2007
Elk Lake
52.54
2016
Carbondale Area
52.94
Mountain View
52.94
2024
1600 RELAY
Abington Heights
03:56.30
2009
Blue Ridge
03:57.96
2009
North Pocono
03:58.57
2014
Wallenpaupack
03:58.86
2014
Honesdale
03:58.88
2012
Lakeland
04:00.86
2005
Western Wayne
04:00.98
2018
Elk Lake
04:03.03
2010
Montrose
04:03.99
2022
Scranton
04:04.32
2005
Carbondale Area
04:04.74
Delaware Valley
04:05.50
2006
Riverside
04:08.24
Scranton Prep
04:08.93
2000
Valley View
04:10.14
2011
West Scranton
04:10.85
2023
Dunmore
04:12.60
2016
Holy Cross
04:12.88
2011
Susquehanna
04:14.96
2017
Mid Valley
04:22.74
2024
Lackawanna Trail
04:23.74
2011
Mountain View
04:30.74
2015
3200 RELAY
Wallenpaupack
09:25.66
2014
Abington Heights
09:26.94
1991
Montrose
09:28.84
1982
Elk Lake
09:30.24
2007
Honesdale
09:33.62
1998
Blue Ridge
09:39.35
2009
Scranton Prep
09:40.48
2007
Holy Cross
09:46.71
2016
Delaware Valley
09:53.30
2017
North Pocono
09:53.89
2015
Western Wayne
09:56.31
2010
Valley View
09:57.22
2015
Riverside
09:59.24
Dunmore
10:08.24
1983
Lakeland
10:09.21
2019
Carbondale Area
10:09.24
Susquehanna
10:21.64
1992
Scranton
10:25.60
1999
Mountain View
10:35.44
2024
Lackawanna Trail
10:47.00
2017
Mid Valley
10:50.24
2013
West Scranton
11:14.44
2013
SHOT PUT
April Doyle
Lakeland
43—0
2009
Cycerli Ash
Honesdale
42—2.75
2002
Jill Korgeski
Dunmore
40—6
2015
Dawn Chrissy
North Pocono
39—7
1988
Amy Raniello
Riverside
39—0.5
1992
Megan Bush
Elk Lake
38—10
2013
Diana Hassan
Western Wayne
38—6
2013
Avery Rebar
Mid Valley
37-9
2022
Ann Keevil
Susquehanna
37—6.75
1981
Denise Auryansen
Delaware Valley
37—6.25
2001
Sarah Korty
Carbondale Area
37—6
2018
Tammy Waiters
Scranton
37—4.25
2001
Kaylea Zick
Lackawanna Trail
37—2
2010
April Angeli
Scranton Prep
36—10
1988
Amanda Marchegiani
Valley View
36—9
2001
Katelyn Roberts
Abington Heights
36—6
2009
Grace Steffen
Wallenpaupack
36—2.75
2023
Denise Whipple
Montrose
35—10
1984
Mary Belcher
Mountain View
35—5.25
1979
Tania Grissom
West Scranton
34-9
2019
Mindy Stanton
Blue Ridge
33—10
2003
Victoria Zawacki
Holy Cross
32—3.5
2014
DISCUS
Mikayla Marino
Lakeland
138-0
2019
Jenn Slagus
North Pocono
137-1
2012
Sarah Korty
Carbondale Area
136-7
2019
Cassie Schweighofer
Honesdale
135-11
2007
April Angeli
Scranton Prep
135-3
1988
Amy Raniello
Riverside
124-3
1992
Jade Armezzani
Valley View
125-10
1999
Alyssa McMinn
Abington Heights
123-3
2015
Amanda Root
Wallenpaupack
121-3
2007
Christie Everett
Montrose
119-6
1979
Kaylea Zick
Lackawanna Trail
115-7
2010
Erin Morrison
Delaware Valley
115-4
2007
Jessica Sekely
Elk Lake
114-10
2007
Avery Rebar
Mid Valley
114-2
2021
Diana Hassan
Western Wayne
113-11
2013
Katie Onyon
Blue Ridge
111-10
2003
Emilie Robertson
Scranton
110-8
2002
Olivia Zick
Mountain View
110-1
2010
Emily Hughes
Holy Cross
109-0
2012
Cayla Boland
Dunmore
105-8
2010
Sarah Serfilippi
Susquehanna
104-5
2014
Maddy Vinskofski
West Scranton
100-11
2017
JAVELIN
Kaitchen Dearborn
Blue Ridge
152-2
2010
Emily Hughes
Holy Cross
135-0
2011
Gabbie D'Amore
Honesdale
134-1
2017
Taylor Watkins
Elk Lake
133-0
2014
Madison Zalewski
Abington Heights
131-1
2023
Elana Falcone
Scranton Prep
130-10
2014
Emma Miller
Valley View
122-11
2024
Catherine Mancino
Wallenpaupack
119-5
2021
Kaylyn Davis
Lakeland
118-3
2024
Paige Lee
Western Wayne
116-1
2023
Ashleigh Gutowski
North Pocono
116-7
2022
Joanna Kutchma
Delaware Valley
115-1
2016
Lori Cooper
Montrose
111-7
2003
Maddy Vinkofski
West Scranton
106-11
2017
Lauren Williams
Mid Valley
104-3
2017
Alexa Rzucidlo
Lackawanna Trail
99-4
2011
LONG JUMP
Anastasia Ioppolo
Wallenpaupack
18-8.25
2021
Julia Koloski
Montrose
18-4.25
2009
Brooke Acoveno
Delaware Valley
18-1.5
2021
Janna Wilson
Honesdale
18-1.25
2012
Brooke Estadt
Lakeland
17-10.25
2017
Michele Horwhat
Abington Heights
17-8.5
1981
Erin Davis
Western Wayne
17-7
2002
Elizabeth Pattara
Scranton Prep
17-6.25
2015
Madelynn Perfilio
Riverside
17-6
2022
Lila Gaughan
North Pocono
17—5.75
2019
Tatum Norris
Susquehanna
17-5.5
2023
Lisa Delfino
Carbondale Area
17-3.5
1984
Kira Graziano
Holy Cross
17-1.25
2010
Cassidy Rivera
Dunmore
16—11.25
2014
Emily Yarosheski
Valley View
16-9.5
2007
Kaitchen Dearborn
Blue Ridge
16-5.5
2008
Terika Turner
Scranton
16-4
2007
Dannica Wagner
Elk Lake
16-4
2023
Ashley Townsend
Lackawanna Trail
16-3.5
2010
Taylor Robinson
West Scranton
16-2
2014
Alexandra Lynn
Mountain View
16-2
2009
Haley Drutarovsky
Mid Valley
15-7
2012
TRIPLE JUMP
Julia Koloski
Montrose
39—0
(State Class 2A Champion)
2010
Anastasia Ioppolo
Wallenpaupack
38-9.75
2022
Rebecca Carmody
Western Wayne
38—1.5
2015
Brooke Estadt
Lakeland
38—0
2015
Elizabeth Pattara
Scranton Prep
37—8.75
2015
Malika Miller
Scranton
37—7
2005
Denise Consla
Susquehanna
37—6.5
1994
Patty Borosky
Carbondale Area
37—3.25
1986
Meghan Ragard
Blue Ridge
37—0.5
2009
Tomara Seid
Abington Heights
36—8.25
2023
Brooke Acoveno
Delaware Valley
36—2.25
2021
Madelynn Perfilio
Riverside
36-0.5
2022
Megan Connors
Dunmore
35—10.25
2014
Kelly Henzl
North Pocono
35—1.25
1992
Monica Seamon
Holy Cross
34—11.5
2016
Maggie Meagher
Honesdale
34—10.5
1988
Janine Kwolek
Valley View
34—9
1983
Ashley Townsend
Lackawanna Trail
34—3.5
2010
Lachelle Miller
West Scranton
34-2
2010
Sydney Upright
Elk Lake
34-0¼
2023
Haley Drutarovsky
Mid Valley
32—11.5
2014
Demi Messner
Mountain View
32—4
2007
HIGH JUMP
Erin Davis
Western Wayne
5—11
(State Class 2A Champion)
2017
Lisa Ball
Lakeland
5—8
1982
Bonnie Moore
Carbondale Area
5—8
(State Class 2A Champion)
1983
Carrie Troup
Susquehanna
5—7.5
1991
Calista Marzolino
Abington Heights
5—7
2018
Sarah Kimsey
Montrose
5—6
2010
Brooke Acoveno
Delaware Valley
5—6
2021
Brooke McMurray
Wallenpaupack
5—5
2005
Kelly Henzl
North Pocono
5—5
1992
Avery McNulty
Scranton Prep
5—4.25
2022
Audrey Calkin
Honesdale
5—4
2010
Dawn Stevenson
Elk Lake
5—3
1977
Brittany Suchnick
Blue Ridge
5—2
2003
Jackie Zielenski
Blue Ridge
5—2
1982
Delaney Reynolds
Mid Valley
5—2
2013
Becky Empet
Mountain View
5—2
1998
Gina Mullen
Valley View
5—2
1994
Laura Helbing
Valley View
5—2
2002
Chelsea Snell
Valley View
5—2
2008
Corissa Ferranti
Scranton
5—1
1996
Kathy Maguire
Dunmore
5—0
1987
Bobbi Arvonio
Lackawanna Trail
5—0
2000
Liza Gillette
Holy Cross
5—0
2010
Shari D'Annunzio
Riverside
5—0
2000
Victoria Nytch
West Scranton
4—10
2009
POLE VAULT
Victoria Atkinson
Scranton Prep
13-1.5
2019
Trina Barcarola
Western Wayne
12—6
(State Class 2A Champion)
2019
Amber Gaffey
Susquehanna
12—3
(State Class 2A Champion)
2007
Luciana Burner
North Pocono
12—3
2015
Dani Heine
Abington Heights
12—0
2018
Corah Krantz
Lakeland
11—7
2018
Devan Kerecman
Holy Cross
11—7
2012
Vanessa Munley
Riverside
11—6
2011
Maura Michalczyk
Dunmore
11—4
2024
Christy DiMichele
Montrose
11—0
2010
Liliana Coe
Delaware Valley
11—0
2024
Maddy Swartout
Valley View
10—3
2017
Katie Drake
Blue Ridge
10—0
2011
Roz Mikulak
Honesdale
9—9
2024
Stephanie Felmly
Wallenpaupack
9—6
2021
Briana McGoff
Lackawanna Trail
8—6
2009
Lisa Ruppert
Elk Lake
8—6
2008
Emilie Robertson
Scranton
8—0
2002
Mira Martin
Scranton
8—0
2017
Larissa Chmielewski
Mid Valley
7—9
2017
Brittany Motisko
Carbondale Area
7—6
2002
Elvira Marrero
Carbondale Area
7—6
2023
Gigi Granville
Carbondale Area
7—6
2024
Rebecca Johnson
West Scranton
7—6
2018
Jen Nixon
Mountain View
7—0
1999
Jamie Supanick
Mountain View
7—0
2017
200 METER DASH
Jordan Hoyt
Abington Heights
24.36 (State Champion)
2010
Tatum Norris
Susquehanna
24.78
2023
2022 (State Champion)
Tiffany Sartin
Scranton
24.86
2006
Jasmine Stevenson
Wallenpaupack
25.23
2013
Carli Lucke
Valley View
25.29
2014
Tangi Smith
Montrose
25.47
2022
Rachael Collins
Honesdale
25.53
2021
Caitie Good
Elk Lake
25.74
2010
Rebecca Carmody
Western Wayne
25.98
2015
Lauren Ellsworth
Lackawanna Trail
25.98
2010
Nikolette McCloe
Holy Cross
25.99
2011
Kaitlyn Kravitz
North Pocono
26.04
2024
Erin Steppacher
Scranton Prep
26.24
1996
Madison Harding
Lakeland
26.37
2017
Gillian Coar
Dunmore
26.39
2016
Meghan Ragard
Blue Ridge
26.41
2009
Laura Sullivan
Delaware Valley
26.44
2006
Lylah Mosely
West Scranton
26.64
2021
Mae Kaufman
Mid Valley
26.68
2024
Paige Olanovich
Riverside
26.7
2022
Erin Durkin
Carbondale Area
26.84
1991
Stephanie Ostir
Mountain View
27.74
2014
Rhys Evans
Mountain View
27.74
2024
400 METER DASH
Taliyah Booker
Delaware Valley
55.86
2021
Lauren Ellsworth
Lackawanna Trail
56.16
2011
Diane DiPhillips
Montrose
57.24
1983
Rachael Collins
Honesdale
57.29
2023
Julie Nicholas
Abington Heights
57.43
1998
Mackenzie Turner
Wallenpaupack
57.51
2019
Kaitlyn Lewis
North Pocono
57.61
2014
Cassie VanEtten
Elk Lake
57.77
2011
Rebecca Carmody
Western Wayne
57.82
2015
Erin Steppacher
Scranton Prep
58.14
1996
Skyla Wilson
Susquehanna
58.4
2017
Allison Hall
Blue Ridge
58.9
2010
Michelle Cole
Riverside
59.24
1987
Carli Lucke
Valley View
59.3
2014
Lisa Delfino
Carbondale Area
59.64
1984
Gillian Coar
Dunmore
59.67
2017
Madison Harding
Lakeland
59.94
2014
Maryam Hamidi
Scranton
01:00.34
2018
Sharon Myers
Mountain View
01:00.74
1980
Mae Kaufman
Mid Valley
01:01.03
2023
Abby Megotz
West Scranton
01:01.64
2023
Kaitlyn McDonnell
Holy Cross
01:01.65
2013
100 HURDLES
Cassidy Jenkins
Lakeland
14.28
2015
Skyla Wilson
Susquehanna
14.52
2018
Trina Barcarola
Western Wayne
14.82 (State Champion)
2019
Alea Murphy
Abington Heights
14.84
2005
Anastasia Ioppolo
Wallenpaupack
15
2022
Jillian Warabak
Holy Cross
15.11
2018
Chloe Diaz
Montrose
15.25
2022
Hannah McMinn
Lackawanna Trail
15.34
2008
Jessica Lown
North Pocono
15.47
2005
Kara Gearhart
Delaware Valley
15.51
2016
Avery Meredick
Riverside
15.57
2022
Sarah Williams
West Scranton
15.66
2014
Cathy Burns
Scranton Prep
15.74
1982
Natalie Talluto
Mid Valley
15.84
2024
Kara Pilewicz
Carbondale Area
15.94
1985
Jamie Cousins
Honesdale
16.03
2008
Abby Pidgeon
Valley View
16.03
2017
Lindsey Rupakus
Blue Ridge
16.1
2015
Maria Baker
Scranton
16.24
2005
Maura Michalczyk
Dunmore
16.24
2024
Alexia Presley
Mountain View
16.36
2016
Cindy Good
Elk lake
16.94
2011
300 HURDLES
Skyla Wilson
Susquehanna
42.29
2018
Cassidy Jenkins
Lakeland
43.83
2015
Krista Matsko
Abington Heights
44.59
2010
Trina Barcarola
Western Wayne
44.72
2018
Erin Maloney
Scranton Prep
45.3
2000
Kara Gearhart
Delaware Valley
45.47
2016
Shayna Miller
West Scranton
45.54
2011
Anastasia Ioppolo
Wallenpaupack
45.62
2022
Lindsey Rupakus
Blue Ridge
45.83
2016
Amy Volz
Holy Cross
45.88
2008
Maria Baker
Scranton
46.03
2005
Jessica Lown
North Pocono
46.27
2005
Mia Chiaro
Dunmore
46.63
2018
Nikole Argonish
Riverside
47.14
1996
Avery Meredick
Riverside
47.14
2022
Chloe Diaz
Montrose
47.2
2024
Lisa Ruppert
Elk Lake
47.27
2007
Rebecca Timm
Montrose
47.31
2014
Abby Pidgeon
Valley View
47.91
2018
Kara Pilewicz
Carbondale Area
48.04
1985
Brigit McCauley
Honesdale
48.44
1995
Natalie Talluto
Mid Valley
48.44
2024
Hannah McMinn
Lackawanna Trail
48.81
2008
Barbara Wellings
Mountain View
51.45
1986
800 METER RUN
Brittney Martin
Abington Heights
02:13.10
2010
Kaitlyn Lewis
North Pocono
02:14.90
2012
Lisa Roder
Wallenpaupack
02:15.10
1993
Allison Hall
Blue Ridge
02:16.84
2010
Summer Hill
Honesdale
02:16.99
2012
Jennifer Tucker
Riverside
02:17.24
1998
Rachel Korty
Carbondale Area
02:17.55
2022
Caroline Olivetti
Scranton Prep
02:18.24
2001
Kathy Maquire
Dunmore
02:19.24
1988
Skylar Arendt
Lakeland
02:19.28
2021
Stephanie Summerville
Montrose
02:21.24
2023
Mackenzie Greenfield
Holy Cross
02:21.44
2016
Ashley Holgate
Delaware Valley
02:22.04
2010
Cassie VanEtten
Elk Lake
02:22.24
2011
Ellen Squier
Elk Lake
02:22.24
2008
Acacia Urian
Western Wayne
02:22.57
2010
Victoria James
Lackawanna Trail
02:22.58
2018
Brianna Zipay
Valley View
02:22.64
2019
Carissa Flynn
Mountain View
02:25.14
2024
Bella Noreika
Scranton
02:25.84
2023
Ivy Christensen
Susquehanna
02:28.92
2012
Erica English
Mid Valley
02:30.81
2003
Adell Wylam
West Scranton
02:36.24
2019
1600 METER RUN
Katie Dammer
Abington Heights
04:47.94
2018
Lisa Roder
Wallenpaupack
04:54.80
1995
Renee Robbins
Honesdale
04:56.24
1985
Payton Padgett
Delaware Valley
05:05.35
2014
Hannah Perkins
Montrose
05:07.45
2017
Krista Jones
Elk Lake
05:07.89
2022
Erin Feeney
Scranton Prep
05:08.12
2012
Meaghan Robbins
Western Wayne
05:08.43
2001
Kate Korty
Carbondale Area
05:08.48
2022
Stacey Muchal
Valley View
05:08.86
2001
Abby Corrigan
Holy Cross
05:11.40
2017
Lacey Danilovitz
Riverside
05:13.34
2023
Emily Franklin
North Pocono
05:15.27
2023
Victoria James
Lackawanna Trail
05:16.10
2018
Bella Noreika
Scranton
05:16.50
2023
Carly Devine
Blue Ridge
05:18.44
2005
Emily Black
Lakeland
05:20.74
2024
Carissa Flynn
Mountain View
05:22.05
2023
Amy Dandois
Susquehanna
05:24.74
1992
Annika Von Ahnen
Mid Valley
05:29.84
2024
Molly MacDonald
West Scranton
05:32.04
2011
Erin Clarke
Dunmore
05:38.04
2001
3200 METER RUN
Tessa Barrett
Abington Heights
10:25.16
2013
Erin Feeney
Scranton Prep
10:38.50
2015
Stacey Muchal
Valley View
10:49.05
2001
Lacey Danilovitz
Riverside
10:49.83
2023
Renee Robbins
Honesdale
10:51.24
1985
Maria Trowbridge
Elk Lake
10:59.24
2010
Emily Franklin
North Pocono
11:12.54
2023
Mackenzie Greenfield
Holy Cross
11:13.45
2015
Kate Korty
Carbondale Area
11:13.70
2022
Bella Noreika
Scranton
11:15.60
2023
Hannah Perkins
Montrose
11:17.72
2017
Meaghan Robbins
Western Wayne
11:19.39
2001
Ryan O'Connor
Delaware Valley
11:18.86
2023
Darby Brennan
Wallenpaupack
11:22.74
2023
Rachel Hall
Blue Ridge
11:33.20
2003
Emily Black
Lakeland
11:37.57
2024
Carissa Flynn
Mountain View
11:37.94
2024
Annika Von Ahnen
Mid Valley
11:50.30
2024
Molly MacDonald
West Scranton
11:54.24
2011
Lauren Tingley
Susquehanna
12:01.04
2000
Kiernan Dougherty
Lackawanna Trail
12:05.55
2013
Cecelia Clarke
Dunmore
12:13.21
2002
400 RELAY
Abington Heights
49.16
2014
Montrose
49.18
2010
Wallenpaupack
49.64
2017
Valley View
49.82
2012
Scranton
49.9
2019
Delaware Valley
50.08
2006
Holy Cross
50.31
2012
Lakeland
50.49
2012
Western Wayne
50.79
2012
North Pocono
50.84
1995
Scranton Prep
51.37
2000
Mid Valley
51.39
2023
Susquehanna
51.46
2017
Blue Ridge
51.48
2016
Dunmore
51.56
2009
West Scranton
51.6
2014
Honesdale
51.8
2007
Elk Lake
52.54
2016
Carbondale Area
52.94
Mountain View
52.94
2024
1600 RELAY
Abington Heights
03:56.30
2009
Blue Ridge
03:57.96
2009
North Pocono
03:58.57
2014
Wallenpaupack
03:58.86
2014
Honesdale
03:58.88
2012
Lakeland
04:00.86
2005
Western Wayne
04:00.98
2018
Elk Lake
04:03.03
2010
Montrose
04:03.99
2022
Scranton
04:04.32
2005
Carbondale Area
04:04.74
Delaware Valley
04:05.50
2006
Riverside
04:08.24
Scranton Prep
04:08.93
2000
Valley View
04:10.14
2011
West Scranton
04:10.85
2023
Dunmore
04:12.60
2016
Holy Cross
04:12.88
2011
Susquehanna
04:14.96
2017
Mid Valley
04:22.74
2024
Lackawanna Trail
04:23.74
2011
Mountain View
04:30.74
2015
3200 RELAY
Wallenpaupack
09:25.66
2014
Abington Heights
09:26.94
1991
Montrose
09:28.84
1982
Elk Lake
09:30.24
2007
Honesdale
09:33.62
1998
Blue Ridge
09:39.35
2009
Scranton Prep
09:40.48
2007
Holy Cross
09:46.71
2016
Delaware Valley
09:53.30
2017
North Pocono
09:53.89
2015
Western Wayne
09:56.31
2010
Valley View
09:57.22
2015
Riverside
09:59.24
Dunmore
10:08.24
1983
Lakeland
10:09.21
2019
Carbondale Area
10:09.24
Susquehanna
10:21.64
1992
Scranton
10:25.60
1999
Mountain View
10:35.44
2024
Lackawanna Trail
10:47.00
2017
Mid Valley
10:50.24
2013
West Scranton
11:14.44
2013
SHOT PUT
April Doyle
Lakeland
43—0
2009
Cycerli Ash
Honesdale
42—2.75
2002
Jill Korgeski
Dunmore
40—6
2015
Dawn Chrissy
North Pocono
39—7
1988
Amy Raniello
Riverside
39—0.5
1992
Megan Bush
Elk Lake
38—10
2013
Diana Hassan
Western Wayne
38—6
2013
Avery Rebar
Mid Valley
37-9
2022
Ann Keevil
Susquehanna
37—6.75
1981
Denise Auryansen
Delaware Valley
37—6.25
2001
Sarah Korty
Carbondale Area
37—6
2018
Tammy Waiters
Scranton
37—4.25
2001
Kaylea Zick
Lackawanna Trail
37—2
2010
April Angeli
Scranton Prep
36—10
1988
Amanda Marchegiani
Valley View
36—9
2001
Katelyn Roberts
Abington Heights
36—6
2009
Grace Steffen
Wallenpaupack
36—2.75
2023
Denise Whipple
Montrose
35—10
1984
Mary Belcher
Mountain View
35—5.25
1979
Tania Grissom
West Scranton
34-9
2019
Mindy Stanton
Blue Ridge
33—10
2003
Victoria Zawacki
Holy Cross
32—3.5
2014
DISCUS
Mikayla Marino
Lakeland
138-0
2019
Jenn Slagus
North Pocono
137-1
2012
Sarah Korty
Carbondale Area
136-7
2019
Cassie Schweighofer
Honesdale
135-11
2007
April Angeli
Scranton Prep
135-3
1988
Amy Raniello
Riverside
124-3
1992
Jade Armezzani
Valley View
125-10
1999
Alyssa McMinn
Abington Heights
123-3
2015
Amanda Root
Wallenpaupack
121-3
2007
Christie Everett
Montrose
119-6
1979
Kaylea Zick
Lackawanna Trail
115-7
2010
Erin Morrison
Delaware Valley
115-4
2007
Jessica Sekely
Elk Lake
114-10
2007
Avery Rebar
Mid Valley
114-2
2021
Diana Hassan
Western Wayne
113-11
2013
Katie Onyon
Blue Ridge
111-10
2003
Emilie Robertson
Scranton
110-8
2002
Olivia Zick
Mountain View
110-1
2010
Emily Hughes
Holy Cross
109-0
2012
Cayla Boland
Dunmore
105-8
2010
Sarah Serfilippi
Susquehanna
104-5
2014
Maddy Vinskofski
West Scranton
100-11
2017
JAVELIN
Kaitchen Dearborn
Blue Ridge
152-2
2010
Emily Hughes
Holy Cross
135-0
2011
Gabbie D'Amore
Honesdale
134-1
2017
Taylor Watkins
Elk Lake
133-0
2014
Madison Zalewski
Abington Heights
131-1
2023
Elana Falcone
Scranton Prep
130-10
2014
Emma Miller
Valley View
122-11
2024
Catherine Mancino
Wallenpaupack
119-5
2021
Kaylyn Davis
Lakeland
118-3
2024
Paige Lee
Western Wayne
116-1
2023
Ashleigh Gutowski
North Pocono
116-7
2022
Joanna Kutchma
Delaware Valley
115-1
2016
Lori Cooper
Montrose
111-7
2003
Maddy Vinkofski
West Scranton
106-11
2017
Lauren Williams
Mid Valley
104-3
2017
Alexa Rzucidlo
Lackawanna Trail
99-4
2011
LONG JUMP
Anastasia Ioppolo
Wallenpaupack
18-8.25
2021
Julia Koloski
Montrose
18-4.25
2009
Brooke Acoveno
Delaware Valley
18-1.5
2021
Janna Wilson
Honesdale
18-1.25
2012
Brooke Estadt
Lakeland
17-10.25
2017
Michele Horwhat
Abington Heights
17-8.5
1981
Erin Davis
Western Wayne
17-7
2002
Elizabeth Pattara
Scranton Prep
17-6.25
2015
Madelynn Perfilio
Riverside
17-6
2022
Lila Gaughan
North Pocono
17—5.75
2019
Tatum Norris
Susquehanna
17-5.5
2023
Lisa Delfino
Carbondale Area
17-3.5
1984
Kira Graziano
Holy Cross
17-1.25
2010
Cassidy Rivera
Dunmore
16—11.25
2014
Emily Yarosheski
Valley View
16-9.5
2007
Kaitchen Dearborn
Blue Ridge
16-5.5
2008
Terika Turner
Scranton
16-4
2007
Dannica Wagner
Elk Lake
16-4
2023
Ashley Townsend
Lackawanna Trail
16-3.5
2010
Taylor Robinson
West Scranton
16-2
2014
Alexandra Lynn
Mountain View
16-2
2009
Haley Drutarovsky
Mid Valley
15-7
2012
TRIPLE JUMP
Julia Koloski
Montrose
39—0 (State Champion)
2010
Anastasia Ioppolo
Wallenpaupack
38-9.75
2022
Rebecca Carmody
Western Wayne
38—1.5
2015
Brooke Estadt
Lakeland
38—0
2015
Elizabeth Pattara
Scranton Prep
37—8.75
2015
Malika Miller
Scranton
37—7
2005
Denise Consla
Susquehanna
37—6.5
1994
Patty Borosky
Carbondale Area
37—3.25
1986
Meghan Ragard
Blue Ridge
37—0.5
2009
Tomara Seid
Abington Heights
36—11
2024
Brooke Acoveno
Delaware Valley
36—2.25
2021
Madelynn Perfilio
Riverside
36-0.5
2022
Megan Connors
Dunmore
35—10.25
2014
Kelly Henzl
North Pocono
35—1.25
1992
Monica Seamon
Holy Cross
34—11.5
2016
Maggie Meagher
Honesdale
34—10.5
1988
Janine Kwolek
Valley View
34—9
1983
Ashley Townsend
Lackawanna Trail
34—3.5
2010
Lachelle Miller
West Scranton
34-2
2010
Sydney Upright
Elk Lake
34-0¼
2023
Haley Drutarovsky
Mid Valley
32—11.5
2014
Demi Messner
Mountain View
32—4
2007
HIGH JUMP
Erin Davis
Western Wayne
5—11 (State Champion)
2017
Lisa Ball
Lakeland
5—8
1982
Bonnie Moore
Carbondale Area
5—8 (State Champion)
1983
Carrie Troup
Susquehanna
5—7.5
1991
Calista Marzolino
Abington Heights
5—7
2018
Sarah Kimsey
Montrose
5—6
2010
Brooke Acoveno
Delaware Valley
5—6
2021
Brooke McMurray
Wallenpaupack
5—5
2005
Kelly Henzl
North Pocono
5—5
1992
Avery McNulty
Scranton Prep
5—4.25
2022
Audrey Calkin
Honesdale
5—4
2010
Dawn Stevenson
Elk Lake
5—3
1977
Brittany Suchnick
Blue Ridge
5—2
2003
Jackie Zielenski
Blue Ridge
5—2
1982
Delaney Reynolds
Mid Valley
5—2
2013
Becky Empet
Mountain View
5—2
1998
Gina Mullen
Valley View
5—2
1994
Laura Helbing
Valley View
5—2
2002
Chelsea Snell
Valley View
5—2
2008
Corissa Ferranti
Scranton
5—1
1996
Kathy Maguire
Dunmore
5—0
1987
Bobbi Arvonio
Lackawanna Trail
5—0
2000
Liza Gillette
Holy Cross
5—0
2010
Shari D'Annunzio
Riverside
5—0
2000
Victoria Nytch
West Scranton
4—10
2009
POLE VAULT
Victoria Atkinson
Scranton Prep
13-1.5
2019
Trina Barcarola
Western Wayne
12—6 (State Champion)
2019
Amber Gaffey
Susquehanna
12—3 (State Champion)
2007
Luciana Burner
North Pocono
12—3
2015
Dani Heine
Abington Heights
12—0
2018
Corah Krantz
Lakeland
11—7
2018
Devan Kerecman
Holy Cross
11—7
2012
Vanessa Munley
Riverside
11—6
2011
Maura Michalczyk
Dunmore
11—3
2023
Christy DiMichele
Montrose
11—0
2010
Liliana Coe
Delaware Valley
11—0
2024
Maddy Swartout
Valley View
10—3
2017
Katie Drake
Blue Ridge
10—0
2011
Roz Mikulak
Honesdale
9—9
2024
Stephanie Felmly
Wallenpaupack
9—6
2021
Briana McGoff
Lackawanna Trail
8—6
2009
Lisa Ruppert
Elk Lake
8—6
2008
Emilie Robertson
Scranton
8—0
2002
Mira Martin
Scranton
8—0
2017
Larissa Chmielewski
Mid Valley
7—9
2017
Brittany Motisko
Carbondale Area
7—6
2002
Elvira Marrero
Carbondale Area
7—6
2023
Gigi Granville
Carbondale Area
7—6
2024
Rebecca Johnson
West Scranton
7—6
2018
Jen Nixon
Mountain View
7—0
1999
Jamie Supanick
Mountain View
7—0
2017