Advertisement

GMLOKS boys and girls take first in Hayfield Invite

Apr. 6—The GMLOKS boys track and field team took first and the girls team tied for first at the Hayfield Invite Friday.

BOYS RESULTS

Team standings: 1. GMLOKS 201; 2. Pine Island 184.5; 3. NRHEG 100; 4. Blooming Prairie 56; 5. Lyle-Pacelli 43.5; 6. Medford 33.5; 7. KW 32.5; 8. Hayfield 18; 9. Randolph 13

4 X 800-meter relay: Erik Shaw, Carter Glynn, Tate Goergen, Nathaniel Drees (GMLOKS) (first, 8:37.08)

1600-meter run: Carter Glynn (GMLOKS) (first, 5:14.09); Conlan Assogha (LP) (third, 5:24.56)

400-meter dash: Nathaniel Drees (GMLOKS) (first, 53.85); JJ Bastyr (LP) (third, 55.60)

800-meter run: Tate Georgen (GMLOKS) (first, 2:08.41); Erik Shaw (GMLOKS) (third, 2:20.94)

200-meter dash: Beau Wiermsa (GMLOS) (first, 24.07)

4 X 100-meter relay: Carter Glynn, Erik Shaw, Tate Goergen, Nathaniel Drees (GMLOKS) (first, 3:44.83)

Shot put: Owen Krueger (BP) (first, 44-8.50)

Discus: Owen Krueger (BP) (second, 128-4)

Long jump: Beau Wiersma (GMLOKS) (first, 26-2); Landon Chillman (GMLOKS) (second, 19-5)

Triple jump: Cohen Heins (H) (first, 38-4); Derek Kubiek (BP) (third, 37-4)

High jump: Sam Snitker (GMLOKS) (first, 6-6); Gabe Hein (BP) (second, 6-4)

Pole vault: Brede Nelsen (GMLOKS) (first, 10-0); Gage Mullenbach (BP) (third, 9-0)

GIRLS RESULTS

Team standings: 1. Pine Island 162.5; 1. 162.5; 3. NRHEG 120; 4. KW 67; 5. Medford 65; 6. Blooming Prairie 38; 7. Hayfield 28; 8. Randolph 25; 9. Lyle-Pacelli 24

100-meter hurdles: Gracie Foster (GMLOKS) (first, 16.57)

100-meter dash: Beau Wiermsa (GMLOKS) (third, 12.03)

4 X 200-meter relay: Chantle Reiland, Gracie Foster, Lydia Redman, Breeley Galle (GMLOKS) (first, 1:50.18)

1600-meter run: Gloria Hernandez (BP) (first, 5:46.68); Naomi Warmka (GMLOKS) (third, 6:07.18); Kirsten Koopal (LP) (fifth, 6:23.29)

4 X 100-meter relay: Avery Stroup, Kailyn Schneider, Brynna Nelson, Emma Lewison (GMLOKS) (first, 55.05)

400-meter dash: Brynna Nelson (GMLOKS) (second, 1:06.78)

300-meter hurdles: Emma Lewison (GMLOKS) (third, 53.21)

800-meter run: Gloria Hernandez (BP) (first, 2:35.40); Claire Bisanti (LP) (fifth, 2:45.63)

200-meter dash: Chantle Reiland (GMLOKS) (first, 26.60)

4 X 400-meter relay: Chantle Reiland, Breeley Galle, Gracie Foster, Lauren Queensland (GMLOKS) (first, 4:29.15)

Shot put: Lexy Foster (GMLOKS) (first, 37-10.50)

Disus: Lexy Foster (GMLOKS) (first, 112-0)

Long jump: Breanna Subbert (H) 15-8.50)

Triple jump: Breeley Galle (GMLOKS) (first, 33-7.50); Gracie Foster (GMLOKS) (third, 31-10.25)

High jump: Annaka Forsberg (BP) (first, 5-2); Avianna Alexander (H) (third, 4-10)