Advertisement

High school scoreboard for Feb. 9

Feb. 9—Boys basketball

Mentor 91, Cleveland Heights 79

Cleveland Heights: Lewandoski 31, Darden 4, Bremer 6, Allen 6, Armstrong 12, Solomon 2, Stubbs 16 Boyd 2.

Mentor: Sierputowski 3, Toot 6, Olulami 2, Frazure- Azzano 11, Biddell 21, Harrison 4, O'Brien 7, Ioppolo 37.

Cleveland Heights * 20 * 21 * 20 * 18 * — * 79

Mentor * 20 * 27 * 26 * 18 * — * 91

Free throws: Cleveland Heights 10 of 17, Mentor 11 of 12; 3-pointers: Cleveland Heights 9 (LEwandoski 5, Bremer 2, Allen, Armstrong), Mentor 10 (Ioppolo 3, Biddell 2, Toot 2, Frazure-Azzano, Harrison).

Lakeside 57, Perry 56

Perry * 11 * 15 * 12 * 18 * — * 56

Lakeside * 10 * 21 * 11 * 15 * — * 57

VASJ 75, Gilmour 70

Gilmour: Lawless 22, Pfundstein 19, Illiano 14.

Berkshire 66, Cardinal 35

Berkshire: Patterson 2, Millers 5, Verbic 2, Stute 5, Wardle 2, Hastings 15, Hipp 23, Bean 2, Bowman 1, Mendolera 9.

Cardinal: Ciminello 11, Gallagher 2, Sindelar 1, Domen 12, Naples 4, Soltis 3, Gallaghe 2.

Berkshire * 9 * 22 * 26 * 9 * — * 66

Cardinal * 10 * 11 * 7 * 7 * — * 35

Free throws: Berkshire 9 of 12, Cardinal 9 of 15; 3-pointers: Berkshire 9 (Hipp 6, Mendolera, Hastings, Miller, Cardina 4 (Ciminello, Domen, Naples, Soltis).

Mayfield 72, Kenston 45

Kenston * 14 * 5 * 14 * 12 * — * 45

Mayfield * 17 * 18 * 20 * 17 * — * 72

AOA 68, Lake Ridge Academy28

AOA (8-9): Lacey 19, Latorre 10, Vuckovic 8, Suarez 16, Delgado 2, Dolovac 13.

Girls basketball

Madison 62, Harvey 32

Madison: Sorber 6, Deligianis 40, Brock 4, Snider 12.

Harvey: Jackson 15, Lewis 3, Taylor 2, Montgomery 3, Franklin 4, Holloway 3, Blade 2.

Madison * 20 * 14 * 14 * 14 * — * 62

Harvey * 15 * 5 * 1 * 11 * — * 32

Free throws: Madison 10 of 15, Harvey 2 of 4; 3-pointers: Madison 8 (Deligianis 6, Snider 2),Harvey 8 (Jackson 5, Montgomery, Franklin).

Boys bowling

Bedford 1,975, NDCL 1, 737

Game 1: B 864-582, Game 2: B 738-722; Baker 1: N 137-113; Baker 2: N 173-147; Baker 3: N 123-113.

NDCL: Cvelbar 174 (311); Bedford: Bridgeforth 219 (410).

Girls bowling

NDCL 1,609, Bedford 1,092

Game 1: N 657-326; Game 2: N 590-339; Baker 1: N 139-114; Baker 2: B 177-118; Baker 3: B 136-105.

NDCL: Kinney 197 (365); Bedford: Grimes 139 (248).

Hockey

University 6, Padua 1

Padua * 0 * 1 * 0 * — * 1

University * 1 * 3 * 2 * — * 6

Padua: Brown 1g, Coyne 1a, Matieczik 1a

University (30-3): Wade 2g, 2a, Beegun 2g, 1a, Garofalo 2a, Palmer 2a, Roberts 1g, Robinson 1g, Corcoran 1a, Filippelli 1a, Langal 1a, Messina 1a

Saves: Padua: Kustra 35, University: Caballero 23

Power plays: Padua 0 of 3, University 0 of 1

Kenston 3, Avon Lake 2

Kenston * 2 * 1 * 0 * — * 3

Avon Lake * 0 * 1 * 1 * — * 2

Wrestling

Madison 48 Chardon 24

106 Szepanski (C) pin Ruskin (M) 1:56; 113 Pastor (M) WBFFT; 120 McCullough (M) pin Coble (C) 2:20; 126 Philips (M) dec Smith (C) 7-3; 132 Harrison (M) pin Johnson (C) 1:54; 138 Zembower (M) pin L. Vucetic (C) 1:26; 144 Foley (C) dec Triskett (M) 5-3; 150 Salajcik (M) pin Kick (C) 4:36; 157 Ash (C) dec Siler (M) 12-9; 165 Blough (M) pin Shubert (C) 1:37 175 Vucetic (C) pin Heinz (M) 1:37; 190 Navarro (M) dec Hardesty (C) 3-1; 215 White (M) pin Webster (C) 1:48; 285 Bryant (C) pin Mullins (M) 2:40.

Boys swimming and diving

Division II SPIRE Sectional

AREA TOP-FIVE RESULTS

Team standings: 1. University 458, 2. Beachwood 221, 3. Lake Catholic 196.5, 4. Chagrin Falls 172, 5. Hawken 172

200 medley relay: 1. Univerasity (Pesek, Davis, Devine, Perry) 1:39.38, 2. Beachwood 1:39.51, 3. Lake Catholic 1:43.34, 4. Chagrin Falls 1:44.15, 5. Madison 1:45.08; 200 free: 1. Gorski, Andrews Osborne, 1:44.18, 2. Figueroa, University, 1:45.91, 3. Pesek, University, 1:47.46, 4. Reigle, Geneva, 1:48.54; 200 IM: 1. Davis, University, 1:57.80, 2. Q. MacPhail, University, 1:59.26, 3. Xu, Hawken, 2:03.92; 50 free: 1. Perry, University, 21.57, 2. Koerwitz, Gilmour, 21.87, 4. Wang, Beachwood, 22.48, 5. Publicover, Chagrin Falls, 22.76; 100 fly: 1. Zhang, Beachwood, 51.79, 2. Hicks, Perry, 51.80, 3. Moody, University, 52.62, 4. Fan, Beachwood, 53.45, 5. Pesek, University, 54.67; 100 free: 1. Figueroa, University, 48.26, 2. Koerwitz, Gilmour, 48.50, 3. Elwell, Beachwood, 49.89, 4. Bittner, Lake Catholic, 49.90; 500 free: 1. Q. MacPhail, University, 4:42.33, 3. J. MacPhail, University, 4:54.71, 5. Ream, Lake Catholic, 4:59.78; 200 free relay: 1. University (Figueroa, Q. MacPhail, Devine, Miller) 1:30.79, 2. Beachwood 1:31.32, 3. Chagrin Falls 1:31.82, 4. Lake Catholic 1:32.20; 100 back: 1. Gorski, Andrews Osborne, 50.33, 2. Moody, University, 51.47, 3. Hicks, Perry, 53.63, 4. Zhang, Beachwood, 54.53, 5. Mateyo, Chagrin Falls, 55.32; 100 breast: 1. Davis, University, 1:00.62, 2. Stewart, University, 1:01.32, 3. Reigle, Geneva, 1:01.38, 4. Gibbons, Madison, 1:02.78, 5. Fan, Beachwood, 1:03.54; 400 free relay: 1. University (Figueroa, Pesek, Q. MacPhail, Davis) 3:18.23, 3. Chagrin Falls 3:23.79, 4. Hawken 3:23.79, 5. Lake Catholic 3:24.04.

Girls swimming and diving

Division II SPIRE Sectional

AREA TOP-FIVE RESULTS

Team standings: 2. Hawken 341, 3. Gilmour 244, 4. Lake Catholic 153, 5. Chagrin Falls 137

200 medley relay: 2. Hawken 1:53.26, 3. Gilmour 1:53.71, 4. Chagrin Falls 1:58.08, 5. NDCL 1:58.63; 200 free: 2. Pophal, Hawken, 1:55.32; 200 IM: 4. Scharpf, Chagrin Falls, 2:13.14; 50 free: 1. Collis, Gilmour, 24.77, 4. Dondorfer, Lake Catholic, 25.69, 5. Halloran, Hawken, 26.01; 100 fly: 2. Johannessen, Gilmour, 1:01.76, 3. Kitchen, Perry, 1:02.30, 4. Salerno, Hawken, 1:03.20, 5. Pruce, Hawken, 1:04.22; 100 free: 1. Collis, Gilmour, 53.82, 3. Newton, Hawken, 54.41, 5. Hirsch, Hawken, 55.79; 500 free: 1. Pophal, Hawken, 5:05.26, 5. Edgar, Hawken, 5:21.17; 200 free relay: 2. Hawken 1:43.26, 4. Chagrin Falls 1:45.44, 5. Lake Catholic 1:46.31; 100 back: 4. Pizarro, Hawken, 1:02.68, 5. Minotas, Gilmour, 1:03.17; 100 breast: 2. Perez, Andrews Osborne, 1:08.14, 3. Newton, Hawken, 1:08.50, 4. Scharpf, Chagrin Falls, 1:08.55, 5. Sammut, Gilmour, 1:08.93; 400 free relay: 2. Gilmour 3:43.17, 3. Hawken 3:46.45, 5. Lake Catholic 3:51.13