Advertisement

Friday's prep sports results

FRIDAY

basketball • BOYS

EASTERN MINNESOTA ATHLETIC

• Avail Academy 74, LILA 55

LAKE

• Edina 51, Buffalo 46

• Hopkins 83, Minnetonka 81

• Wayzata 68, St. Michael-Albertville 48

MCAA

• Legacy Christian 90, Heritage Chr. 81

METRO EAST

• Hastings 51, Hill-Murray 45

• Mahtomedi 61, South St. Paul 46

• St. Thomas Academy 74, Two Rivers 70

• Tartan 54, North St. Paul 45

METRO WEST

• Benilde-St. Margaret's 85, Orono 68

• Chanhassen 84, New Prague 76

• St. Louis Park 90, Bloom. Jefferson 45

• Waconia 80, Chaska 70

MISSISSIPPI 8

• Chisago Lakes 95, Becker 84

NORTHWEST SUBURBAN

• Centennial 61, Elk River 52

• Champlin Park 83, Coon Rapids 77

• Maple Grove 90, Blaine 60

• Rogers 82, Andover 61

• Totino-Grace 89, Spring Lake Park 65

SOUTH SUBURBAN

• Eagan 67, Apple Valley 53

• Lakeville North 75, Burnsville 46

• Rosemount 64, Eastview 61

• Shakopee 74, Lakeville South 46

ST. PAUL CITY

• Central 74, Harding 67

• Como Park 76, Washington 64

• Johnson 89, Humboldt 51

SUBURBAN EAST

• Cretin-D.H. 70, Stillwater 53

• East Ridge 80, Woodbury 48

• Mounds View 69, Irondale 60

• Park of C.G. 63, Forest Lake 57 ► • White Bear Lake at Roseville ◄

WRIGHT COUNTY

• Annandale 87, Howard Lake-W-W 54

• Dassel-Cokato 79, Glencoe-SL 74

• Holy Family 90, Delano 63

• Mound Westonka 76, Jordan 70

• Rockford 66, New London-Spicer 59

• SW Christian 81, Hutchinson 73

• Watertown-Mayer 62, Litchfield 61

METROPOLITAN AREA

• Blake 75, Mpls. Washburn 72

• Lester Prairie 61, Cedar Mountain 52

• Liberty Classical 76, Trinity 69

• Mpls. Edison 86, Higher Ground 42

• Mpls. Roosevelt 98, Mounds Park Acad. 87

• New Ulm Cathedral 97, Mayer Luth. 70

• Norwood YA 55, Lake Crystal-WM 54

• Owatonna 64, Northfield 50

• PACT 76, Math & Science 64

• Rochester STEM 83, Chesterton Acad. 78

• Sauk Rapids-Rice 83, Big Lake 59

MINNESOTA

• Albany 89, Little Falls 26

• Atwater-Cosmos-Grove City 79, Royalton 59

• Barnesville 80, Hawley 63

• Barnum 77, Cook County 36

• Belgrade-Brooten-Elrosa 81, Maple Lake 47

• Benson 75, Brandon-Evansville 59

• Bethlehem Academy 58, Hayfield 39

• Blooming Prairie 65, Kenyon-Wanamingo 57

• Browerville/Eagle Valley 84, Swanville 56

• Byron 84, Rochester Lourdes 54

• Caledonia 74, Winona Cotter 49

• Carlton-Wrenshall 80, Cromwell 72

• Cass Lake-Bena 124, Laporte 59

• Crosby-Ironton 91, Mesabi East 42

• Deer River 100, International Falls 58

• Dilworth-Glyndon-Felton 81, Frazee 70

• Dover-Eyota 62, Chatfield 58

• East Grand Forks 81, Warroad 67

• Ely 60, South Ridge 50

• Fertile-Beltrami 83, Goodridge-Grygla-Gatzke 51

• Glenville-Emmons 76, Grand Meadow 56

• Hillcrest Lutheran 68, NCEUH 65

• Hills-Beaver Creek 75, Adrian 39

• Holdingford 62, Kimball 58

• Janesville-Waldorf-Pemberton 64, United South Central 52

• Kelliher-Northome 95, Blackduck 82

• Kingsland 82, Alden-Conger 48

• Lac qui Parle Valley 58, Hancock 41

• Lake Park-Audubon 46, Rothsay 41

• Lake of the Woods 72, Floodwood 54

• Littlefork-Big Falls 74, Hill City 66

• Lyle-Pacelli 57, Southland 53

• McGregor 67, Ogilvie 56

• Melrose 58, St. Cloud Cathedral 56

• Montevideo 84, MACCRAY 67

• Mora 71, Braham 59

• Mountain Iron-Buhl 84, Bigfork 20

• Murray County Central 64, Red Rock Central 51

• North Woods 80, Chisholm 78

• Osakis 75, Upsala 69

• Park Rapids 69, Thief River Falls 62

• Paynesville 57, Eden Valley-Watkins 54

• Pelican Rapids 71, Perham 62

• Pine River-Backus 84, Red Lake 80

• Plainview-Elgin-Millville 57, Wabasha-Kellogg 47

• Red Lake County Central 66, Northern 57

• Redwood Valley 83, Springfield 72

• Renville County West 81, Wabasso 65

• Rochester Mayo 72, Rochester Marshall 70

• Rushford-Peterson 77, Fillmore Central 67

• Russell-Tyler-Ruthton 84, Edgerton 54

• Sauk Rapids-Rice 83, Big Lake 59

• Schaeffer Academy 88, Lanesboro 69

• Sleepy Eye 48, Mankato Loyola 42

• Sleepy Eye St. Mary's 66, Central Minnesota Christian 65, OT

• Spring Grove 64, Houston 38

• St John's 49, Long Prairie-Grey Eagle 40

• Staples-Motley 72, Menahga 65

• Stewartville 87, Goodhue 32

• SW Minnesota Christian 85, Mountain Lake Area 73

• Triton 75, Randolph 65

• Two Harbors 67, Greenway 46

• West Central 75, BOLD 60

• Westbrook-Walnut Grove 67, Heron Lake-Okabena-Fulda 60, OT

• Zumbrota-Mazeppa 55, Pine Island 36

basketball • GIRLS

LAKE

• Buffalo 56, Edina 45

• Minnetonka 64, Hopkins 61

• Wayzata 71, St. Michael-Albertville 58

METRO EAST

• Hill-Murray 53, Hastings 43

• Mahtomedi 69, South St. Paul 49

• North St. Paul 76, Tartan 54

METRO WEST

• Chanhassen 74, New Prague 66

• Chaska 71, Waconia 46

• St. Louis Park 94, Bloom. Jefferson 89

MISSISSIPPI 8

• Becker 70, Chisago Lakes 41

• St. Francis 65, Princeton 55

NORTHWEST SUBURBAN

• Andover 64, Rogers 45

• Armstrong 48, Osseo 41

• Elk River 65, Centennial 60

• Maple Grove 70, Blaine 33

• Spring Lake Park 61, Totino-Grace 56 ► • Champlin Park at Coon Rapids ◄

SKYLINE

• Concordia Acad. 52, Cristo Rey Jesuit 18

SOUTH SUBURBAN

• Eagan 60, Apple Valley 23

• Lakeville North 65, Burnsville 37

• Prior Lake 49, Farmington 48

• Rosemount 56, Eastview 51

• Shakopee 62, Lakeville South 61, OT

SUBURBAN EAST

• Woodbury 62, Irondale 53

WRIGHT COUNTY

• Annandale 61, Howard Lake-W-W 36

• Glencoe-SL 71, Dassel-Cokato 50

• SW Christian 80, Hutchinson 53

METROPOLITAN AREA

• Belle Plaine 57, Fairmont 37

• Eagle Ridge Acad. 52, Hope Acad. 44

• Hmong Acad. 22, Minnetonka Christian 17

• Mankato East 47, Red Wing 39

• Maple Lake 54, Breck 36

• Minnehaha Acad. 90, Cretin-D.H. 60

• Trinity 70, Liberty Classical 38

• Sauk Rapids-Rice 62, Big Lake 60 ► • Northfield at Owatonna ◄

MINNESOTA

• Ada-Borup 74, Clinton-Graceville-Beardsley 54

• Albany 56, Little Falls 25

• Alexandria 79, Fergus Falls 44

• Badger-Greenbush-Middle River 48, Warren-Alvarado-Oslo 42

• Brainerd 67, Sartell-St. Stephen 47

• Breckenridge 89, Crookston 55

• Cass Lake-Bena 89, Lake of the Woods 31

• Ely 60, South Ridge 50

• Foley 87, Mora 41

• Goodridge-Grygla-Gatzke 44, Win-E-Mac 29

• Grand Rapids 81, Duluth Denfeld 32

• Henning 66, Battle Lake 53

• Hinckley-Finlayson 65, Upsala 59

• Kelliher-Northome 95, Clearbrook-Gonvick 33

• New York Mills 42, Frazee 39

• Parkers Prairie 48, Long Prairie-Grey Eagle 41

• Pelican Rapids 50, Menahga 47, OT

• Pequot Lakes 53, Pierz 30

• Pine City 59, Royalton 52

• Rochester Mayo 75, Rochester Marshall 62

• Rocori 65, St. Cloud 62

• Sauk Centre 60, Melrose 31

• St. Cloud Cathedral 65, Milaca 63

• Thief River Falls 57, Barnesville 52

• Verndale 77, Laporte 23

gymnastics • GIRLS

STATE MEET

Class 2A

• Lakeville South 147.4, Cretin-Derham Hall 144.9, Hopkins 144.45, Forest Lake 144.425, St. Michael-Albertville 144.1, St. Cloud 143.65, East Ridge 139.65, Prior Lake 139.325.

Class 1A

• Becker 143.575, Watertown-Mayer/Mound Westonka 142.25, Mankato West 142.15, Melrose 141.9, New London-Spicer 140.85, Breck 140.125, Worthington 138.125, Byron 138.025.

hockey • BOYS

CLASS 1A

Section 4 • quarterfinals

• South St. Paul 5, Chisago Lakes 3

• SW Christian/Richfield 8, Simley 1

HOCKEY • GIRLS

CLASS 2A STATE TOURNAMENT

Consolation semifinals

• Maple Grove 7, Northfield 2

• Roseau 4, Rosemount 1

Semifinals

• Edina 3, Minnetonka 2

• Hill-Murray 3, Andover 1

CLASS 1A STATE TOURNAMENT

Semifinals

• Dodge County 4, Orono 2

• Warroad 3, Holy Angels 2