Advertisement

Record-Eagle basketball leaders

Feb. 11—PREP HOOPS

Record-Eagle basketball stat leaders

BOYS

Points Per Game

Luke Gelow, Gaylord 30.6

Drayten Evans, Central Lake 23.8

Landon Kulawiak, Buckley 23.5

Max Ogden, TC St. Francis 23.3

Anthony Ribel, TC Central 22.5

Charlie Howell, Cadillac 22.4

Braeden Flynn, Harbor Springs 21.5

Jacob Plamondon, Glen Lake 19.7

Daniel Jacobson, Gaylord St. Mary 19.4

Evan Haverkamp, McBain 19.1

Reece Broderick, TC Christian 19.0

Garrison Barrett, Central Lake 18.6

Jayden Handson, Bellaire 18.3

Tyler Hall, Mesick 18.1

Rider Bartel, Harbor Springs 17.7

Ben Habers, TC West 16.9

Jaxon Childers, Benzie Central 16.8

Keaton Matelski, Boyne Falls 16.8

Connor Wojciechowski, Brethren 16.8

Patrick Puroll, Ellsworth 16.6

Carter Kerby, Frankfort 16.5

Lincoln Lockhart, TC West 16.1

Rylan Matelski, Gaylord St. Mary 16.0

Grady Harless, Bear Lake 15.9

Jaden Alger, Boyne City 15.9

Bryce Plesha, Frankfort 15.2

Chas Stanek, Boyne City 14.5

Caden Bradford, Onekama 14.0

Tavin Morgan, Mancelona 13.7

Garret Mobley, Brethren 13.3

Tristan Demlow, Grayling 13.3

Korbyn Russell, East Jordan 13.1

Brendan Slack, TC Central 13.0

Drake Koepke, Bellaire 12.6

Myles Harless, Bear Lake 12.6

Emmerson Farmer, Frankfort 12.5

Joe Gaffney, Charlevoix 12.4

Kyle McGowan, Cadillac 12.3

Tyler Hart, Onekama 12.3

Hudson Vollmer, Charlevoix 11.6

Noah Hilley, Elk Rapids 11.1

Tramel Caviness, Manistee 11.0

Benji Allen, Glen Lake 10.6

Landin Sowa, Manistee 10.6

Carter Williams, Buckley 10.3

Haven Somers, Elk Rapids 10.3

Ethan Kucharek, Grayling 10.3

Jase Goodrich, Lake City 10.3

Jack Meszaros, Brethren 10.2

Evincio LaCount, Ellsworth 10.1

Ivan Kuzmanoski, Mancelona 10.1

Eli Main, Cadillac 10.0

Miles Pritchett, Benzie Central 9.9

Luke Bradford, Onekama 9.8

Christian Kerfoot, Elk Rapids 9.7

Owen Ribel, TC Central 9.7

Dawson Derrer, Bellaire 9.6

JT Greenier, Boyne Falls 9.5

Lucas Stone, East Jordan 9.4

Andrew Gray, Benzie Central 9.3

Maddox Mead, Grayling 9.2

Kaden Battershell, Bellaire 9.0

Sawyer Couturier, Leland 9.0

Kenyon Brown, Brethren 8.6

Troy Nicel, Charlevoix 8.6

Corbin Bisballe, Lake City 8.6

Rowan Zickert, Benzie Central 8.4

EJ Maitland, TC Central 8.4

Drew Neer, Boyne City 8.3

Charlie Dennis, GT Academy 8.2

Dylan Cundiff, Glen Lake 8.0

Cameron Snyder, Ellsworth 7.9

Ryan Spate, Boyne City 7.6

Ben Rodenbaugh, McBain 7.6

Arden Bradford, Onekama 7.6

Quentin Gillespie, TC West 7.5

Austin Miller, TC Christian 7.4

Tristin Griffin, Frankfort 7.3

Kaleb Hall, Grayling 7.3

Collin Lang, Harbor Springs 7.3

Issac Stroh, Mesick 7.2

Kaden McGinnis, Lake City 7.1

Nathan Koetje, McBain 7.1

Clayton Heuker, McBain 7.1

Eli Lietaert, Frankfort 7.0

Logan DeFour, Leland 7.0

Jaden Clark, TC Central 7.0

Rebounds Per Game

Evan Haverkamp, McBain 11.7

Tyler Hall, Mesick 11.2

Jaden Alger, Boyne City 11.2

Myles Harless, Bear Lake 10.8

Jack Meszaros, Brethren 10.1

Carter Williams, Buckley 9.8

Luke Gelow, Gaylord 9.7

Jacob Plamondon, Glen Lake 9.5

Keaton Matelski, Boyne Falls 9.3

Bryce Plesha, Frankfort 9.0

Charlie Howell, Cadillac 8.7

Garret Mobley, Brethren 8.6

Jayden Handson, Bellaire 8.5

Luke Bradford, Onekama 8.2

Landon Kulawiak, Buckley 8.1

Dawson Derrer, Bellaire 8.1

Patrick Puroll, Ellsworth 8.0

JT Greenier, Boyne Falls 7.6

Ivan Kuzmanoski, Mancelona 7.5

Carter Kerby, Frankfort 7.0

Miles Pritchett, Benzie Central 7.0

Ravell Smith, Leland 7.0

James Alpi, Leland 7.0

Tramel Caviness, Manistee 6.9

Kyle McGowan, Cadillac 6.7

Rylan Matelski, Gaylord St. Mary 6.5

Dylan Cundiff, Glen Lake 6.5

Cameron Snyder, Ellsworth 6.5

Charlie Young, Brethren 6.3

Weston Kinney, GT Academy 6.2

Malachi Willis, TC Christian 6.1

Angel Delgado, East Jordan 6.1

Jaxon Childers, Benzie Central 6.0

Eli Lietaert, Frankfort 6.0

Assists Per Game

Braeden Flynn, Harbor Springs 6.3

Kenyon Brown, Brethren 5.5

Gavin Goetz, Cadillac 5.1

Patrick Puroll, Ellsworth 5.0

Carter Kerby, Frankfort 5.0

Drake Koepke, Bellaire 5.0

Tristin Griffin, Frankfort 5.0

Ben Rodenbaugh, McBain 4.9

Tristan Demlow, Grayling 4.9

Anthony Ribel, TC Central 4.8

Jaxon Childers, Benzie Central 4.1

Jack Meszaros, Brethren 3.9

Aiden Dixon, Mancelona 3.9

Benji Allen, Glen Lake 3.8

Garret Schultz, TC Christian 3.7

Andrew Gray, Benzie Central 3.6

Grady Harless, Bear Lake 3.4

Haven Somers, Elk Rapids 3.4

Ivan Kuzmanoski, Mancelona 3.2

Ryan Spate, Boyne City 3.2

Christian Kerfoot, Elk Rapids 3.1

Daniel Jacobson, Gaylord St. Mary 3.0

Emmerson Farmer, Frankfort 3.0

Harrison Shepherd, TC St. Francis 3.0

Ethan Kucharek, Grayling 2.9

Rowan Zickert, Benzie Central 2.9

Eli Main, Cadillac 2.8

Joe Gaffney, Charlevoix 2.8

Connor Wojciechowski, Brethren 2.8

Ryder Malpass, East Jordan 2.8

Charlie Howell, Cadillac 2.7

Mason Zimmerman, TC West 2.7

Corbin Bisballe, Lake City 2.6

Hudson Vollmer, Charlevoix 2.6

Cooper Bufalini, Glen Lake 2.6

Ethan Lambert, Bellaire 2.6

Ben Habers, TC West 2.5

Steals Per Game

Aiden Dixon, Mancelona 4.4

Patrick Puroll, Ellsworth 3.7

Connor Wojciechowski, Brethren 3.6

Tyler Hall, Mesick 3.5

Ivan Kuzmanoski, Mancelona 3.3

Anthony Ribel, TC Central 3.2

Issac Stroh, Mesick 3.0

Kenyon Brown, Brethren 2.9

Drake Koepke, Bellaire 2.9

Tristan Demlow, Grayling 2.8

Jaxon Childers, Benzie Central 2.8

Andrew Gray, Benzie Central 2.8

Garrison Barrett, Central Lake 2.8

Braeden Flynn, Harbor Springs 2.8

Daniel Jacobson, Gaylord St. Mary 2.7

Coy Breithaupt, Buckley 2.7

Haven Somers, Elk Rapids 2.5

James VanderBrook, Lake City 2.5

Jacob Scharp, Manistee 2.5

Noah Hilley, Elk Rapids 2.4

Landon Kulawiak, Buckley 2.3

Tyler Hart, Onekama 2.3

Maddox Mead, Grayling 2.3

Carter Kerby, Frankfort 2.2

Rowan Zickert, Benzie Central 2.2

Rider Bartel, Harbor Springs 2.2

Christian Kerfoot, Elk Rapids 2.1

Harrison Shepherd, TC St. Francis 2.1

Joe Gaffney, Charlevoix 2.1

Austin Miller, TC Christian 2.1

Max Ogden, TC St. Francis 2.1

Jurgen Griswold, Ellsworth 2.1

Tristin Griffin, Frankfort 2.0

Ben Habers, TC West 2.0

Lincoln Lockhart, TC West 2.0

Winslow Robinson, TC West 2.0

Dylan Cundiff, Glen Lake 2.0

Sawyer Couturier, Leland 2.0

Blocks Per Game

Garret Mobley, Brethren 4.4

Charlie Howell, Cadillac 2.2

Carter Williams, Buckley 2.1

Tyler Hall, Mesick 2.0

Jacob Plamondon, Glen Lake 2.0

Bryce Plesha, Frankfort 2.0

Evan Haverkamp, McBain 1.8

Ivan Kuzmanoski, Mancelona 1.7

Tramel Caviness, Manistee 1.6

Landon Kulawiak, Buckley 1.5

Miles Pritchett, Benzie Central 1.4

Cameron Snyder, Ellsworth 1.3

Jayden Handson, Bellaire 1.2

Evincio LaCount, Ellsworth 1.1

Daniel Jacobson, Gaylord St. Mary 1.0

Tristin Griffin, Frankfort 1.0

Winslow Robinson, TC West 1.0

Emmerson Farmer, Frankfort 1.0

Ravell Smith, Leland 1.0

James Alpi, Leland 1.0

Arden Bradford, Onekama 0.9

Jase Goodrich, Lake City 0.8

Carter Kerby, Frankfort 0.7

Christian Kerfoot, Elk Rapids 0.7

Kyle McGowan, Cadillac 0.7

GIRLS

Points Per Game

Avery Parker, Gaylord 28.0

Olivia Flynn, Harbor Springs 23.7

Abbey Wright, Charlevoix 21.9

MacKenzie Bisballe, Lake City 20.2

Mallory Lowe, Leland 19.1

Kendall Standfest, Elk Rapids 19.0

Lauren Wilder, Manton 18.5

Makayla Watkins, Grayling 17.8

Evelyn Van Tol, Frankfort 16.8

Payton Glasby, Gaylord St. Mary 15.8

Jayna Edmondson, Manistee 15.8

Aubrey Hiller, Manton 14.8

Kaylee Jeffers, Gaylord St. Mary 14.6

Kyla Barnowski, Lake Leelanau St. Mary 14.4

Morgan Bergquist, Elk Rapids 13.8

Caitlyn Matelski, Petoskey 13.4

Lucia France, TC Central 13.4

Kayla McCoy, Mesick 13.3

Lydia Fosmore, Glen Lake 13.1

Callie Sinke, Onekama 13.0

Leah Fleis, Lake Leelanau St. Mary 12.7

Alie Bisballe, Lake City 12.5

Kayla Milarch, Buckley 12.4

Emilee Robinson, Kingsley 12.3

Callie Sinke, Onekama 12.3

Ava Mauntler, Onekama 12.0

Jakiah Brumfield, TC Central 12.0

Elly Sexton, Brethren 11.8

Eleanor Valkner, Glen Lake 11.7

Addie Chownyk, Frankfort 11.5

Lucy Hall, Kalkaska 11.3

Isabella Essenberg, Ellsworth 11.2

Jayden Marlatt, Johannesburg-Lewiston 11.1

Delana Kirt, Lake Leelanau St. Mary 11.1

Savina Anhalt, Frankfort 10.7

Regan Leiffers, Manistee Catholic 10.7

Grace Lewis, Kingsley 10.5

Grace Bohrer, TC West 10.5

Brittney Fox, Johannesburg-Lewiston 10.4

Avery Strange, Ellsworth 9.8

Libby McCarthy, Manistee 9.7

Megan Pavwoski, GT Academy 9.5

Mikayla Thompson, TC West 9.3

Grace Kidd, Brethren 9.3

Lily Artman, Bear Lake 9.0

Jessie Pugh, Glen Lake 8.9

Alice Amstutz, Brethren 8.9

Anna Kemp, Charlevoix 8.8

Anna Kemp, Charlevoix 8.7

Elli Miller, Leland 8.7

Stefi Reskevics, Harbor Springs 8.6

Alyssa Colvin, Kalkaska 8.6

Ruby Pletcher, Ellsworth 8.5

Maddy Biller, Brethren 8.4

Lorelai Zielinski, TC Central 8.3

Stella Estes, Brethren 8.2

Paige Keiser, Harbor Springs 8.1

Adrianna Spranger, TC St. Francis 8.1

Alexis Shepherd, Gaylord 8.0

Kerri DeYoung, Ellsworth 7.6

Annie Strang, Kingsley 7.3

Natalie Brown, Bear Lake 7.0

Ella Knudsen, Leland 7.0

Delaney McCarthy, Onekama 7.0

Addy Zeller, Onekama 7.0

Rebounds Per Game

Alie Bisballe, Lake City 12.9

Eleanor Valkner, Glen Lake 12.6

Abbey Wright, Charlevoix 12.3

Caitlyn Matelski, Petoskey 11.6

Elly Sexton, Brethren 11.6

Kendall Standfest, Elk Rapids 10.4

Makayla Watkins, Grayling 10.0

Lucia France, TC Central 9.5

Lily Artman, Bear Lake 9.2

Callie Sinke, Onekama 9.0

Alyssa Colvin, Kalkaska 8.9

Delana Kirt, Lake Leelanau St. Mary 8.8

Regan Leiffers, Manistee Catholic 8.4

Callie Sinke, Onekama 8.3

Savina Anhalt, Frankfort 8.2

Kyla Barnowski, Lake Leelanau St. Mary 8.1

Avery Parker, Gaylord 8.0

Paige Keiser, Harbor Springs 8.0

Stella Estes, Brethren 7.7

Olivia Flynn, Harbor Springs 7.7

Leah Fleis, Lake Leelanau St. Mary 7.5

Natalie Brown, Bear Lake 7.5

Kayla Milarch, Buckley 7.3

Addie Chownyk, Frankfort 7.2

Lauren Wilder, Manton 7.1

Lorelai Zielinski, TC Central 7.0

Cali D'Amour, Grayling 7.0

Evelyn Van Tol, Frankfort 6.9

Morgan Bergquist, Elk Rapids 6.6

Grace Bohrer, TC West 6.5

Avery Strange, Ellsworth 6.5

Delaney McCarthy, Onekama 6.5

Payton Glasby, Gaylord St. Mary 6.4

Maddy Biller, Brethren 6.4

Lydia Fosmore, Glen Lake 6.3

Anna Kemp, Charlevoix 6.3

Anna Kemp, Charlevoix 6.3

Libby McCarthy, Manistee 6.2

Cassie Sexton, Mesick 6.1

Aubrey Hiller, Manton 6.0

Emilee Robinson, Kingsley 6.0

Addison McDonald, Gaylord 6.0

Abi Yuhaus, Bellaire 6.0

Alleah Dix, GT Academy 6.0

Assists Per Game

Olivia Flynn, Harbor Springs 7.8

Jakiah Brumfield, TC Central 6.0

Savina Anhalt, Frankfort 5.1

Chrissy Whims, Kingsley 4.3

Kendall Standfest, Elk Rapids 4.1

Kaylee Jeffers, Gaylord St. Mary 4.1

Alayna Edmondson, Manistee 4.0

Della Bunek, Lake Leelanau St. Mary 3.7

Alie Bisballe, Lake City 3.5

Haidyn Wegmann, Petoskey 3.4

Grace Kidd, Brethren 3.4

Kyla Barnowski, Lake Leelanau St. Mary 3.3

Alleah Dix, GT Academy 3.3

Ava Raymond, Glen Lake 3.3

Lauren Wilder, Manton 3.1

Ella Knudsen, Leland 3.1

Alice Amstutz, Brethren 3.1

Rhielynn Skrocki, Elk Rapids 3.0

Lauren LaHaie, Petoskey 2.9

Kayla McCoy, Mesick 2.9

Olivia Sexton, Brethren 2.9

Avery Strange, Ellsworth 2.7

Jayden Marlatt, Johannesburg-Lewiston 2.7

Elli Miller, Leland 2.7

Elly Sexton, Brethren 2.6

Anna Kemp, Charlevoix 2.6

Anna Kemp, Charlevoix 2.6

Callie Sinke, Onekama 2.5

Jessie Pugh, Glen Lake 2.5

MacKenzie Bisballe, Lake City 2.5

Elie Rommell, Frankfort 2.5

Steals Per Game

Makayla Watkins, Grayling 8.0

Mallory Lowe, Leland 8.0

Ruby Pletcher, Ellsworth 5.1

Isabella Essenberg, Ellsworth 5.0

Ava Mauntler, Onekama 5.0

Kyla Barnowski, Lake Leelanau St. Mary 4.9

Callie Sinke, Onekama 4.5

Savina Anhalt, Frankfort 4.4

Jakiah Brumfield, TC Central 4.3

Lauren Wilder, Manton 4.3

Anna Kemp, Charlevoix 4.2

Brenna Johnson, Manistee Catholic 4.2

Anna Kemp, Charlevoix 4.1

Kayla McCoy, Mesick 4.0

Jayden Marlatt, Johannesburg-Lewiston 4.0

Callie Sinke, Onekama 4.0

Rianna Leiffers, Manistee Catholic 3.8

Aubrey Hiller, Manton 3.8

Grace Lewis, Kingsley 3.8

Alice Amstutz, Brethren 3.5

Jessie Pugh, Glen Lake 3.5

Kendall Standfest, Elk Rapids 3.4

Kaylee Jeffers, Gaylord St. Mary 3.4

Libby McCarthy, Manistee 3.4

Della Bunek, Lake Leelanau St. Mary 3.3

Avery Strange, Ellsworth 3.3

Elli Miller, Leland 3.3

Stefi Reskevics, Harbor Springs 3.2

Brittney Fox, Johannesburg-Lewiston 3.2

Alleah Dix, GT Academy 3.1

Ella Knudsen, Leland 3.1

Hannah Essenberg, Ellsworth 3.1

Alayna Elandt, Bellaire 3.1

Cali D'Amour, Grayling 3.0

Olivia Flynn, Harbor Springs 2.9

Haidyn Wegmann, Petoskey 2.9

MacKenzie Bisballe, Lake City 2.9

Delana Kirt, Lake Leelanau St. Mary 2.9

Payton Glasby, Gaylord St. Mary 2.9

Paige Bell, GT Academy 2.9

Mikayla Thompson, TC West 2.8

Grace Kidd, Brethren 2.7

Addie Chownyk, Frankfort 2.7

Lily Artman, Bear Lake 2.6

Alayna Edmondson, Manistee 2.6

Sadie Brown, GT Academy 2.6

Aiden Harrand, Buckley 2.5

Olivia Sexton, Brethren 2.5

Adrianna Spranger, TC St. Francis 2.4

Kylee Harris, Frankfort 2.4

Cathryn Mikowski, Lake Leelanau St. Mary 2.4

Alex Dawson, Bellaire 2.3

Kylee Moore, Kalkaska 2.3

Emilee Robinson, Kingsley 2.3

Hunter St. Peter, TC St. Francis 2.3

Rhielynn Skrocki, Elk Rapids 2.2

Elly Sexton, Brethren 2.2

Sidney Peters, TC St. Francis 2.2

Ava Raymond, Glen Lake 2.1

Elie Rommell, Frankfort 2.1

Maddie Gunia, Manistee Catholic 2.1

Maddie Chilson, Buckley 2.1

Emily Kelsey, TC West 2.1

Alie Bisballe, Lake City 2.0

Abbey Wright, Charlevoix 2.0

Jayna Edmondson, Manistee 2.0

Caitlyn Matelski, Petoskey 2.0

Addison McDonald, Gaylord 2.0

Kerri DeYoung, Ellsworth 2.0

Delaney McCarthy, Onekama 2.0

Addy Zeller, Onekama 2.0

Annie Strang, Kingsley 2.0

Blocks Per Game

Alie Bisballe, Lake City 4.1

Megan Pavwoski, GT Academy 3.4

Stella Estes, Brethren 3.3

Ally Sutton, Kalkaska 3.2

Savina Anhalt, Frankfort 3.1

Kerri DeYoung, Ellsworth 2.8

Kendall Standfest, Elk Rapids 2.4

Libby McCarthy, Manistee 2.1

Lucia France, TC Central 2.1

Caitlyn Matelski, Petoskey 2.0

Paige Keiser, Harbor Springs 1.9

Abbey Wright, Charlevoix 1.8

Elizabeth Logan, Manistee Catholic 1.7

Lily Artman, Bear Lake 1.6

Avery Strange, Ellsworth 1.6

MacKenzie Bisballe, Lake City 1.5

Rhielynn Skrocki, Elk Rapids 1.5

Delaney McCarthy, Onekama 1.5

Ruby Pletcher, Ellsworth 1.3

Addie Chownyk, Frankfort 1.3

Eleanor Valkner, Glen Lake 1.2

Grace Bohrer, TC West 1.2

Hannah Essenberg, Ellsworth 1.1

Maddie Gunia, Manistee Catholic 1.1

Isabella Essenberg, Ellsworth 1.0

Cali D'Amour, Grayling 1.0

Addison McDonald, Gaylord 1.0

Cassie Sexton, Mesick 1.0

Payton Glasby, Gaylord St. Mary 0.8

Don't see your team's stats here? Email or text James Cook to find out how to add your team.