Advertisement

MSHSL state softball tournament schedule and results

Jun. 6—At Caswell Park, North Mankato

QUARTERFINALS

No. 1 New Ulm Cathedral 8, Kelliher/Northome 1

No. 4 Russell-Tyler-Ruthton 10, No. 5 Moose Lake/Willow River 0 (5)

Clinton-Graceville-Beardsley 9, No. 2 Red Lake Falls 7

West Lutheran 14, No. 3 Blooming Prairie 7

SEMIFINALS

4:30 p.m. Thursday, June 6

New Ulm Cathedral 4, Russell-Tyler-Ruthton 2

Clinton-Graceville-Beardsley 4, West Lutheran 2

CONSOLATION BRACKET

Moose Lake/Willow River 12, Kelliher/Northome 2 (6)

Red Lake Falls 9, Blooming Prairie 1

CONSOLATION FINALS

Red Lake Falls 2, Moose Lake/Willow River 0

THIRD PLACE

3 p.m. Friday, June 7

Russel-Tyler-Ruthton vs. West Lutheran

CHAMPIONSHIP

4 p.m. Friday, June 7

New Ulm Cathedral vs. Clinton-Graceville-Beardsley

QUARTERFINALS

No. 1 Randolph 3, Glencoe-Silver Lake 2

No. 5 St. Agnes 5, No. 4 Proctor 0

No. 2 Lake Crystal Wellcome Memorial 7, Dassel-Cokato 1

No. 3 St. Cloud Cathedral 2, Dilworth-Glyndon-Felton 1

SEMIFINALS

4:30 p.m. Thursday, June 6

Randolph 1, St. Agnes 0

Lake Crystal Wellcome Memorial 8, St. Cloud Cathedral 3

CONSOLATION BRACKET

Glencoe-Silver Lake 7, Proctor 4

Dassel-Cokato 1, Dilworth-Glyndon-Felton 0

CONSOLATION FINALS

Dassel-Cokato 1, Glencoe-Silver Lake 0

THIRD PLACE

1 p.m. Friday, June 7

St. Agnes vs. St. Cloud Cathedral

CHAMPIONSHIP

2 p.m. Friday, June 7

Randolph vs. St. Cloud Cathedral

QUARTERFINALS

No. 1 Cretin-Derham Hall 8, Benilde-St. Margaret's 0

No. 5 St. Francis 6, No. 4 Rocori 2

No. 2 Winona 6, Simley 1

No. 3 Mankato East 16, North Branch Area 2 (5)

SEMIFINALS

2 p.m. Thursday, June 6

Cretin-Derham Hall 5, St. Francis 4

Mankato East 5, Winona 0

CONSOLATION BRACKET

Rocori 11, Benilde-St. Margaret's 1 (6)

Simley 7, North Branch Area 5

CONSOLATION FINALS

Rocori 8, Simley 6

THIRD PLACE

St. Francis 8, Winona 2

CHAMPIONSHIP

Mankato East 6, Cretin-Derham Hall 1

No. 1 Rosemount 8, Stillwater 7

No. 4 New Prague 5, No. 5 St. Michael-Albertville 1

No. 2 Forest Lake 5, Eden Prairie 1

No. 3 Rogers 7, Edina 0

SEMIFINALS

2 p.m. Thursday, June 6

New Prague 3, Rosemount 1

Rogers 7, Forest Lake 5

CONSOLATION BRACKET

St. Michael-Albertville 4, Stillwater 0

Edina 16, Eden Prairie 2

CONSOLATION FINAL

St. Michael-Albertville 10, Edina 8

THIRD PLACE

Rosemount 3, Forest Lake 2

CHAMPIONSHIP

Rogers 3, New Prague 0