Advertisement

High school soccer playoffs, first round

Feb. 1—MHSAA SOCCER PLAYOFFS

FIRST ROUND

Saturday (Except where noted)

CLASS I GIRLS

Tupelo Christian 11, Riverside 0

Independence at Philadelphia

Nettleton at St. Andrew's

MSMS at Vardaman

Strayhorn 7, Kemper County 0

Booneville 3, Pisgah 1

Winona 8, Coahoma County 1

Mooreville 7, Yazoo County 0

Enterprise-Clarke 4, West Lincoln 0

Our Lady Academy 7, Crystal Springs 0

Magee at Loyd Star

Sacred Heart at Pelahatchie

North Forrest at McLaurin

Franklin County 2, Southeast Lauderdale 0

St. Patrick 9, Puckett 0

Wesson at Clarkdale

CLASS 4A GIRLS

Amory 13, Louisville 0

Newton County 7, South Pontotoc 0

Caledonia 8, Tishomingo County 0

West Lauderdale at North Pontotoc

Northeast Lauderdale at New Albany

Ripley at Kosciusko

Senatobia at Choctaw Central

Houston at Itawamba AHS

Northeast Jones 12, Columbia 0

Pass Christian 7, McComb 0

Sumrall 8, Quitman 0

Greene County at Lawrence County

Poplarville at Richland

Morton at Purvis

Raymond at Bay High

Forrest County AHS at Forest

Tuesday

CLASS 5A GIRLS

Corinth at Greenville

Cleveland Central at Pontotoc

Canton at New Hope

Vancleave at Florence

Brookhaven at East Central

North Pike at Stone

Gautier at South Jones

Bye: Lafayette

CLASS 6A GIRLS

Vicksburg at Saltillo

Center Hill at Ridgeland

Grenada at Warren Central

Neshoba Central at Olive Branch

Hancock at West Jones

Picayune at George County

Terry at Long Beach

West Harrison at Pearl River Central

CLASS 7A GIRLS

Germantown at Oxford

Hernando at Clinton

DeSoto Central at Madison Central

Tupelo at Lewisburg

Biloxi at Northwest Rankin

Oak Grove at St. Martin

Petal at Ocean Springs

Gulfport at Brandon

Saturday (Except where noted)

CLASS I BOYS

Mooreville 6, Yazoo County 1

Winona 5, Independence 1

St. Andrew's 13, Nettleton 0

Philadelphia at Strayhorn

Kemper County at Vardaman

Booneville 7, Pisgah 0

Coahoma County at MSMS

Tupelo Christian 4, Riverside 0

Bogue Chitto at Clarkdale

Sacred Heart 9, Hazlehurst 0

Loyd Star at Magee

St. Patrick 7, Crystal Springs 0

North Forrest at Pelahatchie

Franklin County 6, Southeast Lauderdale 1

St. Stanislaus 12, McLaurin 0

Wesson at Enterprise-Clarke

CLASS 4A BOYS

Houston at Itawamba AHS

South Pontotoc at Leake Central

Tishomingo County at Caledonia

Newton County at North Pontotoc

Northeast Lauderdale at New Albany

Ripley at Kosciusko

Byhalia at West Lauderdale

Louisville at Amory

Columbia at Northeast Jones

Pass Christian 8, McComb 1

Mendenhall at Sumrall

Poplarville 3, Lawrence County 2

Greene County at Richland

Morton at Forrest County AHS

Raymond at Bay High

Purvis at Forest

Tuesday

CLASS 5A BOYS

Pontotoc at Greenville

Corinth at Cleveland Central

Canton at Lafayette

Vancleave at Florence

Brookhaven at East Central

North Pike at Stone

Gautier at South Jones

Bye: New Hope

CLASS 6A BOYS

Columbus at Center Hill

Olive Branch at Ridgeland

Lake Cormorant at Warren Central

Neshoba Central at Saltillo

West Harrison at Picayune

Pearl River Central at Long Beach

Terry at George County

Hancock at West Jones

CLASS 7A BOYS

Tupelo at Oxford

Lewisburg at Madison Central

DeSoto Central at Clinton

Starkville at Hernando

St. Martin at Northwest Rankin

Oak Grove at Ocean Springs

Pearl at Gulfport

Biloxi at Brandon

brad.locke@journalinc.com