Advertisement

State hockey polls: River Lakes Stars, Willmar Cardinals, Litchfield/D-C Dragons girls in top 20

Jan. 19—Jan. 16 from the Let's Play Hockey

Boys

Class AA

1. Minnetonka

2. Wayzata

3. Edina

4. Chanhassen

5. Benilde-St. Margaret's

6. Rogers

7. Maple Grove

8. St. Thomas Academy

9. Eden Prairie

10. Shakopee

11. Andover

12. Rosemount

13. Hill-Murray

14. Holy Family

15. Stillwater

16. Eastview

17. White Bear Lake

18. Gentry Academy

19. Centennial

20. Roseau

Others receiving votes: Lakeville South, Holy Angels, Cretin-Derham Hall, Elk River/Zimmerman, Moorhead, Champlin Park, Coon Rapids, Park of Cottage Grove, Grand Rapids, Sartell, Rock Ridge, Duluth Denfeld, Owatonna, Two Rivers, Duluth Marshall.

Class A

1. Warroad

2. Hermantown

3. St. Cloud Cathedral

4. East Grand Forks

5. Mahtomedi

6. Northfield

7. Orono

8. Delano

9. Monticello

10. Prcotor

11. Little Falls

12. Alexandria

13. Cloquet/Esko/Carlton

14. Northern Lakes

15. Hibbing/Chisholm

16. Luverne

17. Thief River Falls

18. Detroit Lakes

19. La Crescent-Hokah

20. Southwest Christian/Richfield

Others receiving votes: Breck, New Ulm, Crookston, Dodge County, Chisago Lakes, Minneapolis, Red Lake Falls.

Girls

Class AA

1. Minnetonka

2. Andover

3. Hill-Murray

4. Edina

5. Northfield

6. Benilde-St. Margaret's

7. Moorhead

8. Lakeville North

9. Centennial/Spring Lake Park

10. Lakeville South

11. Woodbury

12. Maple Grove

13. Stillwater

14. Champlin Park/Coon Rapids

15. Holy Family

16. Eden Prairie

17. Farmington

18. Grand Rapids/Greenway

19. White Bear Lake

20. Apple Valley

Others receiving votes: Cretin-Derham Hall, North Wright County, Blaine, Bemidji, Eastview, Forest Lake, Northern Tier, Roseau.

Class A

1. Holy Angels

2. Orono

3. Duluth Marshall

4. Dodge County

5. Warroad

6. Proctor/Hermantown

7. Mound-Westonka/Southwest Christian

8. Crookston

9. Breck

10. South St. Paul

11. Delano/Rockford

12. Pine City

13. River Lakes

14. Willmar

15. Albert Lea

16. Fergus Falls

17. Litchfield/Dassel-Cokato

18. Luverne

19. Moose Lake Area

20. Hutchinson

Others receiving votes: Cloquet/Esko/Carlton, Chisago Lakes, Minnesota River, New Ulm, East Grand Forks, Simley.