Advertisement

Two Colquitt girls relay teams qualify for state meet

Nov. 15—MOULTRIE — Two Colquitt County girls relay teams turned in performances in the the Nov. 11 Packer Invitational that have qualified them for the state swim meet.

The combined scores for the girls and boys teams were good for third place in the 12-team meet.

The Lady Packers were third and the boys team finished sixth.

"I was very pleased with how the team performed," Colquitt County coach Andy Chapura said. "It was a very competitive meet."

The girls 200-yard medley relay team of Ellery McBryde, Hannah Huante, Hannah Bryant and Chloe Tillman was second with a state-meet qualifying time of 2:06.71.

The 200-yard freestyle relay team of Bryant, Katherine Springman, Tillman and Huante had a time of 1:52.80, also good for second place and berth in the state swim meet, which will be held February 7 and 9-10, at Georgia Tech.

"This shows how hard they are working and meeting their goals," Chapura said of his two relay teams.

Huante turned in a time of 1:05.58 for third place in the 100-yard butterfly and finished sixth in the 50-yard freestyle.

Bryant had a third-place finish in the 100-yard freestyle with a 1:01.80 and was fourth in the 100-yard backstroke with a 1:13.45.

In the girls 200-yard freestyle, Springman was fourth with a 2:21.97 and McBryde was fifth with a 2:26.03.

Springman also turned in a fifth-place finish in the 100-yard backstroke with a 1:016.65.

Ella Rose Briones was sixth in the 500-yard freestyle with a 7:01.46 and Rylie Everson was sixth in the 100-yard breaststroke with a 1:30.00.

In the 100-yard freestyle, McBryde was sixth with a 1:06.85 and Tillman was eighth with a 1:07.15.

Finishing seventh was the 200-yard freestyle relay team of Everson, McBryde, Marina Perez and Lynnsey Bell.

"I was super impressed with how the girls swam," Chapura said. "They were focused and driven to excel and it showed not only in dropped times, but in team points as well."

The boys 400-yard freestyle relay team of Andrew Perdue, Jacob Medders, John Brady Tillman and Noah Harden got a first-place finish with a time of 4:07.87.

Harden earned a silver medal for his second-place finish in the 100-yard backstroke. His time was 1:11.32.

In the boys 50-yard freestyle, Tillman was fifth with a 25.80 and Perdew was eighth with a 26.02.

Perdew also was seventh in the 100-yard freestyle 1:00.06.

"I am very proud of the way my boys team is swimming," Chapura said. "They are making new personal-best times every time they swim."

Tift County finished first in the combined team scores with Columbus High placing second.

Other teams competing were Houston County, Lee County, Coffee, Ware County, Thomasville, Thomas County Central, Warner Robins, Westover and Bainbridge.