Wimbledon 2019 order of play day six: match timetable, weather forecast and TV schedule as Roger Federer returns to Centre Court

Telegraph Sport
Roger Federer, after his exile on Court One on Thursday, returns to Centre to take on Lucas Pouille on Saturday afternoon - Offside
Roger Federer, after his exile on Court One on Thursday, returns to Centre to take on Lucas Pouille on Saturday afternoon - Offside

Following another late evening of high drama at the All England Club on Friday, the Wimbledon Championships continue with day six of action on (super) Saturday. 

On Centre Court Britain's Harriet Dart faces the No1 seed Ashleigh Barty in the women's singles followed  by Rafael Nadal  versus Jo-Wilfried Tsonga and Roger Federer against Lucas Pouille..

On Court One, Serena Williams opens proceedings against Julia Goerges Johanna Konta takes on Sloane Stephens and Daniel Evans faces Joao Sousa.

The weather on Saturday will start off with bright sunshine but it will be cludy later and there is a 30 per cent chnace of showers from about 6pm. A highest temperature of 22°C will be reached at about 2pm.

TV coverage begins on BBC Two at 11am, and on BBC One from 12.20pm. Today at Wimbledon is on BBC Two as usual at 8.30pm.

Here is Saturday's full schedule:

(All times BST, seeds in brackets)

Centre Court
13:00: (1) Ashleigh Barty (Aus) v Harriet Dart (Gbr), Jo-Wilfried Tsonga (Fra) v (3) Rafael Nadal (Spa), (27) Lucas Pouille (Fra) v (2) Roger Federer (Swi)

Court 1
13:00: (11) Serena Williams (USA) v (18) Julia Goerges (Ger), (9) Sloane Stephens (USA) v (19) Johanna Konta (Gbr), Joao Sousa (Por) v Daniel Evans (Gbr)

Court 2
11:00: Magda Linette (Pol) v (6) Petra Kvitova (Cze), Pierre-Hugues Herbert (Fra) & Andy Murray (Gbr) v (6) Nikola Mektic (Cro) & Franko Skugor (Cro), Robert Lindstedt (Swe) & Jelena Ostapenko (Lat) v Jay Clarke (Gbr) & Cori Gauff (USA)

Court 3
11:00: (8) Kei Nishikori (Jpn) v Steve Johnson (USA), (4) Kiki Bertens (Ned) v Barbora Zahlavova Strycova (Cze), Marcelo Arevalo (Esa) & Miguel Angel Reyes-Varela (Mex) v (7) Bob Bryan (USA) & Mike Bryan (USA)

Court 4
11:00: Eric Vanshelboim (Ukr) v Leandro Riedi (Swi), Dane Sweeny (Aus) v (17) Harold Mayot (Fra), Rinky Hijikata (Aus) v Govind Nanda (USA), (7) Toby Kodat (USA) v Tristan Schoolkate (Aus), Kristyna Lavickova (Cze) v Erin Richardson (Gbr)

Court 5
11:30: Valentina Ryser (Swi) v (12) Sohyun Park (Kor), Linda Fruhvirtova (Cze) v Destinee Martins (Gbr), Matteo Arnaldi (Ita) v Arthur Fery (Gbr), James Story (Gbr) v (2) Jonas Forejtek (Cze)

Court 6
11:30: Mai Napatt Nirundorn (Tha) v Holly Fischer (Gbr), Ane Mintegi Del Olmo (Spa) v Victoria Allen (Gbr), Sonay Kartal (Gbr) v Annerly Poulos (Aus), Harry Wendelken (Gbr) v (5) Jiri Lehecka (Cze), Valentin Royer (Fra) v (8) Shintaro Mochizuki (Jpn)

Court 7
11:30: Flavio Cobolli (Ita) v Sergey Fomin (Uzb), (1) Emma Navarro (USA) v Diana Shnaider (Rus), (13) Anastasia Tikhonova (Rus) v Hong Yi Cody Wong (Hkg), (4) Martin Damm (USA) v Francesco Passaro (Ita), Dalibor Svrcina (Cze) v Wojciech Marek (Pol)

Court 8
11:00: Xinyun Han (Chn) & Oksana Kalashnikova (Geo) v (15) Irina-Camelia Begu (Rom) & Monica Niculescu (Rom), Sorana Cirstea (Rom) & Galina Voskoboeva (Kaz) v Alize Cornet (Fra) & Petra Martic (Cro), Santiago Gonzalez (Mex) & Xinyun Han (Chn) v Aisam-Ul-Haq Qureshi (Pak) & Nadiia Kichenok (Ukr), (1) Bruno Soares (Bra) & Nicole Melichar (USA) v Denys Molchanov (Ukr) & Galina Voskoboeva (Kaz)

Court 9

11:00: Anna Blinkova (Rus) & Yafan Wang (Chn) v Maria Sakkari (Gre) & Ajla Tomljanovic (Aus), (16) Raquel Atawo (USA) & Lyudmyla Kichenok (Ukr) v Anna-Lena Friedsam (Ger) & Laura Siegemund (Ger), Ivan Dodig (Cro) & Filip Polasek (Svk) v Nicholas Monroe (USA) & Mischa Zverev (Ger), (13) Rohan Bopanna (Ind) & Aryna Sabalenka (Blr) v Artem Sitak (Nzl) & Laura Siegemund (Ger)

Court 10
11:00: Antonia Samudio (Col) v Selena Janicijevic (Fra), Mell Elizabeth Reasco Gonzalez (Ecu) v (2) Maria Camila Osorio Serrano (Col), Youcef Rihane (Alg) v Taha Baadi (Can), (14) Joanna Garland (Tpe) v Aubane Droguet (Fra)

Court 11
11:00: Pablo Carreno-Busta (Spa) & Feliciano Lopez (Spa) v (9) Maximo Gonzalez (Arg) & Horacio Zeballos (Arg), (5) Samantha Stosur (Aus) & Shuai Zhang (Chn) v Danielle Collins (USA) & Bethanie Mattek-Sands (USA), Luke Bambridge (Gbr) & Asia Muhammad (USA) v (11) Edouard Roger-Vasselin (Fra) & Andreja Klepac (Slo), Abigail Forbes (USA) v Liubov Kostenko (Ukr)

Court 1211:00: Alison Riske (USA) v (13) Belinda Bencic (Swi), (33) Jan-Lennard Struff (Ger) v Mikhail Kukushkin (Kaz), (1) Timea Babos (Hun) & Kristina Mladenovic (Fra) v Jennifer Brady (USA) & Alison Riske (USA), Rebecca Peterson (Swe) & Tamara Zidansek (Slo) v (10) Victoria Azarenka (Blr) & Ashleigh Barty (Aus)

Court 14
12:30: Tennys Sandgren (USA) v (12) Fabio Fognini (Ita), Joran Vliegen (Bel) & Saisai Zheng (Chn) v (2) Jean-Julien Rojer (Ned) & Demi Schuurs (Ned), (3) Su-Wei Hsieh (Tpe) & Barbora Zahlavova Strycova (Cze) v Ekaterina Alexandrova (Rus) & Viktorija Golubic (Swi)

Court 15
11:30: (13) Filip Cristian Jianu (Rom) v Toby Samuel (Gbr), Marcus Daniell (Nzl) & Wesley Koolhof (Ned) v Jaume Munar (Spa) & Cameron Norrie (Gbr), (16) Divij Sharan (Ind) & Ying-Ying Duan (Chn) v Evan Hoyt (Gbr) & Eden Silva (Gbr), (5) Wesley Koolhof (Ned) & Kveta Peschke (Cze) v Philipp Oswald (Aut) & Monique Adamczak (Aus)

Court 1611:00: (30) Carla Suarez Navarro (Spa) v Lauren Davis (USA), (14) Oliver Marach (Aut) & Jurgen Melzer (Aut) v Roman Jebavy (Cze) & Philipp Oswald (Aut), Carlos Gimeno Valero (Spa) v (3) Thiago Agustin Tirante (Arg), Elina Avanesyan (Rus) v Carlota Martinez Cirez (Spa)

Court 17
11:00: Sam Querrey (USA) v John Millman (Aus), (14) Shunsuke Mitsui (Jpn) v Juan Bautista Torres (Arg), Matheus Pucinelli De Almeida (Bra) v Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (Arg), (3) Qinwen Zheng (Chn) v Thasaporn Naklo (Tha)

Court 18
11:00: (21) Elise Mertens (Bel) v (15) Qiang Wang (Chn), (17) Matteo Berrettini (Ita) v (24) Diego Sebastian Schwartzman (Arg), (9) Neal Skupski (Gbr) & Hao-Ching Chan (Tpe) v Matwe Middelkoop (Ned) & Zhaoxuan Yang (Chn), (4) John Peers (Aus) & Shuai Zhang (Chn) v Henri Kontinen (Fin) & Heather Watson (Gbr)