UFC on ABC 3 play-by-play and live results

·3 min read

ELMONT, N.Y. – MMA Junkie is on scene and reporting live from Saturday’s UFC on ABC 3 event, and you can join us for live play-by-play and official results beginning at 11 a.m. ET (8 a.m. PT).

UFC on ABC 3 takes place at UBS Arena in Elmont, N.Y. The main card airs on ABC and streams on ESPN+ following prelims on ESPN/ESPN+.

In the main event, former featherweight title challenger Brian Ortega (15-2 MMA, 7-2 UFC) takes on Yair Rodriguez (13-3 MMA, 8-2 UFC) in a key fight at 145 pounds. In the co-feature, Amanda Lemos (11-2-1 MMA, 5-2 UFC) meets Michelle Waterson (18-9 MMA, 6-5 UFC) in a women’s flyweight bout. In addition, former women’s bantamweight champion Miesha Tate (19-8 MMA, 6-5 UFC) makes the drop to flyweight for the first time to take on Lauren Murphy (15-5 MMA, 7-5 UFC).

Follow along with our round-by-round updates and official results beginning at approximately 11 a.m. ET for the prelims on ESPN/ESPN+ and 2 p.m. ET for the main card on ABC/ESPN+.

To discuss the show, be sure to check out our UFC on ABC 3 discussion thread. You can also get behind-the-scenes coverage and other event notes from on-site reporter Nolan King (@mma_kings) on Twitter.

Enjoy the fights, everyone.

For more on the card, visit MMA Junkie’s event hub for UFC on ABC 3.

Emily Ducote vs. Jessica Penne

Round 1 –

Result:
Recap:
Photos:
Records: Emily Ducote (11-6 MMA, 4-1 UFC) vs. Jessica Penne (14-5 MMA, 3-3 UFC)
Division: Women’s strawweight
Broadcast: ESPN/ESPN+
Referee:
Judging:

Dwight Grant vs. Dustin Stoltzfus

Round 1 –

Result:
Recap:
Photos:
Records: Dwight Grant (11-5 MMA, 3-4 UFC) vs. Dustin Stoltzfus (13-4 MMA, 0-3 UFC)
Division: Middleweight
Broadcast: ESPN/ESPN+
Referee:
Judging:

Dustin Jacoby vs. Da-un Jung

Round 1 –

Result:
Recap:
Photos:
Records: Dustin Jacoby (17-5-1 MMA, 5-2-1 UFC) vs. Da-un Jung (15-2-1 MMA, 4-1 UFC)
Division: Light heavyweight
Broadcast: ESPN/ESPN+
Referee:
Judging:

Bill Algeo vs. Herbert Burns

Round 1 –

Result:
Recap:
Photos:
Records: Bill Algeo (15-6 MMA, 2-2 UFC) vs. Herbert Burns (11-3 MMA, 2-1 UFC)
Division: Featherweight
Broadcast: ESPN/ESPN+
Referee:
Judging:

Jack Shore vs. Ricky Simon

Round 1 –

Result:
Recap:
Photos:
Records: Jack Shore (16-0 MMA, 5-0 UFC), Ricky Simon (19-3 MMA, 7-2 UFC)
Division: Bantamweight
Broadcast: ESPN/ESPN+
Referee:
Judging:

Dalcha Lungiambula vs. Puna Soriano

Round 1 –

Result:
Recap:
Photos:
Records: Dalcha Lungiambula (11-4 MMA, 2-3 UFC), Puna Soriano (8-2 MMA, 2-2 UFC)
Division: Middleweight
Broadcast: ESPN/ESPN+
Referee:
Judging:

Lauren Murphy vs. Miesha Tate

Round 1 –

Result:
Recap:
Photos:
Records: Lauren Murphy (15-5 MMA, 7-5 UFC), Miesha Tate (19-8 MMA, 6-5 UFC)
Division: Women’s flyweight
Broadcast: ABC/ESPN+
Referee:
Judging:

Shane Burgos vs. Charles Jourdain

Round 1 –

Result:
Recap:
Photos:
Records: Shane Burgos (14-3 MMA, 7-3 UFC), Charles Jourdain (13-4-1 MMA, 4-3-1 UFC)
Division: Featherweight
Broadcast: ABC/ESPN+
Referee:
Judging:

Su Mudaerji vs. Matt Schnell

Round 1 –

Result:
Recap:
Photos:
Records: Su Mudaerji (16-4 MMA, 3-1 UFC), Matt Schnell (15-7 MMA, 5-5 UFC)
Division: Flyweight
Broadcast: ABC/ESPN+
Referee:
Judging:

Li Jingliang vs. Muslim Salikhov

Round 1 –

Result:
Recap:
Photos:
Records: Li Jingliang (18-7 MMA, 10-5 UFC), Muslim Salikhov (18-2 MMA, 5-1 UFC)
Division: Welterweight
Broadcast: ABC/ESPN+
Referee:
Judging:

Amanda Lemos vs. Michelle Waterson

Round 1 –

Result:
Recap:
Photos:
Records: Amanda Lemos (11-2-1 MMA, 5-2 UFC), Michelle Waterson (18-9 MMA, 6-5 UFC)
Division: Women’s flyweight
Broadcast: ABC/ESPN+
Referee:
Judging:

Brian Ortega vs. Yair Rodriguez

Round 1 –

Result:
Recap:
Photos:
Records: Brian Ortega (15-2 MMA, 7-2 UFC), Yair Rodriguez (13-3 MMA, 8-2 UFC)
Division: Featherweight
Broadcast: ABC/ESPN+
Referee:
Judging:

1

1