Advertisement

High school girls' basketball: Southern Section playoff results and updated pairings

SUNRISE, FL - DECEMBER 21: NCAA basketballs in a rack on the court.
(Joel Auerbach / Getty Images)

SOUTHERN SECTION GIRLS' BASKETBALL

OPEN DIVISION

Saturday unless noted

POOL A

Corona Centennial 100, West Torrance 68

Windward 63, Orangewood Academy 49 (Friday)

POOL B

Mater Dei 65, Etiwanda 56

Harvard-Westlake 80, Lynwood 54

Wednesday, 7 p.m. unless noted

POOL A

#5 Windward (1-0) at #1 Corona Centennial (1-0), 5:30 p.m.

#8 West Torrance (0-1) at #4 Orangewood Academy (0-1)

POOL B

#6 Lynwood (0-1) at #2 Mater Dei (1-0)

#7 Etiwanda (0-1)at #3 Harvard-Westlake (1-0)

June 5, 7 p.m. unless noted

POOL A

#4 Orangewood Academy at #1 Corona Centennial, June 7, 5 p.m.

#8 West Torrance at #5 Windward

POOL B

#3 Harvard-Westlake at #2 Mater Dei

#7 Etiwanda at #6 Lynwood

NOTE: Championship (Winner Pool A vs. Winner Pool B), June 11.

DIVISION 1

Second round, Saturday unless noted

Long Beach Poly 63, Peninsula 40

Bishop Montgomery 73, Camarillo 72

Anaheim Fairmont Prep 55, Chaminade 46 (Monday)

Eastvale Roosevelt 82, St. Anthony 64

Sierra Canyon 41, King 30

Esperanza 63, Gardena Serra 62

Aliso Niguel 51, Troy 44

Rosary 70, Pasadena 55

Quarterfinals, Wednesday

#1 Long Beach Poly at Bishop Montgomery

#4 Eastvale Roosevelt at Anaheim Fairmont Prep

Esperanza at #3 Sierra Canyon

Aliso Niguel at #2 Rosary

DIVISION 2AA

Second round, Saturday unless noted

Alemany 72, Oxnard 62

Crean Lutheran 55, Santa Barbara 53

Valencia 46, Brea Olinda 16

Leuzinger 60, Tesoro 59

Downey 55, Tustin 44

Burbank Burroughs 42, Murrieta Mesa 32 (Monday)

Bonita 58, St. Mary's Academy 31

Cajon 50, Viewpoint 46

Quarterfinals, Wednesday

#1 Alemany at Crean Lutheran

Valencia at Leuzinger

Burbank Burroughs at Downey

Bonita at Cajon

DIVISION 2A

Second round, Saturday

Sonora 49, Mayfair 41

Woodbridge 56, West Covina 48

Eisenhower 75, Garden Grove 49

Chino Hills 53, Oxnard Pacifica 34

Westlake 75, Summit 35

Walnut 43, Covina 30

La Serna 42, Glendale 30

Paloma Valley 54, Villa Park 30

Quarterfinals, Wednesday

Woodbridge at #1 Sonora

Eisenhower at #4 Chino Hills

#3 Westlake at Walnut

#2 Paloma Valley at La Serna

DIVISION 3AA

Second round, Saturday unless noted

Ontario Christian 75, Hesperia 50

Xavier Prep 77, Pioneer 51

Chaparral 64, Beckman 40

Yucca Valley 63, La Canada 53

La Quinta 55, Torrance 54

Lancaster 52, Portola 39 (Tuesday)

Ridgecrest Burroughs 60, Segerstrom 31

Sage Hill 67, Paramount 46

Quarterfinals, Wednesday

Xavier Prep at #1 Ontario Christian

#4 Yucca Valley at Chaparral

#3 La Quinta at Lancaster

Ridgecrest Burroughs at #2 Sage Hill

DIVISION 3A

Second round, Saturday

Claremont 34, Highland 33

San Dimas 49, California 48

Beaumont 48, Pasadena Poly 38

South Pasadena 56, Heritage Christian 45

Cerritos Valley Christian 52, Anaheim 46

Upland 46, Montclair 36

Ayala 61, Hillcrest 30

Orange Vista 48, Edison 28

Quarterfinals, Wednesday unless noted

San Dimas at Claremont

Beaumont at South Pasadena, Thursday

Upland at Cerritos Valley Christian

Ayala at #2 Orange Vista

DIVISION 4AA

Second round, Saturday

Garden Grove Santiago 71, Diamond Bar 31

Immaculate Heart 56, Jurupa Hills 53

Calabasas 73, Capistrano Valley 45

Mary Star 62, Westminster La Quinta 53

Burbank Providence 50, Holy Martyrs 47

Moreno Valley 50, Rosemead 47

Quartz Hill 47, Arroyo 39

Agoura 63, Norwalk 47

Quarterfinals, Wednesday unless noted

Immaculate Heart at #1 Garden Grove Santiago, Thursday

#4 Mary Star at Calabasas

Moreno Valley at Burbank Providence

#2 Agoura at Quartz Hill

DIVISION 4A

First round, Saturday unless noted

Rancho Christian 51, Gabrielino 45

Northwood 58, Elsinore 34

Saddleback 55, Fillmore 45

Pilibos 58, Rialto 51

Santa Ana Calvary Chapel 70, Coastal Christian 26

Santa Paula 50, Sierra Vista 25

San Bernardino 66, Big Bear 5 (Friday)

Newport Harbor 93, Indio 28

Quarterfinals, Wednesday

Rancho Christian at Northwood

Saddleback at #4 Pilibos

#3 Santa Ana Calvary Chapel at Santa Paula

#2 Newport Harbor at San Bernardino

DIVISION 5AA

First round, Saturday unless noted

Ramona 51, Western 25

Sacred Heart 38, Moorpark 34

Faith Baptist 31, Loma Linda Academy 25 (Thursday)

Linfield Christian 55, Kaiser 49

Avalon 56, Yeshiva 36 (Friday)

La Reina 61, Heritage 53

Trinity Classical 53, West Valley 37

Quarterfinals, Wednesday

Ramona at #1 Santa Monica Pacifica Christian

Sacred Heart at Faith Baptist

Avalon at #3 Linfield Christian

La Reina at #2 Trinity Classical

DIVISION 5A

First round, Saturday unless noted

St. Bernard 48, Santa Ana 44

Louisville 76, Santa Maria Valley Christian 27

Century 56, Desert Hot Springs 29 (Friday)

Capistrano Valley Christian 54, Workman 35

Quarterfinals, Wednesday

#1 Newport Beach Pacifica Christian at San Gabriel Academy

St. Bernard at Academy for Academic Excellence

#3 Louisville at Century

Capistrano Valley Christian at #2 Nordhoff

NOTES: Semifinals, June 5. Championships, June 10.

This story originally appeared in Los Angeles Times.