Advertisement

Wednesday’s prep sports results

WEDNESDAYADAPTED SOCCER

PI DIVISION

• St.P. Humboldt 18, Anoka-Hennepin 9

BADMINTON

METROPOLITAN AREA

• Edina 4, St. Paul Highland Park 3

• St. Paul Highland Park 6, Burnsville 1

BASEBALL

INDEPENDENT METRO ATHLETIC

• Breck 15, Minnehaha Academy 2

• Providence Academy 19, Blake 3

LAKE

• Eden Prairie 6, Buffalo 4

• Edina 11, Hopkins 1

• Wayzata 3, Minnetonka 2

MCAA

• Legacy Christian 19, PACT 2

METRO EAST

• South St. Paul 6, Simley 5

• St. Thomas Academy 6, Hastings 1

• Two Rivers 6, Tartan 3

METRO WEST

• New Prague 10, Waconia 0

MINNEAPOLIS CITY

• South 8, Edison 5

NORTHWEST SUBURBAN

• Centennial 4, Elk River 2

SKYLINE

• St. Agnes 12, New Life Academy 1

• St. Croix Prep 6, Nova Classical 0

SOUTH SUBURBAN

• Burnsville 3, Lakeville South 1

• Eastview 10, Apple Valley 9

• Farmington 8, Eagan 5

• Rosemount 2, Lakeville North 1

ST. PAUL CITY

• Central 10, Harding 0

• Highland Park 24-14, Washington 0-0

SUBURBAN EAST

• Cretin-Derham Hall 9, White Bear Lake 0

• East Ridge 4, Forest Lake 2

• Mounds View 6, Roseville 0

• Stillwater 10, Park of C.G. 0

• Woodbury 4, Irondale 3

TRI-METRO

• Bloomington Kennedy 6, Holy Angels 5

• DeLaSalle 25, Cooper 1

• Park Center/Columbia Heights/Maranatha 19, Fridley 6

• Richfield 8, St. Anthony 4

METROPOLITAN AREA

• AFSA 18, Good Shepherd Lutheran 7

• Chisago Lakes 10, Cloquet 9

• Mound Westonka 12, Orono 1

• Mounds Park Academy 18, St. Paul Como Park 6

• St. Louis Park 5, Osseo 1

• St. Paul Johnson 11, Brooklyn Center 1

GOLF • BOYS

MISSISSIPPI 8

At The Ponds G.C.

• Monticello 309, Chisago Lakes 319, North Branch and Becker 324, Princeton 336, Big Lake 341, St. Francis 343, Cambridge-Isanti 357, Zimmerman 362. Medalist (par 72): Tommy Disch, Monticello, 72.

METROPOLITAN AREA

At Columbia G.C.

• SW Christian 151, DeLaSalle 194. Medalist (par 35): Ryder Rose, SW Christian, 33.

GOLF • GIRLS

MISSISSIPPI 8

At The Refuge

• Becker 358, Big Lake 424, North Branch 433, St. Francis 434, Monticello 436, Cambridge-Isanti 452, Chisago Lakes 472, Princeton 476, Zimmerman 521. Medalist (par 72): Layla Mathews, Becker, 82.

SOUTH SUBURBAN

At Crystal Lake G.C.

• Eastview 330, Rosemount 363, Lakeville North and Lakeville South 370, Apple Valley 384, Farmington 385, Prior Lake 391, Eagan 397, Shakopee 425. Medalist (par 71): Avary Johnson, Apple Valley, 74.

ST. PAUL CITY

At Highland 9 G.C.

• Highland Park 195, Como Park 232, Central 244, Johnson 252, Humboldt 291, Harding 300. Medalist: Gabby Ishaq, Highland Park, 41.

LACROSSE • BOYS

NORTHWEST SUBURBAN

• Andover 8, Anoka 4

• Armstrong 10, Rogers 9

• Blaine 9, Champlin Park 7

• Centennial 17, SpLP/Coon Rapids 8

SUBURBAN EAST

• Cretin-Derham Hall 6, Woodbury 4

• Irondale 14, Roseville 12

• Park of Cottage Grove 12, Forest Lake 8

• Stillwater 11, East Ridge 10

• White Bear Lake 13, Mounds View 8

LACROSSE • GIRLS

GREATER WEST METRO

• Monticello 10, Big Lake 2

NORTHWEST SUBURBAN

• Andover 13, Anoka 6

• Armstrong/Cooper 16, Rogers 14

• Blaine 14, Spring Lake Park 9

• Centennial 13, Coon Rapids 0

• Elk River/Zimmerman 18, Osseo/Park Center 2

• Maple Grove 21, Totino-Grace/St. Anthony 3

SUBURBAN EAST

• Cretin-Derham Hall 17, Woodbury 12

• Park of C.G. 14, Forest Lake 1

• Roseville 16, Irondale 2

• Stillwater 13, East Ridge 4

• White Bear Lake 11, Mounds View 6

TRI-METRO

• Bloomington Kennedy/Burnsville 3, Minneapolis 1

METROPOLITAN AREA

• Simley 11, Visitation 4

• St. Louis Park 18, St. Paul/Two Rivers 6

SOFTBALL

INDEPENDENT METRO ATHLETIC

• Minnehaha Academy 11, Breck 4

LAKE

• Eden Prairie 16, Buffalo 4

• Edina 5, Hopkins 0

• Wayzata 6, Minnetonka 4

MCAA

• Heritage Christian 9, Legacy Christian 4

• PACT 10, North Lakes 0

METRO EAST

• North St. Paul 9, Hastings 5

METRO WEST

• Chanhassen 11, St. Louis Park 10

• Chaska 12, Benilde-St. Margaret's 2

• New Prague 3, Bloomington Jefferson 0

• Waconia 7, Orono 6

NORTHWEST SUBURBAN

• Champlin Park 8, Andover 1

• Maple Grove 15, Osseo 1

• Rogers 11, Totino-Grace 1

SKYLINE

• Concordia Academy 11, New Life Academy 2

• Maranatha 15, St. Croix Lutheran 0

SOUTH SUBURBAN

• Eagan 4, Lakeville North 2

• Farmington 6, Prior Lake 1

• Lakeville South 12, Burnsville 0

• Rosemount 8, Eastview 7

• Shakopee 7, Apple Valley 1

ST. PAUL CITY

• Central 13, Harding 5

• Highland Park 21, Washington 0

• Humboldt 11, Johnson 10

SUBURBAN EAST

• Forest Lake 10, Park of C.G. 4

• Roseville 1, Cretin-Derham Hall 0

• Stillwater 7, East Ridge 5

• White Bear Lake 11, Mounds View 1

• Woodbury 9, Irondale 5

TRI-METRO

• Bloomington Kennedy 14, Fridley/Columbia Heights 1

METROPOLITAN AREA

• Brooklyn Center 14, AFSA 4

• Mounds Park Academy 13, St. Paul Como Park 6

• Mpls. Roosevelt 14, Cooper 8

• Richfield 24, Mpls. Washburn 2

• St. Croix Prep 6, Mpls. Edison 2

• St. Michael-Albertville 14, Elk River 4

• West Lutheran 20, Blake 1

TENNIS • BOYS

INDEPENDENT METRO ATHLETIC

• Minnehaha Academy 5, Providence Academy 2

ST. PAUL CITY

• Central 7, Johnson 0

• Harding 5, Washington 2

• Highland Park 7, Humboldt 0

METROPOLITAN AREA

• Bloomington Jefferson 6, Holy Angels 1

• Wayzata 7, Mpls. Washburn 0

TRACK AND FIELD • BOYS

ST. PAUL CITY

• Johnson 68, Washington 65, Humboldt 47.5, Central 21.5

TRACK AND FIELD • GIRLS

ST. PAUL CITY

• Washington 72, Humboldt 62, Johnson 33, Central 23

TUESDAY GOLF • GIRLS

MINNESOTA RIVER

At Montgomery National G.C.

• LeSueur-Henderson 213, Belle Plaine 216, Tri-City United 241, Mayer Lutheran inc. Medalist: Avery Arvig, Mayer Lutheran, 43.

RANKINGS BASEBALL

BY THE COACHES ASSOCIATION

Class 4A

• 1. Wayzata; 2. Farmington; 3. Stillwater; 4. Mounds View; 5. Woodbury; 6. Prior Lake; 7. East Ridge; 8. Cretin-Derham Hall; 9. Eden Prairie; 10. Champlin Park.

Class 3A

• 1. Mahtomedi; 2. Benilde-St. Margaret's; 3. Mankato West; 4. St. Thomas Academy; 5. Becker; 6. Holy Angels; 7. Princeton; 8. Mankato East; 9. Stewartville; 10. Little Falls.

Class 2A

• 1. Esko; 2. Perham; 3. Holy Family; 4. Glencoe-Silver Lake; 5. Paynesville; 6. Norwood Young America; 7. Melrose Area; 8. LaCrescent-Hokah; 9. LeSueur-Henderson; 10. Foley.

Class 1A

• 1. Lyle/Austin Pacelli; 2. Springfield; 3. Silver Bay; 4. Parkers Prairie; 5. Heritage Christian; 6. New Ulm Cathedral; 7. Southland; 8. Mayer Lutheran; 9. South Ridge; 10. Sleepy Eye.