Advertisement

Wednesday’s prep sports results

ADAPTED SOFTBALL

CI DIVISION

• Osseo/Park Center/Maple Grove 19, Anoka-Hennepin 0

BASEBALL

LAKE

• Eden Prairie 4, Minnetonka 1

• Hopkins 12, Buffalo 9

• Wayzata 7, St. Michael-Albertville 0

MCAA

• Eagle Ridge/United Christian 13, Legacy Christian 1

• West Lutheran 10, PACT 0

METRO EAST

• Hill-Murray 13, South St. Paul 2

• Mahtomedi 5, Two Rivers 1

• North St. Paul 11, Hastings 0

• St. Thomas Academy 6, Tartan 5

SOUTH SUBURBAN

• Apple Valley 6, Rosemount 2

• Farmington 9, Lakeville South 8

• Lakeville North 7, Eastview 2

• Prior Lake 4, Eagan 2

SUBURBAN EAST

• Cretin-Derham Hall 3, Forest Lake 3, 13 inn.

• East Ridge 10, White Bear Lake 0

• Irondale 6, Park of Cottage Grove 0

• Stillwater 9, Mounds View 3

• Woodbury 13, Roseville 2

METROPOLITAN AREA

• DeLaSalle 12, Blake 7

• Holy Family 12, Providence Academy 10

MINNESOTA

• Duluth Denfeld 6, Grand Rapids 2

• Rock Ridge 13, Greenway/Nashwauk-Keewatin 2

GOLF • BOYS

TRI-METRO

At Columbia G.C.

• St. Anthony 165, DeLaSalle 186. Medalist (par 35): Tommy Joseph, St. Anthony, 36.

GOLF • GIRLS

METRO WEST

At Dwan G.C.

• Orono 168, Chaska 182, Waconia 188, Benilde-St. Margaret's 190, New Prague 193, Bloomington Jefferson and Chanhassen 204, St. Louis Park 212. Medalist (par 35): Joey Koth, Chaska, 36.

SOFTBALL

METRO EAST

• Hill-Murray 5, Two Rivers 2

NORTHWEST SUBURBAN

• Coon Rapids 11, Totino-Grace 8

SKYLINE

• Maranatha 12, St. Croix Prep 2

• St. Agnes 15, St. Croix Lutheran 0

SOUTH SUBURBAN

• Eagan 11, Apple Valley 1

• Eastview 11, Burnsville 4

• Farmington 6, Shakopee 4

• Rosemount 11, Prior Lake 1

SUBURBAN EAST

• Cretin-Derham Hall 12, Forest Lake 2

• East Ridge 10, White Bear Lake 0

• Mounds View 4, Irondale 3

• Park of Cottage Grove 8, Woodbury 1

• Stillwater 7, Roseville 0

METROPOLITAN AREA

• Anoka 11, Cambridge-Isanti 6

• St. Paul Harding 9, Mpls. Edison 8

MINNESOTA

• Duluth East 2, Northwestern (Wis.) 1

• Esko 20, Moose Lake/Willow River 6

• Esko 14, Two Harbors 0

• Two Harbors 20, Moose Lake/Willow River 6

TENNIS • BOYS

METROPOLITAN AREA

• Bloom. Jefferson 7, Minnehaha Academy 0

TUESDAY TENNIS • BOYS

METROPOLITAN AREA

• Richfield 4, St. Paul Johnson 3