French Open 2017: Order of play for day four - Rafael Nadal continues quest for La Decima

Telegraph Sport
The Telegraph
Rafael Nadal takes on Robin Haase in the second round of the French Open today - AFP
Rafael Nadal takes on Robin Haase in the second round of the French Open today - AFP

Order of play for Wednesday 31st May 2017, (All times local, +1 hour from BST)

Philippe-Chatrier Court

Scroll to continue with content
Ad

11:00: (10) Venus Williams (USA) v Kurumi Nara (Jpn), (12) Jo-Wilfried Tsonga (Fra) v Renzo Olivo (Arg), (4) Garbine Muguruza (Spa) v Anett Kontaveit (Est), Robin Haase (Ned) v (4) Rafael Nadal (Spa), (16) Lucas Pouille (Fra) v Thomaz Bellucci (Bra)

Suzanne-Lenglen Court

11:00: (6) Dominic Thiem (Aut) v Simone Bolelli (Ita), Joao Sousa (Por) v (2) Novak Djokovic (Ser), Sara Errani (Ita) v (13) Kristina Mladenovic (Fra), Ons Jabeur (Tun) v (6) Dominika Cibulkova (Svk)

Court 1

11:00: Bethanie Mattek-Sands (USA) v (15) Petra Kvitova (Cze), Tommy Robredo (Spa) v (11) Grigor Dimitrov (Bul), (5) Milos Raonic (Can) v Rogerio Dutra Silva (Bra), Oceane Dodin (Fra) v (8) Svetlana Kuznetsova (Rus)

Court 2

11:00: Sergiy Stakhovsky (Ukr) v (10) David Goffin (Bel), Catherine Cartan Bellis (USA) v (18) Kiki Bertens (Ned), (11) Caroline Wozniacki (Den) v Francoise Abanda (Can), Benjamin Bonzi (Fra) v (19) Albert Ramos-Vinolas (Spa)

Court 3

11:00: (23) Samantha Stosur (Aus) v Kirsten Flipkens (Bel), (23) Ivo Karlovic (Cro) v Horacio Zeballos (Arg), Nick Kyrgios (Aus) & Jordan Thompson (Aus) v (2) Pierre-Hugues Herbert (Fra) & Nicolas Mahut (Fra), Jiri Vesely (Cze) v Aljaz Bedene (Gbr)

Court 4

11:00: (1) John Peers (Aus) & Yung-Jan Chan (Tpe) v Juan Sebastian Cabal (Col) & Abigail Spears (USA), Daria Gavrilova (Aus) & Anastasia Pavlyuchenkova (Rus) v (4) Sania Mirza (Ind) & Yaroslava Shvedova (Kaz), Audrey Albie (Fra) & Harmony Tan (Fra) v Pauline Parmentier (Fra) & Yanina Wickmayer (Bel), Jana Cepelova (Svk) & Su-Wei Hsieh (Tpe) v Kurumi Nara (Jpn) & Risa Ozaki (Jpn), Constant Lestienne (Fra) & Corentin Moutet (Fra) v Dustin Brown (Ger) & Yen-Hsun Lu (Tpe)

Court 5

11:00: Lyudmyla Kichenok (Ukr) & Nadiia Kichenok (Ukr) v Ana Konjuh (Cro) & Magda Linette (Pol), Nao Hibino (Jpn) & Alicja Rosolska (Pol) v Jelena Jankovic (Ser) & Coco Vandeweghe (USA), Steve Darcis (Bel) & Benoit Paire (Fra) v Mikhail Elgin (Rus) & Karen Khachanov (Rus), Jan-Lennard Struff (Ger) & Mischa Zverev (Ger) v Gregoire Jacq (Fra) & Hugo Nys (Fra), (6) Lucie Hradecka (Cze) & Katerina Siniakova (Cze) v Lauren Davis (USA) & Nicole Melichar (USA)

Court 6

11:00: Borna Coric (Cro) v (25) Steve Johnson (USA), Richel Hogenkamp (Ned) v Elise Mertens (Bel), (20) Pablo Carreno-Busta (Spa) v Taro Daniel (Jpn), Philipp Petzschner (Ger) & Alexander Peya (Aut) v (3) Bob Bryan (USA) & Mike Bryan (USA)

Court 8

11:00: Marine Partaud (Fra) & Virginie Razzano (Fra) v Ashleigh Barty (Aus) & Casey Dellacqua (Aus), Stefano Napolitano (Ita) v Diego Sebastian Schwartzman (Arg), Tessah Andrianjafitrimo (Fra) & Amandine Hesse (Fra) v (5) Timea Babos (Hun) & Andrea Hlavackova (Cze), Annika Beck (Ger) & Renata Voracova (Cze) v (12) Hao-Ching Chan (Tpe) & Barbora Krejcikova (Cze), Natela Dzalamidze (Rus) & Veronika Kudermetova (Rus) v Aleksandra Krunic (Ser) & Ajla Tomljanovic (Cro)

Court 10

11:00: (12) Marcin Matkowski (Pol) & Edouard Roger-Vasselin (Fra) v Nicholas Monroe (USA) & Artem Sitak (Nzl), (15) Andreja Klepac (Slo) & Maria Jose Martinez Sanchez (Spa) v Sorana Cirstea (Rom) & Donna Vekic (Cro), (4) Lukasz Kubot (Pol) & Marcelo Melo (Bra) v Julien Benneteau (Fra) & Jeremy Chardy (Fra), Ernesto Escobedo (USA) & Sam Querrey (USA) v Simone Bolelli (Ita) & Fabio Fognini (Ita), Marcus Daniell (Nzl) & Marcelo Demoliner (Bra) v (7) Ivan Dodig (Cro) & Marcel Granollers (Spa)

Court 14

11:00: Johanna Larsson (Swe) v (27) Yulia Putintseva (Kaz), Nikoloz Basilashvili (Geo) v Viktor Troicki (Ser), (30) Timea Bacsinszky (Swi) v Madison Brengle (USA), Mikhail Kukushkin (Kaz) v (17) Roberto Bautista Agut (Spa)

Court 15

11:00: Wesley Koolhof (Ned) & Matwe Middelkoop (Ned) v Malek Jaziri (Tun) & Andreas Seppi (Ita), (13) Florin Mergea (Rom) & Aisam-Ul-Haq Qureshi (Pak) v Fernando Verdasco (Spa) & Nenad Zimonjic (Ser), Varvara Lepchenko (USA) & Evgeniya Rodina (Rus) v Ying-Ying Duan (Chn) & Shuai Peng (Chn), Nicolas Almagro (Spa) & Steve Johnson (USA) v Purav Raja (Ind) & Divij Sharan (Ind), Mirjana Lucic-Baroni (Cro) & Andrea Petkovic (Ger) v Maria Irigoyen (Arg) & Demi Schuurs (Ned)

Court 16

11:00: Ekaterina Makarova (Rus) v Lesia Tsurenko (Ukr), Cagla Buyukakcay (Tur) v Shelby Rogers (USA), Fiona Ferro (Fra) & Margot Yerolymos (Fra) v (2) Ekaterina Makarova (Rus) & Elena Vesnina (Rus), Anna-Lena Groenefeld (Ger) & Kveta Peschke (Cze) v Myrtille Georges (Fra) & Chloe Paquet (Fra), Jonathan Eysseric (Fra) & Tristan Lamasine (Fra) v (15) Oliver Marach (Aut) & Mate Pavic (Cro)

Court 17

11:00: Jelena Ostapenko (Lat) v Monica Puig (Pur), Mathias Bourgue (Fra) & Paul-Henri Mathieu (Fra) v (9) Rohan Bopanna (Ind) & Pablo Cuevas (Uru), Marco Trungelliti (Arg) v Guillermo Garcia-Lopez (Spa), (32) Shuai Zhang (Chn) v Aliaksandra Sasnovich (Blr)

Court 18

11:00: Mona Barthel (Ger) & Carina Witthoeft (Ger) v (17) Darija Jurak (Cro) & Anastasia Rodionova (Aus), (18) Eri Hozumi (Jpn) & Miyu Kato (Jpn) v Asia Muhammed (USA) & Taylor Townsend (USA), Scott Lipsky (USA) & Leander Paes (Ind) v Radu Albot (Mol) & Hyeon Chung (Kor), Raluca Olaru (Rom) & Olga Savchuk (Ukr) v Mandy Minella (Lux) & Anastasija Sevastova (Lat), Brian Baker (USA) & Nikola Metkic (Cro) v Samuel Groth (Aus) & Robert Lindstedt (Swe)

What to Read Next