HS SWIMMING: 2021 District 2 Class 3A -- Day 2 (Live Results)

Joby Fawcett, The Times-Tribune, Scranton, Pa.
·3 min read

Mar. 7—You can follow here for the Live Results by simply refreshing the page. ....

DISTRICT 2 CLASS 3A

100 Free: Camryn Rogers (TUN) 56.26; Julia Weinreb (DV) 58.27; Anaya Ruiz (DV) 59.56; Sadie Hunsinger (HAZ) 59.99; Hannah Aitken (TUN) 1:00.04; Kaylee Butler (SCR) 1:00.53; Sophia Guerriero (BER) 1:01.34; Sage Brown (TUN) 1:01.92.

500 Free: Victoria Corcoran (DV) 5:39.91; Ashtyn Cartwright (HAZ) 5:45.00; Madison Gillan (DV) 5:56.87; Natalie Yeager (HAZ) 5:59.80; Sydney Bruno-Beck (WVW) 6:00.26; Espefani Santos (HAZ) 6:09.24; Julilanna Roote (TUN) 6:13.08; Emily Weaver (TUN) 6:15.96.

100 Back: Sierra Gillan (DV) 57.06 (meet record; old mark, Katlin O'Hara, WVW, 57.85, 2007); Cassandra Cabonilas (NAN) 1:02.61; Sierra Hartmann (DV) 1:03.81; Hannah Aitken (TUN) 1:06.54; Elizabeth Livingston (WBA) 1:08.31; Sabrina Campbell (HAZ) 1:09.65; Kacie Fisk (PA) 1:10.73; Kayla Martisofski (HAZ) 1:10.95.

100 Breast: Samantha Roerig (TUN) 1:13.12; Anaya Ruiz (DV) 1:17.10; Erin Weaver (TUN) 1:18.20; Lily Fuchs (DV) 1:20.06; Olivia Bogert (DV) 1:21.48; Morgan Gromelski (PA) 1:23.22; Sarah Newman (WBA) 1:24.12; Karly Kile (BER) 1:25.92.

400 Free Relay: Delaware Valley (Kaitlyn O'Connell, Anaya Ruiz, Sierra Hartmann, Victoria Corcoran) 3:50.37; Tunkhannock 3:55.64; Hazleton Area 4:11.74; Pittston Area 4:12.26; Berwick 4:18.49; Nanticoke 4:19.27; West Scranton 4:21.69; Wyoming Valley West 4:40.90.

Team standings Day 2: Delaware Valley 368; Tunkhannock 249; Hazleton Area 193; Pittston Area 110; Nanticoke 92; Berwick 91; Wilkes-Barre Area 79; West Scranton 77; Wyoming Valley West 42; Scranton 39.

------

100 Free: Thomas Pollock (HAZ) 49.86; Matthew O'Connell (DV) 54.58; Johnathan Martinez (HAZ) 55.47; Ashton Dainty (SCR) 55.49; Bryan Lear (AH) 57.26; Jake Gregory (PA) 57.63; Brian Billig (HAZ) 58.47; Jason Lacina (DV) 59.40.

500 Free: Ryan Kovalick (HAZ) 4:54.65; Antonio Daiute (HAZ) 4:55.07; Adam Vail (AH) 5:44.21; Scott Sussman (DV) 6:04.06; Jake Manning (DV) 6:05.47; Alexander Corcoran (DV) 6:10.48; Jackson Wentz (AH) 6:13.26; Luke Pecora (HAZ) 6:22.07.

100 Back: Anthony Goulstone (HAZ) 55.02; Liam Leonard (HAZ) 58.17; Robert Holderith (DV) 59.50; Cole Johnson (HAZ) 1:03.08; Corey Mayer (SCR) 1:04.28; Lawrence Huff (HAZ) 1:05.85; Dan Matyushin (DV) 1:07.06; Zachary Boersma (AH) 1:09.75.

100 Breast: Lucas Santiago (DV) 1:00.41; Logan Yakubowski (HAZ) 1:02.31; Rory Naturale (DV) 1:04.86; Keith Sublett (DV) 1:07.24; James Wohlleber (HAZ) 1:07.85; Corey Mayer (SCR) 1:10.17; Bryan Lear (AH) 1:13.14; Geoffrey Brock (AH) 1:13.82.

400 Free Relay: Hazleton Area (Antonio Daiute, Liam Leonard, Cole Johnson, Ryan Kovalick) 3:24.75; Delaware Valley 3:41.15; Abington Heights 3:44.90; Scranton 3:55.59; Wyoming Valley West 4:09.02; Wilkes-Barre Area 5:03.50.

Team standings Day 2: Hazleton Area 402; Delaware Valley 299; Abington Heights 233; Scranton 100; Wyoming Valley West 52; Wilkes-Barre Area 39; Pittston Area 20.

------

------

Joby Fawcett

Joby Fawcett has covered high school sports — including football, girls and boys volleyball, girls and boys tennis, girls and boys swimming, boys basketball, girls and boys track and field, and girls and boys lacrosse — for 22 years. The High School Sports Blog offers deeper insights plus statistical and historical information for fans and features photos, videos and graphics along with Top 5 polls for tennis and volleyball. Contact: jbfawcett@timesshamrock.com; 570-348-9100 x5367; @sportsTT