TSWA releases 2021 high school football Division II all-state teams

·3 min read

The Tennessee Sports Writers Association has released its 2021 all-state football teams. Here are the Division II teams.

Division II–AAA

OFFENSE

Quarterbacks: J.D. Sherrod, Briarcrest Christian, Jr.; William Riddle, McCallie School, Sr.; Kenny Minchey, Pope John Paul II, Jr.

Running backs: Dallan Hayden, Christian Brothers, Sr.; Caleb Hampton, Baylor School, Jr.

Wide receivers: Mac Owen, Memphis University School, Sr.; Xavier Gaillardetz, McCallie School, Sr.; Jacob Page, Ensworth School, Jr.; Colin Cook, Pope John Paul II, Jr.

Offensive line: Hayden Todd, Knox Catholic, Sr.; Patrick Kutas, Christian Brothers, Sr.; Brycen Sanders, Baylor School, Jr.; Cooper Rumfelt, McCallie School, Sr.; Grayson Morgan, Montgomery Bell Academy, Sr.

Athlete: Marcel Reed, Montgomery Bell Academy, Jr.

Kicker: George Laster, Brentwood Academy, Jr.

TSWA: Tennessee Sports Writers Association releases Class 1A-3A all-state football teams

TSWA: Tennessee Sports Writers Association releases Class 4A-6A all-state football teams

DEFENSE

Defensive line: Drake Carlson, Father Ryan, Jr.; James Howard, McCallie School, Sr.; Gabe Fisher, Montgomery Bell Academy, Jr.; Keyron Crawford, Briarcrest Christian, Sr.

Linebackers: Eli Jones, Knox Catholic, Sr.; Aaron Crowder, McCallie School, Sr.; Trey McDonald, Baylor School, Sr.; DaCorian Jones-Montgomery, Baylor School, Sr.; Cole Becker, Father Ryan, Sr.

Defensive backs: Javis Mynatt, Knox Catholic, Sr.; Max Carroll, Briarcrest Christian, Jr.; Kenzy Paul, McCallie School, Sr.; Evan Haynie, Baylor School, Jr.; James Reed, Father Ryan, Sr.

Athlete: Tommy Winton, Knox Catholic, Sr.

Punter: Josh Turbyville, Knox Catholic, Sr.

Division II–AA

OFFENSE

Quarterbacks: Luther Richesson, Lipscomb Academy, Sr.; Jack Patterson, Northpoint Christian, So.; Cade Law, Christ Presbyterian Academy, Sr.

Running backs: Alexander Broome, Lipscomb Academy, Sr.; Craig Cunningham, Lausanne Collegiate, Sr.; J.D. Dunn, Christian Academy of Knoxville, Sr.

Wide receivers: Jackson Thomason, Northpoint Christian, Sr.; London Humphreys, Christ Presbyterian Academy, Jr.; Junior Sherrill, Lipscomb Academy, Jr.;

Offensive line: Kyle Shoemaker, Silverdale Baptist, Jr.; Evan Carney, Christ Presbyterian Academy, Sr.; Glenn Seabrooks, Davidson Academy, So.; Brandon Solis, Lipscomb Academy, Jr.; Luke Westerman, Lipscomb Academy, Sr.

Athlete: Brett Rogers, Silverdale Baptist, Jr.

Kicker: Otto Niendorff, Webb School of Knoxville, Sr.

DEFENSE

Defensive line: Malachi Harrison, Christian Academy of Knoxville, Sr.; Kendyle Ball, Davidson Academy, Sr.; Josiah Jackson, Franklin Road Academy, Sr.; Sam Roush, Lipscomb Academy, Sr.; Myles Saulsberry, Lausanne Collegiate, Sr.

Linebackers: Langston Patterson, Christ Presbyterian Academy, Sr.; Ben Bolton, Lausanne Collegiate, Sr.; Koa Naotala, Lipscomb Academy, Sr.; Edwin Spillman, Lipscomb Academy, So.; Joey Bonifacio, Webb School of Knoxville, Jr.

Defensive backs: Courtland Simmons, Davidson Academy, Jr.; Boo Carter, Chattanooga Christian, So.; Jayden Lyles, Lipscomb Academy, Sr.; Andersen Kail, Christ Presbyterian Academy, Sr.

Athlete: Chi McNeil–Harrison, Christian Academy of Knoxville, Sr.

Punter: Bobby Council, Franklin Road Academy, So.

DIVISION II–A

OFFENSE

Quarterbacks: Bradford Gaines, Donelson Christian Academy, Sr.; Aden Hooper, Middle Tennessee Christian, Sr.; Garrett Weekly, Friendship Christian, Jr.

Running backs: Steele Haynes, University School of Jackson, Sr.; Joshua Strickland, Jr., Nashville Christian, Sr.; Ashton Jones, Donelson Christian Academy, So.

Wide receivers: Dayton Sneed, Donelson Christian Academy, Sr.; Brock Montgomery, Friendship Christian, So.; Tyler Byrd, Tipton-Rosemark, Sr.

Offensive line: Jacob Bates, Nashville Christian, Sr.; David Lyles, Donelson Christian Academy, Jr.; Aidan Francis, Donelson Christian Academy, Sr.; Josh Wade, The King’s Academy, Jr.; Aleric Watson, Middle Tennessee Christian, Sr.

Athlete: JaMarion Thomas, Mt. Juliet Christian, Sr.

Kicker: Braden Ducharme, Donelson Christian Academy, Jr.

DEFENSE

DL – Aiden Humes, Nashville Christian, Sr.

DL – Kevin Bradley, Nashville Christian, Jr.

DL – George Steih, Grace Christian Academy-Franklin, Jr.

DL – Nick Donato, The King’s Academy, Jr.

DL – Josh Jones, University School of Jackson, Sr.

LB – Collins Malone, Columbia Academy, Sr.

LB – Na’Kelin McAfee, The King’s Academy, Sr.

LB – Will Keltner, Trinity Christian Academy, Jr.

LB – Brady Russell, Donelson Christian Academy, Jr.

LB – Carter Murphy, Grace Christian Academy-Franklin, Sr.

DB – Tyler Morris, Nashville Christian, Sr.

DB – Zeke Connaster, The King’s Academy, Jr.

DB – Eli Wilson, Middle Tennessee Christian, So.

DB – Marshaun Bowers, The King’s Academy, So.

ATH – Paris Pridgen, Clarksville Academy, Sr.

P – Ben Pledger, University School of Jackson, Sr.

This article originally appeared on Nashville Tennessean: TSWA football all-state teams released for Division II