Advertisement

Girls track and field area leaders for April 22

Apr. 22—Shot put

Madison Torbert, Beachwood

39-1 3/4

Brielle Ray, Brush

38-0 3/4

Gabrielle Turner, Hawken

37-1

Alyssa Palmisano, Geneva

36-8 1/4

Maria Osagie-Erese, South

35-5

Olivia Krebs, Cardinal

34-11

Maddie Moore, Riverside

34-11

Daniella Bobish, Geneva

33-3

Lillian Parkinson, Mentor

32-1

Megan Palinski, NDCL

31-9

Discus

Ella Haeseler, Geneva

114-2

Maggie Furst, West Geauga

108-4

Melody Garrett, Mentor

104-10

Jillian Morrison, Chardon

104-7

Amaya Majette, North

99-2

Carlee Biery, Geneva

98-7

Madison Torbert, Beachwood

98-4

Alexis Berwald, Mentor

97-7

Chloe Hansen, Kirtland

97-6

Gabrielle Turner, Hawken

93-6

Pole vault

Addison Lyles, Mentor

10-9

Gigi DeMarco, Riverside

10-0

Addy Trefzger, Perry

10-0

Abigail Whitehead, Chardon

10-0

Arianna Santos, Mentor

9-0

Emily Noga, Mentor

8-6

Grace Kotora, Gilmour

8-0

Anna Layman, Cardinal

8-0

Ava Sartini, Geneva

8-0

Rebecca Volpe, Riverside

8-0

Long jump

Kylie Coleman, Mentor

17-5 1/2

Caramia Boland, Geneva

17-1 1/4

Savannah Adams, Riverside

16-8

Sadie Poudevigne, Kenston

16-8

Dakota Houston, Beachwood

16-7 1/2

Delaney Marrison, Geneva

16-3 1/2

Kylie Walters, Beachwood

16-1 1/4

Marlee Freeman, Perry

15-8 1/2

Gianna Condelli, Mayfield

15-8

Jewelia Davis, Perry

15-5 3/4

High jump

Kara Deister, West Geauga

5-2

Sienna Sidoti, Madison

5-2

Caramia Boland, Geneva

5-1

Addison Collins, Mentor

5-0

Lexi Adams, Riverside

4-10

Abigail Facemyer, Mentor

4-10

Madison Hunt, Fairport

4-10

Sadie Poudevigne, Kenston

4-10

Lindsay Sague, Mayfield

4-10

Maddee Sands, Hawken

4-10

Kirsten Shaffer, Berkshire

4-10

Claire Wakim, Madison

4-10

4×800

Mentor

9:58.43

Chardon

10:06.07

Mayfield

10:17.95

Kirtland

10:25.45

Perry

10:28.58

Kenston

10:30.41

Riverside

10:31.44

Geneva

10:33.42

Beaumont

10:33.65

Hawken

10:41.58

100 hurdles

Claire Duricky, Lake Catholic

15.96

Kara Deister, West Geauga

16.28

Sharnise Worthams, Mayfield

16.47

Bri Taylor, Harvey

16.97

Michaela Bates, Brush

17.32

Dionjanae Crawford, Harvey

17.40

Noelle Lawrence, Riverside

17.41

Imyla Holmes, Beaumont

17.53

Skylar Sanders, Mayfield

17.63

Ella Zappola, North

17.65

100

Eve Clark, Euclid

12.40

Dakota Houston, Beachwood

12.50

Mariyah Moore, Gilmour

12.57

Tamra Houston, Euclid

12.73

Kylie Coleman, Mentor

12.74

Kayla Harris, Beaumont

12.84

Rielyn Jackson, Gilmour

12.95

Imyla Holmes, Beaumont

12.97

Christine White, South

13.18

Marley Readance, Beachwood

13.26

4×200

Gilmour

1:46.44

Mayfield

1:49.42

Harvey

1:51.82

South

1:51.91

Brush

1:52.47

Beaumont

1:52.75

Chardon

1:53.32

Euclid

1:53.39

Madison

1:53.78

Lake Catholic

1:54.01

1,600

Amy Weybrecht, Gilmour

5:06.86

Rae Kawalec, Chardon

5:16.51

Ada Sabo, Mentor

5:25.49

Brianna McIvor, Kenston

5:25.68

Megan Sullivan, Riverside

5:27.39

Eve Downs, Chardon

5:28.13

Kate Meinke, Riverside

5:28.86

Mila Gresh, Chagrin Falls

5:29.02

Brielle Collins, Hawken

5:31.44

Alexandra Kheyfets, Beachwood

5:35.75

4×100

Gilmour

50.38

Beachwood

51.38

Mentor

51.53

Harvey

52.49

Madison

52.63

Perry

52.64

Brush

52.82

Lake Catholic

53.40

Riverside

53.40

North

53.74

400

Eve Clark, Euclid

59.04

Leila Metres, Hawken

60.48

Reese Meister, Madison

61.26

Bella Radomsky, Chagrin Falls

61.51

Hailey Flowers, Brush

61.92

Sylvia Vosicky, Kirtland

62.14

Bethany Cappello, Chardon

62.43

Jordyn Brand, Brush

62.66

Cate Rochester, Beaumont

64.19

Nora Kraska, Mentor

64.56

300 hurdles

Claire Duricky, Lake Catholic

48.06

Madisyn Frost, Chardon

48.66

Mia Douglas, Euclid

49.56

Imyla Holmes, Beaumont

49.64

Alexis Berwald, Mentor

50.52

Kaye Frazier, Brush

51.17

Bri Taylor, Harvey

51.27

Ella Cindric, Mentor

52.36

Sharnise Worthams, Mayfield

52.36

Amiyah Moore, Euclid

52.46

800

Amy Weybrecht, Gilmour

2:17.24

Eve Downs, Chardon

2:23.61

Lily Ayer, Cardinal

2:28.22

Holly Vis, Perry

2:29.00

Mya Evangelista, Geneva

2:29.61

Megan Sullivan, Riverside

2:29.64

Kate Meinke, Riverside

2:29.77

Nora Kraska, Mentor

2:30.16

Ada Sabo, Mentor

2:30.27

Ava Hartman, Beaumont

2:32.39

200

Eve Clark, Euclid

25.10

Tamra Houston, Euclid

25.84

Mariyah Moore, Gilmour

26.38

Leila Metres, Hawken

26.59

Rielyn Jackson, Gilmour

26.80

Kylie Coleman, Mentor

26.82

Christine White, South

27.18

Kayla Harris, Beaumont

27.20

Claire Duricky, Lake Catholic

27.52

Reese Meister, Madison

27.55

3,200

Rae Kawalec, Chardon

11:10.56

Emerson Greene, Kenston

11:32.05

Megan Sullivan, Riverside

11:41.40

Ava Hartman, Beaumont

11:41.62

Alexandra Kheyfets, Beachwood

11:50.17

Ada Sabo, Mentor

12:03.24

Markalla Tumbry, Wickliffe

12:04.00

Giada D'Agostino, Chardon

12:09.29

Lilly Schrembeck, Riverside

12:13.53

Mira Palombo, Chardon

12:14.43

4×400

Gilmour

4:10.51

Brush

4:11.60

Chardon

4:14.07

Euclid

4:15.50

Mentor

4:20.03

Cardinal

4:21.63

Madison

4:22.11

Mayfield

4:22.60

South

4:26.68

Kirtland

4:27.48

Track and field leaders are compiled from results posted to MileSplit and other qualifying performances submitted by coaches. Times must be FAT for inclusion. Coaches can send missing performances to CLillstrung@News-Herald.com by 11 p.m. Sundays. Information is not accepted from any source other than coaches.