Advertisement

Thursday's prep sports results

Thursday

badminton

ST. PAUL CITY

• Harding 4, Central 3

• Highland Park 6, Como Park 1

• Washington 6, Humboldt 1

baseball

MINNESOTA RIVER

• LeSueur-Henderson 6, Belle Plaine 0

• Norwood YA 6, Mayer Lutheran 1

• Tri-City United 13, Lester Prairie 0

NORTHWEST SUBURBAN

• Centennial 4, Blaine 3

METROPOLTAIN AREA

• Andover 5, Woodbury 2

• Blake 12, LMAC 1

• East Ridge 7, Eastview 4

• Hutchinson 4, New Ulm 1

• Mankato West 10, Northfield 0

MINNESOTA

• Adrian/Ellsworth 6, MACCRAY 5

• Austin 9, Rochester John Marshall 6

• Breckenridge 12, West Central Area 0

• Dawson-Boyd 9, Heron Lake-Okabena/Fulda 3

• Duluth East 7, Cloquet 4

• Duluth Marshall 8, Cloquet 1

• Fairmont 7, Jackson County Central 5

• Janesville-Waldorf-Pemberton 2, Blooming Prairie 1

• La Crescent-Hokah 9, Fillmore Central/Lanesboro 0

• Lake City 10, Goodhue 1

• Mankato Loyola 8, BOLD 1

• Maple River 7, United So. Central 6

• Murray County Central 5, Yellow Medicine East 3

• New Ulm Cathedral 7, Sleepy Eye 6

• Pine Island 12, Zumbrota-Mazeppa 2

• Rochester Mayo 14, Faribault 4

• South Ridge 4, Mesabi East 1

• Springfield 9, Wabasso 0

• St. Charles 7, Wabasha-Kellogg 2

GOLF • BOYS

METROPOLITAN AREA

At Highland National G.C.

• St. Paul Academy 156, St. Paul Highland Park 171, Tartan 190. Medalist: William Davies, St. Paul Highland Park, 34

SOFTball

METRO EAST

• Simley 15, South St. Paul 0

NORTHWEST SUBURBAN

• Centennial 1, Blaine 0

• Osseo 5, Elk River 1

• Spring Lake Park 6, Armstrong 5

SUBURBAN EAST

• Stillwater 6, East Ridge 3

METROPOLITAN AREA

• Becker 8, Alexandria 2

• DeLaSalle 8, Providence Academy 5

• Mankato West 4, Northfield 2

MINNESOTA

• Badger/G-MR 9, Thompson (N.D.) 4

• Bagley 11, East Polk 1

• Blooming Prairie 12, Janesville-Waldorf-Pemberton 5

• Blue Earth Area 10, Waseca 2

• BOLD 12-14, Montevideo 2-3

• Cannon Falls 10, GMLOK 0

• Carlton/Wrenshall 4, Mtn. Iron-Buhl 1

• Hayfield 14, Waterville-Elysian-Morristown 1

• Hibbing 21, Duluth Marshall 0

• Jackson County Central 13, Fairmont 0

• Kasson-Mantorville 8, Pine Island 4

• Kenyon-Wanamingo 10, Bethlehem Acad. 5

• Luverne 17, Adrian/Ellsworth 2

• Mankato East 11, Albert Lea 0

• Minn. Valley Lutheran 14, Gibbon-Fairfax-Winthrop 11

• Morris/Chokio-Alberta 11, Sauk Centre 2

• Proctor 6, Rock Ridge 4

• Randolph 6, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 0

• Red Lake Falls 6, Norman Co. East/U-H 5

• St. Clair/Loyola 3, Madelia 1

• Stewartville 12, Goodhue 1

• United South Central 6, Maple River 3

• Wadena-Deer Creek 13, Sebeka 3

• Winona 12, Rochester Century 0

• Zumbrota-Mazeppa 12, Lake City 0

tennis • BOYS

NORTHWEST SUBURBAN

• Maple Grove 7, Osseo 0

METROPOLITAN AREA

• Park of Cottage Grove 5, St. Paul Johnson 1

• St. Paul Highland Park 7, Cretin-Derham Hall 0

• St. Paul Humboldt 5, Tartan 2

• Stillwater 6, Chisago Lakes 1