Final rosters for the July 1-2 Southwest All-American Camp

Gregg Rosenberg, Lead Basketball Analyst
Arizona Varsity
Isjybv79l7hukulqxq3g
Isjybv79l7hukulqxq3g

The event is scheduled for July 1st-2nd at The Kroc Center in Phoenix, AZ (1375 East Broadway Road, Phoenix, AZ 85040).

1st time ever Arizona Preps and Arizona Varsity will combine to present this camp.

This event will be very unique as it will include the top overall college prospects from the Southwest (Arizona, Nevada, Utah and Colorado). The Top 10-15 performers from this event will get an invite to Ryan Silver's Elite-100, which is held July 21-23 during the NCAA Certified Live Period. (College coaches viewing/evaluation period).

There will be up to 120 players at the event. Every player will play 3 games plus a possible All-Star game. Every team will get one game on main court and end up with 10 players max per team.


Rosters:

Washington State

2019 5-10 PG Jovan Blacksher (Shadow Mountain)

2018 6-5 SF Tevian Jones (Chandler)

2018 6-8 PF Jared Perry (Paradise Honors)

2019 6-7 F Phoenix Katz (Catalina Foothills)

20121 6-5 F Anthony Swift (Durango-NV)

2018 6-3 PG Jaylin Fleming (Arcadia)

2019 6-3 SG Skylar Certo (Notre Dame)

2019 6-1 SG Jackson Lee (Seton Catholic)

2021 6-2 G De'kquante Hayes (Cheyenne-NV)

2018 5-11 PG Tyrese Eugene (Ironwood)


Stanford

2019 5-10 PG Artin Quinones (Chavez)

2018 6-3 SG Demarius Jacobs (Hillcrest)

2018 6-6 F Braxton Baum (Columbine-CO)

2018 6-9 C Liam MacDonald (Littleton-CO)

2019 6-3 F Xavier Hall (Valley Vista)

2018 6-4 SF Morgan Brown (Eaglecrest-CO)

2019 5-11 PG Jason Perrine (Perry)

2018 6-1 SG Ethan Wallace (Skyline)

2020 5-11 PG Donovan Johnson (Shadow Ridge)

2019 6-5 PF Brian Kumbi (AZ Compass Prep)


Colorado

2019 6-2 PG Jeron Artest (Hillcrest)

2019 6-6 SF DJ Hawkins (AZ Compass Prep)

2018 6-8 PF Nikc Jackson (Rancho Solano)

2018 6-6 PF Isaac Williams (Chavez)

2019 6-6 F Alec Bryan (Chaparral)

2018 6-0 PG Conner Verdugo (Walden Grove)

2019 6-3 SG Chase Verdugo (Walden Grove)

2018 6-3 SG Jordan Morris (Paradise Valley)

2019 5-11 G Michael Liborio (Notre Dame)

2019 6-2 W J'Saan Strover (Skyline)


USC

2019 5-11 PG Jaelen House (Shadow Mountain)

2019 6-5 SF Majok Deng (Salpointe Catholic)

2018 6-8 PF Trey Wood (Anthem Prep)

2018 6-4 F Donovan Reagan (Fairfax)

2020 6-5 PF Anthony Garza (Shadow Ridge)

2018 6-3 CG Lunden Taylor (San Joaquin-CA)

2021 6-4 SF Glenn Taylor (Cheyenne-NV)

2020 5-10 G Jaquan Moore (Shadow Ridge)

2019 6-1 PG Shamar Grant (Millennium)

2018 5-10 PG Marcel Dean (Cholla)


Arizona State

2019 6-4 PG Isaiah Marin (Copper Canyon)

2019 6-3 CG Jackson Ruai (Amphi)

2018 6-8 PF Christian Anigwe (Desert Vista)

2019 6-6 SF Walter Talley (Tri-City)

2018 6-4 SG Rashad Smith (Hamilton)

2019 6-0 CG Isaiah Wilson (Desert Vista)

2020 6-4 F Kyle Ponzo (Hamilton)

2018 5-9 PG Michkaleke Baker (Gateway-CO)

2019 6-1 G Dylan Bennett-Sanders (Copper Canyon)

2020 6-5 F Evan Skeoch (Perry)


Arizona

2021 6-0 PG Ty Ty Washington (Cesar Chavez)

2019 6-5 CG Kingdom Artis (Mesquite)

2018 7-0 C Ryan Pollard (Bountiful-UT/Impact Prep-NV)

2019 6-9 PF Dischon Thomas (Hillcrest)

2020 6-6 F Kendyl Watson (Paradise Valley)

2018 6-3 W Koby Jones (Centennial)

2018 5-11 CG DJ McNeal (Agua Fria)

2018 6-6 W Jalen Townsell (Spanish Springs-NV)

2020 6-2 G James Dienes (Chaparral)

2019 6-4 SG Carson Mittun (Seton Catholic)


Oregon

2019 6-1 PG Malik Salahuddin (Mountain Pointe)

2018 6-5 SG Jared Martin (Saguaro)

2020 6-8 PF Hunter Ruck (Rancho Solano)

2018 6-7 F Ajang Aguek (Ironwood)

2020 6-4 CG Dalen Terry (Corona del Sol)

2018 6-3 CG Addison Mort (The Gregory School)

2018 6-2 W Sindou Cisse (Far Northeast Academy-CO)

2020 5-11 CG Dayton Harris (Skyline)

2018 6-2 SG Amarion Cash (Mountain Pointe)

2019 6-3 SF Trenton Washington (AZ Compass Prep)


Oregon State

2020 6-4 CG Xavier Dusell (Mesquite)

2018 6-4 CG Grant Greabell (Estrella Foothills)

2018 6-7 F Zeke Quinlan (Hillcrest Prep)

2019 6-9 C Lucas Elliott (Pusch Ridge)

2020 6-3 W Kiimani Holt (Rancho Solano)

2018 6-4 SG Isaiah Rhymes (Carl Hayden)

2018 6-1 PG Michael L Wright Jr (Eaglecrest-CO)

2021 6-3 F Cameron Kimble (Clark-NV)

2021 5-11 PG Kobe Stroughter (El Dorado-NV)

2019 6-4 SF Tramane Lee (Sierra Linda)


Washington

2019 6-2 PG Jalen Williams (Perry)

2019 6-1 CG Josh Ursery (Liberty)

2020 6-5 PF Juhlawnei Stone (Dobson)

2020 6-4 SF Kyree Walker (Hillcrest)

2018 6-4 SG Garrett Sullivan (Prep)

2020 5-6 PG Anthony Picarello (San Juan Hills)

2019 6-6 PF Kade Maddock (AZ Compass Prep)

2022 6-2 G Michael Dienes (Our Lady of Perpetual Help Catholic School)

2020 5-8 PG Khalid Whitaker (Flowing Wells)

2020 6-3 G Donovan Yap (Arbor View-NV)


California

2018 5-11 PG Tashon Brown (Paradise Valley)

2019 6-2 CG Josh Baker (McClintock)

2019 6-7 PF Andre Harris (Red Mountain)

2020 6-3 SF Shemar Morrow (Shadow Mountain)

2018 6-5 F Breven Burnett (Cienega)

2018 6-2 CG Jaden Lee (Mesquite)

2018 6-3 SG Joe Heath (Mohave)

2018 6-3 G Jarrod Burks (Arbor View-NV)

2021 6-1 G Drake Booker (Durango-NV)

2020 6-1 G Keshawn Hall (undecided-NV)


Utah

2018 6-4 SG Brenden Cormie (Santa Margarita-CA)

2017 6-1 G Alex Dumas (Lincoln-CA)

2017 5-9 PG Dewayne Holmes Jr. (Temecula Valley-CA)

2018 6-1 G Daniel Krahl (Canyon-CA)

2019 6-3 Tyler Hanna (Santa Margarita-CA)

2018 6-2 G Christian Blazona (Santa Margarita-CA)

2018 6-1 G Anthony Mendoza (Bonita Vista-CA)

2019 6-7 PF Takari Fields (Chandler)

2019 6-6 PF Elijah Baldeh (AZ Compass Prep)

2018 6-10 C Dhol Majak (Ironwood)


UCLA

2021 5-10 PG Ricardo Sarmiento (Cesar Chavez)

2018 6-7 PF Meekness Payne (AZ Compass Prep)

2020 6-0 G Justin Williams (Canyon-CA)

2017 5-9 PG Alex Kostyzak (Rancho Bernado-CA)

2018 6-6 F Jake Wadkins (Santa Margarita-CA)

2017 6-7 F Bryce Roczey (Canyon-CA)

2018 6-2 G Jordan Williams (Canyon-CA)

2021 5-9 PG Amir Gibson (Los Altos)

2018 6-3 PG Bryce Meadows (AZ Compass Prep)

2019 6-0 PG Shane Van Huizen (AZ Compass Prep)

What to Read Next