Advertisement

Middle school girls first, boys second in conference track meet

Mar. 30—MOULTRIE — The Colquitt County middle school track team showcased its talent at the Big 5 Conference championship meet held March 21, at Valdosta High School with the girls taking first place and boys finishing as the runners-up.

The girls team, which had finished as the conference runner-up the last two seasons, claimed the title this year with 146 points.

The boys team had 97 points.

Several members of the track teams set records in these events:

—Girls 100-meter hurdles: Ty'Yona Revels set a new record with a time of 15.47 seconds.

—Girls 800-meter run: Lydia Allegood ran an immaculate time of 2:48.57 seconds.

—Girls 4x100-meter relay team of Makayla Williams, Maleah Carr, Addison Wiley and Chelsey Bonner clocked an impressive 51.65 seconds.

—Boys 4x400-meter relay team of Trotter Tomlinson, Lee'Narien Jones, Gavin Henderson and Kendall Covin ran a superb time of 3:54.17.

—Boys 400-meter dash: Kendall Covin excelled with a time of 54.79 seconds.

—Boys high jump: Gavin Henderson soared to a height of 5-10.

Boys discus: Ty'Vhyr Young threw an impressive 132-0.

Other Colquitt County performers include:

—Girls 100-meter dash: Chelsey Bonner, 2nd (13.04); Maleah Carr, 5th (13.28).

—Girls 200-meter dash: Maleah Carr, 2nd (27.21); Makayla Williams, 4th (27.45).

—Girls 400-meter dash: Maikairi James, 4th (1:07.18); Mia Rodriguez, 5th (1:07.50).

—Girls 1600-meter run: Judith Moctezuma, 5th (6:48.38); Marley Kelley, 6th (6:54.15); Lydia Allegood, 8th (7:05.96).

—Girls 800-meter run: Lydia Allegood, 3rd (2:48.57); Judith Moctezuma, 4th (2:49.41); Belen Romulo, 2:56.62

—Girls 100m hurdles: Ty'Yona Revels, 1st (15.47); Kaitlyn Graham, 4th (16.50).

—Girls 4x100-meter relay A-Team, 1st, 51.65: Chelsey Bonner, Addison Wiley, Maleah Carr, Makayla Williams. B-Team, 4th, 53.28: : Mia Rodriguez, Aniajah Moore, Maikairi James and Taylor Brown.

—Girls 4x400-meter relay: A-team, 1st: Mia Rodriguez, Casia Singletary, Maikairi James, Aniajah Moore. B-Team, 2nd: Ty'Yona Revels, Addison Wiley, Jordan Richardson, Dy'Quacious James.

—Girls high jump: Maikairi James and Marley Kelley, 3rd (4-6); Hanly Batista, 5th.

—Girls long jump: Makayla Williams, 1st (15-6); Addison Wiley, 14-6.

—Girls shot put: Makayla Williams, 2nd (32-4); Tnyha Young, 9th (24-0); Dru McLeod, 14th (17-0).

—Girls discus: Ryleigh McCray, 6th (66-6); Tnyha Young, 7th (62-9); Jay'Unna Bradford, 9th (55-1).

—Boys 100-meter dash: Kendall Covin, 4th (11.91).

—Boys 200-meter dash: Lee'Narien Jones, 6th (25.67); Cohen Lawson, 7th (25.98).

—Boys 400-meter dash: Kendall Covin, 2nd (54.79); Ki'Ahj Madison, 9th (1:01.13)

—Boys 800-meter run: Trotter Tomlinson, 2nd (2:25.34); Jesus Portillo-Santos, 6th (2:37.04).

—Boys 1600-meter run: Jaxson Rowell, 5th (5:59.64); Trotter Tomlinson, 8th (6:13.77).

—Boys 100-meter hurdles: Lee'Narien Jones, 2nd (14.79); Kaleb Singletary, 3rd (15.03).

—Boys 4x100-meter relay: B-team, 6th(48.31) : Kaihiri Palmore, Dontarius Wright Lee'Narien Jones, Gavin Henderson; A-team, 8th, (54.62): Geovanny Trespalociaos, Kendall Covin, Cohen Lawson, Jason Stephenson.

—Boys 4x400m relay: A-team, 2nd, 3:54.17: Trotter Tomlinson, Lee'Narien Jones, Gavin Henderson, Kendall Covin; B-team, 7th, (4:14.14): Kylan Bell, Demetric Salaam, Ki'Ahj Madison, Khaylun Crawford.

—Boys high jump: Gavin Henderson, 1st (5-10); Triston Walker, 6th (5-0).

—Boys long jump: Gavin Henderson, 4th (17-1); Triston Walker, 11th (15-3); Logan Griffin, 12th (15-0).

—Boys shot put: Kordae Myers, 4th (39-0); Nelly Grant-, 4th (30-6); Tamarrian Sims, 15th (27-10).

—Boys discus: Ty'Vhyr Young, 1st (132-0); Kordae Myers, 7th (97-0); Nelly Grant, 13th (75-7).

The middle school track team's head coach is Kim Taylor. Her assistants are Stephanie Abrams, Hillary Williams and Kiel Pollard.