Advertisement

Local Spring Sports VHSL Playoff Schedule

ROANOKE, Va. (WFXR) – VHSL Local Spring Sports Playoff Schedule

GIRLS LACROSSE

CLASS 4 FINALS – Saturday at 1:30 pm at Charlottesville H.S.

Western Albemarle/Meridan vs. Rockbridge County

BOYS SOCCER

CLASS 4 SEMIFINALS – Friday at Western Albemarle H.S.

Charlottesville vs. Smithfield – 9:00 a.m.

Warhill vs. Jefferson Forest – 11:00 a.m.

FINALS – Saturday at 10:00 a.m.

Roanoke College releases 2024 football schedule

CLASS 3 SEMIFINALS – Friday at Monticello H.S.

Western Albemarle vs. Culpeper County – 9:00 a.m.

Lafayette vs. Christiansburg – 11:00 a.m.

FINALS – Saturday at 10:00 a.m.

CLASS 2 SEMIFINALS – Friday at Spartan Field at Salem H.S.

Glenvar vs. Bruton – 9:00 a.m.

Clarke County vs. Radford – 11:00 a.m.

FINALS – Saturday at 12:30 p.m.

CLASS 1 SEMIFINALS – Friday at Kerr Stadium at Roanoke College

Galax vs. Northampton – 9:00 a.m.

West Point vs. Honaker – 11:00 a.m.

FINALS – Saturday at 12:30 p.m.

GIRLS SOCCER

CLASS 2 SEMIFINALS – Friday at Spartan Field at Salem H.S.

Glenvar vs. Poquoson – 1:00 p.m.

Radford vs. Clarke County – 3:00 p.m.

FINALS – Saturday at 10:00 a.m.

Glenvar boys and girls soccer teams advance to the VHSL Class 2 semifinals

CLASS 1 SEMIFINALS – Friday at Kerr Stadium at Roanoke College

Honaker vs. Northumberland – 1:00 p.m.

Northampton vs. Auburn – 3:00 p.m.

FINALS – Saturday at 10:00 a.m.

BASEBALL

CLASS 3 SEMIFINALS – Friday at Monticello H.S.

Liberty Christian vs. Lafayette – 11:00 a.m.

York vs. Pulaski County – 2:00 p.m.

FINALS – Saturday at 11:00 a.m.

CLASS 2 SEMIFINALS – Friday at Kiwanis Field

Dan River vs. Poquoson – 9:30 p.m.

King William at Lebanon – 12:00 p.m.

FINALS – Saturday at 10:00 a.m.

CLASS 1 SEMIFINALS – Friday at Kiwanis Field

Auburn vs. Rappahannock – 2:30 p.m.

Lancaster vs. Chilhowie – 5:00 p.m.

FINALS – Saturday at 1:00 p.m.

SOFTBALL

CLASS 4 SEMIFINALS – Friday at Western Albemarle H.S.

Hanover vs. Woodgrove – 11:00 a.m.

Atlee vs. Jefferson Forest – 2:00 p.m.

FINALS – Saturday at 11:00 a.m.

CLASS 3 SEMIFINALS – Friday at Monticello H.S.

Turner Ashby vs. New Kent – 11:00 a.m.

Fauquier vs. Christiansburg – 2:00 p.m.

FINALS – Saturday at 11:00 a.m.

CLASS 2 SEMIFINALS – Friday at Botetourt Sports Complex

Appomattox vs. King William – 10:00 a.m.

Randolph-Henry vs. Central-Wise – 12:30 p.m.

FINALS – Saturday at 10:00 a.m.

BOYS TEAM TENNIS

CLASS 2 FINALS – Thursday at 11am at Liberty University

Radford at Bruton

GIRLS TEAM TENNIS

CLASS 1 FINALS – Thursday at 1pm at Liberty University

George Wythe at Rappahannock

Copyright 2024 Nexstar Media, Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.

For the latest news, weather, sports, and streaming video, head to WFXRtv.