Advertisement

South Dakota high school basketball scores for Feb. 27

Feb. 27—South Dakota high school basketball scores for Tuesday, Feb. 27, 2024.

Region tournament quarterfinals

Region 1A

Aberdeen Roncalli 54, Waubay/Summit 50

Groton Area 70, Redfield 17

Milbank 57, Sisseton 32

Tiospa Zina 71, Webster Area 53

Region 2A

Clark/Willow Lake 51, Great Plains Lutheran 39

Flandreau 62, Estelline/Hendricks 44

Hamlin 79, Florence/Henry 36

Sioux Valley 71, Deuel 33

Region 3A

Baltic 63, McCook Central/Montrose 40

Dell Rapids 65, Tri-Valley 45

Sioux Falls Christian 81, Garretson 57

West Central 62, Madison 52

Region 4A

Dakota Valley 87, Parker 51

Lennox 62, Beresford 45

Tea Area 73, Canton 54

Vermillion 77, Elk Point-Jefferson 70

Region 5A

Bon Homme 48, Wagner 45

Hanson 66, Mount Vernon/Plankinton 43

Parkston 68, Kimball/White Lake 56

Sanborn Central/Woonsocket 48, Platte-Geddes 43

Region 6A

Cheyenne-Eagle Butte 73, Miller 59

McLaughlin 50, North Central 31

Mobridge-Pollock 62, Dupree 45

Stanley County 67, Crow Creek 63

Region 7A

Lakota Tech 60, Little Wound 54

Mahpiya Luta (Red Cloud) 64, St. Francis Indian 54

Pine Ridge 87, Bennett County 36

Winner 56, Todd County 20

Region 8A

Custer 67, Hill City 53

Hot Springs bye into region semifinals

Rapid City Christian 77, Lead-Deadwood 37

St. Thomas More 54, Belle Fourche 23

Region 1B

Aberdeen Christian 67, Northwestern 57

Leola/Frederick Area 70, Wilmot 41

Warner 57, Hitchcock-Tulare 53

Waverly-South Shore 55, Britton-Hecla 53

Region 2B

Castlewood 73, Oldham-Ramona-Rutland 43

De Smet 72, Arlington 34

Deubrook Area 73, James Valley Christian 69

Wolsey-Wessington 75, Iroquois/Lake Preston 49

Region 3B

Bridgewater-Emery 55, Ethan 43

Chester 42, Canistota 37

Dell Rapids St. Mary 69, Colman-Egan 50

Howard 73, Mitchell Christian 35

Region 4B

Centerville 75, Freeman Academy/Marion 55

Freeman 62, Menno 24

Gayville-Volin 73, Alcester-Hudson 71

Viborg-Hurley 79, Scotland 29

Region 5B

Corsica-Stickney 61, Marty 56

Gregory 76, Burke 47

Tripp-Delmont/Armour 54, Andes Central/Dakota Christian 38

Wessington Springs 62, Avon 36

Region 6B

Faulkton Area 61, Herreid/Selby Area 35

Highmore-Harrold 39, Ipswich 31

Lower Brule 63, Sully Buttes 38

Potter County 64, Lyman 37

Region 7B

Jones County 67, Crazy Horse 43

Philip 64, New Underwood 38

Wall 71, Kadoka Area 60

White River 98, Oelrichs 19

Region 8B

Faith 69, Tiospaye Topa 37

Harding County 64, Wakpala 55

Lemmon 65, Bison 22

Timber Lake 64, Takini 37