Advertisement

PREP TRACK: Seeger sweeps triangular

Apr. 11—WEST LEBANON, Ind. — The Seeger boys and girls track teams cruised to team wins in a triangular meet with Covington and Attica on Thursday.

The Patriot boys team had 80 points, while the Trojans had 43 and the Red Ramblers had 11.

Ethan Guminski won the 800 (2 minutes, 11.27 seconds) and the 1,600 (4:56.09) for Seeger, while Finnian McLain won the 200 (24.61), Konner Brenner won the 400 (54.36), Conner Winder won the 110 hurdles (21.57) Brady Taylor won the shot put (38 feet, 10 inches) and Jake Sitz won the discus (103-1 1/2).

The 1,600 (3:51.81) and 3,200 (10:15.84) relay teams also won for the Patriots.

Bieron Saliji won the 100 meter dash (12.52) for Covington, while Landon Herzog won the high jump (5-4) and the long jump (16-3). James Lathrop won the 300 hurdles (49.05) for Attica.

In the girls meet, the Patriots had 85 points, while Covington had 27 and Attica got two.

Aeria Hansen won the 200 (31.16) and 400 (1:10) for Seeger, while Emily Smith won the 100 (14.66) and long jump (12-1) and Caleigh Purcell won the 1,600 (6:00) and the high jump (4-4). Avery Fowler won the 300 hurdles (55.82), Emily Greene won the 800 (3:01) and Kaylyn Coffman took the discus (80-9).

The Patriot 400 (57.02), 1,600 (5:17.90) and 3,200 (11:53.40) relay teams also won.

Allie Hunt won the shot put (28-11) for Covington.

PREP BOYS TRACK

At West Lebanon, Ind.

Team results — 1. Seeger 80, 2. Covington 43, 3. Attica 11.

Individual results

High jump — 1. Landon Herzog (C) 5-4, 2. Austin Bechtold (C) 5-2

Long jump — 1. Herzog 16-3, 2. Finnian McLain (S) 15-10 1/4, 3. Landon Dispennett (S) 14-11 1/4

Shot Put — 1. Brady Taylor (S) 38-10, 2. Brodrick Ashby (S) 34-7, 3. Ryley Nern (S) 34-1

Discus — 1. Jake Sitz (S) 103-1 1/2, 2. Taylor 95-6, 3. Glen Noble (C) 92-1/2

100 meters — 1. Bieron Saliji (C) 12.52, 2. Nicholas Wallpe (S) 12.63, 3. Averey Powell (C) 12.66

200 meters — 1. McClain 24.61, 2. Konner Brenner (S) 25.22, 3. Powell 25.62

400 meters — 1. Brenner 54.36, 2. McLain 54.75, 3. Asher Cadman (C) 59.04

800 meters — 1. Ethan Guminski (S) 2:11.27, 2. Dispennett (S) 2:32.63, 3. Lucas Hauck (C) 2:45.73

110 hurdles — 1. Conner Winder (S) 21.57

300 hurdles — 1. James Lathrop (A) 49.05, 2. Anthony Bowen (S) 49.89, 3. Winder 51.34

1,600 — 1. Guminski 2:11.27, 2. John Puterbaugh (S) 5:09.45, 3. Malachi Lathrop (S) 5:26.16

400 relay — 1. Covington 47.86, 2. Seeger 49.46, 3. Attica 53.25

1,600 relay — 1. Seeger 3:51.82, 2. Covington 3:59.11

3,200 relay — 1. Seeger 10:15.84, 2. Covington 11:48.94

PREP GIRLS TRACK

At West Lebanon, Ind.

Team results — 1. Seeger 85, 2. Covington 27, 3. Attica 2

Individual results

High jump — 1. Caleigh Purcell (S) 4-4

Long jump — 1. Emily Smith (S) 12-1, 2. Chloe Whittington (C) 11-3, 3. Kaylynn Coffman (S) 10-7

Shot Put — 1. Allie Hunt (C) 28-11, 2. Coffman 28-0, 3. Breanna Batley (C) 22-10

Discus — 1. Coffman 80-9, 2. Mackenzie Mitschelen (S) 64-8, Emily Greene (S) 63-9

100 meters — 1. Smith 14.66, 2. Charlee Dillon (S) 15.03, 3. Coffman 15.35

200 meters — 1. Areria Hansen (S) 31.16, 2. Batley 32.07, 3. Kaitlynn Shirley (S) 32.41

400 meters — 1. Hansen 1:10, 2. Adara Austin (S) 1:12.47, 3. Hunt 1:14.48

800 meters — 1. Greene 3:01, 2. Claire Nern (S) 3:11.58, 3. Jisela Buranosky (S) 3:15.39

300 hurdles — 1. Avery Fowler (S) 55.82, 2. Batley 56.62, 3. Hayden Frodge (S) 1:02.74

1,600 — 1. Purcell 6:00, 2. Greene 6:26.71, 3. Buranosky 6:55.40

400 relay — 1. Seeger 57.02, 2. Covington 59.34

1,600 relay — 1. Seeger 5:17.90

3,200 relay — 1. Seeger 11:53.40