Advertisement

Section 1 boys basketball pairings and results for 2023-24

Feb. 29—Thursday, Feb. 29

Lake City 72, Albert Lea 37

Pine Island 72, St. Charles 65

La Crescent-Hokah 76, Plainview-Elgin-Millville 39

Zumbrota-Mazeppa 70, Triton 54

Caledonia 84, Chatfield 40

Winona Cotter 61, Lourdes 45

Cannon Falls 71, Randolph 60

Lewiston-Altura 73, Dover-Eyota 50

Monday, March 4

At Rochester Mayo Civic Arena

No. 1 Lake City (21-5) vs. No. 8 Pine Island (10-16), 6 p.m.

No. 4 La Crescent-Hokah (20-7) vs. No. 5 Zumbrota-Mazeppa (17-10), 7:30 p.m.

Wednesday, March 6

At Rochester Mayo Civic Arena

No. 2 Caledonia (22-4) vs. No. 7 Winona Cotter (17-10), 6 p.m.

No. 3 Cannon Falls (22-5) vs. No. 6 Lewiston-Altura (18-9), 7:30 p.m.

Saturday, March 9

At Rochester Mayo Civic Auditorium

Lake City/Pine Island winner vs. La Crescent-Hokah/Zumbrota-Mazeppa winner, 11 a.m.

Caledonia/Cotter winner vs. Cannon Falls/Lewiston-Altura winner, 1:30 p.m.

Thursday, March 14

At Rochester Mayo Civic Arena

Semifinal winners, 8 p.m.

Monday, Feb. 26

Faribault Bethlehem Academy 67 LeRoy-Ostrander 64

Wabasha-Kellogg 87, Rochester STEM Academy 56

Lanesboro 63, Hayfield 48

Glenville-Emmons 77, Grand Meadow 44

Thursday, Feb. 29

Blooming Prairie 65, Faribault Bethlehem Academy 43

Kenyon-Wanamingo 83, Mabel-Canton 59

Southland 70, Wabasha-Kellogg 40

Kingsland 72, Lyle/Austin Pacelli 56

Spring Grove 48, Lanesboro 37

Fillmore Central 78, Houston 50

Rushford-Peterson 97, Glenville-Emmons 62

Goodhue 79, Schaeffer Academy 59

Monday, March 4

At Rochester Mayo Civic Auditorium

No. 1 Blooming Prairie (26-2) vs. No. 8 Kenyon-Wanamingo (16-11), 6 p.m.

No. 4 Southland (21-5) vs. No. 5 Kingsland (22-5), 7:30 p.m.

Wednesday, March 6

At Rochester Mayo Civic Auditorium

No. 2 Spring Grove (25-3) vs. No. 7 Fillmore Central (15-13), 6 p.m.

No. 3 Rushford-Peterson (21-7) vs. No. 6 Goodhue (14-13), 7:30 p.m.

Saturday, March 9

At Rochester Mayo Civic Auditorium

Blooming Prairie/Kenyon-Wanamingo winner vs. Southland/Kingsland winner, 4 p.m.

Spring Grove/Fillmore Central winner vs. Rushford-Peterson/Goodhue winner, 6:30 p.m.

Thursday, March 14

At Rochester Mayo Civic Arena

Semifinal winners, 6 p.m.