Advertisement

STATE INDOOR MEET: Cold Springs takes home 2nd straight Class 1A-3A title

Feb. 2—Cold Springs' varsity boys track and field team dominated the competition on Friday.

Ethan Edgeworth and Nic Fallin spearheaded a medal-happy performance at the Birmingham CrossPlex to propel the Eagles to their second consecutive Class 1A-3A state indoor meet championship.

The Blue and Gold totaled 98 points — more than doubling running-up Reeltown (46).

Edgeworth earned gold medals in the 800-meter, 1,600-meter and 3,200-meter runs — the Tennessee signee set a new state record in the 800-meter run with a time of 1:55.16 — and comprised a single leg of the 4x800-meter relay team (Sage Nelson, Jayden Allred and Drew Dykes) that also finished in first place.

Fallin, meanwhile, bested the field in the long jump and pole vault as the Eagles made 10 trips to the podium.

Also in Class 1A-3A, Holly Pond's Daniel Figueroa secured gold medals in the ambulatory 60-meter, 400-meter and shot put.

See state performers by school below. Only top-eight finishers in each event over the two-day meet earned points.

------

Boys

Class 1A-3A

Cold Springs

— Ethan Edgeworth, first in 800-meter run (1:55.16), first in 1,600-meter run (4:19.44) and first in 3,200-meter run (9:39.78)

— Nic Fallin, first in long jump (21-02.75), first in pole vault (11-03), second in triple jump and second in high jump

— Ethan Edgeworth, Drew Dykes, Jayden Allred and Sage Nelson, first in 4x800-meter relay (8:40.02)

— Jayden Allred, second in 3,200-meter run and third in 1,600-meter run

— Landon Bishop, fourth in 60-meter hurdles

— Blake Belcher, sixth in pole vault

------

Holly Pond

— Daniel Figueroa, first in 60-meter ambulatory (9.25), first in 400-meter ambulatory (1:06.23) and first in shot put ambulatory (20-10)

— Travis Barnett, second in 1,600-meter run and third in 800-meter run

— Kohl Horton, Joshua Putman, Matthew Putman and Travis Barnett, second in 4x800-meter relay

— Emery Barnett, third in 60-meter hurdles and ninth in 800-meter run

— Caden Moody, fifth in high jump

------

Vinemont

— Brady Johnson, fourth in 1,600-meter run and fourth in 3,200-meter run

— Tatum Brown, seventh in shot put

------

Class 4A-5A

Fairview

— Alex England, eighth in 800-meter run

------

West Point

— Thomas Ferster, Hayden Jones, Jakob Salter and Rene Moreno-Tovar, seventh in 4x800-meter relay

— Rene Moreno-Tovar, 11th in 1,600-meter run and 3,200-meter run

------

Class 6A

Cullman

— Patrick Adcock, second in shot put

— Jameson Inscho, seventh in triple jump

— Cadan Fales, Jacob Taylor, Brayden White and Cy Dawsey, ninth in 4x800-meter relay

------

Girls

Cold Springs

Class 1A-3A

— Ellanora Slusser, fourth in shot put

— Ryleigh Wright, fifth in pole vault

— Claire Huffstutler, Kynzlie Myrex, Leslie Jones and Daisy Mavers, sixth in 4x800-meter relay

— Claire Huffstutler, seventh in pole vault

— Sophia Slusser, 13th in shot put

— Claire Huffstutler, Kynzlie Myrex, Ally Mavers and Ryleigh Wright, 15th in 4x200-meter relay

------

Holly Pond

— Violet Adams, eighth in 60-meter hurdles and 14th in long jump

— Kynleigh Wood, 11th in 1,600-meter run

— Presli Carr, 12th in 400-meter dash

------

Vinemont

— Natalie Foell, seventh in 800-meter run and 11th in 400-meter dash

— Presleigh Ming, Natalie Foell, Abby Lee and Callie Briggs, 14th in 4x200-meter relay

------

Class 4A-5A

Fairview

— Laci Segrest, third in shot put

— Allyson Hill, fourth in triple jump

------

Good Hope

— Zoe Marks, 11th in shot put

------

Class 6A

Cullman

— Mabry Free, fifth in 1,600-meter run (school record)

— Khloe Nalley, Ann Marie Land, Addi Vogelaar and Mabry Free, sixth in 4x800-meter relay

Jake Winfrey can be reached at 256-734-2131, ext. 236 or at jwinfrey@cullmantimes.com.