Advertisement

Tuesday's prep sports results

TUESDAYBASEBALL

MINNESOTA

• Roseau 6, Badger/Greenbush-Middle River 1

• Roseau 5, Warroad 1

• Thief River Falls 8, West Marshall 0

• Warroad 7, Lake of the Woods 5

GOLF • BOYS

NORTHWEST SUBURBAN

At Bunker Hills G.C.

• Maple Grove 284, Spring Lake Park 286, Totino-Grace 301, Rogers 303, Elk River 306, Centennial 308, Champlin Park 311, Armstrong, Blaine and Osseo 315, Coon Rapids 318, Anoka 321, Andover 335. Medalists (par 72): Chase Birdwell, Spring Lake Park, 67; Ryan Stendahl, Maple Grove, 67.

ST. PAUL CITY

At Highland 9 G.C.

• Como Park 217, Humboldt 243. Medalists: Sam McGregor, Humboldt, 52, Henry Simmons, Como Park, 52; Alvin Leary, Como Park, 52.

GOLF • GIRLS

LAKE

At Fox Hollow G.C.

• Wayzata 292, Minnetonka 297, Edina 325, Eden Prairie 334, St. Michael-Albertville 342, Buffalo 383, Hopkins 422. Medalists: Saachi Deshmukh, Wayzata, 70; Kieley Hanson, Minnetonka, 70; Lauren Chambs, Wayzata, 70.

LACROSSE • BOYS

SOUTH SUBURBAN

• Rosemount 9, Shakopee 7

LACROSSE • GIRLS

SOUTH SUBURBAN

• Rosemount 11, Shakopee 4

SUBURBAN EAST

• Park of C.G. 12, Woodbury 8

METROPOLITAN AREA

• Blake 11, White Bear Lake 10

SOFTBALL

CLASS 3A

Section 7 • first round

• Rock Ridge 10, Duluth Denfeld 0

CLASS 1A

Section 4 • second round

• West Lutheran 2, Buffalo Lake-Hector-Stewart 1

Section 8

Play-in

• Mahnomen/Waubun 13, Bagley 3

First round

• Red Lake Falls 9, Mahnomen/Waubun 0

TENNIS • BOYS

CLASS 2A

Section 5 • championship

• Wayzata 6, Orono 1

Section 7 • quarterfinals

• Blaine 7, Chisago Lakes 0

• Duluth East 5, Brainerd 2

CLASS 1A

Section 1 • championship

• Winona Cotter 4, Rochester Lourdes 3

Section 6 • championship

• Foley 5, Pine City 2

Section 8 • championship

• Minnewaska 4, East Grand Forks 3

MONDAYBASEBALL

METROPOLITAN AREA

• Kenyon-Wanamingo 13, Mpls. North 1

• Lester Prairie 7, Atwater-Cosmos-Grove City 6

GOLF • GIRLS

LEGACY CHRISTIAN INVITE

At The Links at Northfork

• Maple Grove 297, Rogers 343, Legacy Chrsitian 352, Spring Lake Park 364, Park Center 380, Blaine 404, Osseo 417, Coon Rapids 431, Zimmerman 493. Medalist (par 72): Amelia Morton, Maple Grove, 68.