Advertisement

High School Golf: Results from Corpus Christi, Coastal Bend 2023 district tournaments

Results from Coastal Bend and Corpus Christi high school golf district tournaments.

x-qualified for regional tournament

DISTRICT 29-5A

BOYS

Team standings — 1. x-Gregory-Portland; 2. x-Veterans Memorial A; 3. Ray A; 4. Flour Bluff; 5. Miller; 6. Veterans Memorial B; 7. Victoria East; 8. Carroll; 9. King; 10. Moody; 11. Ray B; 12. Victoria West

Top 10 individuals — 1. Hayden Hardwick, G-P, 142; 2. Trey Cates, G-P, 147; 3. Brock Talamante, G-P, 154; 4. Fischer Brown, Veterans Memorial A, 163; 5. x-Zach Dennis, Ray, 167; 6. Jacob Blackburn, Veterans Memorial A, 170; 7. x-Gabriel Leal, Miller, 171; 8. Luke Aguirre, Ray, 175; 9. Austin Hutton, Veterans Memorial A, 175; 10. Jordan Millan, G-P, 176.

GIRLS

Team standings — 1. x-Veterans Memorial; 2. x-Ray; 3. Victoria East; 4. Victoria West; 5. Flour Bluff; 6. Carroll

Top 10 individuals — 1. x-Harper Edwards, Victoria West, 146; 2. Kieli Saenz, Veterans Memorial, 150; 3. Anissa Farias, Veterans Memorial, 159; x-4. Emma Koch, Victoria East, 160; 5. Viviana Farias, Veterans Memorial, 165; 6. Bella Serrao, Ray, 169; 7. Samantha Buemio, Veterans Memorial, 174; 8. Cassandra Buemio, Veterans Memorial, 178; 9. Anisha Anandula, Ray, 182; 10. Kate Yniguez, Flour Bluff, 189.

DISTRICT 30-4A

BOYS

Team standings — 1. x-Port Lavaca Calhoun; 2. x-Beeville; 3. Rockport-Fulton; 4. Orange Grove

Top 10 individuals — 1. Luke Grayson, Beeville, 157; 2. Josiah Campos, Calhoun, 160; 3. Gary Billings, Calhoun, 167; 4. Jaron Banda, Beeville, 174; 5. Treston Canales, Calhoun, 178; x-6. Draiden Garcia, Ingleside, 180; 7. Jayse Arredondo, Beeville, 182; 8. Jacob Nguyen, Calhoun, 183; 9. Ayden Maddux, Calhoun, 189; 10. Augustus Rucker, Beeville, 193.

GIRLS

Team standings — 1. x-Port Lavaca Calhoun; 2. x-Rockport-Fulton; 3. Beeville; 4. Sinton

Top 10 individuals — 1. Hannah Creekmore, Rockport-Fulton, 149; 2. Audrey Winemiller, Calhoun, 198; 3. Brynn Passmore, Calhoun, 210; x-4. Samantha Ziegler, Beeville, 216; 5. Jillian Tanner, Calhoun, 230; 6. x-Hailey Burch, Sinton, 233; 7. Lilly Gossett, Calhoun, 235; 8. Sierra Reyes, West Oso, 236; 9. Emma Groseclose, Rockport-Fulton, 239; T10. Chanel Ava Olivares, Beeville, 255; T10. Sarah White, Rockport-Fulton, 255

DISTRICT 31-4A

BOYS

Team standings — 1. x-Calallen; 2. x-Kingsville; 3. Alice; 4. Tuloso-Midway; 5. Robstown

Top 10 individuals — 1. John Tennill, Calallen,148; 2. Marshall Major, Calallen, 152; 3. Dylon Everett, Kingsville, 153; 4. RJ Lowe, Calallen, 158; 5. Noeh Resendez, Kingsville, 162; 6. Jace Compton, Calallen, 168; 7. Dalton Hagler, Calallen, 171; 8. Sergio Ramirez, Kingsville, 179; 9. x-Christian Trevino, Alice, 181; 10. x-Karlo Gonzalez, Alice, 184

GIRLS

Team standings — 1. x-Calallen; 2. x-Alice

Top 10 individuals — 1. Brooke Caldwell, Calallen, 149; 2. x-Mia McCall, Tuloso-Midway, 162; T3. Kaylee Larson, Calallen, 177; T3. Lexi Fowler, Calallen, 177 5. Kayla Brotherton, Calallen, 182; 6. Deandra Ybarra, Alice, 206; 7. Addison Williams, Calallen, 213; 8. x-Sarah Dupont, Bishop, 244; 9. Emma Thress, Calallen, 245; 10. Emily Rivadeneyra, Alice, 249

Ray's Zach Dennis competes in the District 29-5A golf tournament at River Hills Country Club on March 28 2023, in Corpus Christi, Texas.
Ray's Zach Dennis competes in the District 29-5A golf tournament at River Hills Country Club on March 28 2023, in Corpus Christi, Texas.

DISTRICT 30-3A

BOYS

Team standings — 1. x-Santa Gertrudis Academy; 2. x-San Diego

Top individuals — 1. Rueben Garcia, Santa Gertrudis Academy, 77; 2. Rene Valerio, San Diego, 78; 3. Esai Salinas, 4. Santa Gertrudis Academy, 83; 5. Jacob Barrera, London, 85; 6. Michael Seals, Santa Gertrudis Academy, 92

GIRLS

Team standings — 1. x-London; 2. x-Santa Gertrudis Academy

Top individuals — 1. January Naifeh, London 85; 2. Ava Villegas, London, 86; 3. Charly Rentiera, London 87; 4. Taylor Garcia, San Diego, 103; 5. Kyla Srp, London 116

DISTRICT 29-3A

BOYS

Team standings — 1. x-Goliad; 2. x-Odem; 3. x-George West (Blue); 4. Aransas Pass; 5. Taft; 6. Mathis; 7. George West; 8. George West (White).

Top 10 individuals — 1. Tobe Elllisor, Goliad, 92; 2. x-Vance Partridge, George West, 93; 3. x-Dominic Padron, Mathis, 98; 4. Evan Salge, Goliad, 100; 5. x-Fernando Flores, Taft, 100; 6. Tyler Brewer, Odem, 103; T7. Payton Foss, Goliad, 104; T7. William Balew, George West, 104; 9. Garrett Bennett, Aransas Pass, 105; T10. Justin Andrade, Odem, 108; T10. Kolby Scott, Aransas Pass, 108; T10. Ruben Medrano, Mathis, 108.

GIRLS

Team standings — 1. x-Goliad (Blue); 2. x-Mathis; 3. x-George West; 4. Goliad (White).

Top individuals — 1. Abby Yanta, Goliad, 87; 2. Maribella Barrera, Mathis, 100; 3. Kailyn Wendel, 4. Alyssa Rawlins, Goliad, 105; 5. Mercedes Leal, Mathis, 105; 6. Ava Soliz, Goliad, 112; 7. Catarina Barrera, Mathis, 116; 8. Mia Encinia, Mathis, 118; 9. Alliyah Olivarez, Mathis, 119; 10. x-Emilee Fisher, George West. 120; 11. x-Jasmine Bigner, Odem, 124; 12. x-Julianne Horner, Goliad, 125.

This article originally appeared on Corpus Christi Caller Times: Results from Corpus Christi, Coastal Bend district golf tournaments