Advertisement

Girls basketball: This week's sectional tournament schedule

Feb. 20—Girls Basketball

Division I

Tuesday

At Lakota East

Ross vs. Harrison, 5:30 p.m.

Turpin vs. Princeton, 7:30 p.m.

At Middletown

Northwest vs. West Clermont, 5:30 p.m.

Kings vs. Lakota West, 7:30 p.m.

At Troy

Butler vs. West Carrollton, 6 p.m.

Fairborn vs. Springboro, 7:30 p.m.

Wednesday

At Lakota East

Western Hills vs. Mt. Notre Dame, 5:30 p.m.

Milford vs. Walnut Hills, 7:30 p.m.

At Troy

Sidney vs. Centerville, 6 p.m.

Springfield vs. Bellbrook, 7:30 p.m.

At Butler

Fairmont vs. Chaminade Julienne, 6 p.m.

Wayne vs. Beavercreek, 7:30 p.m.

Thursday

At Lakota East

Anderson vs. Mason, 5:30 p.m.

Lebanon vs. Goshen, 7:30 p.m.

At Middletown

Lakota East vs. Talawanda, 5:30 p.m.

Winton Woods vs. Seton, 7:30 p.m.

Saturday

At Troy

Buter/West Carrollton vs. Fairborn/Springboro, 12:30 p.m.

Sidney/Centerville vs. Springfield/Bellbrook, 2 p.m.

Division II

Tuesday

At Indian Hill

Roger Bacon vs. Wilmington, 5:30 p.m.

McAuley vs. Badin, 7 p.m.

At Loveland

Taylor vs. McNicholas, 5:30 p.m.

Wyoming vs. Batavia, 7 p.m.

At Tecumseh

Meadowdale vs. Bellefontaine, 5:30 p.m.

At Trotwood

Tecumseh vs. Thurgood, 5:30 p.m.

Wednesday

At Loveland

Hughes vs. Purcell Marian, 5:30 p.m.

Clinton-Massie vs. Franklin, 7 p.m.

Thursday

At Tecumseh

Indian Lake vs. Urbana, 5:30 p.m.

Graham vs Trotwood, 7:30 p.m.

At Trotwood

Kenton Ridge vs. Carroll, 5:30 p.m.

Northridge vs. Tippecanoe, 7:30 p.m.

Division III

Tuesday

At Wilmington

Fenwick vs. Mariemont, 6 p.m.

Williamsburg vs. Norwood, 7:30 p.m.

At Fairfield

Taft vs. Cin. Country Day, 6 p.m.

Seven Hills vs. Gamble Montessori, 7:30 p.m.

Wednesday

At Fairfield

SBEP vs. Madeira, 6 p.m.

Clark Montessori vs. Summit Country Day, 7:30 p.m.

At Covington

Northeastern vs. Alter, 6 p.m.

Middletown Madison vs. Milton-Union, 7:30 p.m.

At Northridge

Miami East vs. Houston, 5:30 p.m.

West Liberty-Salem vs. Greenon, 7:15 p.m.

Thursday

At Covington

Dunbar vs. Waynesville, 6 p.m.

Versailles vs. Brookville, 7:30 p.m.

Friday

At Northridge

Miami East/Houston vs. West Liberty-Salem/Greenon, 6 p.m.

Saturday

At Wilmington

Fenwick/Mariemont vs. Williamsburg/Norwood, 1 p.m.

Division IV

Tuesday

At Versailles

Fairlawn vs. Tri-Village, 6 p.m.

Bradford vs. Mississinawa Valley, 7:30 p.m.

At Sidney

Russia vs. Newton, 6 p.m.

Troy Christian vs. Covington, 7:30 p.m.

At Monroe

Cin. Christian vs. Fayetteville Perry, 6 p.m.

Middletown Christian vs. DePaul Cristo Rey, 7:30 p.m.

Wednesday

At Versailles

Botkins vs. Ansonia, 6 p.m.

Jackson Center vs. Catholic Central, 7:30 p.m.

At Sidney

Miami Valley vs. Fort Loramie, 6 p.m.

Lehman Catholic vs. Tri-County North, 7:30 p.m.

Thursday

At Monroe

Ripley-Union Lewis vs. Cedarville, 6 p.m.

Lockland vs. Legacy Christian, 7:30 p.m.