HIGH SCHOOL BASEBALL: District 2-6A team released
May 15—The All-District 2-6A baseball team was announced on Monday.
Permian's Caleb Boswell was named the Offensive Player of the Year while Wolfforth Frenship's Landon Hutecheson was named the MVP.
Frenship's Brooks Roberson was named the Pitcher of the Year and Midland High's Jacoby Duthover was named Newcomer of the Year.
Permian's Cayden Sullivan and Midland High's Gavin Pinkerton were named the Defensive Players of the Year.
Odessa High's Jayven Gonzales was named First Team Pitcher and the Bronchos had two players named to First Team Outfield with Braunson Lowe and Joe Luis Charles.
Odessa High's Zorian Del Real was named First Team Shortstop and Wiki DeLeon was named to First Team Designated Hitter.
The full 2-6A All-District team is as follows:
MOST VALUABLE PLAYER
GRADE
SCHOOL
Landon Hutcheson
11
Frenship
PITCHER OF THE YEAR
GRADE
SCHOOL
Brooks Roberson
11
Frenship
OFFENSIVE PLAYER OF THE YEAR
GRADE
SCHOOL
Caleb Boswell
12
Permian
NEWCOMER OF THE YEAR
GRADE
SCHOOL
Jacoby Dutchover
9
Midland
DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR
Cayden Sullivan
10
Permian
Gavin Pinkerton
12
Midland
1ST TEAM PITCHER
GRADE
SCHOOL
Nick Blevins
12
Frenship
Ryland Morin
12
Frenship
Jayven Gonzales
11
Odessa
Tag Galindo
11
Midland
Jace Martinez
12
Legacy
1ST TEAM OUTFIELD
GRADE
SCHOOL
Aiden Serrano
10
Legacy
Braunson Lowe
12
Odessa
Joe Luis Charles
11
Odessa
Riley McGarry
11
Central
Carson Heise
12
Frenship
1ST TEAM SHORTSTOP
GRADE
SCHOOL
Brady Boles
11
Frenship
Zorian Del Real
11
Odessa
1ST TEAM THIRD BASEMAN
GRADE
SCHOOL
Nano Mendoza
11
Frenship
1ST TEAM SECOND BASEMAN
GRADE
SCHOOL
Holden Phillips
10
Frenship
1ST TEAM FIRST BASEMAN
GRADE
SCHOOL
Ethan Curbo
12
Frenship
1ST TEAM CATCHER
GRADE
SCHOOL
Hudson Hutcheson
11
Frenship
Drew Martin
11
Legacy
1ST TEAM DESIGNATED HITTER
GRADE
SCHOOL
Wiki DeLeon
12
Odessa
1ST TEAM UTILITY
GRADE
SCHOOL
Michael Lujan (P, DH,1B,3B)
11
Midland
2ND TEAM PITCHER
GRADE
SCHOOL
Alex Melendez
12
Legacy
Ryan Canales
12
Central
Trajan Chavez
11
Legacy
Angel Villa
12
Odessa
2ND TEAM OUTFIELD
GRADE
SCHOOL
Cole Neatherlin
10
Legacy
Ben Puello
11
Central
Robbie Ramos
12
Central
Wyatt Krueger
11
Midland
2ND TEAM SHORTSTOP
GRADE
SCHOOL
Jax Sims
11
Permian
Jacob Urias
12
Midand
2ND TEAM THIRD BASEMAN
GRADE
SCHOOL
Sebastian Cabral
12
Odessa
2ND TEAM SECOND BASEMAN
GRADE
SCHOOL
Andres Cordero
10
Legacy
Mason Van Sickle
9
Central
Manny Munoz
12
Odessa
2ND TEAM FIRST BASEMAN
GRADE
SCHOOL
Casen Yonts
12
Legacy
Cal Warren
10
Permian
John Langhennig
11
Midland
2ND TEAM CATCHER
GRADE
SCHOOL
Hayden Ramage
11
Permian
2ND TEAM DESIGNATED HITTER
GRADE
SCHOOL
Blaine Chancy
10
Frenship
2ND TEAM UTILITY
GRADE
SCHOOL
Michael Howell (1B,3B,P)
12
Central