Advertisement

What to know about Berks girls track and field in 2024 [updated]

Apr. 1—Berks I

Wilson

Coach: Joe Watterson, first season.

PIAA classification: 3A.

Last season: 5-0 Berks I, 5-0, Berks champion.

Sprinters and hurdlers: Violet Houck (All-Berks 300 hurdles, all-division 110 hurdles), Cori Williams, Briana Marino, Cam Huyett.

Mid-distance/distance: Ella Reidinger (all-division 800), Abby Rest, Morgan Bitting, Calia Aman, Cora Hardick.

Jumpers: Aubrey Moyer (all-division high jump), Cam Huyett, Chloe Becker, Erin Brubaker.

Throwers: Maddie Henne (all-division discus), Kemi Ojikutu (all-division shot put), Cam Niedrowski, Emma Dougherty.

Vaulters: None reported.

Gov. Mifflin

Coach: Gary Mitzel, second season.

PIAA classification: 3A.

Last season: 4-1 Berks I, 4-2.

Sprinters: junior Sierra Hess, senior Juliana Lopez, senior Rianna Johnson.

Mid-distance/distance: senior Kaitlyn Highduch (All-Berks 3200), junior Lydia Drago (all-division 3200), junior Grace Kerschner.

Hurdlers: junior Nadia Medianick (all-division 300 hurdles), junior Eliana Manzueta, senior Hailey Webster, junior Bridget Martin.

Jumpers: senior Emilia Fiore, sophomore Avery Rumberger, Nadia Medianick, Bridget Martin.

Throwers: junior Mia Vazquez (all-division javelin), junior Aisosa Washington, sophomore Molly Fellenz.

Vaulters: freshman Sarah Angstadt.

Exeter

Coach: Drew Eckel, ninth season; Kevan Schaeffer, 19th season.

PIAA classification: 3A.

Last season: 3-2 Berks I, 3-3.

Sprinters: sophomore Juliana Nerney, freshman Cara Miller.

Mid-distance/distance: senior Gabby Keith (All-Berks 1600), junior Maddie Holbrook.

Hurdlers: senior Hayden Adams, junior Lydia Smith.

Jumpers: senior Aaliyah Ware (all-division triple jump), junior Rachelle Toaldo.

Throwers: senior Leah Schmid, junior Peyton Calvert.

Vaulters: Hayden Adams (All-Berks pole vault), junior Gillian Foster (all-division pole vault), Cara Miller.

Daniel Boone

Coach: Robert Reismiller, eighth season.

PIAA classification: 3A.

Last season: 2-3 Berks I, 2-3.

Sprinter: junior Giselle Yim.

Mid-distance/distance: senior Natalee Kryman, junior Brook Spano, freshman Julia Leady.

Hurdlers: senior Dani Ferrara.

Jumpers: junior Annabeth Glass, junior Laura Camburn.

Throwers: senior Marielle Davis, sophomore Reagan Griffin, sophomore Grace Glass, sophomore Brynn Bollinger.

Vaulters: None reported.

Reading High

Coach: Chris Yeshulas, seventh season.

PIAA classification: 3A.

Last season: 0-5 Berks I, 0-5.

Sprinters and hurdlers: Tamiya Collier, Julissa Magana Gonzalez, JilliAnn Laws, Nayara Ortega, Justice Porter, Krista Williams.

Mid-distance/distance: Kailani Ocasio, Wailany Delarosa.

Jumpers: Tamiya Collier, Edelheid Torres.

Throwers: JilliAnn Laws, Roshelianies Gonzalez, Oluwatofunmi Odeyemi.

Vaulters: None reported.

Muhlenberg

Coach: Ben Castiglioni, second season.

PIAA classification: 3A.

Last season: 1-4 Berks I, 1-4.

Sprinters: None reported.

Mid-distance/distance: None reported.

Hurdlers: None reported.

Jumpers: None reported.

Throwers: None reported.

Vaulters: None reported.

Berks II

Fleetwood

Coach: Steve Zeller, fifth season.

PIAA classification: 3A.

Last season: 3-1 Berks II, 4-1.

Sprinters: senior Ava Sallee (all-division 400), junior Jadelyn Eichert, sophomore Jalina Gonzalez.

Mid-distance/distance: senior Lindsay Solomon, freshman Jenna Landis.

Hurdlers: junior Arianna Ventura, sophomore Teagan Hilburt.

Jumpers: senior Kelsie Toucher (all-division high jump), sophomore Kyana Dorestan, freshman Sophie Toucher.

Thrower: junior Sophia Barrell-Kobryn (all-division javelin).

Vaulters: Kelsie Toucher (all-division pole vault).

Twin Valley

Coach: George Read, fifth season (also coached 20 seasons at Downingtown East and seven seasons at Malvern Prep).

PIAA classification: 3A.

Last season: 4-0 Berks II, 6-0.

Sprinters: sophomore Annelise Hafer, freshman Sidney Masterson, sophomore Hailey Kilgore.

Mid-distance/distance: junior Liv Miller, sophomore Riley Servis, sophomore Kenzianna Flores.

Hurdlers: Hailey Kilgore (all-division 110 hurdles, all-division 300 hurdles), freshman Addison Nudy, sophomore Gabby Onifomi.

Jumpers: Addison Nudy, freshman Corinne Logan, freshman Katherine Radcliffe.

Throwers: senior Aubrey Riehl, junior Peyton Steiner, freshman Alyssa Brown.

Vaulters: Aubrey Riehl, sophomore Shreeya Patel, freshman Heather Bachman.

Schuylkill Valley

Coach: Allyson McKechnie and Terry McKechnie, 37th season.

PIAA classification: 3A.

Last season: 1-3 Berks II, 1-4.

Sprinters: Amelia Falsone, Hannah Yobb.

Mid-distance/distance: Alexis Seymour, Paige Chase, Lily Emerson.

Hurdlers: Keira Stork, Eve Kalinowski.

Jumpers: Annie Gao (All-Berks long jump), Hannah Yobb, Keira Stork.

Throwers: Ciara Ohl, Abby Rowles, Julia Lassandro.

Vaulter: Lily Emerson.

Hamburg

Coach: Leon Blatt, first season.

PIAA classification: 2A.

Last season: 0-4 Berks II, 4-4.

Sprinter: senior Isabelle Wilkes.

Mid-distance/distance: senior Ava Gesicki, senior Addisyn Smith, senior Shannon Govern, junior Riley Petrie, junior Isabella Reader.

Hurdlers: junior Jenna Piltz, sophomore Kamryn Witman.

Jumpers: sophomore Kyla Rogers, freshman Marci Dellamonica.

Throwers: senior Gabriella Valentino, senior Alexia Ewing.

Vaulter: junior Jordyn Crespo.

Conrad Weiser

Coach: Shane Riegel, first season.

PIAA classification: 3A.

Last season: 2-2 Berks II, 2-3.

Sprinters: freshman Amaya Pedraza, freshman Taylor Rabold.

Mid-distance/distance: junior Sarina Neiswender, senior Verity Eder.

Hurdler: junior Saraiah Cordon.

Jumper: senior Emily McGonigle.

Throwers: junior Maya Lougee, junior Carly Kreiser.

Vaulters: freshman Liza Rothermal.

Berks III

Wyomissing

Coach: James Delp.

PIAA classification: 2A.

Last season: 5-0 Berks III, 6-0, District 3 Class 2A third-place.

Sprinters: junior Alexis Hardy (All-Berks 100, all-division 200), senior Emily Cassler, senior Ayla Snyder, junior Kylie Rosenberger.

Mid-distance/distance: senior Addie Cohen (all-division 800, 1600, 3200), sophomore Scarlett Mathis.

Hurdlers: senior Aliah Contreras, freshman Lily Paolini.

Jumpers: senior Emily Cassler, senior Ayla Snyder.

Thrower: sophomore Megan Wagner.

Vaulter: senior Natalya Hemmings (all-division pole vault).

Berks Catholic

Coach: Glen Heck.

PIAA classification: 3A.

Last season: 4-1 Berks III, 6-1.

Sprinters: None reported.

Mid-distance/distance: None reported.

Hurdlers: None reported.

Jumpers: None reported.

Throwers: None reported.

Vaulters: None reported.

Kutztown

Coach: Larry Chester, third season.

PIAA classification: 2A.

Last season: 1-4 Berks III, 1-6.

Sprinters: Clara Engel, Kaitlyn Houptley, Chloe Heck.

Mid-distance/distance: Emma Newton, Lilly Asplundh.

Hurdler: Olivia Vos.

Jumper: Clara Engel (All-Berks triple jump, all-division long jump, all-division high jump).

Throwers: Lauren Akers (All-Berks javelin), Rebecca Batz.

Vaulters: Elena Nygard, Anna Nygard.

Tulpehocken

Coach: Joel Jackson, fifth season.

PIAA classification: 2A.

Last season: 1-4 Berks III, 1-5.

Sprinters: None reported.

Mid-distance/distance: junior Abigail Gehris, freshman Kaylee Weaver, sophomore Rakya Cullins.

Hurdler: sophomore Lyla Pugh (all-division 300 hurdles).

Jumper: freshman Alexis Duchan.

Thrower: senior Alexis Wertz.

Vaulter: freshman Ember Sunday.

Oley Valley

Coach: Steve Boyer, 22nd season.

PIAA classification: 2A.

Last season: 3-2 Berks III, 3-3.

Sprinters: freshman Natalie Engle, sophomore Makenzie Myers.

Mid-distance/distance: senior Ryanne Wheeler, sophomore Catilynn Fegely, sophomore Hannah Houp.

Hurdlers: freshman Taylor Bettenhausen, freshman Harper Gotwals, sophomore Delani Mercado, junior Arabella Smith.

Jumpers: freshman Marly Laity, sophomore Val Palmiotti.

Throwers: sophomore Charlotte Prout, freshman Alexandra Zeiber, sophomore Emma Liskey.

Vaulter: sophomore Elita Bogdanova.

Brandywine Heights

Coach: Eugene Hojnowski, first season.

PIAA classification: 2A.

Last season: 1-4 Berks III, 1-6.

Sprinters: Reece Ferry, Ginneal Nova.

Mid-distance/distance: Addison Benner, Jenna Maioriello, Tristen Hoffman, Annaliese Horvath.

Hurdlers: Ella Potteiger, Grace Potteiger, Julia Coblentz.

Jumpers: None reported.

Throwers: Meghan Miller (all-division javelin), Dana Wartzenluft.

Vaulters: None reported.