Advertisement

Track and Field: Results from the Lakeland City Meet

Lake Gibson's Darrell Galva (left) edges Lakeland's Tyrell Brooks for the win in the 100 on Thursday at the Lakeland City Meet.
Lake Gibson's Darrell Galva (left) edges Lakeland's Tyrell Brooks for the win in the 100 on Thursday at the Lakeland City Meet.

Lakeland City Meet

At Veterans Stadium

Boys 

4x800: 1. Geneve Classical 8:48.52, 2. Lakeland Christian 8:49.35, 3. McKeel 9:12.83.

110 hurdles: 1. Rey Hernandez (GJ) 14.31, 2. Joshua Valentin (GJ) 14.56, 3. Sytrevion Dyer (L) 15.65.

100: 1. Darrell Galva (LG) 10.81, 2. Tyrell Brooks (L) 10.83, 3. Edward Lake (GJ) 10.93.

1,600: 1. Isaac Morrison (McK) 4:42.04, 2. Daniel Welling (SFC) 4:44.16, 3. Connor Cook (McK) 4:49.64.

4x100: 1. George Jenkins 42.64, 2. Lake Gibson 44.69, 3. Lakeland 44.89.

400: 1. Rey Hernandez (GJ) 49.62, 2. Tyrell Brooks (L) 51.15, 3 Joshua Valentin (GJ) 51.57.

400 hurdles: 1. Cooper Philpot (LCS) 58.67, 2. Jacob Allen (LCS) 59.82, 3. Sytrevion Dyer (L) 59.82.

800: 1. Isaac Morrison (McK) 2:00.22, 2. Connor Cook (McK) 2:05.12, 3. Samuel Otero (GJ) 2:06.98.

200: 1. Rey Hernandez (GJ) 21.70, 2. Tyrell Brooks (L) 22.14, 3. LaQuan Ellis (GJ) 22.17.

3,200: 1. Daniel Welling (SFC) 10:14.40, 2. Paulos Kicklighter (LCS) 10:34.99, 3. Cameron White (K) 10:57.64.

4x400: 1. McKeel 3:35.33, 2. George Jenkins 3:412.11, 3. Lake Gibson 3:41.89.

High jump: 1. Jeremiah Rutledge (GJ) 6-04, 2. Anthony Murray (GJ) 6-02, 3. Aidan Hall (McK) 5-10.

Pole vault: 1. Jadin Denton (LCS) 11-05.25, 2. Kyle Beasley (GJ) 10-05.50, 3. Shyler Harris (GJ) 9-11.75.

Long jump: 1. Jeremiah Rutledge (GJ) 22-04.50, 2. Sytrevion Dyer (GJ) 21-07.50, 3. Joshua Valentin (GJ) 21-07.25.

Triple jump: 1. La'Quan Eillis (GJ) 46-01.50, 2. Jalen Foster (LG) 42-04, 3. Jerrell Paul (VC) 39-08.50.

Shot Put: 1. Trent Lewis (VC) 48-02.75, 2. Darian Anderson (L) 47.0.75, 3. Anthony Savastano (GJ) 46-04.

Discus: 1. Michael Walker (L) 145-11, 2. Darian Anderson (L) 131-08, 3. Guerlens Milfort (L) 128-03.

Javelin: 1. Michael Walker (L) 146-0, 2. Owen McNabb (McK) 135-02, 3. Luke Greschuk (GJ) 134-01.

George Jenkins' Chelsi Williams wins the long jump with this jump on Thursday at the Lakeland City Meet. She also won the 100 and 400 hurdles.
George Jenkins' Chelsi Williams wins the long jump with this jump on Thursday at the Lakeland City Meet. She also won the 100 and 400 hurdles.

Girls

4x800: 1 Lakeland Christian 11:05.54, 2. Geneva Classical 11:41.04, 3 George Jenkins 11:44.90.

100 hurdles: 1. Synia Sybliss (GJ) 15.37, 2. Amber Choquette (VC) 16.85, 3. Karley Paul (GJ) 17.67.

100: 1. Chelsi Williams (GJ) 12.28, Jayana Rose (GJ) 12.85, 3. Timiah Gallishaw (GJ) 13.01.

1,600: 1. Jade McBride (GJ) 5:27.17, 2. Emma Nales-Torchio (McK) 5:30.15, 3. Avery Smith (L) 5:34.05.

4x100: 1. George Jenkins 49.14, 2. Victory Christian 53.01, 3. Kathleen 56.48.

400: 1. Jaa'Ln McBride (GJ) 57.99, 2. Ryla Bryant (LG) 1:02.03, 3. Abigail Lovelady (McK) 1:04.05.

400 hurdles: 1. Chelsi Williams (GJ) 1:05.94, 2. Tajhana South (L) 1:09.55, 3. Rachel Barger (McK) 1:12.67.

800: 1. Jaa'Ln McBride (GJ) 2:23.83, 2. Jade McBride (GJ) 2:27.61, 3. Avery Smith (L) 2:29.88.

200: 1. Geriah Street (GJ) 25.97, 2. Tajhana South (L) 25.99, 3. Jayana Rose (GJ) 26.99.

3,200: 1. Emma Wilkinson (LCS) 12:05.33, 2. Emma Nales-Torchio (McK) 12:12.90, 3. Payton Rusk (GJ) 12:15.35.

4x400: 1. Victory Christian 4:30.31, 2. Santa Fe Catholic 5:52.40.

High jump: 1. Maddie Dutz (GJ) 5-02.25, 2. Kaylie Whittenton (VC) 5-00.25, 3. JaaLn McBride (GJ) 5-00.25.

Pole vault: 1. Maddie Dutz (GJ) 11-10, 2. Kate Scarborough (LCS) 8-11.75, 3. Sophia Suman (GJ) 8-0.

Long jump: 1. Chelsi Williams (GJ) 18:08.5, 2. Lauren Butler (LG) 17-04.25, 3. Tawana Chidyausku (GJ) 15-11.75.

Triple jump: 1. Tajhana South (L) 37-06.5, 2. Tawana Chiyausku (GJ) 34-10.25, 3. Violet Smith (GJ) 32.04.75.

Shot put: 1. Shante Brown (GJ) 35-04, 2. Alaina Fountain (VC) 34-02, 3. Dayanara Martinez (K) 30-10.50.

Discus: 1. Alaina Fountain (VC) 106-03, 2. Violent Smith (GJ) 96-04, 3. Emma Jenkins (GJ) 95-0.

Javelin: 1. Cassidy Burke (LCS) 104-06, 2. Eleni Katzaras (LCS) 91-05, 3. Taylor Gibson (GJ) 89-07.

This article originally appeared on The Ledger: Track and Field: Results from the Lakeland City Meet