Advertisement

Greater Cincinnati high school sports scores, April 10-16

The following results were provided by high school coaches or their representatives. Send results each night to prepsports@enquirer.com. Please submit Team or Athlete of the Week nominations by Monday morning for the previous week's performances to mlaughman@enquirer.com.

April 15

Baseball

New Richmond 11, Summit Country Day 1

WP: Gilbert (2-1); LP: Sherman.

Leaders: NR- Kuhlman 3-4, 2B, 3 RBI; Jenkins 3 RBI; Stephen 2 RBI.

Records: NR 5-6, SCD 5-5.

New Richmond 4, Summit Country Day 1

WP: Sheppard (1-1); LP: Davis.

Leaders: NR- Stephen 2-3.

Records: NR 6-6, SCD 5-6.

Elder 5, Oak Hills 1

WP- Biggs (1-0); LP- Valdez (0-3).

Leaders: E- Vaughn 3B; Hilton 2-4; Curlis 2-4.

Records: E 7-3, OH 3-9.

St. Xavier 3, Harrison 1

WP- Ryan (3-0); SV- Schraivogel (1).

Leaders: SX- Ryan 2-4.

Records: SX 8-4, H 8-3.

Roger Bacon 4, Princeton 2

WP- Miller (3-1); SV- Rosenfeldt (1).

Leaders: RB- Meyer 2 R; Mumper 2-3.

Records: RB 5-5, P 7-5.

Loveland 3, Lakota West 2

WP- Filia (1-0); SV- Harper (1).

Leaders: L- Hansen 2B; Stidham 2-3.

Records: L 4-8, LW 3-9.

Mariemont 10, Northwest 0

WP- Bronson (2-0).

Leaders: Durkin 2B; Long 2-2, 2 R; Metze HR, 4 RBI; Stith 2-3, 3B, 3 R, 3 RBI.

Records: M 5-3, N 0-10.

Lebanon 12, Wilmington 0

La Salle 11, Colerain 1

Moeller 5, Kings 1

Fairmont 3, Fenwick 1

Fairfield 7, Olentangy 3

Taylor 11, Western Hills 4

CHCA 5, Indian Hill 4

West Clermont 13, Lafayette 3

West Jessamine 4, West Clermont 3

Purcell Marian 32, Winton Woods 5

Bishop Brossart 11, Nicholas County 1

Bracken County 13, Calvary Christian 3

Beechwood 7, Batesville 2

Bethel-Tate 12, Gallatin County 0

Bethlehem 15, Lloyd Memorial 1

Bethlehem 12, Bellevue 4

Bourbon County 15, Lloyd Memorial 0

Bourbon County 11, Bellevue 0

Campbell County 11, Newport Central Catholic 1

East Carter 12, Bethel-Tate 0

East Carter 12, Ludlow 0

Highlands 5, Simon Kenton 3

Highlands 10, Paintsville 0

Lewis County 15, Holmes 12

Ludlow 4, Gallatin County 2

Owen County 9, Holmes 1

Owen County 15, Villa Madonna 1

Paintsville 8, Conner 5

Ryle 12, George Rogers Clark 7

Louisville Trinity 7, Cooper 4

Louisville Trinity 11, Covington Catholic 1

Villa Madonna 8, Lewis County 2

West Jessamine 15, Scott 2

Williamsburg 9, Dixie Heights 3

Anderson County 4, Walton-Verona 1

Grant County 15, Dayton 0

Softball

Oak Hills 7, Symmes Valley 6

WP- Lefever (1-0); SV- Gottlieb (1).

Leaders: OH- A. Bode 2 R; Hebert 2-3.

Records: OH 11-0.

Oak Hills 6, Johnson Central 2

WP- Gottlieb (11-0).

Leaders: A. Bode 3-4, 2B, 2 HR, 2 R, 3 RBI; N. Bode 2B; M. Fink 4-4, 2 2B; Hebert 2-4, 2B; Lockwood 2B.

Records: OH 12-0.

Ursuline Academy 3, Fairborn 1

Ursuline Academy 14, Lakota East 6

Fairborn 15, Lakota East 7

New Richmond 7, Fairfield 6

Middletown 20, Northwest 2

Cincinnati Christian 16, Mariemont 10

Cincinnati Christian 13, Mariemont 5

Wyoming 11, Roger Bacon 1

Bishop Brossart 10, Paris 9

Newport Central Catholic 17, St. Henry 2

Louisville Holy Cross 12, Dixie Heights 7

Male 14, Simon Kenton 5

Male 8, Dixie Heights 1

Simon Kenton 8, Louisville Holy Cross 5

Highlands 14, Spring Valley 4

Highlands 7, East Carter 0

Bellevue 23, Villa Madonna 14

Holmes 21, Ludlow 1

Pendleton County 3, Ryle 2

Pendleton County 5, Ryle 4

Boys tennis

Mason 3, Louisville St. Xavier 2

Lewis d. Brackenridge 6-4, 6-1; Dornhecker (M) d. Shah 7-6, 6-1; Bapat (M) d. Bowman 6-2, 6-2. Buckingham-Xu (M) d. Bush-Riley 3-6, 6-3, 1-0; Wagner-Wagoner d. Lang-Panyala 3-6, 6-2, 1-0.

Indian Hill 3, Louisville St. Xavier 2

Boys lacrosse

Mariemont 20, Guerin Catholic 10

Goals: M- Dorsten 7, Morgan 5, Wells 3, Lysaght 2, Peirol, Morgan, Farrell.

Fenwick 15, Chaminade Julienne 14

Olentangy Orange 16, Lakota East 3

Lakota West 8, Columbus Academy 7

Sycamore 11, Loveland 8

Oak Hills 9, Anderson 6

Girls lacrosse

Mariemont 17, Columbus Academy 8

Goals: M- George 5, Kuwatch 4, Comer 3, Black 2, Ch. Soller 2, Whitmore.

Oak Hills 12, Miamisburg 10

Wyoming 11, Lakota West 9

Boys volleyball

Lakota East d. Fairmont 15-25, 25-7, 25-16

Lakota East d. Milford 25-21, 25-16

April 14

Baseball

Milford 18, Winton Woods 5 (5 innings)

WP-Flottemesch (1-0); LP-Bedford

Leaders: M- Zoromski 2 3B, 3 RBI; Fender 2 RBI; Duetschle 2B.

Records: M 5-4 (3-4 ECC); WW 0-9 (0-7 ECC)

Anderson 5, Turpin 4 (9 innings)

Badin 10, Carroll 0 (5 innings)

Batavia 10, Bethel-Tate 1

Batesville 6, Ryle 4

Bellbrook 3, Monroe 1

Boone County 9, Williamstown 4

Clermont Northeastern 14, Seven Hills 11

Conner 4, Highlands 3

Covington Catholic 17, Cooper 7

Dixie Heights 7, Holy Cross 2

Fairfield 3, Sycamore 0

Franklin 4, Waynesville 3 (9 innings)

Hamilton 3, Colerain 1

Harrison 16, Northwest 1 (6 innings)

Hughes 7, Withrow 6

Indian Hill 5, Mariemont 3 (8 innings)

Kings 7, Little Miami 1

Lakota East 7, Middletown 0

Lebanon 9, West Clermont 4

Loveland 12, Walnut Hills 0 (5 innings)

McNicholas 8, Abbeville (SC) 3

MVCA 12, St. Bernard-Elmwood Place 2

Norwood 8, Purcell Marian 2

Princeton 6, Lakota West 3

Ross 8, Cincinnati Country Day 0

St. Xavier 7, De La Salle (MI) 4

Talawanda 31, Mt. Healthy 3 (5 innings)

Western Hills 7, Bowsher 6

Williamsburg 15, East Clinton 2 (5 innings)

Softball

Badin 9, Carroll 1

WP- Klaiber (8-3); LP Browning (1-2)

Leaders: B- Nusky 2-4; Kunash 4-4; Klaiber 3-4, HR, 3 RBI; Vess 2-4.

Records: B 9-3 (4-0 GCL-C)

Milford 14, Winton Woods 0 (5 innings)

WP-McClellan (6-2) Perfect game, 14 K; LP-Short

Leaders: M- Fugate 3-3; Allison 3-3, 2B, 2 RBI; Fielman 2-2, HR; Flynn 2-3; McCoy 2-2, 2 2B, 5 RBI; Jones 2-3, 2B; McClellan 3-3, 2B, 2 RBI.

Records: M 9-3 (8-0 ECC); WW 0-9 (0-8 ECC)

Waynesville 9, Franklin 6 (8 innings)

WP- Tudela; LP- Gray

Leaders: W- Almeter 3-5, HR, 3 RBI; Bailey HR 2 RBI; Eckley 3 RBI; Tudela 2-5; Williams 3-4. F- Allen 3-4; Brooks 3-5; Gray HR, 2 RBI; Green 2-5; Whitt 3-4, 2 RBI; Winstead 2-5.

Records: W 3-5 (2-1 SWBL)

Aiken 23, Western Hills 22

Bethel-Tate 11, Wilmington 0

Campbell County 15, Boone County 1 (5 innings)

Clermont Northeastern 7, Batavia 4

Clinton-Massie 11, Blanchester 9

Colerain 10, Sycamore 4

Cooper 15, Beechwood 0 (4 innings)

East Clinton 2, Williamsburg 1

Fairfield 9, Princeton 1

Goshen 8, North Adams 4

Indian Hill 25, Mariemont 13 (5 innings)

Lakota West 10, Lakota East 9

Lawrenceburg 23, South Ripley 0

Lebanon 11, West Clermont 4

Ludlow 19, Shawnee 2 (3 innings)

Mason County 15, Holmes 0 (3 innings)

New Richmond 6, Seton 5

Oak Hills 15, Bath County 13

Ryle 17, Newport 0 (3 innings)

Scott 16, Holy Cross 5 (5 innings)

Talawanda 10, Northwest 0 (5 innings)

Tates Creek 13, Conner 1 (5 innings)

Ursuline 13, CHCA 3

Boys track and field

Brian Mudd Relays- Team standings

1. Western Brown 108; 2. Clinton-Massie 106; 3. Blanchester 52; 4. Carlisle 42; 5. East Clinton 16

Buckeye Running Tri-meet- Team Standings

1. Loveland 230; 2. Sycamore 183; 3. Milford 82

Girls track and field

Brian Mudd Relays- Team Standings

1. Western Brown 124; 2. Clinton-Massie 88; 3. Blanchester 58; 4. Carlisle 36; 5. East Clinton 28

Buckeye Running Tri-meet- Team Standings

  1. Loveland 198; 2. Milford 156; 3. Sycamore 146

Boys lacrosse

Bishop Watterson 15, Mariemont 9

Goals: M- Dorsten 4, Morgan 2, Wells 2, Peirol.

Clinton-Massie 14, Winton Woods 6

Kings 8, Indian Hill 6

Moeller 12, St. Charles 3

Pickerington Central 8, Elder 7

St. Xavier 9, Brother Rice (MI) 8

Girls lacrosse

Worthington Kilbourne 13, Mariemont 12

Boys volleyball

Elder (9-6, 2-2 GCL-S) d. La Salle (7-3, 0-3 GCL-S) 24-26, 25-13, 25-13, 21-25, 15-12

St. Xavier (15-0, 4-0 GCL-S) d. Moeller (11-3, 1-2 GCL-S) 25-12, 31-29, 25-15

Boys tennis

Anderson 5, Lebanon 0

Stanek d. Pader 6-0, 6-0; Zhou d. Stehlik 6-0, 6-0; Whitney d. Lape 6-2, 6-2. Hadley-Bruckner d. Pursell-Mysona 6-0, 6-1; Patel-Stelter d. Pellatier-Iberra-All 6-0, 6-0.

Milford 5, Summit Country Day 0

Rustom d. Lammers 6-0, 6-0; Worden d. Churman 7-5, 6-3; Blair d. Quintero 7-5, 6-3. Marshall-Bousher d. Fletcher-Green 6-0, 6-0; Kennedy-Dominguez d. Lippert-Rahner 7-5, 6-1.

Moeller 3, Seven Hills 2

Machavaram (SH) d. Hawryschuk 6-0, 6-0; Arnett d. Zhou 6-0, 6-2; Anastasia d. Mason 6-0, 6-0. Hatfield-Herron d. Awning-Chunduri 6-0, 6-0; DeWitt-Allamenini (SH) d. O’Sullivan-Kaplan 6-4, 7-5.

Highlands 4, Beechwood 1

Back d. Reddy 6-3, 2-6, 11-9; Laskey d. Schlosser 6-0, 6-0; Mackey (B) d. Beasey 7-5, 3-6, 10-4. Schuh-Sorrentino d. Ahlers-House 6-3, 6-3; Perme-Hoyle d. Lyon-Patel 7-6(10), 6-4.

Highlands 5, Montgomery County 0

Back d. Thompson 6-0, 6-0; Sorrentino d. Whaley 6-2, 7-5; Arentsen d. Covington 4-6, 7-5, 10-4. Laskey-Schuh d. Greer-Plank 6-3, 6-3; Bolling-Pieper d. Beasley-Gillum 6-0, 6-3.

Fairfield 3, Ross 2

Madeira 3, Badin 2

Mariemont 5, New Richmond 0

Western Brown 5, Clermont Northeastern 0

April 13

Baseball

Mariemont 12, Winton Woods 1

WP- H. Metze (1-0), LP- Jones.

Leaders: M- Stith 2-3, 2 RBI, 3 R; O. Metze 2-4, 2B, HR, 2 R, 4 RBI. WW- Echevarria 2B.

Records: M 4-2, WW 0-7.

Seven Hills 19, Lockland 1 (five innings)

WP- Maislin (1-0).

Leaders: SH- Brown 2-4, 3 RBI; Cohen 2-2, 2B, 2 RBI; Haas 2 R; Kersting 4-5, 2B, 2 RBI, 3 R; Maislin 3-4, 2 R, 2 RBI; Meador 3 R; Mentrup 2 RBI; M. Wiles 2 R; W. Wiles 2-4, 2B, 3 R.

Records: SH 4-0 (3-0 MVC), L 0-4 (0-4 MVC).

Moeller 10, Talawanda 0 (six innings)

WP- Pappano 3-0; LP- Brosey (2-2).

Leaders: M- Co. Christenson 2 RBI; Ellis 2B; Gildea 2-3; Hueber 2B; Krekeler 2-3, 2B, 3B, 3 RBI; Lopez 2B; Richard 2-2, 3B, 3 R.

Records: M 9-2, T 8-4.

Fenwick 5, Waynesville 0

WP- Williamson (1-0).

Records: F 6-3, W 2-3.

Badin 3, Chaminade Julienne 0

WP- Copenhaver (2-0, 11 Ks); LP- Frasure (2-2); SV- VanDeHatert (2).

Leaders: B- Moore 2-3, 2B, 3B, 2 RBI.

Records: B 9-0 (3-0 GCL Coed), CJ 8-3 (1-3 GCL Coed).

Oak Hills 3, Lakota West 2

WP- Murphy (1-2); SV- Zimmerly (1).

Leaders: OH- Asman 2B.

Records: OH 3-7 (3-5 GMC), LW 3-7 (3-5 GMC).

Wyoming 10, Purcell Marian 2

WP- Steed (1-1); LP- Ell (3-1); SV- Allen (1).

Leaders: PM- Ell 2-2; Saunders 2B. W- Allen 2-3, 3 R; Neufarth 3-4, 2B, 2 R, 4 RBI; Woods 2B.

Records: W 5-5, PM 4-2.

Ross 6, St. Xavier 4

CHCA 5, Loveland 4

Avon Lake 12, Edgewood 7

Beechwood 14, Ryle 6

Bethel-Tate 19, Ludlow 12

Campbell County 10, Holy Cross 0 (six innings)

Conner 2, Simon Kenton (10 innings)

Holmes 13, Villa Madonna 9

Lloyd Memorial 8, Bellevue 0

Scott 8, Newport Central Catholic 7

Calvary Christian 9, Dayton 3

Pendleton County 4, Bishop Brossart 1

Softball

Fenwick 13, McNicholas 1

WP- Gibbons (3-2, 10 Ks).

Leaders: F- Augspurger 4-4, 2B, 3B, 2 R, 2 RBI; Gibbons 2B; Koetter 4-5, 2 RBI, 3 R; Levo 3-4, 2B, 2 RBI; Stanaford 2 R; Sulesky 2 R; Von Bargen 2-4, 2B, 3 RBI.

Records: F 5-3 (2-2 GCL Coed), M 1-7 (0-3 GCL Coed).

Oak Hills 6, Hamilton 4

WP- Gottlieb (9-0); LP- Schappacher (6-3).

Leaders: OH- A. Bode 2-4, 2B, HR; N. Bode 2B; M. Fink 3-4, 2B, 3 RBI; Gottlieb 2-3; Lockwood 2-3; Messinger 2 R. H- Hall 2B; Cox HR; Polido 2-4; Taylor 2B, 2 RBI.

Records: OH 9-0 (7-0 GMC), H 6-5 (6-3 GMC).

Reading 10, Wyoming 4

WP- Smith (7-2, 12 Ks); LP- Barth (5-1).

Leaders: R- Kruse 3B; Mowell 2B; Phelps 2-5, 2 RBI; Porter HR, 4 RBI; Smith 5-5, 2 2B, 2 R; Street 2-3. W- Galinger 2-4, HR; Rosander 2-3; Schwartz 2B.

Records: R 7-3 (5-0 CHL), W 5-1 (4-1 CHL).

Roger Bacon 18, Clark Montessori 8

Middletown 14, Ursuline Academy 4

Mercy McAuley 9, Colerain 5

Springboro 9, St. Ursula 1

Mason 6, Lakota West 1

Anderson 16, Princeton 6

Lebanon 17, Loveland 0

Turpin 15, Walnut Hills 5

West Clermont 6, Little Miami 4

Boone County 12, Conner 2 (six innings)

Bracken County 12, Newport Central Catholic 1 (five innings)

Gallatin County 18, Bellevue 0 (three innings)

Henry County 4, Highlands 2

Notre Dame 11, Beechwood 1 (six innings)

Ryle 13, Cooper 3 (six innings)

Simon Kenton 4, Pendleton County 2

Walton-Verona 13, Dayton 5

Boys tennis

Turpin 3, Anderson 2

Stanek d. Gleason 6-0, 6-1; Zhou d. Gehring 6-0, 6-2, Castlen (T) d. Coopman 6-2, 6-4. Clarke-Co (T) 6-3, 3-6, 7-6(3); DeDommigo-Shaffer (T) d. Stelter-Patel 6-4, 0-6, 6-2.

Records: T 1-1 (1-1 ECC), A 0-5 (0-3 ECC).

Ross 3, Harrison 2

Parnell d. Johnson 6-2, 6-3; Campbell d. Green 6-2, 6-4; Reid (R) d. Jacob 6-1, 6-3. Davidson-Pate (R) d. Neckel-Knauer 6-1, 6-2; Parker-Westerfield (R) d. Fliter-Lockhart 6-4, 4-6, 7-6(7-2).

Records: R 5-0 (2-0 SWOC), H 1-6 (1-1 SWOC).

Cincinnati Country Day 3, Moeller 2

Sprinkle (CCD) d. Hawryschuk 6-2, 6-2; Shah (CCD) d. Arnett 6-4, 6-4; Anastasia d. Deimer 6-2, 6-2. Hatfield-Herron d. Sgro-Arebi 6-4, 6-3; Joffe-Cherukuri (CCD) d. Kaplan-Brown 6-3, 6-1.

Records: M 6-2, CCD 2-4.

Oak Hills 3, Princeton 2

Sycamore 5, Middletown 0

Lakota East 5, Hamilton 0

Walnut Hills 5, Loveland 0

Boys volleyball

Lakota East (9-2) d. Roger Bacon (8-4) 25-17, 25-21, 27-29, 25-23

Walnut Hills (8-4) d. West Clermont (4-9) 25-15, 25-22, 25-15

Boys lacrosse

Mason 20, Fairfield 2

Goals: M- Vaughn 2, Schramm 2, Riley 2, Niere 2, J. Lupinski 2, T. Lupinski 2, Billorn, Cooper, DeWitt, Gronholm, Hurrle, Krueger, Maxwell, Natorp.

Records: M 9-0 (5-0 GMC), F 1-7 (1-4 GMC).

Lakota East 6, Sycamore 4

Lakota West 17, Oak Hills 1

Seven Hills 8, Turpin 7

Girls lacrosse

Sycamore 19, Lakota East 5

Goals: S- Geiger 4, Ronis-Tobin 4, Thiel 4, Simons 3, Heaton 3, Bolt.

Records: S 6-0 (5-0 GMC), LE 2-2 (2-1 GMC).

Seven Hills 18, Princeton 1

Goals: SH- Chen 4, Kohnen 3, Rubenstein 3, Wiles 2, Motch 2, Hubert, Morris, Motch, Necessary.

Records: SH 5-1, P 0-2.

Indian Hill 19, Wyoming 7

Goals: IH- E. Eckert 8, Lindberg 4, Kayne 2, C. Larsen 2, Boylan, L. Eckert, L. Larsen. W- Sorensen 3, Jackson 2, Jain, Rutherford.

Records: IH 6-2 (1-0 CHL), W 2-4 (0-1 CHL).

Turpin 16, Anderson 4

Walnut Hills 9, Loveland 8 (OT)

Lebanon 23, Northmont 3

April 12

Boys tennis

Seven Hills 5, Turpin 0

Mahajan d. Gleason 6-0, 6-2; Macavaram d. Clark 6-0, 6-1; Hugenin d. Lo 6-0, 6-1. Cozens-Blatt d. Goehring-Castlen 6-1, 6-1; Corbet-Shaffer d. Dominco-Shaffer 6-1, 6-0.

Records: SH 7-1.

Mason 5, Middletown 0

Lang d. Johnson 6-1, 6-1; Bapat d. Miller 6-1, 6-1; Majji d. White 6-0, 6-0. Lang-Panyala d. default; Bapat-Vaz d. default.

Records: Mas 6-0 (4-0 GMC), Mid 1-6 (0-2 GMC).

Lakota West 4, Loveland 1

Jody (L) d. Cooper 6-4, 6-3; Moser d. Amy 6-1, 6-2; Krummen d. Kaseff 6-3, 6-1. Cohen-Grindstaff d. Gray-Burns 3-6, 7-6(8-6), 10-3; Meister-Nguyen d. Broelmann-Smith 6-7, 6-2, 6-3.

Records: LW 4-4, A 2-2.

Badin 4, Princeton 1

S. Chen d. Hall 6-4, 6-1; Richard (P) d. J. Chen 6-2, 6-4; Hartford d. Trinh 6-0, 6-4. Poehner-Tokarcyzk d. McDaniel-Schmahl 6-1, 6-1; Zettler-Richardson d. Trinh-Irwin 6-2, 6-0.

Records: B 4-1, P 3-3.

Moeller 4, Wyoming 1

Bergan (W) d. Hawryschuk 6-2, 5-7, 6-1; Arnett d. Kraus 6-2, 6-1; Anastasia d. Ladd 6-7(6), 6-3, 6-2. Herron-Hatfield d. Schmidt-Whalen 6-7(4), 6-4, 6-4; Kaplan-Brown d. Spera-Azar 2-6, 6-4, 6-3.

Records: M 6-1, W 1-3.

Lakota East 4, Cincinnati Country Day 1

A. Vass d. Sprinkle 6-0, 6-3; Frazier d. Sorg 6-0, 6-2; E. Vass d. Gregorsok 5-7, 6-2, 6-1. Mosley-Everding d. Shah-Choudhury 6-4, 6-7, 6-4; Arebi-Arebi (CCD) d. Schrad-Bierman 6-4, 4-6, 6-3.

Records: LE 7-1.

Fenwick 4, Lebanon 0

Sycamore 5, Springboro 0

Elder 3, Oak Hills 2

Madeira 5, Finneytown 0

Walnut Hills 5, West Clermont 0

Ross 5, Taylor 0

Baseball

Mariemont 20, Finneytown 0 (five innings)

WP- Hanser (1-1, 14 Ks); LP- Anderson (0-2).

Leaders: M- Long 2-4, 2B, 3 R; Stith 2 R; Metze 2-2, 2B, HR, 2 R, 3 RBI; Durkin 2-2, 2 RBI, 3 R; Hanser 2-4, 2 R; Jones 3-4, 2B, 3 R, 3 RBI; Rapp 2 R; Duckwall 2 R, 2 RBI.

Records: M 3-2 (2-2 CHL), F 0-3 (0-2 CHL).

Lebanon 10, Little Miami 0

WP- Dunlap (3-0, 8 Ks).

Leaders: L- Hartman 2-3, 2B, 2 R; Koch 2-4, 2B; Land 2-3, 2 R, 2 RBI; Upper 2-3, 2B, 2 R; Weilnau 2-3, HR, 4 RBI.

Records: L 6-2 (6-0 ECC), LM 3-6 (1-4 ECC).

Turpin 7, Milford 4WP-Lafkas (1-0); LP-Bargo (0-2).Leaders: T-Helgason 2-4, 3 RBI; Jilek 2B; Helgason 3B; M-Herrell 3-4, 2B, 2 RBI; Riesenberg 2B; Hilliard 5 IP, 0 R, 1 H, 9 SO.Records: M 4-4 (2-4 ECC), T 6-2 (5-1 ECC).

Moeller 11, St. Xavier 4

WP- Hueber (3-0).

Leaders: M- Burdette 2-4, HR, 2 RBI, 2 R; Daniel 2B; Hueber 2B, 2 R; Manley 2B; Niehaus 2-4, 2 2B; Richard 2-4, 2B, 3B, 2 RBI; Sweat 2-4, 2 RBI, 2 R.

Records: M 8-2 (3-0 GCL-S), SX 6-2 (2-1 GCL-S).

Fenwick 11, Chaminade Julienne 10

WP- Schehr (2-1); LP- Hoagland (1-1); S- Von Bargen (1).

Leaders; F- Adams 2 R; Bachmann 2-4; Bezold 2B; Hensley 2B, 2 R; Von Bargen 2-3, 2B, 2 R, 3 RBI; Williamson 2 R. CJ- Brewer 2-4, 2B; Brunner 2-3, 2B, 2 RBI; Frasure 2-3, HR, 2 RBI, 3 R; Kadel 2B; Peltier 2-3, 2 RBI, 3 R.

Records: F 5-3 (3-1 GCL Coed); CJ 8-2 (1-2 GCL Coed).

McNicholas 12, Prestonsburg 1 (six innings)

WP- Colyer (1-0); LP- Fugate (1-2).

Leaders: P- Salisburg 2B. M- Brink 2 R; Gundler 2-2, 3 R; Hendrickson 3-4, 2 RBI, 3 R; Sandfoss 2-2, 2 RBI; Snyder 2-2.

Records: M 6-2, P 7-9.

Wyoming 12, Deer Park 0

WP- Williams (2-0).

Leaders: W- Allen 2 RBI; Melvin 2 R; Pippen 2-3, 3 RBI; Weyman 2 R; Woods 2 R.

Records: W 4-5 (2-2 CHL), DP 2-3 (0-3 CHL).

Kings 7, Anderson 2

WP- Murphy (2-0); LP- Overbeek (0-3, 11 Ks); S- Hacker (1).

Leaders: K- Burdine 3-4, 2 RBI; Kelly 3-4, 2B. A- Muehlenkamp 3-3, 2B.

Records: K 10-2 (5-1 ECC), A 1-6 (1-5 ECC).

Harrison 8, Northwest 1

WP- N. Sedam (2-1).

Leaders: H- Bill 2 RBI; A. Sedam 2-4, 2B, 2 R; N. Sedam 2 R, 2 RBI; Wesling 2 R.

Records: H 7-2 (4-1 SWOC), N 0-8 (0-5 SWOC).

Talawanda 25, Mount Healthy 0

WP- Iden (2-1, 12 Ks); LP- Dejanette (0-4).

Leaders: T- Brosey 2-3, 2 R; Detherage 2 R; Hacker 2 R; Hainline 2B; Iden 4-5, 2 2B; 4 RBI, 4 R; Meade-Moss 2-2, 2B, 3 RBI; Mesler 3-3, 3B, HR, 3 R, 4 RBI; Prewitt 3-3, 2 2B, 3B, 3 R; Robinson 2 RBI; Smith 2B; Tanner 3-3, 2 RBI, 3 R; Wright 2-2, 3B, 2 R.

Records: T 8-3 (5-0 SWOC), MH 1-7 (0-5 SWOC).

Princeton 3, Fairfield 1

Oak Hills 11, Middletown 4

Sycamore 3, Hamilton 2

Lakota East 11, Colerain 1

Mason 7, Lakota West 4

Indian Hill 12, Taylor 5

West Clermont 14, Loveland 10

Summit Country Day 10, Western Hills 4

Norwood 11, Hughes 1

CHCA 8, Cincinnati Country Day 5

Wilmington 22, Goshen 21

Batavia 14, Clinton-Massie 4

Western Brown 9, New Richmond 0

Williamsburg 18, Clermont Northeastern 4

Walton-Verona 10, Carroll County 1

Beechwood 15, Holmes 0

Boone County 5, Conner 4

Calvary Christian 13, Villa Madonna 3

Campbell County 9, Dixie Heights 0

Highlands 9, Bishop Brossart 1

Holy Cross 3, Scott 2 (10 innings)

MVCA 16, Ludlow 6

Ryle 8, Cooper 4

Simon Kenton 10, Covington Catholic 9

Softball

Badin 12, St. Ursula 2

WP- Klaiber (7-3); LP- Basil (3-4).

Leaders: B- Nusky 4-4, 2B; Kunash 3-4; Medlock 2-3, 2 RBI; Vess 2B, 3 RBI; Zorb 2-4. SU- Booth 2-3, 2 RBI.

Records: B 7-3, SU 3-4.

Highlands 7, Dixie Heights 5

WP- Dixon (3-1); LP- Hopkins (4-5)

Leaders: H- B. Markus 3-4; Pompilio 2-4; Brown 2-4, 2 3B, 3 RBI; Barth 2-3, 2 RBI; Baioni 2-3, HR. DH- Steczynski 3B; Schumacher 3B; Mitchell 2B; Ingram HR, 3 RBI.

Records: H 9-2, DH 5-7

Milford 16, Turpin 2 (5 innings)

WP-Herbert (2-1); LP-Hartley (4-5).

Leaders: M-Fugate 2-4; Allison 2-4, 2B; Zimmerman 2-3; Flynn 3 R, 2 RBI; McCoy 2-2, 2B, 3 R, 3 RBI; Darrah 2 RBI; Jones 3-3, 2B, 5 RBI, Fielman 2B, Herbert 2B. T-Laudeman 3B.

Records: M 8-3 (7-0 ECC), T 4-6 (3-3 ECC).

Northwest 24, Mount Healthy 0

WP- Reising (7-3, 12 Ks).

Leaders: Bamberger 2 R; Cole 2-3, 2 R; Deatherage 2 R; Flynn 2 R; Freeland 2 R; Holbrook 2 R; Reising HR, 2 R; Sickles 2-4, 3B, 3 RBI, 3 R; Swisshelm 4-5, 2 3B, 2 HR, 3 R, 6 RBI.

Records: N 7-4 (1-3 SWOC), MH 0-7 (0-4 SWOC).

Middletown 11, Colerain 8

Oak Hills 14, Lakota East 4

Hamilton 7, Mason 5

Fairfield 10, Lakota West 3

Lebanon 17, Little Miami 4

West Clermont 6, Loveland 3

Walnut Hills 26, Winton Woods 2

Talawanda 12, Edgewood 2

Harrison 10, Ross 0

Cincinnati Country Day 14, North College Hill 3

Clinton-Massie 17, Batavia 12

Bethel-Tate 18, Blanchester 11

Goshen 6, Wilmington 4

Clermont Northeastern 13, Williamsburg 2

New Richmond 9, Western Brown 8

Bishop Brossart 5, St. Bede 4

Bishop Brossart 12, Avon Lake 2

Dayton 14, Holmes 4

Newport Central Catholic 8, Beechwood 0

Notre Dame 10, Campbell County 5

Walton-Verona 26, Newport 2

Boys volleyball

St. Xavier (14-0) d. Beavercreek (11-2) 25-16, 23-25, 25-21, 23-25, 15-9

Moeller (11-2) d. Sycamore (7-2) 22-25, 27-25, 22-25, 25-22, 15-11

Milford d. Roger Bacon 3-1

Boys lacrosse

Anderson 17, Winton Woods 2

Goals: A- Mebius 6, Wilson 5, Snyder 2, Davis, Dearman, Gilligan, Hein.

Records: A 1-4 (1-3 ECC), WW 0-5 (0-4 ECC).

April 11

Baseball

Mariemont 15, Clark Montessori 1 (5 innings)

WP- Bronson (1-0) 8 K; LP- Acosta (1-1)

Leaders: M- Bronson 2-3; O'Metze 2-2, 2 RBI; Durkin 2-3, 2B 2 RBI; Stith 2-3, 3B; Stevens 2-3, 2 RBI. C- Garvin 2-2.

Records: M 2-2, CM 4-1

Milford 13, Springboro 11

WP-Zoromski (1-0); LP-Pelfrey (0-1); SV-Brossart (1)

Leaders: M- Bushman 2-3, 2B, 3 RBI; Hendrickson 2-4; Zurmehly 2-4, 2 RBI; Herrell 2B; Hilliard 2B. S- Standifer 2-2; Veletean 2-4, 3 RBI; Gardner 2 RBI; Kerr 2-2, 2B; Cane 2-3; Ewing 2B; Gutmann 2B.

Records: M-4-3, S-5-5

Ryle 15, Cooper 0 (4 innings)

WP- McIntyre (4-0) 11 K; LP- Eaton (0-3)

Leaders: R- Furuta 2-3, 2B, 2 RBI; Schira 2-2 3 RBI; Caudill 2-4, 2B, 3 RBI; Flaherty 3B, 2 RBI; Mann 2 RBI; Owens 2-3, 2B.

Records: R 9-3, C 3-10

Cincinnati Country Day 11, Reading 6

Conner 8, Boone County 3

Harrison 6, Lawrenceburg 5

Hughes 20, Aiken 5 (4 innings)

Lakota East 8, Princeton 7

Ludlow 12, Dayton 1 (5 innings)

McNicholas 2, Randolph Henry (VA) 1

Middletown 6, Lakota West 5 (8 innings)

Monroe 8, Walnut Hills 1

Purcell Marian 25, Mt. Healthy 1 (4 innings)

Roger Bacon 6, Summit Country Day 5

Ross 9, Landmark Christian 4

Seven Hills 16, Lockland 1 (5 innings)

Simone Kenton 7, Henry County 5

Sycamore 11, Colerain 7

Villa Madonna 4, Bellevue 3

Walton-Verona 6, Eminence 0

West Clermont 11, Dixie Heights 7

Western Brown 10, Madeira 0 (5 innings)

Whitesboro (NY) 9, Edgewood 3

Wilmington 8, East Clinton 3

Softball

Badin 2, Edgewood 1

WP- Klaiber (6-3) 10 K; LP- Combs (2-5)

Leaders: B- Klaiber HR. E- Henson 2B.

Records: B 7-3, E 2-7

Milford 10, Kings 0 (6 innings)

WP-McClelland (5-2) 14 K; LP-Noble (7-1)

Leaders: M- Fugate 2-4, 2B, 2 RBI; Fielman 2-2, 2B, HR, 2 RBI; McCoy 2 RBI; Darrah 3-3, 2 2B, 4 RBI. K-Trapp 3-3, 2B.

Records: M 7-3 (6-0 ECC), K 8-2 (6-1 ECC)

Mount Notre Dame 11, Mercy McAuley 1 (5 innings)

WP- Gildea (5-2) 11 K; LP- Roell (2-3)

Leaders: MND- Broenner 2B; Gildea 2-3, 2B, 2 RBI; Manley 2-4, 2B; Pitzer 2-3, 2B; Yunkunis 2B; Zielinski 3-4. MM- Mezger HR.

Records: MND 5-2 (3-0 GGCL), MM 3-3 (1-2 GGCL)

Bethel-Tate 13, White Oak 3

Blanchester 8, Washington Court House 1

Calvary Christian 21, Holmes 8 (4 innings)

Campbell County 21, Newport 0 (3 innings)

Central Hardin 3, Bishop Brossart 0

Cincinnati Country Day 18, St. Bernard-Elmwood Place 1 (5 innings)

Colerain 9, Princeton 2

Cooper 24, Boone County 14

Dixie Heights 21, Ludlow 1 (3 innings)

East Clinton 4, Wilmington 3

Fairfield 11, Middletown 0 (6 innings)

Fenwick 12, Madeira 6

Goshen 8, Batavia 3

Lakota West 9, Little Miami 8

Lloyd Memorial 26, Bellevue 3 (4 innings)

Mason 10, Sycamore 0

Monroe 17, Oakwood 7 (5 innings)

New Palestine 16, East Central 5

New Richmond 14, Loveland 0

Newport Central Catholic 16, St. Henry 1 (5 innings)

Reading 6, Deer Park 3

Roger Bacon 15, Purcell Marian 5

Ryle 8, Conner 1

Seven Hills 14, North College Hill 0 (5 innings)

South Dearborn 7, Lawrenceburg 5

Talawanda 7, Hamilton 6

Boys lacrosse

CHCA 15, Wyoming 5

Clinton-Massie 7, Xenia 5

Fairfield 9, Oak Hills 8 (OT)

Lakota East 6, Lakota West 3

Milford 19, Turpin 7

Girls lacrosse

Indian Hill 15, Walnut Hills 8

Kings 19, Summit Country Day 1

Loveland 13, Mount Notre Dame 8

Mariemont 16, CHCA 10

Seven Hills 16, Madeira 3

Sycamore 16, Mason 15

Boys tennis

Highlands 4, Harrison 1

Parnell (Ha.) d. Perme 6-4, 6-2; Sorrentino d. Campbell 6-4, 6-0; Beasey d. Jacob 6-0, 6-0. Laskey-Lang d. Nichol-Knauer 6-1, 6-3; Schuh-Bolling d. Flitter-Lockhart 6-0, 7-5.

Kings 3, Anderson 2

Stanek (A) d. Vogt 6-3, 6-1; Zhou (A) d. Gaster 6-0, 6-0; Fagou d. Hadley 6-4, 3-6, 6-4. Musseri-Demesu 6-2, 6-2; Kinuey-Noertker d. Patel-Stelter 2-6, 6-0, 6-2.

Mason 5, Oak Hills 0

Tonkal d. Schaumloffel 6-0, 6-0; Xu d. Miller 6-3, 6-3; Buckingham d. Schnorbus 6-0, 6-0. Lang-Panyala d. Cirkovic-Nienaber 6-1, 6-3; Bapat-Vaz d. Lot-Wilson 6-0, 6-0.

Moeller 5, Lebanon 0

Hawryschuk d. Padar 6-3, 6-1; Arnett d. Stehlik 6-0, 6-1; Anastasia d. Lape 6-0, 6-0. Hatfield-Herron d. Pursell-Mysona 6-0, 6-1; Brown-O’Sullivan d. Pelletier-Alvarez-Ibaza 6-0, 6-1.

Records: M 5-1, L 1-5

Seven Hills 5, CHCA 0

Blatt d. Guitron 6-3, 6-2; Corbett d. Looman 6-0, 6-0; Macavaram d. George 6-1, 6-0. Isakov-Hugenin d. Browing-Cummins 6-2, 6-1; Paramaswaran-Shaffer d. Ehlers-Vickers 6-2, 6-0.

Beechwood 3, Dixie Heights 2

Bethel-Tate 3, Goshen 2

Clinton-Massie 3, Batavia 2

Fairfield 4, Princeton 1

Goshen 5, Wilmington 0

Indian Hill 5, Wyoming 0

Loveland 5, West Clermont 0

Mariemont 3, Madeira 2

Milford 3, Turpin 2

New Richmond 5, Western Brown 0

Ross 5, Northwest 0

Sycamore 5, Lakota East 0

Taylor 5, Finneytown 0

Boys volleyball

Badin (9-4, 5-1 GCL-C) d. Chaminade Julienne 25-15, 25-15, 25-21

Fairfield (4-7, 2-1 GMC) d. Mason (2-7, 1-2 GMC) 25-20, 25-22, 28-26

La Salle (7-1) d. Middletown Christian 25-12, 25-14, 25-12

Lakota East (8-2, 3-1 GMC) d. Hamilton (3-5, 0-2 GMC) 25-9, 25-12, 25-15

Loveland d. Milford 25-16, 25-16, 25-20

Middletown (5-6, 2-4 GMC) d. Princeton (3-4, 1-3 GMC) 25-9, 25-15, 25-16

Sycamore (7-1, 4-0 GMC) d. Lakota West (7-4, 5-1 GMC) 26-24, 22-25, 25-15, 29-27

April 10

Baseball

Mariemont 19, Finneytown 0 (5 innings)

WP- Long (1-0) 8 K; LP- Bowman (0-1)

Leaders: M- Long 3-4, 2B; Durkin 3-3, 5 RBI, HR, 3B; Jones 2 RBI; Stevens 2-4; Letton 2-3; Rapp 2-4.

Records: M 1-2 (1-2 CHL), F 0-2 (0-1 CHL).

Milford 4, Turpin 0

WP-Herrell (1-2); LP-Helgason (1-1).

Leaders: M-Herrell 2-3; Hilliard 3B; Bushman 2-3. T- Pera 2B

Records: M 3-3 (2-3 ECC), T 5-2 (4-1 ECC)

West Clermont 6, Loveland 1

WP- Taylor (2-0); LP- Werling (0-1)

Leaders: WC- Kasten 2-5, 2 RBI; Taylor 2-4, 2B, 2 RBI; Randolph 3-4. L- Cathey 2-4.

Records: WC 6-2 (4-0 ECC), L 2-6 (2-3 ECC)

Wilmington 3, New Richmond 0

WP- Tackett (3-1); LP- Jenkins (0-1)

Leaders: W- Stephens 2 RBI. NR- Skaggs 2-3.

Records: W 3-3 (2-2 SBC), NR 4-4 (2-2 SBC)

Badin 6, Covington Catholic 0

Batavia 4, Western Brown 3

Bishop Brossart 4, Lloyd 1

Blanchester 9, East Clinton 2

CHCA 10, Cincinnati Country Day 2

Chaminade Julienne 6, Fenwick 4

Cincinnati Christian 10, Norwood 0

Clermont Northeastern 4, Bethel-Tate 2

Colerain 4, Lakota East 1

East Central 7, Batesville 2

Fairfield 18, Princeton 8 (5 innings)

Hamilton 6, Sycamore 3

Harrison 12, Northwest 6

Hughes 12, Shroder 2 (5 innings)

Indian Hill 11, Taylor 1 (5 innings)

Kings 4, Anderson 0

Lakota West 2, Mason 0

Lebanon 7, Little Miami 2

Moeller 11, Elder 0

Monroe 10, Middletown Madison 9

Oak Hills 8, Middletown 5

Purcell Marian 17, Riverview East 0

Reading 4, Madeira 2

Ross 8, Carroll 3

Seven Hills 25, St. Bernard-Elmwood Place 1 (5 innings)

St. Xavier 9, La Salle 5

Talawanda 37, Mt. Healthy 1 (5 innings)

Walton-Verona 4, Owen County 2

Williamsburg 9, Felicity-Franklin 0

Wyoming 14, Deer Park 0 (5 innings)

Softball

Badin 9, Mount Notre Dame 7

WP- Klaiber (5-3); LP- Gildea (4-2)

Leaders: B- Nusky 3-4; Kunash 2B, 2 RBI; Klaiber 2-2, 2B, 3B, 2 RBI; Vess 2-4, 2B, 2 RBI; Couch 2-4. MND- Pitzer 3-4; Gildea 2-4.

Records: B- 6-3, MND 4-2

Milford 15, Turpin 1

WP- Herbert (1-1); LP- Hartley (4-5).

Leaders: M- Fugate 4-4; Fielman 2-2; Flynn HR, 4 RBI; McCoy 3-4; Jones 3-3, 2 RBI; McClellan HR, 3 RBI.

Records: M 6-3 (5-0 ECC), T (4-5, 3-3 ECC)

Oak Hills 7, Fairfield 0

WP- Gottlieb (7-0); LP- Spence (3-1).

Leaders: OH- A. Bode 3-4; N. Bode 3-3, HR. F- Huey 2-3, 2B.

Records: OH 7-0 (5-0 GMC), F 6-2 (5-1 GMC)

Western Brown 11, Batavia 1

WP- Sutton (7-0) 11 K; LP- Hughbanks (4-3)

Leaders: WB- Conely HR; Flores 2-3, 3B; Pucke 2-4, 2B; Schlosser 2-4; Stratton 2 RBI; Sutton 2-5; Wilson 2 RBI. B- Williams 2B.

Records: WB 9-0 (4-0 SBC), B 5-3 (1-2 SBC)

Bethel-Tate 11, Clermont Northeastern 1 (5 innings)

Chaminade Julienne 8, Fenwick 2

Cincinnati Christian 28, St. Bernard-Elmwood Place 9 (5 innings)

Conner 13, Beechwood 1

East Central 13, Batesville 2

East Clinton 3, Blanchester 2

Finneytown 25, Mariemont 15

Goshen 14, Clinton-Massie 8

Hamilton 8, Lakota East 3

Kings 12, Anderson 4

Lakota West 9, Sycamore 4

Lebanon 4, Little Miami 0

Lockalnd 16, Oyler 1

Mason 10, Colerain 0

Mercy McAuley 4, Norwood 3

Middletown Madison 16, Monroe 9

New Richmond 8, Wilmington 2

Owen County 8, Walton-Verona 5

Princeton 13, Middletown 8

Reading 15, Madeira 0

Ross 7, Edgewood 3

Talawanda 12, Mt. Healthy 0 (5 innings)

Taylor 23, Indian Hill 0 (5 innings)

Waynesville 13, Brookville 5

West Clermont 12, Loveland 4

Wyoming 20, Deer Park 8

Boys lacrosse

CHCA 15, Wyoming 5

Miamisburg 13, Talawanda 4

Milford 22, Winton Woods 4

Walton-Verona 19, Bluegrass Bulldogs 5

Girls lacrosse

Cincinnati Country Day 17, Mercy McAuley 14

Goals: MM- Huseman 4, Jostworth 4, Finamore 2, Ferrier 2, Denman 2.

Lebanon 18, Summit Country Day 4

Boys tennis

Centerville 4, Lakota West 1

Galbraith d. Cooper 6-4, 6-4; Rola d. Moser 6-2, 7-5; Edwards d. Krummen 6-1, 6-0. Cohen-Grindstaff (LW) d. Hardie-Shenkar 5-7, 7-5, 10-5; Krause-Khachane d. Meister-Nguyen 6-2, 6-2.

Lakota East 5, Springboro 0

A. Vass d. Ehlers 6-0, 6-2; Frazier d. Desilva 6-1, 6-0; E. Vass d. Syed 6-0, 6-1. Mosley-Everding d. Toubia-Gerken 6-0, 6-1; Schrad-Bierman d. Butgn-Abraham 6-1, 6-2.

Loveland 3, Anderson 2

Stanek (A) d. Jody 6-3, 6-3; Zhou (A) d. Amy 6-3, 6-4; Kaseth d. Hadley 7-5, 6-3. Burns-Gray d. Stelter-Whitney 6-2, 6-2; Smith-Foley d. Breckner-Pate 7-5, 7-6 (4).

Mason 3, Walnut Hills 2

Bernadsky d. Kandi 6-4 6-4; Manchineea (WH) d. Dornhecker 6-4, 7-6 (7-4); TangsantiKul (WH) d. Xu 6-1, 6-1. Tonkal-Breckenridge d. Gilman-Murali 6-0, 6-4; Buckingham-Bapat d. Cotton-Ponna 6-4, 6-0.

Sycamore 3, Seven Hills 2

Cozens (SH) d. Meyers 7-5, 7-6; Mahajan (SH) d. Choo 6-1, 7-5; Wittenbaum d. Nayak 6-1, 6-0. Kota-Rajagopala d. Blatt-Corbett 6-4, 6-3. Friedman-Mao d. Isakov-Parameswaran 6-2, 6-0

Batavia 4, West Clermont 1

CHCA 4, Kings 1

Clinton-Massie 4, Greeneview 1

Goshen 4, Northwest 1

Indian Hill 4, Mariemont 1

Middletown 5, Northridge 0

New Richmond 3, Wilmington 2

Walton-Verona 3, Conner 2

Girls tennis

Conner 4, Walton-Verona 1

Boys volleyball

Badin (8-4) d. Oak Hills (1-9) 25-11, 25-20, 25-12

La Salle (6-1) d. West Clermont 25-9, 25-16, 31-29

Lakota East (7-2) d. Centerville 25-18, 25-22, 25-18

This article originally appeared on Cincinnati Enquirer: Greater Cincinnati high school sports scores, April 10-16