Advertisement

Saturday's prep sports results

Saturday

baseball

LAKE

• Wayzata 10, Eden Prairie 0

MINNEAPOLIS CITY

• Southwest 1, South 0

• Washburn 17, Edison 0

NORTHWEST SUBURBAN

• Totino-Grace 13, Coon Rapids 10

SOUTH SUBURBAN

• Eastview 7, Rosemount 5

• Farmington 1, Shakopee 0

WRIGHT COUNTY

• Litchfield 4, SW Christian 1

METROPOLITAN AREA

• Benilde-St. Margaret's 10, St. Thomas Academy 7

• DeLaSalle 7, Park Center/Columbia Heights/Maranatha 6

• Eagan 7, Grand Rapids 6

• Eagle Ridge/United Christian 0, St. Paul Academy 2

• Edina 7, Armstrong 2

• Irondale 7, Spring Lake Park 6

• Legacy Christian 15, New Life Academy 8

• Mayer Lutheran 12, Trinity 4

• Moorhead 9, Minnetonka 4

• Owatonna 2, Red Wing 2

• Rochester Mayo 7, Andover 5

• Roseville 3, Anoka 2

• Simley 10, Bloomington Kennedy 3

• Two Rivers 11, Bloomington Jefferson 1

• West Lutheran 16, LMAC 6

• White Bear Lake 10, Duluth East 1

MINNESOTA

• Adrian/Ellsworth 7, Heron Lake-Okabena/Fulda 2

• Byron 6, Cannon Falls 5

• Central Minn. Christian 9, Ashby 5

• Cherry 6, Kenyon-Wanamingo 5

• Deer River 4, Lake of the Woods 3

• East Central 9, Hill City/Northland 6

• Ely 7, Hayfield 5

• Int. Falls 16, Cromwell-Wright 15

• Janesville-Waldorf-Pemberton 15, Cromwell-Wright 5

• Kenyon-Wanamingo 10, Int. Falls 3

• Kerkhoven-Murdock-Sunburg 18, Ashby 4

• Luverne 24, MACCRAY 4

• Marshall 13, Hibbing 3

• Morris/Chokio-Alberta 14, Sacred Heart 0

• New Ulm 10-13, Worthington 0-4

• Park Rapids 9, Central Minn. Christian 2

• Park Rapids 3, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 2

• Pipestone 4, Tracy-Milroy-Balaton 3

• Rochester Century 12, Rochester John Marshall 6

• Spring Grove 13, Houston 1

• Thompson (N.D.) 9, Roseau 4

lacrosse • BOYS

SOUTH SUBURBAN

• Prior Lake 13, Shakopee 6

METROPOLITAN AREA

• Bloomington Jefferson 8, Eastview/Apple Valley 5

• Buffalo 11, Mound Westonka 6

• Champlin Park 9, Blake 5

• Chaska 18, Holy Family 5

• Duluth Marshall 8, Breck 7

• Eagan 15, Moorhead 5

• Edina 10, Maple Grove 8

• Farmington 18, Rochester 5

• Hermantown/Proctor 8, Anoka 5

• Hudson (Wis.) 8, St. Paul/Two Rivers 4

• St. Michael-Albertville 21, Providence Academy 6

• St. Thomas Academy 13, Minnetonka 12

• TrIMAC 11, Simley 1

• Waconia 8, Hutchinson 7

lacrosse • GIRLS

SOUTH SUBURBAN

• Prior Lake 16, Shakopee 3

METROPOLITAN AREA

• Bloomington Jefferson 16, Eastview/Eagan 4

• Buffalo 14, Big Lake 1

• Champlin Park 11, Wayzata 3

• Duluth 17, St. Paul/Two Rivers 5

• Eden Prairie 19, Maple Grove 18

• Gentry Academy 17, Kettle Moraine (Wis.) 9

• Grand Rapids/Greenway 6, Anoka 1

• Hopkins 16, St. Louis Park 6

• Hutchinson 14, Waconia 3

• Minnetonka 11, Elk River/Zimmerman 10

• Mound Westonka 8, Mankato 4

• Rosemount 11, Andover 8

MINNESOTA

• Moorhead 14, Hermantown/Proctor 2

SOFTball

METRO WEST

• Bloomington Jefferson 1, Orono 0

SOUTH SUBURBAN

• Shakopee 3, Eastview 2

METROPOLITAN AREA

• Andover 4, Big Lake 0

• Andover 12, Duluth East 0

• Andover 2, North St. Paul 1

• Apple Valley 3, Chisago Lakes 2

• Belle Plaine 9, Lake City 1

• Big Lake 4, Duluth East 0

• Big Lake 7, North St. Paul 4

• Centennial 5, Lakeville South 1

• Chisago Lakes 8, Edina 1

• Chisago Lakes 5, St. Peter 2

• Edina 7, Rockford 3

• Elk River 5, Rochester Mayo 5

• Elk River 6, St. Louis Park 5

• Kasson-Mantorville 12, St. Paul Central 0

• Lake Crystal-Wellcome Memorial 4, Belle Plaine 1

• Mankato West 10, Apple Valley 7

• Mankato West 11, Edina 9

• Monticello 9, Spring Lake Park 0

• Moorhead 4, Monticello 1

• Moose Lake/Willow River 10, Northfield 9

• North St. Paul 16, Duluth East 0

• Proctor 1, Cambridge-Isanti 0

• Randolph 11, Zimmerman 3

• Rock Ridge 5, Cambridge-Isanti 3

• Rockford 12, Mankato West 10

• Rockford 10, St. Peter 7

• Rogers 10, Monticello 5

• Simley 17, Esko 0

• Spectrum 3, Maranatha 0

• Spring Lake Park 9, Moorhead 8

• St. Agnes 11, PACT 5

• St. Anthony 7, Northfield 4

• St. Anthony 3, Zumbrota-Mazeppa 2

• St. Louis Park 13, Rochester Mayo 3

• St. Peter 7, Apple Valley 1

• Tartan 8, Elk River 1

• Tartan 6, Rochester Mayo 5

• Two Rivers 13, Winona Cotter 5

• Wayzata 13, Osseo 2

• West Lutheran 7, Atwater-Cosmos-Grove City 6

• West Lutheran 16, Ogilvie 4

• Zimmerman 10, St. Paul Central 3

MINNESOTA

• Bethlehem Academy 12, South Ridge 6

• Browerville 11, South Ridge 4

• Chatfield 11, Lake City 1

• Esko 13, Willmar 3

• Goodhue 11, Rushford-Peterson 8

• Hayfield 7, GMLOK 4

• Hayfield 8, Goodhue 4

• Lake Crystal-Wellcome Memorial 5, Chatfield 3

• Luverne 14, Sacred Heart 5

• Martin County West 7, Adrian/Ellsworth 3

• Minneota/Canby 5, Paynesville 3

• Minneota/Canby 8, Wheaton/Herman-Norcross 2

• Morris/Chokio-Alberta 13, Minneota/Canby 1

• Randolph 11, Kasson-Mantorville 0

• Rochester Lourdes 8, Willmar 2

• Rushford-Peterson 8, GMLOK 7

• Worthington 13-14, Waseca 3-12

tennis • BOYS

METROPOLITAN AREA

• Armstrong 4, Rosemount 3

• Becker 7, St. Paul Harding 0

• Elk River 7, St. Paul Harding 0

• St. Paul Central 5, Roseville 2

• Wayzata 9, Bettendorf (Iowa) 0

• Wayzata 9, Dowling Catholic (Iowa) 0

track and field • BOYS

CANNON FALLS INVITE

• St. Croix Lutheran 115, Esko 91, Nova Classical 83, Trinity/Unity 74, Cannon Falls 11

ST. FRANCIS INVITE

• St. Francis 142, Rock Ridge 136, Concordia Academy 29, Duluth East 116, Hibbing 95, Carlton/Wrenshall 34, Avail Academy 25, St. Francis JV 10

track and field • GIRLS

CANNON FALLS INVITE

• Esko 105, Trinity/Unity 100, St. Croix Lutheran 87.5, Nova Classical 46.5, Cannon Falls 35

ST. FRANCIS INVITE

• Concordia Academy 160, St. Francis 139.5, Hibbing 123.5, Duluth East 120, Rock Ridge 83, Carleton/Wrenshall 37, St. Francis JV 16, Avail Academy 5