Advertisement

Local Sports Calendar (March 9)

Mar. 9—TODAY

Prep Boys Basketball

IHSAA Class 1A, Region 28 Championship at Frankfort, Ind.: Fort Wayne Canterbury vs. North Vermillion, noon

Prep Boys Track

Bismarck-Henning/Rossville-Alvin, Danville and Salt Fork at Rantoul Invitational, 11:30 a.m.

Prep Girls Track

Bismarck-Henning/Rossville-Alvin, Danville and Salt Fork at Rantoul Invitational, 11:30 a.m.

Men's College Basketball

NJCAA Region 24 Semifinals at Rend Lake College in Ina: Danville Area Community College vs. Parkland College, 1 p.m.

College Softball

Midwest Juco Bash at Evansville, Ind.: Danville Area Community College vs. Shawnee Community College, 1 p.m.

Midwest Juco Bash at Evansville, Ind.: Danville Area Community College vs. Highland Community College, 3 p.m.

SUNDAY

College Baseball

Danville Area Community College at Illinois Central College, doubleheader, 1 p.m.

Men's College Basketball

NJCAA Region 24 Championship at Rend Lake College in Ina: Danville Area Community College or Parkland College vs. Illinois Central College or John Wood Community College, 2 p.m.

Illinois at Iowa, 6 p.m.

College Softball

Midwest Juco Bash at Evansville, Ind.: Danville Area Community College vs. Frontier Community College, 11 a.m.

Midwest Juco Bash at Evansville, Ind.: Danville Area Community College vs. Olney Central College, 1 p.m.

MONDAY

Prep Baseball

Salt Fork at Paris, 4:15 p.m.

St. Anne/Donovan at Hoopeston Area, 4:30 p.m.

Prep Softball

Marshall at Oakwood, 4:30 p.m.

St. Anne at Hoopeston Area, 4:30 p.m.

Prep Girls Track

Big 12 Indoor Invitational: Bloomington, Champaign Centennial, Champaign Central, Danville, Normal Community, Normal West, Peoria High, Peoria Manual, Peoria Notre Dame, Peoria Richwoods and Urbana at Shirk Center in Bloomington, 4 p.m.

College Baseball

Illinois Central College at Danville Area Community College, doubleheader, 1 p.m.

ON THE AIR

TODAY

Prep Boys Basketball

IHSA Class 1A Championship: Winchester vs. Mounds Meridian, Ch. 49 (WCIX), 9:30 a.m.

IHSAA Class 1A, Region 28 Championship at Frankfort, Ind.: Fort Wayne Canterbury vs. North Vermillion, WKZS-FM 103.1, noon

IHSA Class 2A Championship: Chicago Phillips vs. Benton, Ch. 49 (WCIX), 1 p.m.

IHSA Class 3A Championship: Chicago Mount Carmel vs. Chicago DePaul College Prep, Ch. 49 (WCIX), 5:30 p.m.

IHSA Class 4A Championship: Normal Community vs. Homewood-Flossmoor, Ch. 49 (WCIX), 7:30 p.m.

Auto Racing

Formula One: Saudi Arabian Grand Prix, ESPN2, 10:55 a.m.

NASCAR Xfinity Series: Call811.com Every Dig. Every Time. 200, FS1, 3:30 p.m.

Men's College Basketball

Notre Dame at Virginia Tech, ESPNU, 1:30 p.m.

Missouri Valley Conference Tournament Semifinal: Indiana State vs. Northern Iowa, CBS Sports Network, 2:30 p.m.

La Salle at Loyola (Chicago), NBC Sports Chicago PLUS, 3 p.m.

Missouri Valley Conference Tournament Semifinal: Drake or Evansville vs. Bradley or Illinois-Chicago, CBS Sports Network, 5 p.m.

DePaul at Seton Hall, FS1, 7:30 p.m.

Minnesota at Northwestern, Big Ten Network, 8 p.m.

Women's College Basketball

Big Ten Tournament Semifinal: Maryland vs. Nebraska, Big Ten Network, 1 p.m.

Big Ten Tournament Semifinal: Iowa or Penn State vs. Indiana or Michigan, Big Ten Network, 3:30 p.m.

College Wrestling

Big Ten Championships, Big Ten Network, 9 a.m.

Big Ten Championships, Big Ten Network, 6 p.m.

Golf

PGA Tour: Arnold Palmer Invitational, third round, GOLF, 11:30 a.m.

PGA Tour: Arnold Palmer Invitational, third round, NBC, 1:30 p.m.

PGA Tour: Puerto Rico Open, third round, GOLF, 1:30 p.m.

Champions Tour: Cologuard Classic, second round, GOLF, 4 p.m.

LPGA Tour: Blue Bay LPGA, final round, GOLF, 10 p.m.

Major League Baseball

Exhibition: New York Mets at St. Louis Cardinals, Bally Sports Midwest, noon

Exhibition: Colorado Rockies at Chicago Cubs, Marquee Sports Network, 2 p.m.

National Basketball Association

Chicago Bulls at Los Angeles Clippers, NBC Sports Chicago, 3 p.m.

National Hockey League

Chicago Blackhawks at Washington Capitals, NBC Sports Chicago, 6 p.m.

St. Louis Blues at New York Rangers, Bally Sports Midwest, 6:30 p.m.

SUNDAY

Auto Racing

Indy Car: Firestone Grand Prix of St. Petersburg, NBC, 11:30 a.m.

NASCAR Cup Series: Shriners Children's 500, FOX, 2:30 p.m.

Men's College Basketball

Nebraska at Michigan, Big Ten Network, 11 a.m.

Ohio State at Rutgers, Big Ten network, 1 p.m.

Missouri Valley Conference Tournament Championship: CBS, 1 p.m.

Michigan State at Indiana, CBS, 3:30 p.m.

Illinois at Iowa, WDAN-AM 1490, WDNL-FM 102.1, FS1, 6 p.m.

Maryland at Penn State, Big Ten Network, 6:30 p.m.

Women's College Basketball

Big Ten Tournament Championship, CBS, 11 a.m.

College Wrestling

Big Ten Championships, Big Ten Network, 3:30 p.m.

Golf

PGA Tour: Arnold Palmer Invitational, final round, GOLF, 11:30 a.m.

PGA Tour: Arnold Palmer Invitational, final round, NBC, 1:30 p.m.

PGA Tour: Puerto Rico Open, final round, GOLF, 1:30 p.m.

Champions Tour: Cologuard Classic, final round, GOLF, 4 p.m.

Major League Baseball

Exhibition: St. Louis Cardinals at Miami Marlins, Bally Sports Midwest, noon

Exhibition: Chicago Cubs at Texas Rangers, Marquee Sports Network, 3 p.m.

National Hockey League

Arizona Coyotes at Chicago Blackhawks, NBC Sports Chicago, 5 p.m.

MONDAY

Major League Baseball

Exhibition: Washington Nationals at St. Louis Cardinals, Bally Sports Midwest, noon

National Basketball Association

Dallas Mavericks at Chicago Bulls, NBC Sports Chicago, 7 p.m.

National Hockey League

St. Louis Blues at Boston Bruins, Bally Sports Midwest, 6 p.m.

Note — some events are subject to blackout rules and regulations

CONTACT US

Editor: Chad Dare (217) 477-5151

Reporter: Marvin Holman:(217) 477-5210

E-mail: sports@dancomnews.com

Note — The Commercial-News sports desk is staff Monday through Friday from 5 p.m. until 10:30 p.m. All results and information should be reported during those times.