Advertisement

Southeastern Minnesota girls track-and-field honor roll

Apr. 26—EDITOR'S NOTE — This girls track-and-field honor roll from southeastern Minnesota includes all three classes — 3A, 2A and 1A.

100 — Arabella Knudson (Kasson-Mantorville) 12.41, Taylor Kurtz (Mayo) 12.42, Clara Gerhard (Century) 12.61, Lilah Kurke (Byron) 12.67, Chantle Reiland (GMLOKS) 12.70,.

200 — Taylor Kurtz (Mayo) 25.46, Paige Halder (Byron) 26.01, Arabella Knudson (Kasson-Mantorville) 26.06, Adriana Brenengen (Winona) 26.39, Clarissa Sauer (Winona Cotter) 26.54, Chantle Reiland (GMLOKS) 26.60.

400 — Adriana Brenegen (Winona) 60.53, Paige Halder (Byron) 60.72, Sophia Comfere (Century) 60.74, Kaia Berry (Century ) 62.21, Karlynn Gustafson (Kasson-Mantorville) 1:02.44.

800 — Sophia Comfere (Century) 2:26.06, Calla Pike (Winona) 2:26.45. Mariah Brooks (Lourdes) 2:27.21, Ryana Mathis (John Marshall) 2:28.90, Shannon Chen (Mayo) 2:29.65.

1,600 — Abi Tri (John Marshall) 5:18.08, Ryana Mathis (John Marshall) 5:24.00, Willemijn Leiner (Mayo) 5:24.52, Anna Peikert (Lourdes) 5:24.81, Calla Pike (Winona) 5:27.62.

3,200 — Abi Tri (John Marshall) 11:21.69, Addie Crow (Century) 11:59.2, Mollie Ping (Winona) 12:01.85, Ryana Mathis (John Marshall) 12:10.72, Kiley Pollock (Winona) 12:15.46.

100 hurdles — Elena Hartung (Pine Island) 16.11, Taylor Meyer (Byron) 16.76, TAnnie Church (Century) 16.91, Madelynn Strobush (Winona) 17.24, Olivia Weber (Triton) 17.30

300 hurdles — Carly Halder (Byron) 48.75, Breeley Galle (GMLOKS ) 49.52, Olivia Weber (Triton) 50.24, Taylor Meyer (Byron) 50.68, Elena Hartung (Pine Island) 50.74

4 x 100 relay — Byron 50.57, Kasson-Mantorville 50.87, Century 50.94, Mayo 51.91, St. Charles 52.05.

4 x 200 relay — Century 1:46.24, Byron 1:47.66, GMLOKS 1:50.18, Stewartville 1:52.53, John Marshall 1:53.56.

4 x 400 relay — Byron 4:11.71, Winona 4:14.9, St. Charles 4:19.46, Lourdes 4:21.19, Kasson-Mantorville 4:25.00, Plainview-Elgin-Millville 4:26.12.

4 x 800 relay — Century 10:24, Byron 10:24.40, Winona 10:34.19, John Marshall 10:34.89, Pine Island 10:43.95.

Long jump — Arabella Knudson (Kasson-Mantorville) 18-2, Paige Halder (Byron) 17-3, Meghan Urban (Stewartville) 17-3, Annaka Forsberg (Blooming Prairie) 16-7, Taylor Kurtz (Mayo) 16-6 1/2.

Triple jump — Carly Halder (Byron) 36-2, Annaka Forsberg (Blooming Prairie) 34-11, Neil Ferguson (Century) 34-6, Megan Lund (Century) 34-0, Breeley Galle (GMLOKS) 33-11

High jump — Annaka Forsberg (Blooming Prairie) 5-6, Paige Halder (Byron ) 5-4, Jadyn Lester (Mayo) 5-2, Arabella Knudson (Kasson-Mantorville) 5-2, Chloe Fratzke (Winona) 5-1, Julia LaBrash (Mayo) 5-0, Ava Knott (Zumbrota-Mazeppa) 5-0, Maddie Seymour (Zumbrota-Mazeppa) 5-0.

Shot put — Lexy Foster (GMLOKS ) 39-3 3/4, Shay Berlin-Burns (Winona) 36-9, Mary Amusan (Century) 35-6, Breanna Subbert (Hayfield ) 35-5, Ava Mertesdorf (Byron) 34-9.

Discus — Shay Berlin-Burns (Winona) 124-3, Lexy Foster (GMLOKS ) 114-7, Riley Olive (Byron) 112-8, Autumn Wadewitz (Winona) 109-1, Lyndee Northrop (Pine Island) 105-8.

Pole vault — Claire Krook (Byron) 10-0, Ella Ott (Byron) 9-6, Jocie Halfman (Byron) 9-6, Meghan Urban (Stewartville) 9-0, Shira Gnahn (Byron) 9-0.