Advertisement

State hockey polls: Willmar girls go into playoffs ranked 10th

Feb. 9—Feb. 6 from Let's Play Hockey

Boys

Class AA

1. Minnetonka

2. Edina

3. Wayzata

4. Chanhassen

5. Benilde-St. Margaret's

6. Maple Grove

7. Shakopee

8. Centennial

9. Eden Prairie

10. St. Thomas Academy

11. Rosemount

12. Andover

13. Rogers

14. Grand Rapids

15. Roseau

16. Hill-Murray

17. Holy Family

18. Stillwater

19. White Bear Lake

20. Gentry Academy

Others receiving votes: Lakeville South, Cretin-Derham Hall, Elk River/Zimmerman, Moorhead, Champlin Park, Coon Rapids, St. Louis Park

Class A

1. Warroad

2. Hermantown

3. St. Cloud Cathedral

4. East Grand Forks

5. Orono

6. Northfield

7. Monticello

8. Mahtomedi

9. Delano

10. Hibbing/Chisholm

11. Proctor

12. Alexandria

13. Thief River Falls

14. Little Falls

15. Luverne

16. Dodge County

17. La Crescent-Hokah

18. Cloquet/Esko/Carlton

19. Northern Lakes

20. Southwest Christian/Richfield

Others receiving votes: Detroit Lakes, New Ulm, Minneapolis, Hutchinson, Princeton

Girls

Class AA

1. Minnetonka

2. Hill-Murray

3. Andover

4. Benilde-St. Margaret's

5. Edina

6. Centennial/Spring Lake Park

7. Moorhead

8. Northfield

9. Lakeville North

10. Maple Grove

11. Stillwater

12. Lakeville South

13. Woodbury

14. Holy Family

15. Roseville/Mahtomedi

16. Champlin Park/Coon Rapids

17. Eden Prairie

18. Grand Rapids/Greenway

19. Cretin-Derham Hall

20. Apple Valley

Others receiving votes: Northern Tier, White Bear Lake, Farmington, North Wright County, Blaine, Bemidji, Roseau

Class A

1. Holy Angels

2. Orono

3. Dodge County

4. Proctor/Hermantown

5. Warroad

6. Duluth Marshall

7. Mound-Westonka/Southwest Christian

8. Breck

9. Crookston

10. Willmar

11. South St. Paul

12. Moose Lake Area

13. Delano/Rockford

14. Albert Lea

15. Pine City Area

16. River Lakes

17. Simley

18. New Ulm

19. Fergus Falls

20. Marshall

Others receiving votes: Hutchinson, Cloquet/Esko/Carlton, Luverne, Litchfield/Dassel-Cokato, Minnesota River