Refresher Course: 2016 All-District Football Teams in D-1, D-2

Bob Jensen, Publisher
Huskerland Preps
Azebevchlxjazz8hqfe5
Azebevchlxjazz8hqfe5

Bob Jensen/Huskerland


D1-1 All-District Team

Masen Dinklage, Omaha Christian Academy, skill, 12; Hayden Miller, Lourdes Central Catholic, skill, 12; Thomas Ragland, Lourdes Central Cathoic, skill, 11; Ty Hahn, Johnson-Brock, skill, 9; Jaxson Balm, Johnson-Brock, skill, 12; Christian McCown, Diller-Odell, skill, 12; Dylan Wolber, Dill-Odell, skill, 12; Colby Ensz, Tri-County, skill, 12; Luke Andersen, Omaha Christian Academy, Lineman, 12; Colton Davis, Lourdes Central Catholic, Lineman, 12; Matt Klecan, Diller-Odell, Lineman, 11; Ben Schmidt, Tri County, Lineman, 12; Jacob Drachman, Tri County, Kicker, 12; Ben Bohling, Johnson-Brock, Lineman, 11; Jack Funke, Lourdes Central Catholic, Lineman, 11; Dylan Paap, Lourdes Central Catholic, Lineman, 12; Travis Likens, Tri County, Lineman, 12; Dylan Rowe, Johnson-Brock, Linebacker/DB, 10; Cooper Smith, Tri County, Linebacker/DB, 11; Hayden Miller, Lourdes Central Catholic, Linebacker/DB, 12.

D1-3 All-District Team

Sam Morril, Creighton, 12; Brady Brockhaus, Creighton, 11; Travis Tyler, Creighton, 10; Ryan Neumann, Creighton, 12; Bryce Zimmerer, Creighton, 10; Levi Stacken, Creighton, 11; Daniel Nuno, Wakefield, 11; Isaac Camarena, Wakefield, 12; Ben Klein, Wakefield, 12; Moises Barboza, Wakefield, 12; Matt Hoffmann, Plainview, 11; Cole Kuzel, Plainview, 12; Trent Steinkraus, Plainview, 11; Cole Schmidt, Hartington-Newcastle, 11; Alex Kneifl, Hartington-Newcastle, 11; Kevin Rudloff, Niobrara-Verdigre, 12; Clay Konopasek, Niobrara-Verdigre, 12; Mason Forsberg, Laurel-Concord-Coleridge, 12.

D1-4 All-District Team

Chris Bentley, Neligh/Oakdale, 12; Zach Beyer, Howells-Dodge, 12; Johnny Babl, Humphrey/Lindsay Holy Family, 12; Bradley Bunner, Clarkson/Leigh, 12; Chad Bode, Elgin/Pope John, 12; Grant White, Neligh/Oakdale, 12; Tyson Belitz, Neligh/Oakdale, 12; Ryan Macholan, Howells-Dodge, 11; Derek Reardon, Humphrey/Lindsay Holy Family, 12; Tanner Coufal, Howells-Dodge, 12; Damon Arehard, Neligh/Oakdale, 12; Kade Hegemann, Howells-Dodge, 10; Logen Beller, Humphrey/Lindsay Holy Family, 12; Pepper Marchant, Neligh/Oakdale, 11; Ashton Dohmen, Humphrey/Lindsay Holy Family, 11; Liam Heithoff, Elgin/Elgin Pope John, 11; Dylan Horejsi, Howells-Dodge, 10.

D1-5 All-District Team

Kaden Reimers, Palmer, 12; Hunter Reimers, Palmer, 12; Chandler Donscheski, Palmer, 12; Dominic Donahey, Palmer, 11; Michael Wolfe, Palmer, 12; Trevor Havlovic, East Butler, 11; Brandon Rezac, East Butler, 11; Dalton Bohac, East Butler, 11; Jacob Janak, East Butler, 11; Benny Stevens, Nebraska Christian, 12; Andrew Winsterman, Nebraska Christian, 12; Marco Machado, Nebraska Lutheran, 11; Leonardo Lima, Nebraska Lutheran, 11; Ben Riegseeker, Nebraska Lutheran, 11; Kyle Stevens, High Plains Community, 12; Payton Stevens, High Plains Community, 12; Andrew Schuller, High Plains Community, 12.

D1-6 All-District Team

Austin Stuhr, Heartland, RB/LB, 12; Aaron Buller, Heartland, OL/DL, 11; Connor Boehr, Heartland, TE/DE, 11; Lane Huebert, Heartland, QB/DB, 11; Ethan Hall, Heartland, OL/DL, 12; Tyson Burr, Kenesaw, RB/CB, 11; Daniel Duffy, Kenesaw, FB/LB, 11; Dalton Olsen, Kenesaw, OL/DL, 11; Stephan Duffy, Kenesaw, LB/OL, 11; Garrett Caldwell, RB/LB, 12; Cale Frahm, Superior, RB/LB, 12; Darik Holt, Superior, C/NG, 12; Connor Mumm, Thayer Central, WR/DB, 12; Hank Harris, Thayer Central, OL/DL, 12; Brody Lewis, Franklin, RB/OSLB, 12.

D1-8 All-District Team

Jack Rush, South Loup, QB, 11; Devon Walker, Elm Creek, RB, 11; Josh Thompson, Overton, RB, 12; Cade Connell, South Loup E, 11; Chase Pearson, Amherst, 11; Nate Bartling, Elm Creek, OL, 12; Dane Bogard, Amherst, OL, 12; Hunter Aul, South Loup, OL, 12; Trevor Adelung, Amherst, 12; Gavin Robertson, South Loup, Defensive Tackle, 10; Leshaun Thornabar, Elm Creek, DE, 12; Kalen Klingelhoefer, Amherst, DE; Blake Schwarz, South Loup, Linebacker, 11; Brock Miner, Elm Creek, Linebacker, 12; Preston Walker, Elm Creek, Linebacker, 10; Anthony Quintana, Elm Creek, DB, 11; Tylor Tobler, Ravenna, DB, 12; Landon Furne, South Loup, 11; Ryan Lauby, Overton, 9; Chase Ell, South Loup, K, 12; Sam Kulhanek, Overton, Punter.

D1-9 All-District Team

Ryan Klintworth, Medicine Valley, QB; Taten Benson, Cambridge, RB; Landon Lenz; Medicine Valley, RB; Kaleb Kindler, Alma, DE; Logan Burke, Medicine Valley, DE; Creighton Preston, Bertrand, OL; Sheldon Johnsen, Medicine Valley, OL; Connor McConville, Southwest, OL; Jackson McKenzie, Alma; Cooper Grabenstein, Bertrand, DL; Caden Houghtelling, Cambridge; Scott Taylor, Medicine Valley, DL; Lance Kelley, Southwest, DL; Wyatt Gibson, Alma, LB/DB; Parker Janicek, Alma, LB/DB/P; Tyler Witte, Cambridge, LB/DB; Brice Hodson, Medicine Valley, LB/DB; Eric Kavarik, Alma, Kick Returner; Sheldon Johnsen, Medicine Valley, Kicker; Alec May, Southwest, Punter.

D1-10 All-District Team

Charles Johnson, Perkins County, 11; Derek Sis, Perkins County, 12; Kiffen Cook, Perkins County, 12; Bailey Schrotberger, Perkins County, 12, Josh Johnston, Perkins County, 11; Miles Lagler, Perkins County, 12; Jameson Wood, Hemingford, 12; Denton Payne, Hemingford, 12; Kage Jespersen, Hemingford, 11; Conner Swanson, Hemingford, 11; Noah Kerchal, Dundy Co. Stratton, 12; Phalen Sanford, Dundy Co. Stratton, 11; Duillermo Diaz, Dundy Co. Stratton, 11; Robert Muench, Sutherland, 12; Blake Scott, Sutherland, 12; Johnny Hesler, Morrill, 11.

D2-1 All-District Team

Kale Kleinschmidt, BDS, skill position; Caden Norder, BDS, skill position, 11; Garrett Schardt, BDS, skill position, 11; Austin Walter, Sterling, skill position, 12; Andrew Davis, Pawnee City, skill position, 11; Baxter Beals, Meridian, skill position, 12; Bryant Jorn, FCSH, Lineman, 12; Theo Rohrer, FCSH, Lineman, 11; Mason Gee, Sterling, Lineman, 12; Holden Stengel, BDS, Kicker, 11; Noel Gines, BDS, Lineman, 12; Michael Keithley, FCSH, Lineman, 12; Micah Erickson, Sterling, Lineman, 12; Andrew Davis, Pawnee City, lineman, 12; Kellen Habegger, Pawnee City, Lineman, 12; John Chistensen, BDS, Linebacker/DB, 10; Austin Ahern, FCSH, Linebacker/DB, 12; Christian Harring, FCSH, Linebacker/DB, 11; Dylan Benson, Sterling, Linebacker/DB, 12; Baxter Beals, Meridian, Linebacker/DB, 12; Emerson Keithley, FCSH, punter, 12.

D2-2 All-District Team

Cameron White, Exeter Milligan, 12; Trevor Luzum, Exeter Milligan, 12; Joey Bartu, Exeter Milligan, 11; Josh Branding, Parkview Christian, 11; Tre Dixon, Parkview Christian, 9; Josh Quinn, Mead, 11; Mason Heath, Weeping Water, 12; Tanner Smejdir, Friend, 12; Jay Lawver, Friend, 12; Jared Lawver, Friend, 11; Trevor Luzum, Exeter-Milligan, 12; Cameron White, Exeter-Milligan, 12; Tucker Pinyon, Parkview Christian, 11; Mason Heath, Weeping Water, 12; Zach Pickworth, Mead, 12; Dylan Taylor, Mead, 12; Evan Halbmaier, Mead, 12; Kolby Houlden, Friend, 11; Jay Lawver, Friend, 12; Tanner Smejdir, Friend, 11.

D2-3 All-District Team

Caden Theis, Osceola, QB; Peton Watts, Osceola, RB; Colton Engel, Humphrey St. Francis, RB; Nolan Kosch, Humphrey St. Francis, TE; Trey Tenopir, Cedar Bluffs, TE; John Surber, Osceola, OL; Kole Prososki, Fullerton, OL; Kyle Brockhaus, Humphrey St. Francis, OL; Trey Tenopir, Cedar Bluffs, DL; Brennan Bryan, Osceola, DL; Quinton Knopik, Fullerton, DL; Cole Wemhoff, Humphrey St. Francis, DL; Kraton Gabel, Osceola, LB; Evan Classen, Humphrey St. Francis, LB; Carson Weidner, Humphrey St. Francis, DB; Austin Wieseman, Osceola, DB; Aaron Schramm, Fullerton, K/P.

D2-4 All-District Team

Gaige Hegge, Wausa, 12; Jalen Wieseler, Wynot, 12; Dawson Sudbeck, Wynot, 12; Kevin Bruening, Wynot, 11; Justin Koch, Wynot, 12; Mason Stubbs, Randolph, 12; Drew Lopberg, Randolph, 12; Logan Nordhues, Randolph, 12; Judson Hixson, Randolph, 11; Brandon Watters, Winside, 11; Cody Thomas, Wynot, 12; Lucas Thingstad, Wynot, 11; Josh Sebade, Wynot, 11; Blake Eriksen, Wynot, 11; Garrett Brentlinger, Randolph, 12; Cael Sudbeck, Randolph, 12; Luc Bloomquist, Randolph, 12; Mason Nordhues, Randolph, 11.

D2-5 All-District Team

Cole Bruns, Bloomfield, 12; Luke Fehringer, Bloomfield, 12; Devin Johnson, Bloomfield, 12; McGwire Mackeprang, Bloomfield, 12; Quinten Moles, Bloomfield, 11; Wilson Wagner, Bloomfield, 12; Josh Cuddy, St. Mary’s, 12; Will Atkeson, St. Mary’s, 12; Zac Wiese, St. Mary’s, 12; Pete Blumenstock, St. Mary’s, 10; Andrew Thompson, St. Mary’s, 12; Tyler Reikofski, Osmond, 12; Cole Moes, Osmond, 12; Bryan Manzer, Osmond, 12; Brock Johnson, Osmond, 12; Ty Palmer, North Central, 12; Colton Munger, North Central, 10; Jack Gale, North Central, 12; Franklin Fessler, Stuart, 12; Trey Thornburg, Stuart, 12; Josh McFarland, Elkhorn Valley, 10.

D2-6 All-District Team

Alex Horky, Twin Loup, RB, 11; Michael Gibbens, Twin Loup, OLB, 12; Paul Sandoz, Twin Loup, G, 12; Hunter Kraus, Twin Loup, OLB, 11; Marshall Gibbens, Twin Loup, DB, 12; Ethan Allen, Twin Loup, DB, 12; Jason Line, S-E-M, QB, 12; Trace Claflin, S-E-M, WR, 12; Micah Eggleston, S-E-M, WR, 12; Nathan Schroeder, S-E-M, G, 12; Zerron Schroder, S-E-M, LB, 12; Brady Rohde, Ansley-Litchfield, RB, 12; Jose Ambriz, Ansley-Litchfield, DE, 12; Chris Paitz, Ansley-Litchfield, DB, 12; Seth Racicky, Ansley-Litchfield, LB, 12; Josh Ibach, Central Valley, DB, 11; Evan Beck, Central Valley, DT, 12; Ryan Busch, Pleasanton, TE, 12; Tyler Pawloski, Pleasanton, TE, 10; Riley Racicky, Pleasanton, FB, 10.

D2-7 All-District Team

Colton Biltoft, QB, Lawrence-Nelson; Gavyn Buschkoetter, RB, Lawrence-Nelson; Lane Deisly, RB, Blue Hill; Hunter Stratman, RB, Axtell; Kevin Schroer, Receiver,Lawrence-Nelson; Josh Hinrichs, Receiver, Giltner; Collin Brown, Offensive Line, Blue Hill; Tucker Gartner, Offensive Line, Giltner; Wyatt Heikkinen, Offensive Line, Lawrence-Nelson; Tucker Gartner, Defensive Line, Giltner; Trent Karr, Defensive Line, Blue Hill; Kody Mans, Defensive Line, Blue Hill; Lane Deisly, Linebacker, Blue Hill; Trent Kort, Linebacker, Blue Hill; Kevin Schroer, Linebacker, Lawrence-Nelson; Trace Ockinga, Defensive Back, Blue Hill; Colton Biltoft, Defensive Back, Lawrence-Nelson; Karter Watson, Kicker, Giltner; Kody Mans, Punter, Blue Hill; Trevor Sok, Returner, Giltner.

D2-9 All-District Team

Jacey Nutter,Sandhills/Thedford, QB, 12; Matthew Neiman, Brady, RB, 12; Trenton Harbur, Stapleton, RB, 10; Chase Haake, Sandhills/Thedford, OL, 10; Joel Mundorff, Anselmo-Merna, OL, 12; Tyler Swisher, Sandhills/Thedford, OL, 11; Sid Simants, Stapleton, TE, 12; Austin Coffman, Sandhills/Thedford, TE, 12; Colby Collier, Sandhills/Thedford, Ath., 12; Cauy Pokorny, Sandhills/Thedford, KR, 10; Jacey Nutter, Sandhills/Thedford, P, 12; Chase Miller, Anselmo-Merna, DL, 11; Gage Haake, Sandhills/Thedford, DL, 10; Branden Bardell, Maxwell, DL, 12; Cade Pokorny, Sandhills/Thedford, LB, 12; Sheven Rodocker, Sandhills/Thedford, LB, 12; Cameron Gibson, Anselmo-Merna, LB, 11; Keenan Stupka, Anselmo-Merna, DB, 12; Cameron Downey, Anselmo-Merna, DB, 11; Jacey Nutter, Sandhills/Thedford, K, 12; Colby Collier, Sandhills/Thedford, PR 12; Jacey Nutter, Sandhills/Thedford, DB, 12; Nolan Marten, Sandhills/Thedford, DB, 11.

D2-10 All-District Team

Lance Moore, Mullen, 12; Daniel Young, Mullen, 12; Darren Leibhart, Mullen 12; Brode McIntosh, Mullen, 12; Tell Spies, Mullen 11; Lane Edis, Mullen, 10; Mason Zorn, Garden County, 12; Nic Koppman, Garden County, 11; Blake McCormick, Garden County, 11; Noah Lake, Garden County, 11; Reid Spady, Garden County, 9; Emmit Rosentrater, Paxton, 12; Cade Schimonitz, Paxton, 12; Roper Chandler, Paxton, 11; Ryan Fox, Paxton, 11; Blaine Flack, Crawford, 11; Cameron Geary, Crawford, 10; Spencer Jones, Crawford, 11; Drew Brenner, Leyton, 12; Morley Haley, Leyton, 12; Gage Koenen, Creek Valley, 12.

What to Read Next