Advertisement

Thursday's prep results

THURSDAY

Adapted softball

CI DIVISION

• Lakeville/Burnsville/Farmington 17, Mahtomedi/Stillwater 2

• South Washington 13, Prior Lake/Chanhassen/Chaska 11

badminton

METROPOLITAN AREA

• Edina 6, St. Paul Washington 1

• St. Paul Como Park 7, Eden Prairie 0

• St. Paul Humboldt 6, Community of Peace 1

• St. Paul Washington 5, Bloomington Kennedy 2

baseball

MISSISSIPPI 8

• Princeton 3, St. Francis 2

NORTHWEST SUBURBAN

• Andover 6, Spring Lake Park 5

• Centennial 5, Totino-Grace 2

WRIGHT COUNTY

• Mound Westonka 6, Hutchinson 2

METROPOLITAN AREA

• Aitkin 3, Fridley 0

MINNESOTA

• Brandon-Evansville 12-13, Rothsay 1-1

• Cannon Falls 5, Goodhue 0

• Central Minn. Christian 1, Canby 0

• Cromwell-Wright 8, Cook County 1

• Dawson-Boyd 11, Lac qui Parle Valley 5

• Edgerton/SW Minn. Christian 9, Mt. Lake/Comfrey 3

• Gibbon-Fairfax-Winthrop 8, Wabasso 5

• Lake of the Woods 11, Cass Lake-Bena 1

• Minneota 17, Lakeview 0

• Perham 18, Breckenridge 0

• Proctor 7, Cloquet 5

• Russell-Tyler-Ruthton 5, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove 1

• Sartell 2, Brainerd 0

• Sebeka 16, Lake Park-Audubon 1

• Windom 5, Blue Earth 4

GOLF • BOYS

ST. PAUL CITY

At Highland National G.C.

• Central 170, Highland Park 173, Johnson 211, Como Park 233, Humboldt 255, Harding 274. Medalists: Luke Karvonen, Central, 42; Dylan Geraets, Central, 42; Oscar Andestic, Highland Park, 42.

METROPOLITAN AREA

At Francis Gross G.C.

• St. Anthony 152, St. Croix Lutheran 171. Medalist (par 35): Jacob Bogucki, St. Anthony, 35.

lacrosse • BOYS

LAKE

• Minnetonka 11, Buffalo 7

• St. Michael-Albertville 12, Hopkins/St. Louis Park 9

• Wayzata 10, Edina 9

WRIGHT COUNTY

• Delano/Rockford 11, Mound Westonka 10

• Hutchinson 13, Holy Family 8

METROPOLITAN AREA

• Armstrong 12, Blake 2

• Benilde-St. Margaret's 9, Lakeville North 8

• Brainerd 9, Big Lake/Princeton 4

• Mahtomedi 11, Centennial 8

• Moorhead 15, Monticello 5

• New Prague 15, Bloomington Kennedy/Burnsville 0

• Prior Lake 5, Bloomington Jefferson 4

• Rogers 16, Holy Angels 6

• Rosemount 13, Orono 2

• Waconia 8, Mankato 7

lacrosse • GIRLS

LAKE

• Edina 17, Wayzata 6

NORTHWEST SUBURBAN

• Spring Lake Park 10, Osseo/Park Center 7

TRI-METRO

• Bloomington Jefferson 16, Holy Angels 8

• Columbia Heights 6, Bloomington Kennedy/Burnsville 5

• St. Croix Prep 14, Visitation 4

WRIGHT COUNTY

• Holy Family 12, Hutchinson 10

METROPOLITAN AREA

• Blake 19, Armstrong/Cooper 9

• Brainerd 7, Big Lake 6

• Gentry Academy 19, Minneapolis 1

• Lakeville South 15, Benilde-St. Margaret's 5

• Orono 16, Shakopee 5

• Rochester Century 10, Northfield 9

• SW Christian 21, St. Louis Park 10

MINNESOTA

• Moorhead 25, Sartell/Sauk Rapids 2

• Owatonna 12, Rochester Mayo 6

SOFTball

LAKE

• St. Michael-Albertville 10, Edina 2

MISSISSIPPI 8

• Monticello 8, Zimmerman 4

• Princeton 2, St. Francis 1

NORTHWEST SUBURBAN

• Blaine 15, Osseo 1

• Centennial 5, Totino-Grace 0

TRI-METRO

• St. Anthony 15, Fridley/Columbia Heights 0

WRIGHT COUNTY

• Hutchinson 6, Mound Westonka 4

METROPOLITAN AREA

• Northfield 9, Red Wing 8

MINNESOTA

• Atwater-Cosmos-Grove City 15-14, Maple Lake 12-12

• Barnsvilles 12, Pelican Rapids 5

• Caledonia 12-10, La Crescent-Hokah 5-4

• Clinton-Graceville-Beardsley 14, Lac qui Parle Valley 1

• East Polk 11, Northern Freeze 1

• Ely 12, North Woods 9

• Fairmont 7-1, Marshall 5-5

• Kimball 17-23, Eden Valley-Watkins 0-2

• Lake Crystal-Wellcome Memorial 10, St. Clair/Loyola 0

• Lake of the Woods 10-1, Cass Lake-Bena 0-0

• Long Prairie-Grey Eagle 9, Browerville 7

• Luverne 12-13, Redwood Valley 2-3

• Lewiston-Altura 11-13, Fillmore Central/Lanesboro 0-5

• Minnewaska 16-9, Montevideo 10-4

• Ottertail Central 5-9, Sebeka 2-7

• Randolph 9, Janesville-Waldorf-Pemberton 1

• Renville County West 11, Heron Lake-Okabena/Fulda 5

• Rock Ridge 11, Greenway/Nashwauk-Keewatin 0

• Rothsay 13-13, Ashby 3-3

• St. Cloud 10-6, Willmar 5-4

• St. Peter 14-13, Worthington 2-2

• Superior (Wis.) 32, Duluth Marshall 3

• Wabasso 10-21, Gibbon-Fairfax-Winthrop 0-0

• Waterville-Elysian-Morristown 3, Bethlehem Academy 0

• Windom 11-19, St. James 1-3

tennis • BOYS

LAKE

• Wayzata 6, Eden Prairie 1

track and field • BOYS

MINNESOTA

• Maple River 275.5, Tri-City United 158, Loyola/Cleveland 95, LeSueur-Henderson 84.5

track and field • GIRLS

MINNESOTA

• Tri-City United 254.5, Maple River 150.5, LeSueur-Henderson 125, Loyola/Cleveland 99